Švandovo divadlo [studio]

Pankrác ´45

Premiéra: 6.11.2015. Dramaturgie: Vladimír Čepek. Odborná spolupráce: Petr Koura. Výprava: Lucie Labajová. Hudba: Zdeněk Dočekal. Režie: Martina Kinská.
1:35x

Osoby a obsazení
Adina, herečka - Klára Cibulková
Lída, herečka - Réka Derzsi
Hana, odbojářka - Eva Josefíková / Denisa Barešová
Julie, Židovka - Andrea Buršová
Nová - Bohdana Pavlíková

„Casting na popravu.“ Napínavá původní hra, fikce vycházející ze skutečných událostí jednotlivých postav, se odehrává v pankrácké věznici na konci léta 1945. V Československu probíhá zatýkání nacistických zločinců, loajálních Němců, ale také skutečných i domnělých českých pomahačů nacistického režimu. Zatýkání a vyšetřování se týká i slavných osobností. V jedné cele se potkávají herečky Lída Baarová a Adina Mandlová, Hana Krupková (dívka napomáhající odbojové akci parašutistů), Židovka Julie, která prošla Osvětimí, a neznámá žena. Kdo z nich bude odsouzen...?
v anketě portálu i-divadlo.cz:
významné umístění v kategorii Nejlepší inscenace roku 2015
Švandovo divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
80 %
Uživatelé
78 %
náš tip
Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Pavel Širmer, Lukáš Holubec, Jan Pařízek, Helena Grégrová, Jiří Koula  Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Pavel Širmer, Lukáš Holubec, Jan Pařízek, Helena Grégrová, Jiří Koula  Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Pavel Širmer, Lukáš Holubec, Jan Pařízek, Helena Grégrová, Jiří Koula  Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Pavel Širmer, Lukáš Holubec, Jan Pařízek, Helena Grégrová, Jiří Koula  Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Pavel Širmer, Lukáš Holubec, Jan Pařízek, Helena Grégrová, Jiří Koula  Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Pavel Širmer, Lukáš Holubec, Jan Pařízek, Helena Grégrová, Jiří Koula
78801000
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (89)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Iva Bryndová 90 % Tip Iva Bryndová
(zadáno: 10.4.2017, počet hodnocení: 273)
přínosný / zajímavý komentář
Výborná hra, silné a zajímavé téma, příběhy pěti žen, které se snažily přežít válku a přežily ji, byť si každá nějak zadala a potkávají se v jedné cele i se všemi paradoxy, které to setkání vyvolává. Napětí neopadá, ani když člověk předem ví, jak minimálně ve větší části osudů hra musí končit, ať už je to způsobené neznámou identitou dvou zadržených, či tou šibenicí, která hrdinkám hrozí.
Výborné herecké výkony - standardně R. Derzsi a K. Cibulková, překvapila E. Josefíková.
Pavel Širmer 70 % Tip Pavel Širmer
(zadáno: 5.1.2017, počet hodnocení: 1639)
přínosný / zajímavý komentář
Dramatický text M. Kinské není z hlediska stavby zcela konzistentní, což se částečně promítá i do inscenace. Díky práci hereček a patrně i přispěním dramaturga V. Čepka výsledný tvar funguje. Uchopení tématu bez výhrad. Skrze pět ženských osudů vyznívají paradoxy a otázky, zda je vůbec možné se ve víru nepřehledných dějinných událostí zorientovat, domyslet důsledky jednání a zvolit správnou cestu, když člověk ani nemůže mít potřebný odstup? A jsou zpětné zjednodušené soudy oprávněné? Hra o sebereflexi nutí k zamyšlení. K divácké atraktivitě přispívá zpracování reálných osudů známých osobností.
