Švandovo divadlo [velký sál]

Chlast

Premiéra: 29.4.2023 | 2:25
Překlad: Michaela Weberová. Dramaturgie: Martina Kinská. Scéna: Lukáš Kuchinka. Kostýmy: Andrea Králová. Pohybová spolupráce: Jana Burkiewiczová. Režie: Thomas Zielinski.
Adaptace stejnojmenného oscarového filmu, na níž se podílel sám režisér. Čtyři přátelé, středoškolští učitelé, již dávno rezignovali v pracovní i soukromé sféře na své životní cíle a sny. Doběhlo je vyhoření, a tak přežívají v monotónním stereotypu každodenních povinností. Až jednoho dne, na oslavě 40. narozenin nejmladšího z nich, se dovídají o svérázné teorii norského filosofa. Ta tvrdí, že člověk se rodí s deficitem půl promile alkoholu v krvi. Pokud by jej doplnil, jeho život by hned byl pestřejší, on sám by měl mnohem větší sebevědomí, byl více kreativní a celkově spokojenější a šťastnější. Vzhledem ke stagnaci svých životů se rozhodnou tento myšlenkový experiment ověřit v praxi, nakoupí alkohol i alkoholtestery a experiment může začít...
Švandovo divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
58 %
Uživatelé
74 %
kontroverzní inscenace (148.)
74321000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
27.4.So19:00vyprodáno
15.5.St19:00vyprodáno
29.5.St19:00vyprodáno
30.5.Čt19:00Zadané představení; zadáno
1.6.So19:00vstupenky
27.4.So19:00 
vyprodáno
15.5.St19:00 
vyprodáno
29.5.St19:00 
vyprodáno
30.5.Čt19:00 
Zadané představení; zadáno
1.6.So19:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (36)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  60 %
29.2.2024 | 1134 hodnocení
+ souhlasím
Smíchovská inscenace určitě zaujme hereckými výkony, především P.Stach výborně vystavěl postavu učitele dějepisu, jenž si během představení prochází uvěřitelným vnitřním vývojem. Povedená je inscenace i po hudební stránce, jakkoliv v tomto případě odkazuje na Vinterbergův film. Režisér T.Zielinski se hodně soustředí na přesné rozehrání komických scén silné opilosti, což se setkává s velkým diváckým ohlasem. Dramatizace se narozdíl od filmu soustředí pouze na ústřední čtveřici, což mi přijde trochu nešťastné, protože mizí sociální prvek, divák nemá šanci zjistit, jak postavy skutečně fungují ve společnosti, je odkázán jen na jejich popis.
Jiří Landa  50 %
28.6.2023 | 3027 hodnocení
+ souhlasím
Velkou devízou této inscenace jsou herecké výkony, jimž není možné co vytknout. Prim v této souhře hraje P. Stach, za nímž nikdo z jeho kolegů nezaostává. Bohužel předloha, ale především pak samotná inscenace, nenabízí nic víc než povrchní náhled na problematiku alkoholismu, což téma ze všeho nejvíc především banalizuje. T. Zielinski se tentokrát, na rozdíl od inscenací Divadla Verze a produkcí v plzeňském divadle, minul trefou do černého o více než čtyřicet stupňů...
Michal Novák  60 %
24.6.2023 | 1155 hodnocení
+ souhlasím
65 % Když pohlédneme na nekompromisní název, dostaví se očekávání atraktivních kreací na téma požitý alkohol, a to dokonce v různých mírách. Experiment, k němuž se uchýlila čtveřice přátel, si to žádá. Aktéři divákům skutečně předloží obdivuhodné herecké studie ponoru do něčeho, z čehož vyleze „poučení“ o podání ruky ďáblovi, jedna tragická nota a dál vlastně nic. Pro divadlo s ambicí nepříliš nosná volba. U Švandů naštěstí hledají a akcentují i „doprovodná“ témata (ostře kreslená monotónnost středního věku) a vymysleli tak silný závěr (je v něm i pěkná metafora), že pointu přestanete hledat a jen nechápete, jak to Petr Stach mohl vydržet.
