Divadlo Alfa

divadlo s bezbariérovým přístupem - obvykle nutná asistence personálu nebo doprovodu vstupenky online, eVstupenka
Nejbližší představení:
22.4.Po09:00 
Pan Kašpar a jeho povedená rodinka 
23.4.Út10:00 
Pan Kašpar a jeho povedená rodinka 
23.4.Út10:00 
Čarostřelec 
24.4.St10:00 
Čarostřelec 
24.4.St19:00 
Čarostřelec 
Adresa: Rokycanská 174/7, Plzeň [zobrazit na mapě]
[t-bus 11-15 Divadlo Alfa / Letná]
Pokladna: otevřena 1 hodinu před představením
Připravuje se:
O Maričce, která všechno vyzvonila - Petra Kosová (květen 2023)
Nakročeno k derniéře:
Pohádky z Ošemetna (duben 2024)
Ťuk, ťuk, ťuk. Tučňák?! (duben 2024)
Ceny vstupenek:
110 Kč (večerní představení)
60 Kč (odpolední představení)
Poznámky a upozornění:
  • Vstupenky lze rezervovat telefonicky či e-mailem, vstupenky dále můžete zakoupit ve všech prodejních místech systému "Plzeňská vstupenka".

Repertoár

O štěstí a neštěstí - Petra Kosová
Premiéra: 26.2.2024. Podle příběhu Chalíla Džibrána. Dramaturgie: Petra Kosová. Výprava a loutky: Karel Czech. Hudba: Jan Ženíšek. Texty písní: Blanka Josephová-Luňáková. Režie: Tomsa Legierski.
Jednoduchý příběh, plný nečekaných a překvapivých zvratů, který podprahově nese několik poselství. Každý den se má prožívat naplno a člověk si nemá zoufat, protože nic netrvá věčně. Nikdy se neví, co další dny přinesou – štěstí, nebo neštěstí? Životní příběh je přece docela dlouhý a to, z čeho jsi byl někdy smutný, může být po čase náhle zdrojem úlevy a štěstí. Moudrý dědeček z jedné venkovské osady se ale nezalyká štěstím, ani neběduje. Jeho sousedé mu nerozumí a občas na něj mají zlost. Děda našel hříbátko a vyrostl z něj nádherný hřebec. Jenže kůň, který zastal spoustu práce, jednoho dne zmizel...
D5+  
Čarostřelec - libreto: Johann Friedrich Kind | hudba: Carl Maria von Weber, Vratislav Šrámek
Premiéra: 15.12.2023. Překlad: Otakar Smrčka. Dramaturgie: Petra Kosová. Úprava, výprava, loutky a režie: Marek Zákostelecký.
Hravé a originální zpracování slavné romantické, ale i hororové opery, jejíž děj se odehrává v Pošumaví. Který z dnešních kluků by nechtěl být čarostřelcem v počítačových hrách? Ale co když si takový mladý hráč přeje tak usilovně být nejlepší, že se současný svět potká se starým a takový dnešní kluk dostane nabídku stát se čarostřelcem? Od samotného ďábla Samiela...?!
D9+  
Supermaňásci - Vít Peřina
Premiéra: 22.5.2023. Dramaturgie: Vít Peřina, Petra Kosová. Výprava: Marek Zákostelecký. Hudba: Vratislav Šrámek. Režie: Tomáš Dvořák.
Nová původní komedie. Tradiční velkolepá oslava výročí osvobození města Plzeň americkými vojsky na konci 2. světové války je v plném proudu. Idylu slavnosti ale naruší děsivá zpráva ze skvrňanské hvězdárny. Na Plzeň se ohromnou rychlostí řítí obří asteroid. Ve městě propukne panika, kterou naštěstí okamžitě utiší přítomný Kapitán Amerika. On a jeho tým narychlo přivolaných superhrdinů se rozhodne Plzeň zachránit. Jenže v plzeňském muzeu loutek se mezitím ke stejné záchranné misi horečnatě chystá i tým nejslavnějších českých a plzeňských hrdinů – klasických loutkových postav. Pod vedením výmluvného Kašpárka se do akce připravuje nezranitelný Bezhlavý rytíř, voděodolný Vodník a létající Čert...