Lukáš Holubec 80 % Tip Lukáš Holubec
(zadáno: 30.12.2016, počet hodnocení: 663)
přínosný / zajímavý komentář
--- Zamřížovaný salónek kolaborujících dam --- (více v článku na blogu)
Lukáš Dubský 70 %
(zadáno: 22.6.2016, počet hodnocení: 852)
přínosný / zajímavý komentář
Dobře napsaná hra, která se zabývá složitou otázkou viny. V jedné vězeňské cele se schází pětice žen, která má společné to, že se snažila nějakým způsobem přežít druhou světovou válku v českých zemích. A je jedno, jestli v pozici prominentní filmové hvězdy, pronásledované účastnice odboje nebo židovské zajatkyně ve vyhlazovacím táboře. Každá si nějakým způsobem zadala s nacistickým režimem a vykloubená "spravedlnost" vítězů jim to po skončení války dává sežrat. Pro mě asi nejzajímavější výkon předvádí E. Josefíková v úloze odbojářky Hany Krupkové. Úplně mi nesedělo pojetí postavy Lídy Baarové.
Jiří Landa 80 %
(zadáno: 6.5.2016, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
Kvalitní hra, inscenace, režie i herecké výkony. Tak by se dal stručně charakterizovat autorský projekt M. Kinské. Hra, potažmo její nastudování, totiž nepostrádá spád a napětí, postihuje dobu v širších souvislostech a nezabývá se jen bulvárním pohledem na vztah dvou známých prvorepublikových hereček. Divák tak má možnost během hodiny a půl odprožít několik osudů žen, kterým pětice hereček vtiskla duše, jejichž stopa z mé mysli jen tak nevyvane. Ve studiu Švandova divadla vznikla hodnotná inscenace zasluhující si pozornost.
Veronika Boušová 80 %
(zadáno: 28.3.2016, počet hodnocení: 277)
Jan Pařízek 90 % Tip Jan Pařízek
(zadáno: 11.1.2016, počet hodnocení: 784)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Silná hra s neméně silným tématem, velmi dobře vystavěná a také kvalitně herecky obsazená. Pochvalu zaslouží všichni, ale jmenovitě hlavně K. Cibulková, E. Josefíková a R. Derzsi. Povedlo se vytvořit naprosto uvěřitelné a opravdu dobře vybudované charaktery, které dokáží více než zaujmout. Strhlo mě to a nepustilo až do konce. Jednoznačně doporučuji ke shlédnutí. 85%
Helena Grégrová 80 % Tip Helena Grégrová
(zadáno: 11.1.2016, počet hodnocení: 1434)
přínosný / zajímavý komentář
75 %. Vlastní stín nepřekročíš, minulost a svědomí neoblafneš. Silná inscenační ťafka. Nenásilná a neokázalá, ale o to působivější. Bravo!
Jiří Koula 80 % Tip Jiří Koula
(zadáno: 3.1.2016, počet hodnocení: 1565)
přínosný / zajímavý komentář
75 % Dramaturgyně Martina Kinská napsala hru a posadila se zároveň do režisérského křesla, což se projevilo tím, že v této inscenaci chybí režisérské ego, je čistá v tom smyslu, že v ní nenajdete žádné výstřelky sloužící jako prohlášení "Zírejte, co umím." Inscenace je vůbec celá ženská v tom smyslu, že jednotlivé příspěvky slouží celku, totiž výpovědi pětice žen tak či onak spjatých s nacismem. I přes tento pokorný přístup (či díky němu?) je však inscenace bytostně divadelní, ve studiu Švandova divadla se zrodil další malý klenot.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
RaB 100 %
(zadáno: 12.6.2020, počet hodnocení: 81)
přínosný / zajímavý komentář
Fantastické představení, které se vidí jen málokde.
5 hereček neuvěřitelně vyrovnané, všechny nechávají na jevišti duši a emoce přenáší neuvěřitelnou měrou. Příběh Adiny, Lídy a dalších vězeňkyň z věznice na Pankráci se podařilo zpracovat minimalistickou, avšak efektní cestou.
Tristan 70 %
(zadáno: 6.3.2020, počet hodnocení: 45)
přínosný / zajímavý komentář
Andrea Buršová především. Její promyšlené herectví. Trochu Sartre "Peklo jsou ti druzí" a drahá Adina: "Pro dvě herečky je jedna cela trochu moc." Hra na kdo jsem osvobozující. Nesoudim, nemáme právo. Nelituji, že jsem viděl. Naopak.
