Městská divadla pražská [Divadlo Rokoko]

Čapek

Premiéra: 3.6.2017 | 2:30
Dramaturgie: Věra Mašková. Scéna: Michal Syrový. Kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak. Hudba: Vladimír Nejedlý. Režie: Pavel Khek.
Poslední uvedení: červen 2022.
Inscenace sleduje poslední chvíle života velkého spisovatele a velkého člověka, který musí na sklonku života čelit zbabělosti, malosti a nenávisti národa, který tolik miloval, a pro nějž tolik udělal...
  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Městská divadla pražská
Hodnocení inscenace
Redakce
75 %
Uživatelé
83 %
831231000
Ke zhlédnutí online naDramox
Volby

Hodnocení (130)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  90 %
6.4.2022 | 500 hodnocení
+ souhlasím
85% - Ano, po inscenační stránce rozhodně není Čapek v Rokoku ničím nový, jde v podstatě o klasiku, didaktickou, inscenačně nepřekvapivou, nenovátorskou. A při prvním setkání (prostřednictvím videokanálu MdP) možná i proto působila inscenace především právě didakticky a zaujala hlavně hereckými výkony. Jak ale bylo uvedeno v předchozích komentářích, jsou myšlenky, které nemají zapadnout, a je děsivé s jakým důrazem zaznívají nyní v době derniéry. Dodávají slušné inscenaci důrazu a skvělé herecké výkony naživo samozřejmě působí ještě mnohem víc. (Skvělí zejm. O. Hána, M. Málková, V. Dvořák.)
Anežka Kotoučová  70 %
8.6.2020 | 229 hodnocení
+ souhlasím
Ale ano. Lehce nadprůměrné představení, v němž výrazně převažuje silná výpověď nad jevištní akcí. Ta zde poněkud dosti pokulhává, je neoriginální a konzervativní. Trochu únavné a nadbytečné jsou vysvětlující faktografické komentáře. Inscenaci zvedá především působivá druhá polovina a její varovný apel s nenucenou aktualizační vsuvkou. Jiří Hána je v titulní roli velmi dobrý a moc mě potěšila skvělá Máša Málková, kterou vídám na divadle tak málo. Její jevištní dikce je naprosto ukázková.
Lukáš Holubec  70 %
5.1.2018 | 726 hodnocení
+ souhlasím
--- Karel Čapek v českoněmeckém soukolí --- (více v článku na blogu)
Pavel Širmer  70 %
10.12.2017 | 1962 hodnocení
+ souhlasím
Hra přehledně shrnuje události z konce Čapkova života, zároveň se autoři snaží o zobrazení dobové politicko-společenské situace. Nemusíme vždy souhlasit s řešením, jaké zvolili autoři textu a inscenátoři (povrchnější dialogy, „dramatické šablony“, nevyužívání možností scénických prostředků apod.). Vytýkáním chyb by však zaniklo, že se především jedná o počin nesmírně potřebný, který se trefil do správné doby. Jedinečným nápadem je paralela Čapek & Havel dodávající nadčasovost a varovný signál. Dojemný závěr s jemným odkazem k současným poměrům je skoro vzorovým případem účinné katarze.
Jan Pařízek  80 %
11.9.2017 | 879 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Krásná pocta Karlu Čapkovi, jeho činům a myšlenkám, jenž zastával. K tomu se povedlo moc pěkně vykreslit obraz předválečných let a atmosféru, která tady musela tehdy panovat. Není nikdy na škodu si toto připomenout. Povedlo se dobře zakomponovat i několik trefných odkazů na dnešní dobu a i díky tomu přináší hra silný zážitek. Nemálo k tomu také přispěl naprosto výtečný J. Hána, který ztvárnil Karla Čapka opravdu výstižně a dokáže udržet divákovu pozornost od začátku do konce. Jako celek na mě hra zanechala rozhodně nemalý dojem. Mohu tedy jen doporučit. 85%
Jiří Landa  70 %
16.6.2017 | 3011 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Před dvěma lety byl ve VDP uveden zdařilý text V. Maškové Hej, mistře!, pojednávající o J. J. Rybovi. Nyní se autorka (tentokrát s P. Khekem) do látky založené na osudu skutečně žijící osobnosti pustila znovu. Dvojice tvůrců se zaměřila na jednoho z největších českých spisovatelů a dramatiků K. Čapka, přičemž se jim podařilo podat věrohodný obraz posledních let Čapkova života a především složitosti doby, v níž tvořil. Režisér projevil cit pro dané téma a zvláště v druhé části inscenace dokázal herce dovést k výkonům, jež v MDP nejsou zcela běžné. Ze všech bych vyzdvihl J. Hánu a V. Dvořáka.
