Redakce

Helena Grégrová

redakční zkratka: heg

souhrnná stránka redakceVolby

Hodnocení

Seřadit dle: data přidání sestupně | názvu hry vzestupně | procenta hodnocení sestupně

Další stránky hodnocení: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 > >>

(zadáno: 18.9.2018)
Dobří chlapci - Divadlo Na zábradlí: 70 %
75 %. Tento způsob dávkování obsahu divadelní hry je mi velmi sympatický. Pozvolna mě škádlí a pošťuchuje, náhle poněkud přitvrdí, abych ke konci byla profackována odrazem nelichotivé reality pokrytectvím prolezlé současné společnosti. A namísto roz(h)řešení si odnáším spoustu otazníků a bláhovou naději, že nad všechny pokřivené a zneužitelné ideologie je uklízečka, která se špíny v Augiášově chlévě dneška jen tak nezalekne, respektive, že možná snad existuje cesta jak z toho všeobjímajícího marastu ven.
(zadáno: 17.9.2018)
Čtyři světové strany - Divadlo v Dlouhé: 70 %
Pro autora Rolanda Schimmelpfenniga specifickou atypickou formu dramatického textu se v inscenaci Divadla v Dlouhé podařilo přednést jako komorní jevištní báseň složenou z variantně repetetivních střípků ozvěn čtyř příběhů čtyř postav, které do blíže nespecifikovaného města doputovaly v jeden den ze čtyř světových stran. Jedna z nich přinesla vitr, druhá déšť, třetí sníh, čtvrtá bouři. Napětí intimní atmosféry pozvolně směřující k prolnutí jejich osudů působivě podpořilo ovšem pět stěžejních "živlů": režie, herecké výkony, scénografie, hudba a filmové dotáčky. Veskrze poetická podívaná!
(zadáno: 13.9.2018)
Amerikánka - Jatka78: 90 %
85 %. V rozhovorech přiznaná fascinace Viktora Tauše skutečným osudem dívky, se kterou se život nikterak nemazlil, je výslednému tvaru inscenace jednoznačně pozitivním přínosem. Silný příběh je tak prostřednictvím detailně promyšlené režie vyprávěn s účelnou naturalistickou přímočarostí, jejíž autentický nádech násobí obdivuhodná herecká symbióza Terezy Voříškové a Elišky Křenkové ruku v ruce s působivou hudební složkou. Tohle je divadlo blízké mému diváckému naturelu - hladí proti srsti, jitří emoce a zážitek spolu s probuzenými otázkami nenechá jen tak odeznít.
(zadáno: 9.9.2018)
Slovácko sa nesúdí - Divadlo v Celetné: 70 %
65 %. Inscenace se specifickou náladou záživných historek, které voní životem a také po švestkách a révě. Neradno je soudit, ale raději do posledního slova a loku spolu s interprety odprožít. Autenticky navozená atmosféra sousedské vzájemnosti vás uvítá hned při vstupu a vybídne ke koštu, který má dar pozitivně naladit a případné problémy a únavu nechat přede dveřmi.
(zadáno: 29.8.2018)
Eigengrau - Divadlo Kolowrat: 50 %
(zadáno: 22.8.2018)
Hraběnka, aneb Zámek v Čechách - Divadlo Palace: 80 %
75 %. Divadelní adaptace, která veskrze důstojně následuje svůj filmový předobraz, se v Divadle Palace potkala s empaticky naladěnými tvůrci. Silný příběh, konfrontující na pozadí společensko-politicky vymknuté doby lidské slabosti i ušlechtilosti a nezlomnost ducha, vzbuzuje citelnou rezonanci diváckých emocí, které gradují spolu s dějem. A neříkejte mi, že se nezamilujete do herecké kreace Davida Novotného - já bych si "jeho" Aloise na oslavu životního návratu neváhala předplatit. ;)
(zadáno: 15.8.2018)
Freddie - Divadlo Radka Brzobohatého: 80 %
75 %. Je to absolutně nezpochybnitelné: Show must go on! A snad vážně nejvíc o tom věděl on. ;) Přeji Freddiemu co nejdelší život s tímto šmrncovní energií nadupaným muzikálem, vzpomínajícím na legendární ikonu a nebývalý talent na vlně příjemné nadsázky, s poměrně věrohodně namixovanou dávkou svůdné okázalosti, kterou vyvažuje pokoru nemíjející sebezpytné zpětné zrcátko té divoké jízdy. A i když se místy o slovo opravdu přihlásí klišé, činí tak poměrně cudně a tiše, neb nesmrtelnými hity převálcováno.
(zadáno: 11.8.2018)
Vězeň na Druhé Avenue - agentura Harlekýn: 10 %
Proč Simona Stašová několik posledních let propůjčuje svým divadelním postavám nepochopitelnou dávku očividné nepřirozenosti: mluví převážně nosem (až huhlá), nesmyslně protahuje konce vět, nemá pod kontrolou koordinaci pohybů a místy přehrává tak, že si nos neutírá židlí, ale spíše obývací stěnou? Já už na to snad raději ani nechci nalézt odpověď. :/