Iva Bryndová  50 %
25.5.2023 | 552 hodnocení
+ souhlasím
Ani skvělé herecké výkony bohužel nezachraňují inscenaci, která by mohla sloužit jako jasný doklad toho, že ne vždy se úspěšný film dá stejně úspěšně inscenovat v divadle. A skvělé herecké výkony Chlast nabízí. Tedy možná se na divadle inscenovat dá, ale prostě vyžaduje zásadnější úpravu a výklad, v tuhle chvíli však stále předpokládám, že nám tvůrci prostě onu zásadní myšlenku nebo hodnotu, kterou film má, zapomněli sdělit. (více v článku na blogu)
Jan Pařízek  70 %
24.5.2023 | 900 hodnocení
+ souhlasím
Povedená inscenace, většinu času jsem se dobře bavil, to mile rád přiznávám. Jen si nemohu pomoci, ale vidím zatím možná až moc určité schvalování výraznějšího pití. Leckdo si z toho může odnést i to, že když má člověk životní krizi, tak je alkohol velmi dobrým prostředkem k jejímu řešení. V rámci druhé poloviny jsem v tomto směru čekal nějakou větší katarzi, což mě trochu mrzí, že jí tam tolik nebylo. Přesto i tak závěr veskrze povedený. Po herecké stránce moc pěkná souhra všech aktérů. Výborný hlavně P. Stach, nejen pro fámózní závěrečnou tečku, a s ním R. Jašków. Není lehké zahrát dobře opilého a zde se to vesměs opravdu dařilo. 65%
Helena Grégrová  60 %
4.5.2023 | 1666 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
55 %. Čtyři středoškolští učitelé na prahu syndromu vyhoření hledají v rámci kolektivního experimentu odpověď na otázku, zda existuje míra promile alkoholu v krvi s potenciálem přínosně optimalizovat kvalitu lidské existence. Zjistí očekávatelné: krizi středního věku (ani jakoukoli jinou) nepřechlastáš. Divácké uspokojení tak primárně jistí velmi dobré herecké výkony, nabízející opravdu zdařilou študýrku typů. Vychází i překvapení v podobě efektní tečky, která většinu hlediště doslova vystřelí ze sedadel. Já to své opouštěla lehce rozpačitá při marném hledání nějaké další, zásadnější myšlenkové nadstavby, pro niž dané téma otevírá prostor.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
JirkaS  60 %
22.3.2024 | 350 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace si zahrává s velmi zajímavou myšlenkou, která mi ale bohužel nepřišla natolik nosná, aby utáhla dění na jevišti, aniž by dokázala celou dobu udržet mou pozornost. Určité opakování stále totožného, jen s trochu jinými texty a situacemi mě před přestávkou uspávalo. Zkrátka se po čase omrzí, že jsou tam jen čtyři postavy a hraje se stále o tomtéž. Po přestávce už to bylo lepší a nepříjemně vše vygradovalo. Tohle byla vážná inscenace o smutných věcech s kvalitními hereckými výkony, ale nemám pocit, že jako abstinent bych si z toho odnesl nějaký hluboký zážitek. Nicméně díky za rozšíření obzorů. /12.3.2024 v Táboře/
LeMi  90 %
29.2.2024 | 11 hodnocení
+ souhlasím
Kontroverzní inscenace, při které jedni odcházejí o  přestávce, druzí tleskají ve stoje a dlouze. Se mnou se představení potkalo, jednoduchá scéna, úžasné herecké výkony, ze kterých místy až mrazí. Líbili se mi všichni čtyři, vyzdvihla bych Tomáše Petříka a Petra Stacha, jehož závěr je fenomenální a jeho Marty precizně zahraný do posledního detailu.
Vyfuk  60 %
21.12.2023 | 26 hodnocení
+ souhlasím
Za mě osobně hlavně připomenutí jak je film úžasný. Ne každý film jde převést na divadlo. Nejvíce asi ubližovala snaha si vystačit jen se čtyřmi herci. Zbytek dokázal ve své vyhrocenosti vyznít do prázdna. Herecké výkony však autentické a skvělé. Postava Tommyho jen asi zbytečně vyhnána do divadelního extrému. Ruším elementem byli spíš někteří diváci, kteří tleskali po každé desáté replice. I když jsem pro to měl jistou slabost, nějaká negativa se nedají ignorovat.
Čiko  70 %
7.9.2023 | 1085 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Chápu, že ne každému může tento experimentální typ představení sednout, já jsem byl ale na stejné vlně jako herci a inscenační tým a velmi jsem se bavil. A hlavně jsem jim tu postupnou opilost věřil - jen na konci to už trochu "habrovalo".
Herecky se mi líbil celý kvartet.