Helena Grégrová  70 %
10.6.2017 | 1617 hodnocení
+ souhlasím
Jsou hlasy a myšlenky, které by neměly v rámci dějin zapadnout, zejména pro jejich mrazivou aktuálnost v kontextu naší stále vyšinutější společensko-politické současnosti. Ty Čapkovy jsou v inscenaci Divadla Rokoko slyšitelné a čitelné, škoda jen, že v první půli jejich naléhavost poněkud tlumí zvolená forma koláže, která nesvede udržet optimální dynamičnost děje. Po přestávce se temporytmus znatelně zlepší a apelativnost dozná působivé rezonance. Výborní Jiří Hána a Viktor Dvořák!
Michal Novák  80 %
5.6.2017 | 1146 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Čím to, že tato nedidaktická inscenace působí tak současně, až to bolí? Snad proto, že dramatická koláž Věry Maškové a režiséra Pavla Kheka je DIVADLO S NÁZOREM, všímá si podobnosti společenských nálad a snadné zmanipulovatelnosti malého českého člověka, jednu z příčin bloudění bez vize. Čapkovo poselství v této hře zní příznačně a naléhavě. Kdo v tom bude spatřovat provokaci „Pražské kavárny“, bude mít svým způsobem pravdu taktéž. Nadčasové myšlenky napřímo či mezi řádky utvářejí zážitek dle míry divácké empatie. A jistě, Jiří Hána ve stylizované roli Čapka se potkává s velkou rolí.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Gimli35  60 %
20.6.2022 | 225 hodnocení
+ souhlasím
Neznat Čapkovy životní osudy a nevidět film Člověk proti zkáze, asi by se mi Maškové a Khekův Čapek líbil o něco víc. Takhle jsem bohužel viděl naprosto průměrnou, didaktickou inscenaci s násilně naroubovanou havlovskou paralelou a zcela zbytečným závěrečným odkazem k Jiřímu Ovčáčkovi.
Dobrý výkon J. Hány, M. Málkové a J. Smutné.
Monty70  80 %
16.5.2022 | 239 hodnocení
+ souhlasím
Hra o našem významném spisovateli, který se krom psaní angažoval i v politice. Vhodné také pro studenty. Představitel Čapka Jiří Hana typově dobře zvolen. Z ostatních musím ještě zmínit Viktora Dvořáka, jeho Havel je velice uvěřitelný. Nabízená spojitost mezi Čapkem a Havlem mi přišla dobrá. Kvalitní představení podané zábavnou formou o událostech z naší historie, kterou by měl každý znát.
Romana35  80 %
1.4.2022 | 304 hodnocení
+ souhlasím
Představení zobrazuje poslední roky spisovatele Čapka v jeho životě před vypuknutím druhé světové války. Dobře a srozumitelně podané, takže děj a jednotlivé na sebe navazující souvislosti pochopí i ten, který není až tak obeznámen s naší historií.
Teddy  80 %
25.3.2022 | 269 hodnocení
+ souhlasím
Nadčasová hra o spisovateli Karlu Čapkovi, kterého zachycuje v časech předmnichovské doby. Čapka poznáváme jako osobnost, který se kromě své spisovatelské práce , aktivně angažoval v politice, přesným způsobem ho ztvárnil Jiří Hána. Olgu, jeho ženu si zahrála Máša Málková. (v roli se mi líbila, myslím, že blond paruka by však nezaškodila, aby byl výsledný dojem věrohodnější). Naproti tomu M. Kačmarčík jako Josef Čapek - neskutečná podoba. Výborný Viktor Dvořák, ať již jako Václav Havel či spisovatel Mann.