(zadáno: 9.8.2018)
Proměna - Švandovo divadlo: 60 %
(zadáno: 9.8.2018)
Peníze - Švandovo divadlo: 40 %
(zadáno: 21.6.2018)
Ulity - Divadlo na Vinohradech: 80 %
75 %. Autorkou hry zdařile a věrohodně vykreslené mikrokosmy sedmi postav, které tápou ve vztazích k ostatním a okolnímu světu, neboť zápasí s pochopením sebe samých a hledáním smyslu existence, skýtají vděčné herecké příležitosti a koření je sympaticky ironický humor, který rozehrané situace nikterak neshazuje, naopak účelně podporuje jejich vyznění i tragikomický nádech. Hra, která se na Vinohradech šťastně p(r)otkala s empatickým vkladem celého inscenačnímu týmu. Tyhle Ulity jsou zkrátka pro můj divacký naturel jak ulitý! ;)
(zadáno: 17.6.2018)
Vítejte v Thébách - Národní divadlo: 80 %
75 %. Značně nelichotivý, velmi trefný obraz politických nešvarů, jejichž pokřivený kód jeví se nezničitelný navzdory tisíciletým zkušenostem. Po všech stránkách precizní inscenace zatraceně aktuálního textu se vzácně vyrovnanými hereckými výkony a silnou výpovědní hodnotou, z níž by vnímavému divákovi mělo přinejmenšim zatrnout. Tleskám a v zádech mi mrazí z položených znepokojivých otázek.
(zadáno: 10.6.2018)
Dracula - Jihočeské divadlo Č. Budějovice: 80 %
Zdařilou adaptací románu Brama Stokera proudí šmrncovní šťáva, čímž zdaleka nemám na mysli jen tu životadárnou červenou. :) Oceňuji do detailu promyšlenou práci s prostorem a souhru všech inscenačních složek - scénografie, kostýmy i hudba působivě dokreslují a podtrhují atmosféru příběhu. Vše umocňují i velmi dobré herecké výkony a jemný, nepodbízivý humor optimálně vyvážující hororové pasáže. Škoda jen, že titulní postava neoplývá větší dávkou démonična a úplné finále nezpečetí efektnější tečka. Každopádně se však jedná o nadstandardní počin v rámci letních divadelních open air produkcí.
(zadáno: 30.5.2018)
Harold a Maude - Divadlo na Vinohradech: 70 %
M. Adamczyk je Harold! Blízká je mi hra zejména a právě pro tuto postavu, která se ve vinohradské verzi potkala s protaganistou mých diváckých snů. Jako vystřiženou z katalogu matek, kvůli kterým nepáchat demonstrativní sebevraždy by byl hřích, s přehledem vystihla svou figuru i S. Postlerová. Také pro trio naturelově odlišných nevěst našla adekvátní klíč Š. Vaculíková. Škoda jen, že Maude H. Maciuchové doplácela místy na zvláštní hlasové manýry herečky, což zejména v emočně vypjatějších okamžicích působilo poněkud rušivě. Katazní slzu jsem ale otřela, výpovědní šmrnc inscenace nepostrádá.
(zadáno: 27.5.2018)
Tatínek 002 - LokVar: 80 %
Pokračování příběhu o jedné povedené rodince nás opět rozverně a hravě přesvědčí o nezpochybnitelné důležitosti tatínka, ale hlavně také o tom, jak je fajn, když dokážeme držet při sobě, i kdyby si na nás brousila zuby sebevětší velryba z modrého Černého moře. A nejen ta! Příkladnému hereckému nasazení budiž standartou propocená košile Petera Vargy. ;)
(zadáno: 25.5.2018)
Margaritě... - OLDstars: 90 %
To takhle jednoho večera vystoupáte na půdu Werichovy vily, překročíte hranici mezi hledištěm a jevištěm, zapomenete, že pozorujete známou hereckou tvář interpretující naučený text a devadesát minut patří jen Margaritě a vám. Ona vám s bezprostřední autenticitou svěří svůj příběh, do vyprávění nenásilně přidá recept jak se za žádných okolností nevzdávat, a vy jí visíte na rtech a fandíte jejímu nadhledu, vítaně nakažlivému optimismu a chuti žít. Další ze spanilých monodramatických jízd v repertoáru OLDstars.
(zadáno: 16.5.2018)
Hrdinové - Divadlo v Rytířské: 70 %
Příběh tří válečných veteránů, v nichž chlapecké a chlapácké ozvěny duše svádí boj s tělesnými neduhy stáří, je kromobyčejně lidský. Na terase domova důchodců vedou neúnavně každodenní slovní přestřelky plné jízlivého pošťuchování, kořeněného současně potřebnou dávkou laskavého humoru. Fakt, že se tihle pánové hledali, až se našli, neboť se vzájemně doopravdy potřebují víc, než si chtějí přiznat, podtrhne náhlé vzplanutí pro společný cíl hodný hrdinů jejich formátu i jímavá katarzní tečka. Herecky trefnému uchopení postav dominuje Petr Kostka, jeho morous Gustav je vysloveně k zulíbání. ;)