D8+  
Pan Kašpar a jeho povedená rodinka - Blanka Josephová-Luňáková
Premiéra: 23.2.2023. Výprava: Ivan Nesveda. Hudba: Michal Vaniš. Režie: Blanka Josephová-Luňáková, Petr Borovský.
Tradiční maňáskové divadlo, které si neklade za cíl vychovávat, ale pobavit a rozesmát. Kašpar a jeho Kalupinka mají dětátko! Tak to bude náramná taškařice…
D6+  
O zlaté rybce - Petra Kosová
Premiéra: 20.2.2023. Podle lidové pohádky a dalších zpracování. Dramaturgie: Petra Kosová. Výprava a loutky: Barbora Hubená. Hudba: Petr Vydarený. Texty písní: Blanka Josephová-Luňáková. Režie: Tomsa Legierski.
Zpracování klasické pohádky o zlaté rybce, která mluví a plní přání.
D3+  
Snowball - Jacek Malinowski
Premiéra: 2.12.2022. Výprava: Michał Wyszkowski. Hudba: Marcin Nagnajewicz. Režie: Jacek Malinowski.
Původní hra napsaná pro Divadlo Alfa. Jak se stát někým výjimečným? Jak prorazit ve světě youtuberů? A zároveň vést i život mimo virtuální svět? V malém horském městečku se na první pohled nic neděje, jen pravidelně sněží a lidé si žijí ve své vlastní rutině. Adam tráví většinu času hraním her a sdílením svého života na sociálních sítích. A rozhoduje se k životnímu kroku: pozvat na ples spolužačku Evu, která se mu už dlouho líbí. Ta bohužel pokukuje po někom mimořádném, po někom, kdo směřuje k tomu být slavný. Adam se virtuálně seznamuje s Hráčem 999, který mu prozradí tajemství, které by mu mohlo pomoci. Objev tajemných stop ve sněhu proslaví městečko po celém světě, náš hrdina se stává všemi milovaný a uznávaný youtuber. Ale co když je to všechno jen lež a virtuální realita je všude kolem nás...?
D12+  
Zločin v říši pohádek - Vít Peřina
Premiéra: 23.5.2022. Dramaturgie: Vít Peřina, Petra Kosová. Výprava a loutky: Marek Zákostelecký. Hudba: Vratislav Šrámek. Režie: Tomáš Dvořák.
Bláznivá detektivní loutková komedie. Co se to děje v říši pohádek?! Zločin, který si žádá detektivy z říše lidí! Pro dvojici policistů měl být ten den jen další obyčejná odpolední směna strávená v hlídkovém voze. Jenže to by se jim na zadním sedadle nesměl zničehonic zjevit záhadný stařeček. A že prý budou muset s ním. Do říše pohádek...
D6+  
Odysseus - Homér, Petr Vydarený & kol.
Premiéra: 7.3.2022. Ve scénáři použity také texty Ladislava Petišky, Rudolfa Mertlíka a dalších autorů. Dramaturgie: Petra Kosová, Tomsa Legierski. Výprava a loutky: Tereza Sléhová-Vydarená. Hudba: Vlastimil Vorda, Petr Vydarený. Texty písní: Blanka Josephová-Luňáková. Režie: Petr Vydarený & kol.
Dobrodružná, zábavná a někdy trochu strašidelná podívaná, plná různorodých loutek, hudby a poutavého vyprávění. Nejznámější a nejdramatičtější příběh řeckých bájí - o Odysseovi. Obří kyklop pojídající námořníky, kouzelnice Kirké, která mění lidi na vepře, mořské obludy Charybdis a Skylla nebo děsivé podsvětí. To jsou nebezpečné nástrahy, které číhají na cestě domů z trójské války na ithackého krále, chytrého a lstivého Odyssea...
D8+  
Pádístepí, náčelník Bizonů - Blahoslav Fajmon, Martin Marek
Premiéra: 14.2.2022. Dramaturgie: Petra Kosová. Výprava a loutky: Ivan Nesveda. Hudba: Daniel Čámský. Režie: Tomsa Legierski.