Šípal  50 %
16.1.2022 | 212 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Viděno 12. 1. 2021. Není to zas tak špatné a je tam pár cenných nápadů, ale celkově to prostě nedrží. Na začátku a na konci je fiktivní dialog Čapka z Havlem, na konci se dvakrát mihnou postavy z Čapkových her a ve finále je projektován Ovčáčkův tweet. Všechno z toho by možná mohlo být dobré, ale je to tam našroubováno tak nekoncepčně, že mě to jenom ruší. A pak ty zatracené faktické vsuvky. Navíc tomuhle představení očividně chyběla oprašovačka, protože Málková neuměla text, Bílík neuměl psát a Hána se zapomněl oholit. Lidi, pokud vás to nebaví hrát, tak mě nebude bavit se na to dívat.
RaB  70 %
15.3.2021 | 341 hodnocení
+ souhlasím
Online záznam.
Jiří Hána, Máša Málková a Jitka Smutná naprosto skvělí. Celkově se jedná o velice zdařilou inscenaci, která však dobu příliš popisuje a mnohdy zjednodušuje (což byl ale pravděpodobně cíl, vzhledem k cílové skupině diváků).
Jedno z mála představení, co se mě ze záznamu nalákalo to vidět i v divadle.
Studený Čumáček  70 %
1.1.2021 | 381 hodnocení
+ souhlasím
75%
záznam
Skvěle provedená inscenace, nepopírající ani to, co obvykle o Čapkovi češtináři nevypráví. Jiří Hána jako Karel Čapek prakticky bezchybný, M. Málková jako Olga příjemně živá. Hezké připomenutí inscenace Matka (taky Jitka Smutná a jako Tony Aleš Bílík - divadlo Mana). V. Dvořák s lehkostí proskákal dva prezidenty, J. Vlasák přidal třetího. M. Vykus jako sexy pátá kolona obluzuje roztomilou ale naivní Vlastičku/B. Kaňoková...
Jen kdyby mi pokaždé nezatrnulo z karatelsky zvednutého prstíku a učitelského výkladu, až příliš z toho křičí "školní představení!", to vážně nezbytné nebylo.
Lucy1905  80 %
4.6.2020 | 51 hodnocení
+ souhlasím
Skvělý herecký koncert je dle mého nejvýstižnější popis dnešního kulturního zážitku. Skromná přesto promyšlená scéna, kde se pracuje s dobovými záběry i filmem. Žádnému hereckému výkonu se nedá nic vytknout, dokonce to vypadá, že se J. Hána pro tuto roli narodil. Na závěr vidím největší pozitivum v tom, že se podle mě každý naučí něčemu novému, i když Čapkův život znáte.
Majdin_kulturni_svet  70 %
17.3.2020 | 176 hodnocení
+ souhlasím
75% Čapek je hra se skvěle napsaným textem, který navíc těm, kteří se orientují v tehdejší literární scéně, nabízí spoustu dalších přesahů - zároveň je text ale zajímavý i pro ty, kteří toho ještě o Čapkově době moc neví. Byly tam momenty, které mi přišly moc natahované, ale celkový dojem z inscenace jsem měla skvělý. Inscenace je navíc tak moc aktuální, až z toho chvílemi mrazí.
Lucas  90 %
25.1.2020 | 35 hodnocení
+ souhlasím
Krásné a dojemné představení s ukázkovou katarzí v závěru. Vhodné i pro děti základních a studenty středních škol jako doplnění výuky nejen o Karlu Čapkovi.
BaTerka45  90 %
27.12.2019 | 40 hodnocení
+ souhlasím
Tohle představení by mělo být povinné pro všechny Čechy. Skvěle pojaté, mělo přesah, nutilo se zamyslet. Oceňuji i narážky na současnou politickou situaci. Hána skvělý výkon. A kladně hodnotím i to, že je srozumitelné i pro ty, kteří o Čapkovi nic moc nevědí.