Režisér T.Zielinski zpracoval téma s lehkostí a v představení jsem našel spoustu úsměvných a komických situací.
Příjemná a nikoliv hloupá podívaná...
Mikika  70 %
30.6.2023 | 67 hodnocení
+ souhlasím
tolik mi to připomnělo tátovy vodácké kumpány, až z toho kapku mrazilo. skvělé herecké výkony, jen škoda, že závěrečná scéna úplně spláchla jakýkoli dopad té předchozí...
Evelynne  30 %
15.6.2023 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Druha půlka lepší.
Eliduc  0 %
24.5.2023 | 34 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Jednoznačně nejhorší zážitek sezóny, která pomalu končí. Ano, publikum řičelo smíchy (ostatně i zde vysoké hodnocení odpovídá), já se od začátku styděl za něj i herce, pak už se jen nudil a čekal přestávky, která nepřicházela. Mlácení prázdné slámy v desítkách variací a již na asi třetí repríze unavené herecké výkony mne utvrdily v jediném - že potřebuji chlast, za kterým jsem se o přestávce vypravil. Co se (ne)dělo v druhé části tedy nevím. Ale předpokládám, že nic.
Skaliska  90 %
15.5.2023 | 11 hodnocení
+ souhlasím
Šla jsem na toto představení s lehkou obavou jak to tak bývá, když je něco už natočené a přenáší se to na jeviště. A byla jsem velmi mile překvapena. Nejen úpravou hry pouze pro 5 mužů, ale celým pojetím a především hereckými výkony všech zúčastněných, ale nedá mi lehce vyzdvihnout nad ostatní Petra Stacha a pana Jaskowa.
Zábava, která se přehoupne do hlubokého zážitku s naprosto bombastickým efektem na konci.
Po dlouhé době, jednoduché silné divadlo na velkém jevišti založené především na hereckých výkonech.
Nyvon  100 %
13.5.2023 | 55 hodnocení
+ souhlasím
Prošla jsem smíchem až k pláči a srdce zaplesalo nad podařenou adaptací filmu. Hra se mi líbila víc.
Udělali jste mi radost.
Jana Králová  90 %
11.5.2023 | 39 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace předčila mé očekávání. Vzájemná chemie mezi herci fungovala na výbornou. Excelentní výkon Stacha a závěrečná scéna tomu dodala ještě třešničku na dortu.
Neherec  100 %
4.5.2023 | 19 hodnocení
+ souhlasím
Jednoduchá, ale vysoce funkční scéna, vynikající práce všech čtyř herců a nápaditě vyřešený finální tanec, pro mě jednoznačně zážitek roku ve Švandově divadle.
Radka_r  100 %
3.5.2023 | 8 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Představení překonalo moje očekávání, i když se dalo předpokládat, že Thomas Zielinski nezklame. Přemýšleli jsme, jak bude pojat závěr a speciálně ten nás dostal a zvedl ze sedadel. Povedlo se!
Studený Čumáček  70 %
30.4.2023 | 409 hodnocení
+ souhlasím
Docela zábavné, přesto hořké a kruté. Někdo kvůli chlastu spadne na dno, někdo to jakžtakž dobruslí, někdo poletí vzhůru a ten čtvrtý ještě stihne pořídit dokumentaci probíhajících stavů.
Kastan42  70 %
20.4.2024 | 64 hodnocení
Lenkakebulka  80 %
17.4.2024 | 56 hodnocení
Seethelight  60 %
2.3.2024 | 9 hodnocení
HodnaTeta  50 %
18.2.2024 | 178 hodnocení
Pess  70 %
19.1.2024 | 26 hodnocení
Alis  90 %
7.12.2023 | 40 hodnocení
Tlumocnik  90 %
27.11.2023 | 8 hodnocení
Mjetelova  40 %
13.10.2023 | 66 hodnocení
Dant3  90 %
13.10.2023 | 26 hodnocení
Lovin  60 %
24.5.2023 | 269 hodnocení
Teejaa  100 %
19.5.2023 | 21 hodnocení
Will_Scarlet  90 %
15.5.2023 | 38 hodnocení
Matěj Konečný  90 %
13.5.2023 | 219 hodnocení
Marlenin-zápisníček  90 %
3.5.2023 | 178 hodnocení
Nova15  100 %
2.5.2023 | 15 hodnocení
LavinieCamui  60 %
1.5.2023 | 806 hodnocení
Valmez  60 %
30.4.2023 | 506 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.