Švandovo divadlo

divadlo s bezbariérovým přístupem - pohyb možný prakticky bez asistence lze platit platební kartou online rezervace, eVstupenka poskytovány slevy pro studenty stránka na Facebooku
Adresa: Štefánikova 57, Praha 5 [zobrazit na mapě]
[tram 9-12-15-20, bus 176 Švandovo divadlo]
Pokladna: po-pá 14-20, so-ne 2 hod. před začátkem představení
Předprodej: průběžně od zveřejnění měsíčního hracího plánu (cca dva měsíce předem)
Začátky: 19.00
Připravuje se:
Obraz Doriana Graye - Oscar Wilde, Martina Kinská (únor, velký sál)
Husákovy děti - Daniel Hrbek, Pavel Holý (duben, studio)
Úklady a láska - Friedrich Schiller (květen, velký sál)
Nakročeno k derniéře:
Betonová zahrada (leden)
Země Lhostejnost (únor)
Ceny vstupenek:
430-300 Kč (velký sál)
340-200 Kč (studio)
170 Kč (Buchty a loutky, Divadlo Spektákl)
Poznámky a upozornění:
  • Nejlepší místa 3. - 8. řada (velký sál), 1.-4. řada (studio).
  • Na představení souboru Švandova divadla můžete využít nabídek „first minute“ (první tři reprízy nové hry za jednotnou cenu 120 Kč) nebo „last minute“ (doprodej zbylých vstupenek hodinu před představením s 50% slevou, samozřejmě jen za předpokladu, že nějaké vstupenky k dispozici ještě jsou, platí pouze pro představení souboru Švandova divadla).
  • Ve Studiu ŠD pravidelně účinkuje soubor Buchty a loutky, který vedle inscenací pro dospělé hraje řadu inscenací pro děti.
  • Stálým hostem Studia Švandova divadla je Divadlo Spektákl.
  • Švandovo divadlo nabízí také bohatý off program: Scénické rozhovory, koncerty, literární večery ad.
  • Cena programu: 35-25 Kč.