Eliskas  80 %
30.11.2019 | 41 hodnocení
+ souhlasím
Smutný, strašně smutný.. měla jsem slzy v očích a odcházela s pocitem marnosti.. připomínat si tyhle události je důležité. Zpracování i ztvárnění se mi líbilo moc.
Honza_v_botach  100 %
11.11.2019 | 40 hodnocení
+ souhlasím
(M) Inscenace sleduje poslední chvíle života velkého spisovatele a velkého člověka, který musí na sklonku života čelit zbabělosti, malosti a nenávisti národa, který tolik miloval a pro nějž tolik udělal.

Hra o zoufalém zápase dobrého a čestného člověka s přesilou, jež ho nakonec udolala jen o malou chvíli dřív, než se naplnily všechny katastrofy, před kterými varoval. Hra, která upozorňuje na paralely se současným děním, inscenovaná s vírou, že konec bude jiný.

Paralela Havel & Čapek dodává hře nadčasový rozměr.
Paralela se současným děním vysílá varovný signál.

Potlesk ve stoje.
Andyk  90 %
7.11.2019 | 16 hodnocení
+ souhlasím
V krátkém časovém prostoru jednoho divadelního představení výstižnými texty a šikovným divadelním zpracováním předvedeny poslední roky života spisovatele, jeho skutečně nadčasové postoje a názory, a to vše velmi podařeně začleněno v kontextu tehdejší nelehké situace v Československu a Evropě. Další úspěšný příklad "divadla" o historii, které je tak potřebné shlédnout i dnes. Čapka lze zařadit mezi proroky, kteří obyčejně ve své době nechtějí být slyšeni... Lze si jen přát, ať to vidí co nejvíce studentů a učitelů! Na našem představení se tleskalo vestoje a hodně dlouho.
Vladimír Rogalewicz  80 %
16.10.2019 | 776 hodnocení
+ souhlasím
První polovina je hodně didaktická a vcelku nepřesvědčivá. Tvoří ale úvod do druhé části, mnohem dramatičtější, apelativnější. Ano, není to nezaujatý obraz, autoři vyjadřují skrz postavu Čapka svůj jasný názor. Povedly se i nenásilné paralely se současností. Kdyby tu hru napsal Karel Čapek, napsal by to asi přesně takto. Toto představení mluvilo i za mne.
Margaret  80 %
29.9.2019 | 121 hodnocení
+ souhlasím
Trošku didaktické, ale v žádném případě nudné. Takových inscenací je třeba.
J.S.  60 %
20.9.2019 | 147 hodnocení
+ souhlasím
Mozaika situací z posledních let života Karla Čapka nápadně připomíná Skalského film Člověk proti zkáze. Na rozdíl od něho však z inscenace čpí tezovitost situací a opakování klišé. Dobové aktualizace jsou dosti násilné a nevytvářejí věrohodnou paralelu (scény s Havlem) nebo působí nepatřičně (závěrečný odkaz na Zemana). Herecky jsou výborní Hána (přestože jeho Čapek se chvílemi pohybuje v poloze zpomaleného snílka) a Dvořák (zejména jako exaltovaný K. Mann). Kladně lze hodnotit emocionální sílu inscenace, jejíž zaujetí se výrazně přednáší na diváky. Celek však vyznívá až příliš didakticky.
Monik  80 %
17.9.2019 | 11 hodnocení
+ souhlasím
Hra s přesahem. 85%
Markéta Nedvědová  60 %
3.6.2019 | 140 hodnocení
+ souhlasím
Jakkoli oceňuji téma, jednotlivé herecké výkony, zapojení rodiny Mannů do celé koláže i práci s archivními filmy, nemohu být s celkem plně spokojena. Velmi rušivá je nulová stylizace M. Málkové, kterou alespoň mohli učesat, když už odmítla blond paruku. Postavy Jaroslava a Václava jsou příliš šablonovité, osud dívčí komparsistky Vlasty až trapně naivní. MDP si málokdy s věrnou dobovou stylizací dělá hlavu, ale pokud vedle sebe stojí Kačmarčík ve skvělé masce J. Čapka a vedle něho neuvěřitelná Málková, je to marnost. Nicméně je radost pohledět na herectví i stylizaci Hány, Vlasáka, Jachnické.