Groteska ve stylu spaghetti westernů, které sluší tradiční maňásci. Příběh, v němž hraje hlavní roli zrada, láska a bizoni. Indián Pádístepí, poslední ze svého kmene, dostane od Manitua za úkol zasadit totem, postavit dvougenerační týpí a zplodit syna. Při naplňování svého poslání narazí na zdroj proudící čokolády, který si chce přivlastnit jak proradný kmen Komančů, tak místní desperát Pedro. Pádístepí se stává obětí intrik falešného přítele Pedra, v dobré víře odchází do města, kde je uvržen do vězení a kde se také setkává s krásnou tanečnicí Dolores. Ta mu pomáhá uniknout z vězení a podporuje Pádístepího v jeho snaze získat zpět ztracené území a naplnit své poslání...
D8+  
Pravdu má každý svou(?) - Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček
Premiéra: 13.12.2021. Scénář čerpá ze hry Luigiho Pirandella „Každý má svou pravdu“, ze spisu Nicolla Machiavelliho „Vladař“, z písní Vladimíra Vysockého a dalších zdrojů. Dramaturgie: Tomáš Jarkovský, Petra Kosová. Výprava: Kamil Bělohlávek. Hudba: Daniel Čámský. Režie: Jakub Vašíček.
Virtuální i reálný svět je plný pravd (?), které do prostoru sázejí s neotřesitelnou suverenitou lidé známí davu i ti, kterým sociální sítě nahrazují hospodský stůl štamgastů. Žonglování se slovíčky střídají málo proměnlivá schémata dokola omílaných frází. A každý tu svou pravdu má. Čí pravda vítězí? Jaká? Kdo tedy má tu pravou pravdu a kdo ne a jak se to pozná? Kdo to posoudí? A je vůbec možná diskuse, jestliže každý má svou pravdu a nehodlá z ní ustoupit? A není-li možná smysluplná diskuse, je možná funkční demokracie? A co vůbec ta diskuse je, v čem spočívá...?
D12+  
Pohádky z Ošemetna - Tomáš Končinský, Tomsa Legierski, Petra Kosová
Premiéra: 4.10.2021. Dramaturgie: Petra Kosová. Výprava a loutky: Karel Czech. Hudba: Petr Vydarený. Texty písní: Blanka Josephová-Luňáková. Režie: Tomsa Legierski.
Poslední uvedení: duben 2024.
Čtyři zábavné pohádky z podivuhodné vesničky jménem Ošemetno.
D3+  
O třech synech - Tomáš Jarkovský
Premiéra: červen 2021. Dramaturgie: Petra Kosová. Výprava a loutky: Rufina Bazlova. Hudba: Michal Sedláček. Režie: Tomsa Legierski.
online premiéra v květnu 2021
Zpracování starého příběhu, který se v mnoha variantách a obměnách objevuje v různých kulturách. Tihle tři bratři se mají doopravdy moc rádi a drží spolu. Jejich pouto ovšem prověří těžká zkouška - všichni tři se totiž zamilují do jedné dívky. A rozejdou se do světa, aby pro ni na strastiplných cestách našli ten nejpodivuhodnější dar. S jeho pomocí chtějí získat lásku vysněné ženy...
D5+  
Jak si Míša hledal kamaráda - Vlasta Špicnerová
Premiéra: 10.6.2021. Dramaturgie: Petra Kosová. Výprava a loutky: Tomáš Volkmer. Hudba: Petr Vydarený. Texty písní: Vlasta Špicnerová & kol. Režie: Tomáš Dvořák.
online premiéra v březnu 2021
příběh o tom, že každý potřebuje kamaráda a pro skutečné přátelství je třeba něco obětovat. Medvídek Míša bydlí s maminkou a tatínkem v útulném čistém domečku a je mu moc dobře. Tedy – ne tak docela. Míša občas zlobí, protože mu chybí kamarád, kterého by mohl mít rád a s nímž by si do sytosti vyhrál. Kde může malý medvídek hledat kamaráda? U kontejnerů? No ovšem! Právě tam se totiž objeví světem protřelý a dobrodružstvím i špínou čpící medvěd, který Míšu okouzlí a kdo ví, třeba se z nich stanou opravdoví kamarádi...
D3+  
Putování dobrého Hanse Böhma Evropou - Tomsa Legierski, Petra Kosová & kol.  (1:05)
Premiéra: 19.12.2020. Dramaturgie: Petra Kosová. Výprava: Karel Czech. Hudba: Daniel Čámský. Režie: Tomsa Legierski.