Repertoár - studio

Ztracená čest Kateřiny Blumové - Heinrich Böll, Vladimír Čepek, David Šiktanc  (1:30x)
Premiéra: 11.11.2017. Překlad novely: Vratislav Slezák. Dramaturgie: Martina Kinská. Scéna: Jan Štěpánek. Kostýmy: Juliána Kvíčalová. Hudba: Ondřej Švandrlík. Režie: David Šiktanc.
Adaptace světoznámé novely z roku 1974 nejen o smrtících dopadech dezinformačních článků. Jedna věc je, co se skutečně stalo. A jiná, jak o tom informují média. Stačí obratně využít strachu z terorismu a pod touto záminkou se zbavit všech nepohodlných. Příběh dívky, která se stává obětí policie i tisku, ale začíná se bránit...
Srdce patří za mříže - David Košťák  (1:00x)
Premiéra: 29.4.2017. Dramaturgie: David Košťák, Libor Vodička. Scéna: Anna Brotánková. Kostýmy: Kateřina Höferová, Anna Brotánková. Hudba: Robin Schenk. Režie: Alžběta Burianová.
Nekorektní pohled nejmladší divadelní generace na téma násilí ve světě, ale i v nás samotných. Jsou záležitosti srdce křehké věci, které nepojme rozum? Nebo jsou to ty nejpudovější věci, kterým rozum nedokáže včas zabránit? Naše srdce neustále tluče na poplach, krev nepřestává téct a svádí za nás boj o život. Přesto by srdce nikdo neoznačil za násilníka – je to jen naše zhmotněná touha žít...
Slušný člověk - Martina Krátká  (1:10x)
Premiéra: 4.2.2017. Podle novely Karla Čapka „Obyčejný život“. Dramaturgie: Libor Vodička. Scéna: Lucie Labajová. Kostýmy: Lenka Odvárková. Hudba: Ota Balage. Režie: Martina Krátká.
Volná adaptace novely Karla Čapka. Nic víc, než zdánlivě „obyčejný“ život jednoho „slušného“ člověka. Nejprve to byl hodný, ale neduživý chlapec, vždy vzorně prospívající ve škole, později laskavý a pozorný manžel. Obyčejný člověk pracující na železnici, později postoupivší v kariéře na úřednické místo na ministerstvu dopravy. Anebo ne? Opravdu byl jeho život tak obyčejný? Náhle a nečekaně vystupují další části jeho osobnosti, postupně se vynořují z hlubin, spolu s tím, jak se odkrývá celá minulost. Během jediného momentu, kdy se ho už dotýká smrt, zobrazí se mu před očima celý život...
Pankrác ´45 - Martina Kinská  (1:35x)
Premiéra: 6.11.2015. Dramaturgie: Vladimír Čepek. Výprava: Lucie Labajová. Hudba: Zdeněk Dočekal. Režie: Martina Kinská.
„Casting na popravu.“ Napínavá původní hra, fikce vycházející ze skutečných událostí jednotlivých postav, se odehrává v pankrácké věznici na konci léta 1945. V Československu probíhá zatýkání nacistických zločinců, loajálních Němců, ale také skutečných i domnělých českých pomahačů nacistického režimu. Zatýkání a vyšetřování se týká i slavných osobností. V jedné cele se potkávají herečky Lída Baarová a Adina Mandlová, Hana Krupková (dívka napomáhající odbojové akci parašutistů), Židovka Julie, která prošla Osvětimí, a neznámá žena. Kdo z nich bude odsouzen...?
Náš tip!
Protest / Rest - Václav Havel, Marek Hejduk  (1:40)
Premiéra: 25.4.2015. Dramaturgie: Lucie Kolouchová. Výprava: Jozef Hugo Čačko. Hudba a režie: Daniel Hrbek.
Hra Václava Havla a „úplně poslední Vaňkovka“. Dvě aktovky, které od sebe dělí 33 let a přece je leccos spojuje. Ferdinand Vaněk je pozván na návštěvu ke svému někdejšímu literárnímu kolegovi Staňkovi, který pro něj má překvapivý návrh... Pauza. Po letech přichází bez pozvání Staněk za Vaňkem a má pro něj znovu překvapivý návrh. A oběma bude pěkně horko...
Hřebíčková s Onufrákovou lehce meditují aneb děvky od Arbesa - Dodo Gombár & kol.  (1:20x, dočasně se neuvádí)
Premiéra: 18.10.2014. Dramaturgie: Lucie Kolouchová. Scéna: Jan Polívka. Kostýmy: Lenka Odvárková. Hudba: David Rotter a citace. Režie: Dodo Gombár.
Inscenace inspirovaná nejen smíchovským geniem loci, ale především temperamentem, nápady a také smyslem pro humor a sebeironií dvou výrazných hereček Švandova divadla. Ty se tu podobně jako v ringu utkají ve čtyřech různých příbězích, vlastně čtyřech samostatných žánrově rozdílných miniinscenacích, které spojuje, že jsou nečekané, drzé, odlehčené, místy i trochu šokující, ale rozhodně plné tvůrčí a ženské energie...
Země Lhostejnost - Karel Kryl, Dodo Gombár, Libor Vodička  (1:30x)
Premiéra: 5.10.2013. Dramaturgie: Lucie Kolouchová. Výprava: Eva Jiřikovská. Výběr hudby a režie: Dodo Gombár. Poslední uvedení: únor 2018.
Inscenace o konci disentu v Čechách a následné hořké kocovině, inspirovaná porevolučními eseji Karla Kryla, který se z oslavovaného pěvce revoluce stal jejím skeptikem, žijícím napůl venku, napůl tu a přitom nikde doma...
Parchant Marilyn - Lucie Kolouchová, Natália Deáková  (1:40x, dočasně se neuvádí)
Premiéra: 13.10.2012. Dramaturgie: Lucie Kolouchová. Scéna: Lukáš Kuchinka. Kostýmy: Daniela Klimešová. Hudba: Jakub Kudláč. Režie: Natália Deáková.
Divadelní „dokument“ o hvězdě, kterou zabilo příliš dokonalé image. O tom, jak se z brunety stane blondýna a co ji to stojí. O vzniku fenoménu MM, první opravdové hvězdy, první, které stačilo „jen“ hvězdné image a charisma. Vlastně inscenace o tom, jak se dělá PR. Sakra dobré PR...
v průběhu představení se na jevišti kouří
Šoa (Příběh Miloše Dobrého, Příběh Hany Pravdové) - Tomáš Hrbek, Lucie Kolouchová, Daniel Hrbek  (1:00x)
Premiéra: 25.10.2010. Obnovená premiéra: 11.1.2011. Podle autentických výpovědí a podle knihy Jiřího Pravdy a Hany Pravdové „Krátké povídky z dlouhého života“. Dramaturgie: Lucie Kolouchová. Výprava, výběr hudby a režie: Daniel Hrbek.
Původně byla inscenace součástí cyklu HYDE PARK Švandova divadla.
Skutečné osudy dvou lidí (sportovce Miloše Dobrého a herečky Hany Pravdové), kteří se ocitli ve stejnou dobu na stejném místě, a přesto se nikdy nepoznali. Přežili Terezín, Osvětim, pochod smrti i poválečné křivdy...
Náš tip!
Je to tu - Caryl Churchill  (0:55x) (inscenace již byla stažena z repertoáru)
Premiéra: 22.10.2016. Překlad: Lucie Kolouchová. Dramaturgie: Libor Vodička. Výprava: Barbara Wojtkowiak. Hudba: Myko. Režie: Viktorie Čermáková. Poslední uvedení: listopad 2017.
Hra současné britské autorky o posledních věcech člověka, o křehké intimitě té fáze lidského života, která nás připravuje na věčnost.
Baal - Bertolt Brecht  (1:45x) (inscenace již byla stažena z repertoáru)
Premiéra: 19.3.2016. Překlad: Ludvík Kundera, Rudolf Vápeník. Dramaturgie: Martina Kinská. Výprava: Agnieszka Pátá-Oldak. Hudba: Ivan Acher. Úprava a režie: Marek Němec. Poslední uvedení: červen 2017.
Svérázná roadmovie o cestě do pekel. Baal je citlivý, talentovaný básník, ale i zločinec. Nenávidí pokryteckou společnost, a přece neumí žít bez ní. Okázale demonstruje svoji svobodu, a přitom propadá víc a víc do závislostí. A jde dál, do měst, do lesů, do hor. A za sebou nechává spoušť. Co bylo včera, neplatí. Alespoň doufá. A když jej dohání čas či výčitky, stačí se náležitě ožrat, prospat se a zase jít dál. A tu a tam i zpívat...
inscenace není vhodná pro děti v průběhu představení se na jevišti kouří

ARCHIV INSCENACÍ

aktualizace údajů:
Snažíme se udržovat informace u každého divadla aktuální, zejména u divadel, která jsou našimi partnery. Ale je možné, že jsme na něco zapomněli nebo nějakou změnu či novinku přehlédli, a proto budeme rádi, když nás na takovou skutečnost upozorníte.
Pokud jste na této stránce nalezli neaktuální informaci nebo některé informace zde dokonce chybí, napište nám, prosím, na e-mail:
aktualizace{@}i-divadlo{.}cz. Předem Vám za tuto spolupráci děkujeme.


Poslední aktualizace: 30.12.2017