(zadáno: 16.5.2018)
Amazonky - Lenka Vagnerová & Company: 80 %
75 %. Souhlasně podtrhuji vše kladné v ostatních hodnoceních a doplním, že absolutně nezkrotná energie, kterou čtveřice neuvěřitelných Amazonek magnetizuje každou vteřinu originální performance, nevymizí zdaleka se závěrečným potleskem. Vydatný náboj jsem si odnesla z hlediště s sebou a sama jsem zvědavá, jak dlouho tuhle bojovnou sílu budu upouštět.
(zadáno: 14.5.2018)
Vinnetou - Divadlo A.Dvořáka Příbram: 60 %
65 %. Tah a cílení inscenace na parodickou aktualizační branku je zřejmý, originalita zásahů vychází ovšem místy přece jen poněkud sporadicky. Notoricky známý příběh o přátelství rudého gentlemana a bledé tváře bere do hry v tomto případě tak nějak víc zajíců, než stihneme lapit krtků. :) Nemohu říct, že bych opouštěla hlediště nespokojená, ale pocit, že dějová zápletka mohla být korunována trefnější pointou, se vkrádá.
(zadáno: 9.5.2018)
Misery - Studio DVA divadlo: 70 %
Přenesení kultovní knihy a filmu na divadelní prkna zdálo se mi až do dnešního večera takřka nepředstavitelné. A ejhle, heuréka, funguje to. Míra "zjemnění", tedy okamžiky, kdy je zapotřebí hororový punc odlehčit úsměvnými nádechy, vychází textu a očekávatelnému různorodému potenciálu publika vstříc šťastným směrem. Zlata Adamovská pro roli Annie očividně dýchá a Petr Štěpánek ji každopádně nenechává ve štychu. Misery v tomto inscenačním podání by rozhodně neměla co nejdéle zemřít. ;)
(zadáno: 8.5.2018)
Kauza pražské kavárny - Švandovo divadlo: 60 %
65 %. Autorská inscenace herců Švandova divadla se k tématu rozdělení současné české společnosti vyjadřuje sympaticky svéráznou formou, jíž dominuje hravá nadsázka a trefně ironizující humor. Žádný nešvar zde není násilně dosloven, jde se cestou inspirativních náznaků, nementoruje se, zaujmutí stanoviska je ponecháno na divákovi. Interpretační verva všech protagonistů je odzbrojující, hodina v jejich společnosti není rozhodně promarněným časem.
(zadáno: 4.5.2018)
Válka - Divadlo F.X.Šaldy Liberec: 70 %
75 %. Liberecká inscenace výmluvně zobrazuje destrukční dopad války na lidské duše a jakkékoli kladné životní hodnoty prostřednictvím síly vyprávěného příběhu jedné rodiny. Dusivá atmosféra by se v něm dala krájet, zintenzivňuje se účinně každou vteřinou. Oslovila mě promyšlená režijní koncepce a působivé herecké výkony v čele s Michaelou Foitovou, která postavu dívky přinucené předčasně dospět ztvárnila mimořádně autenticky a vybavila ji současně i dojemnou neutuchající snahou ochraňovat si své křehké dětské sny. Tleskám!
(zadáno: 1.5.2018)
Je úchvatná! - Divadlo Na Jezerce: 60 %
65 %. Inscenace velmi zdařile následuje lidské tóny příběhu, hraje se především o nezdolné touze jít za svým snem. Redukce postav a děje dodává celku vítaný spád, ale přece jen poněkud oslabuje vyznění intenzity vztahu Florence a Cosmy, a částečně pak také i onen umanutý, šmrncovně vášnivý drajv hlavní postavy. Osobité kouzlo jí ale Jitka Sedláčková i přesto propůjčit dokázala, název hry bych na základě jejího hereckého výkonu pozměnila na "Je dojemná!".
(zadáno: 25.4.2018)
Zpráva pro Akademii - Studio Hrdinů: 70 %
65 %. Originální a pozoruhodné zkoumání hranic divadelních prostředků mě, spolu s fenomenální woman´s body show Zuzany Stivínové, oslovilo nejvíce. Odnesla jsem si ale současně i  dostatek podnětů k zamyšlení nad tématem manipulace a limitů osobní svobody jedince. Komplexně neotřele působivé.
(zadáno: 15.4.2018)
Élektra - Divadlo v Dlouhé: 70 %
75 %. Působivě přímočará inscenace, v níž síla nezvratitelných osudových předurčení, zrady, viny a trestu rezonuje především silou slov pronášených bez patetických kudrlinek, což umocňuje jejich nadčasovost. Nadčasovost nebezpečí nad bezprávím přivíraných očí. Výborné Eva Hacurová a Petra Špalková.

Další stránky hodnocení: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 > >>