Online premiéra v prosinci 2020. Předpremiéry od léta 2021.
Divadelní příběh inspirovaný skutečností. Mladistvý sudetský Švejk musí do války a v hlavě má pořádný maglajz. Jenže doba je neúprosná – musí se rozhodovat teď hned. A jeho rozhodnutí mohou znamenat život nebo smrt pro něj i pro lidi, které potkává. Ještěže umí jazyky! Hlavně češtinu! Takový nesvětový jazyk a může pomoci uniknout o vlásek zajetí a smrti. Ne-hrdina z malé obce na západě Čech (Holýšov) se prodírá válečnou střední Evropou a ani po válce se jeho situace nepřestává komplikovat...
D12+  
Detektiv Dudek - Šimon Olivětín, Tomáš Procházka
Premiéra: 9.10.2020. Dramaturgie: Petra Kosová. Výprava a loutky: Mikoláš Zika. Hudba: Vojtěch Procházka. Režie: Tomáš Procházka.
Příběh, v němž i žába může být opicí a nakonec každý tím, čím si přeje. Příběh, který poodhalí některá tajemství. Co všechno ví starý sumec v lesním rybníčku? Chodí neštěstí jenom po horách a po lidech, nebo i po lesní zvěři? Co vypátrá dudek? Jakou hudbu má vysoká i nízká nejraději? A bude karneval? Zajíc, liška, muflon a jejich sousedé žijí pospolu v lese. Žije tam i další z řady charismatických českých tradičních zvířátek - detektiv dudek...
D4+  
Johanes Doktor Faust, Don Šajn, Jenovéfa - Tomáš Dvořák
Premiéra: 8.6.2020. Podle her zpracovaných českými lidovými loutkaři. Úprava: Pavel Vašíček (Johanes Doktor Faust), Jan Dvořák (Don Šajn), Tomáš Dvořák (Jenovéfa). Dramaturgie: Pavel Vašíček (Johanes Doktor Faust, Don Šajn), Petra Kosová (Jenovéfa). Hudba: Jiří Koptík (Johanes Doktor Faust, Don Šajn), Petr Vydarený (Jenovéfa). Výprava, loutky a režie: Tomáš Dvořák.
Zhuštěné verze “parádních kusů” českých lidových loutkářů, kteří na našem území působili od konce 18. stol. jako svérázná (a většinou mimoděčná) součást národního obrození. Jednotlivé loutkářské rody si vytvořily (a z generace na generaci předávaly) svoji specifickou textovou verzi. Jevištní i jazykové prostředky používané těmito kočovnými marionetáři dodnes okouzlují poezií “kouzla nechtěného”.
D9+  
Ťuk, ťuk, ťuk. Tučňák?! - Hana Volkmerová
Premiéra: 2.6.2020. Dramaturgie: Hana Volkmerová. Hudba: Petr Vydarený. Výprava, loutky a režie: Tomáš Volkmer.
Poslední uvedení: duben 2024.
Loutková pohádka o dobrodružném putování na Jižní pól. O cestě chlapce Kryštofa a malého tučňáka, který vypadá stále trochu smutně, k pevnému přátelství...
D2+  
Pozor, Zorro! - Vít Peřina, Tomáš Dvořák, Ivan Nesveda  (0:50x)
Premiéra: 15.12.2019. Volně inspirováno knihou Johnstona Mc Culleyho „The Mark of Zorro“ a jejími filmovými zpracováními. Dramaturgie: Vít Peřina, Petra Kosová. Výprava a loutky: Ivan Nesveda. Hudba: Vratislav Šrámek. Režie: Tomáš Dvořák.
Dobrodružná loutková komedie s minimem slov, ale zato spoustou akce a živé muziky. Prapředek maskovaných superhrdinů, Zorro mstitel, znovu v akci! Ochrání muž s černou maskou vesničany před útiskem padoušského mocipána? Získá si přitom srdce spanilé Lolity? A kdo se vlastně skrývá pod maskou Zorra...?
D6+  
Spáčka a vřeteno - Neil Gaiman, Tomsa Legierski
Premiéra: 7.10.2019. Dramaturgie: Petra Kosová. Výprava: Karel Czech. Hudba: Jan Čtvrtník. Režie: Tomsa Legierski.