Bova 90 %
(zadáno: 15.11.2019, počet hodnocení: 10)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělé představení.Velmi vyrovnané herecké výkony všech hereček.Nejvíce se mi líbila Klára Cibulková,která nejvíce vystihla mentalitu Adiny Mandlové.Všem doporučuji vidět toto představení.
Lovin 70 %
(zadáno: 26.9.2019, počet hodnocení: 209)
přínosný / zajímavý komentář
Herecky výborné.
Studený Čumáček 80 %
(zadáno: 6.4.2019, počet hodnocení: 248)
přínosný / zajímavý komentář
Adina Mandlová/Klára Cibulková - drzá a hrdá, i kdyby ji to krk mělo stát...
Lída Baarová/Réka Derzsi - vždyť je herečka, chtěla jen hrát...
Julie/Andrea Buršová - snaží se nepamatovat si, co bylo v Polsku...
Hana Krupková/Denisa Barešová - přežila Antropoid a stále za to platí ...
Karola/Bohdana Pavlíková - neví, že jí zemřel muž, neví, kde má děti a neví, co bude dál...
jedna cela, pět životních cest, pět postojů. Tvrdé jako zaťatá ženská pěstička, směšné jako holčičí bitka pro dávno ztraceného milence, stojící s hlavou vztyčenou i kleslou hluboko mezi ramena...
Nádherná práce.
Romana35 70 %
(zadáno: 19.3.2019, počet hodnocení: 193)
přínosný / zajímavý komentář
Působivé. Minimalistická scéna podtrhuje děj. Z pětice výborně zahraných postav mě nejvíce zaujaly Réka Derzsi jako Lída Baarová a Klára Cibulková jako Adina Mandlová. U té jsem měla pocit, že koukám na skutečnou Adinu, jak se jí přiblížila stylem projevu i gesty.
R.JELEN.21 80 %
(zadáno: 16.3.2019, počet hodnocení: 137)
přínosný / zajímavý komentář
Ta hra je vážně skvělá, jen malá maličká výtka byla jsem zvědavá na herecký výkon E. Josefikove tu jsem dnes bohužel neviděla.
Každopádně všech 5 hereček podávají úžasné výkony a rozhodně stojí za doporučení ;) I když to nebude téma zrovna pro každého.
Prostory Studia Švandova divadla jsou tak prosté až jsou prostě nádherné. V jednoduchosti je krása ;)
Rejpalka 70 %
(zadáno: 3.2.2019, počet hodnocení: 96)
přínosný / zajímavý komentář
Mrazive, ale ne prehane depresivni predstaveni u ktereho se i zasmejete. Pro me vynikajici Klara Cibulkova jako Adina Madlova vs. Reka Derzsi jako Baarova. Prijmne prekvapila i Eva Josefikova, kterou budu chtit videt i v necem jinem. Pro milovniky temat kolem 2. svetove valky je to must see.
Jaja70 80 %
(zadáno: 22.12.2017, počet hodnocení: 50)
přínosný / zajímavý komentář
Výborné herecké výkony, působivé představení.
Plšík 80 %
(zadáno: 1.11.2017, počet hodnocení: 523)
přínosný / zajímavý komentář
75%
Margaret 80 %
(zadáno: 23.10.2017, počet hodnocení: 92)
přínosný / zajímavý komentář
75 %
Hutné drama, po jehož skončení je určitě o čem přemýšlet.
Anah 70 %
(zadáno: 11.10.2017, počet hodnocení: 184)
přínosný / zajímavý komentář
Pro ty kteří nejsou tak jako já příliš kovaní v historii je dobré přečíst si před začátkem program a oživit si souvislosti.Jinak výborná hra k zamyšlení se skvělými hereckými výkony
Michvon 70 %
(zadáno: 31.5.2017, počet hodnocení: 175)
přínosný / zajímavý komentář
Zábavné, ale mrazivé. Výborné herečky. Klára Cibulková jako vždy exceluje, Eva Josefíková rovněž skvěle. Ostatní ale také nezklamaly. Zásah se však oproti očekávání nekonal. I tak dobré představení.