Adaptace literární předlohy populárního britského autora. Název tak trochu odkazuje k Šípkové Růžence, ale jak už to u Gaimana bývá, příběh posouvá a překvapivě pointuje. Kromě Spáčky se v příběhu vyskytuje ještě jedna princezna: má dobrodružnou povahu a doprovázejí ji trpaslíci a známe ji z úplně jiné pohádky. A tahle druhá princezna se těsně před svatbou musí rozhodnout a vyrazit na nebezpečnou výpravu zachránit své i sousední království. V něm se totiž rozlézají šípkové růže, ale hlavně se od hradu šíří spavá nemoc a hrozí, že překročí hranice země…
Cirkus zlodějů - Petra Kosová, Tomáš Dvořák, Ivan Nesveda
Premiéra: 14.6.2019. Podle románu Williama Sutcliffa „Cirkus zlodějů a tombola zkázy“. Překlad románu: Vratislav Kadlec. Dramaturgie: Petra Kosová. Výprava a loutky: Ivan Nesveda. Hudba: Petr Vydarený. Režie: Tomáš Dvořák.
Adaptace literární předlohy známého současného britského autora. Příběh, ve kterém děti musí odhalit zločinného principála Armina Kudlu, protože dospělí snadno podléhají jeho charismatu a květnatým řečem a výmluvám. Přímočaré dětské vidění se ale ošálit nedá...
D6+  
Jako knoflík v hlavě - Natálie Preslová, Linda Dušková
Premiéra: 8.3.2019. Podle knihy Neila Gaimana „Koralína“. Dramaturgie: Natálie Preslová, Petra Kosová. Výprava a loutky: Karel Czech. Hudba: Jan Vondráček. Texty písní: Natálie Preslová, Linda Dušková. Režie: Linda Dušková.
Hororová pohádka o tom, že zlo se často skrývá za nesmírně přívětivou tváří. Koralína žije ve velkém, tajemném starém domě. Je v něm bezpočet dveří, ale jenom jedny jsou pořád zamčené. A jak už to se zamčenými dveřmi chodí, i za těmihle se skrývá něco, co by tam mělo raději zůstat. Žije za nimi rodina, která se dokonale podobá rodině Koralíny, dokonce je ve všem tak nějak lepší. Ale něco je na ní přece jenom zvláštní...
D8+  
Honza. Honza? Honza! - Petr Borovský
Premiéra: 8.10.2018. Podle klasických českých pohádek. Dramaturgie: Petra Kosová. Výprava a loutky: Kamil Bělohlávek. Hudba: Daniel Čámský. Režie: Petr Borovský.
Inscenace podle klasických českých pohádek o Honzovi. „Co by byly české pohádky bez Honzy! Hloupého, chytrého, silného, málem králem, tu je kára, ten to ryje.“
D4+  
Umanutá princezna - Ivan Nesveda
Premiéra: 30.5.2018. Dramaturgie: Kristina Nesvedová. Hudba: Michal Vaniš. Výprava a režie: Ivan Nesveda.
Komorní loutkové hříčka, která je dramatizací tradiční italské pohádky „Princ krab“.
D5+  
Tajemný hrad v Karpatech - Jules Verne, Vít Peřina
Premiéra: 26.2.2018. Překlad románu: Václav Netušil. Dramaturgie: Petra Kosová. Výprava: Karel Czech. Hudba: Vratislav Šrámek. Režie: Tomáš Dvořák.
Komediálně-parodická adaptace známé verneovky. Do zapadlé karpatské vísky hluboko v lesích, kterou obývají vskutku prapodivní lidé, přichází jednoho dne hrabě Telek se svým sluhou Rockem. Pátrají zde po Telekově dávné lásce, operní zpěvačce Stille, jejíž zmizení a možná i smrt má na svědomí zlotřilý baron Gorc...
D9+  
Tři siláci na silnici - Vít Peřina  (0:50x)
Premiéra: 22.5.2017. Dramaturgie: Petra Kosová. Výprava a loutky: Ivan Nesveda. Hudba: Petr Vydarený. Texty písní: Vít Peřina. Režie: Tomáš Dvořák.