Vlastaa 100 %
(zadáno: 22.4.2017, počet hodnocení: 25)
přínosný / zajímavý komentář
Strhující představení. Rozhodně doporučuji všem, kteří se občas zamyslí nad tím, co je vlastně v životě důležité ...
Zupri 90 %
(zadáno: 25.11.2016, počet hodnocení: 97)
přínosný / zajímavý komentář
Strhující představení a úctyhodné zpracování.
M@x_z_Myta 80 %
(zadáno: 22.9.2016, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
2016-09 videno v Semberove divadle VM
Vratislav Honzálek 40 %
(zadáno: 21.9.2016, počet hodnocení: 108)
přínosný / zajímavý komentář
Z celého představení mi jako symbolika vytane věčné hašteření slavných hereček kdo se kde víc k*rvil a s kým to dělal. Ostatní jsou jaksi na druhé koleji. Bohužel mě tohle představení vůbec nezaujalo.
Marsed 80 %
(zadáno: 31.8.2016, počet hodnocení: 148)
přínosný / zajímavý komentář
Výborná hra, vynikající herecké výkony, režie skvělá.
Monulinka 80 %
(zadáno: 15.3.2016, počet hodnocení: 386)
přínosný / zajímavý komentář
Výborná kompaktní inscenace s pěti vyrovnanými hereckými výkony a kvalitním textem, založeným na dobrém nápadu spojení různých životních osudů a postojů. Špičkování hereček pobaví, v ostatních chvílích hra nedá vydechnout. Program doporučuji číst až po zhlédnutí hry. 85 %
Lucilla 80 %
(zadáno: 13.3.2016, počet hodnocení: 214)
přínosný / zajímavý komentář
85%
At uz se jedna o osudy, ktere clovek alespon okrajove zna, nebo ty uplne nezname, strhnou vas vsechny. Ocenuju, ze se hra uvadi v malem studiu SD, jeste vice se ji povedlo vtahnout vas do atmosfery. Osobne jsem odchazela uplne paf z toho, co jsem videla a jak uveritelne dokazaly vsechny herecky zahrat mnohdy nelehke pasaze. Vyzdvihnout jen jednu nedokazu, vzajemne se skvele doplnovaly a jedna bez druhe by to asi tak dobre neutahly. Opravdu pusobiva hra, vrele doporucuji.
Eviik 90 %
(zadáno: 9.3.2016, počet hodnocení: 288)
přínosný / zajímavý komentář
Silný příběh o pětici žen, které se setkávají v cele pankrácké věznice, se perfektně hodí do klaustrofobního prostředí Studia ŠD. Po celou dobu jsem ani nedutala. Určitě je to jedna z her, které diváka nutí o příběhu přemýšlet i po odchodu z divadla. Pětice jereček odvedla velmi solidní výkony. Asi bych těžko nějakou z nich vyzdvihovala. Pochválit musím i dobové kostýmy a účesy.
Bernardblack 80 %
(zadáno: 9.3.2016, počet hodnocení: 277)
přínosný / zajímavý komentář
"Stísněná kopka švandáku"padne hře jako ulitá, stejně jako mundúry herečkám:)
5 různých žen a jejich osudů, snažících se přežít v pohnuté době...(jsou jen její oběti?či některá mohla a měla něco udělat jinak?)
Skvěle napsaná a udělaná hra, kde všechny herečky září(přesto nemůžu nevyzvednout svit klenotu největšího...Evičky Josefíkové)
Mora 80 %
(zadáno: 5.3.2016, počet hodnocení: 137)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělé představení. Nejméně "fungovala" Lída Baarová, která sice měla dostatečnou míru sebestřednosti a naivity, ale nebyla tou femme fatale, které bychom beze zbytku hvězdnou kariéru věřili. Jako celek bylo ale představení opravdu působivé, hlavně proto, že byly konfrontovány tak různorodé osudy.
Lenka458 90 %
(zadáno: 5.3.2016, počet hodnocení: 120)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělé herecké výkony.
Magieee 60 %
(zadáno: 21.2.2016, počet hodnocení: 29)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavý příběh, pěkné zpracování. Moc se mi líbila Klára Cibulková. Bohužel Lída Baarová pro mne nebyla příliš přesvědčivá.
Vendula_Z 80 %
(zadáno: 16.2.2016, počet hodnocení: 92)
přínosný / zajímavý komentář
Po dlouhé době velmi kvalitní původní český text, který má ambici se dočkat i jiného uvedení než v ŠD. Herecké výkony vyrovnané. Réka Derzsi je jako Lída Baarová rozhodně uvěřitelnější než T. Pauhofová ve filmu, který byl uváděn do kin nedlouho po premiéře této hry.
Nikki123 70 %
(zadáno: 2.2.2016, počet hodnocení: 148)
přínosný / zajímavý komentář
Celou dobu jsem měla pocit, že herci na něco čekají a pak přišel konec, ale nic převratného se neudálo.Tématika tohoto období mě ale zajímala, a představení dokázalo vytvořit autentickou atmosféru této doby.
Maxim de Winter 90 %
(zadáno: 28.12.2015, počet hodnocení: 91)
přínosný / zajímavý komentář
Náročné, avšak důležité téma z pohledu českých dějin. Vynikající herecké výkony. Vidím tu určitou paralelu mezi představením Peníze od Hitlera, které před pár lety Švandovo divadlo uvádělo. Poslední dobou mám pocit, že studiová scéna Švandova divadla je (až na výjimky) lepší, než hlavní scéna. Toto představení je toho důkazem.
Salisbury 100 %
(zadáno: 12.12.2015, počet hodnocení: 114)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělá hra PANKRÁC '45 ve Švandově divadle mě i přes těžší téma dostala velmi lehce na lopatky. Nečekal jsem, že takhle náročná látka mě uchvátí od začátku až do konce, aniž bych měl sebemenší důvod k zívnutí. Setkání pěti osudů v jedné pankrácké cele je inspirováno skutečnou událostí, která byla skvěle v toto dílo sepsaná a úžasně vložena do rolí divadelních div. Klára Cibulková, Réka Derzsi, Eva Josefíková, Andrea Buršová a Bohdana Pavlíková si své role užily a všechny si zaslouží za svůj výkon ovace ve stoje, neb tento opus má co říct nejen svou šířkou, ale hlavně dalekosáhlou hloubkou.
Edna E 70 %
(zadáno: 24.11.2015, počet hodnocení: 28)
přínosný / zajímavý komentář
Spíše 75%
Normálně s chválou šetřím, ale tentokrát musím Švandovo divadlo za inscenaci pochválit. Téma poměrně těžké, ale krásně zjemnělé černým humorem, který pomohl rozbít depresivní prostředí. Scéna promyšlena do funkčního celku, nic mi tam výrazně nerušilo a všechny ženy s ní souzněly. Dámám v souboru se podařilo mi vtáhnout do doby, ve které jsem zaplať Bůh nemusela žít. Zase jiný pohled do historie, další možnost uvědomit si, že nic není černobílé. Doporučuji, jen to asi není pro většinového diváka.