Pohádková komedie o tom, že síla není vše a že táhnout za jeden provaz se vyplatí. Tři bratři siláci celý svůj dosavadní život strávili doma u maminky, která se o ně starala, prala jim, uklízela a báječně jim vyvářela. Jenže jednoho dne už jejich mámě došla trpělivost a poslala je do světa na zkušenou. Napekla jim na cestu buchty a dala několik rad. Ta hlavní byla, že budou nejsilnější pouze tehdy, když své síly spojí. Jenže oni sotva paty z domu vytáhli, okamžitě se každý vydal jiným směrem. Trvalo pak ještě nějaký čas, než se jejich cesty opět spojily a oni konečně pochopili, že společně se to lépe táhne...
D6+  tip redaktora! Tip od redaktora: Michal Novák
Kolíbá se velryba - Iva Peřinová  (0:55x)
Premiéra: 14.12.2015. Dramaturgie: Vít Peřina, Pavel Vašíček. Výprava: Ivan Nesveda. Hudba: Michal Vaniš. Režie: Tomáš Dvořák.
Všechno začíná tím, že si dva klauni vyrobí papírovou čepici, která by vlastně docela dobře mohla být i lodí, ale ouhá – i pirátskou lodí, na níž plují již zmínění Žvanda a Planda. Ti nakonec skončí ve velrybím břiše, Ale naštěstí „jde kolem velryby“ i hvězdička spadlá z nebe, jež - jak známo - umí plnit přání... A právě z jejího, zcela nenápadného podnětu se dva „oškliví“ piráti „jaksi mimochodem“ napraví a „jaksi mimoděk“ v nehostinných velrybích útrobách zbudují vlastními silami útulný pokojíček.
D4+  
Pohádky ovčí babičky - Dagmar Spanlangová, Pavel Sýkora, Pavel Vašíček  (0:45x)
Premiéra: 12.12.2014. Dramaturgie: Pavel Vašíček. Výprava: Ivan Nesveda. Loutky: Dana Raunerová. Hudba: Michal Vaniš. Režie: Tomáš Dvořák.
Divadelní přepis pěti příběhů vůbec prvního kresleného večerníčkovského seriálu. Veselé, dojemné, ale i napínavé příběhy beránka a jeho ovečky, na něž si trvale (ale samozřejmě marně) brousí zuby trojice vlků.
D4+  
Tři mušketýři - Tomáš Dvořák, Ivan Nesveda, Pavel Vašíček  (1:00x)
Premiéra: 28.4.2006. Podle stejnojmenného románu Alexandra Dumase st. Dramaturgie: Jakub Vašíček. Výprava: Ivan Nesveda. Hudba: Michal Vaniš. Texty písní: Blanka Josephová-Luňáková. Režie: Tomáš Dvořák.
Scénický komiks podle známého romantického příběhu.
D9+  tip redaktora! Tip od redaktora: Kateřina Jírová
Don Šajn a Johanes Doktor Faust - hry lidových loutkářů  (1:00x)
Premiéra: 1.7.2001. Úprava: Jan V. Dvořák, Pavel Vašíček. Hudba: Jiří Koptík. Výprava a režie: Tomáš Dvořák.
Zhuštěná verze parádních kusů českých lidových loutkářů, kteří na našem území působili od konce 18. stol. jako svérázná (a většinou mimoděčná) součást národního obrození. Don Šajn je osobitou variantou španělské pověsti ze 14. stol. o svůdci žen donu Juanovi, a jejich pozdějších dramatických zpracování. Johanes doktor Faust původně vychází z knížky z 16. stol. o učenci, který zaprodal svou duši ďáblu. Ve všech českých loutkářských verzích je výrazně posílena paralelní parodická linie komické postavy Kašpárka a řada scén je rozvinuta a nazřena plebejským pohledem.
D9+  

ARCHIV INSCENACÍ


časový údaj o délce představení je pouze orientační
„x“ u časového údaje = představení je hráno bez přestávky

aktualizace údajů:

I přes maximální snahu udržovat informace u každého divadla aktuální (a zejména u divadel partnerských), je možné, že jsme nějakou změnu či novinku přehlédli, a proto velice uvítáme, když nás na takovou skutečnost upozorníte.
Našli jste na této stránce neaktuální nebo chybějící informaci, napište nám, prosím, na e-mail: aktualizace@i-divadlo.cz.
Děkujme za spolupráci.


Poslední aktualizace: 9.3.2024