Kokosbaba 80 %
(zadáno: 18.11.2020, počet hodnocení: 107)
Te_rez 70 %
(zadáno: 10.10.2020, počet hodnocení: 24)
Chupetica 90 %
(zadáno: 21.9.2020, počet hodnocení: 105)
Marťus 90 %
(zadáno: 11.6.2020, počet hodnocení: 83)
Majdin_kulturni_svet 90 %
(zadáno: 30.1.2020, počet hodnocení: 134)
Eliskamikova 50 %
(zadáno: 31.12.2019, počet hodnocení: 22)
Bowiegirl 80 %
(zadáno: 1.7.2019, počet hodnocení: 14)
Xcepek 60 %
(zadáno: 29.5.2019, počet hodnocení: 551)
Kubicek 100 %
(zadáno: 10.5.2019, počet hodnocení: 29)
Ahor 100 %
(zadáno: 4.5.2019, počet hodnocení: 34)
Poristm 80 %
(zadáno: 23.4.2019, počet hodnocení: 87)
Kam 80 %
(zadáno: 17.3.2019, počet hodnocení: 67)
Ala 70 %
(zadáno: 16.3.2019, počet hodnocení: 128)
Teejay 70 %
(zadáno: 12.3.2019, počet hodnocení: 66)
Julii 80 %
(zadáno: 5.2.2019, počet hodnocení: 36)
Katteřina 60 %
(zadáno: 22.1.2019, počet hodnocení: 55)
MMK 80 %
(zadáno: 22.1.2019, počet hodnocení: 99)
Scoobi 70 %
(zadáno: 20.1.2019, počet hodnocení: 86)
Kosan 80 %
(zadáno: 15.12.2018, počet hodnocení: 187)
Dajcik 70 %
(zadáno: 25.11.2018, počet hodnocení: 197)
Golftom 70 %
(zadáno: 8.11.2018, počet hodnocení: 45)
Petra. 70 %
(zadáno: 25.6.2018, počet hodnocení: 43)
Janis 70 %
(zadáno: 21.6.2018, počet hodnocení: 247)
JitkaJak 100 %
(zadáno: 16.5.2018, počet hodnocení: 51)
Kajavhaji 90 %
(zadáno: 29.3.2018, počet hodnocení: 55)
HawkeyeSaw 80 %
(zadáno: 22.3.2018, počet hodnocení: 162)
Unionboy 70 %
(zadáno: 13.2.2018, počet hodnocení: 227)
Verapi 70 %
(zadáno: 13.2.2018, počet hodnocení: 96)
Vladislavka 80 %
(zadáno: 2.12.2017, počet hodnocení: 101)
JaNaD 80 %
(zadáno: 8.10.2017, počet hodnocení: 63)
Jaanaa 80 %
(zadáno: 20.7.2017, počet hodnocení: 18)
Prynychovi 90 %
(zadáno: 16.6.2017, počet hodnocení: 25)
Renée 70 %
(zadáno: 2.6.2017, počet hodnocení: 96)
IlMagnifico 70 %
(zadáno: 21.5.2017, počet hodnocení: 107)
Petr.trep 60 %
(zadáno: 6.4.2017, počet hodnocení: 157)
LukasCitnar 70 %
(zadáno: 26.2.2017, počet hodnocení: 37)
Lumca 80 %
(zadáno: 21.2.2017, počet hodnocení: 326)
Euforka 80 %
(zadáno: 21.1.2017, počet hodnocení: 36)
Marie friedlova 80 %
(zadáno: 29.12.2016, počet hodnocení: 73)
Kraval 70 %
(zadáno: 26.10.2016, počet hodnocení: 40)
Panapollon 90 %
(zadáno: 17.10.2016, počet hodnocení: 51)
Lenkami 80 %
(zadáno: 25.9.2016, počet hodnocení: 12)
Alantis12 90 %
(zadáno: 11.6.2016, počet hodnocení: 54)
Teres 70 %
(zadáno: 27.5.2016, počet hodnocení: 126)
Zuluk 70 %
(zadáno: 17.5.2016, počet hodnocení: 93)
Anex 90 %
(zadáno: 10.3.2016, počet hodnocení: 111)
Marcela 90 %
(zadáno: 10.3.2016, počet hodnocení: 407)
Bartys 80 %
(zadáno: 7.3.2016, počet hodnocení: 53)
Zábavka 90 %
(zadáno: 2.3.2016, počet hodnocení: 16)
Meresanch 70 %
(zadáno: 19.11.2015, počet hodnocení: 146)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.