Varan  70 %
30.5.2019 | 115 hodnocení
+ souhlasím
Hra, která má i v dnešní době určitě své místo, se věnuje posledním rokům života Karla Čapka. První polovina se trochu táhla, ta druhá měla přece jen o mnoho větší spád a z konce mě až zamrazilo. Líbily se mi svižné přechody mezi scénami, kdy někteří herci přeskakovali z role do role. Jiří Hána odvedl výborný výkon, i když musím přiznat, že "měkkoušství" K. Čapka, obzvláště v první polovině, mě místy docela vytáčelo, což ale nemohu úplně přikládat za vinu Hánovi. Z ostatních herců bych ještě vyzdvihl Viktora Dvořáka (Havel bez jakýchkoli trapných imitací) a moji oblíbenkyni Jitku Smutnou.
Zupri  90 %
29.5.2019 | 120 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé edukativní představení, mělo by být povinné pro školní mládež.
Některé herecké výkony mi úplně nesedly, ale přebila to náplň hry a její přesah.
Anna737  80 %
4.4.2019 | 11 hodnocení
+ souhlasím
V dnešní době je potřeba takových to inscenací.
Luciferie  50 %
20.3.2019 | 123 hodnocení
+ souhlasím
Za mě tak nějak příliš edukativně pojaté..
Fr2709  80 %
13.3.2019 | 185 hodnocení
+ souhlasím
Krásný příklad toho, jak i nezáživné téma lze přiblížit široké veřejnosti. Jednoduchá avšak vkusná scéna + výborné herecké výkony všech hlavních představitelů.
Hanavelka  100 %
11.3.2019 | 23 hodnocení
+ souhlasím
Čapku táhni - ukázka brilantní české autorské inscenace s výborným hereckým obsazením a excelentním Hánou v roli Karla Čapka.Viděno včetně úvodního slova Pavla Kheka což si považuji.Milá vzpomínka na dobu,kdy byly běžné na škole návštěvy divadelních představení a to bez vymývání mozků doplňujícími informacemi co je správné.Děj víc než aktuální popisuje štvanici na konkrétní osobu,mnohdy bezejmennými zbabělými jednotlivci z davu v době,kdy tito "hrdinové" dobře vědí,že svým jednáním nic neriskují pro právní nefunkčnost.Čapka a Scheinpflugovou jsme dostali,tak teď si podáme hrdinně Babiše uff.
Simi69  90 %
5.3.2019 | 12 hodnocení
+ souhlasím
Dokumentární drama z neveselé doby. Aktuální, až běhá mráz po zádech. Vedle povinné četby by se měla zavést povinná představení - jednoznačný kandidát. Tradičně skvělý Jiří Hána, kterému zdatně sekundoval především Viktor Dvořák, hlavně jako dokonale vystižený Václav Havel. Originální orámování příběhu setkáním Čapka s Havlem, kromě nesporného společného obsahu i formální souvislost - Listy Olze/Dopisy Olze.
Martina123  70 %
28.2.2019 | 97 hodnocení
+ souhlasím
Přestože tomu představení vlastně není co vytknout, tak jsem odcházela trochu zklamaná. Hodnotné myšlenky, kvalitní obsah, ze spojení se současností místy až mrazí. Jen jsem si tak nějak připadala, jak když vezmete třídu gymnazistů do divadla místo hodiny literatury. Asi mi neseděla ta forma a až příliš edukativní pojetí.
Greetchen  90 %
20.2.2019 | 80 hodnocení
+ souhlasím
(13.12.2018) Ze školy znám jen Čapka spisovatele, teď jsem měla možnost poznat Čapka politika, osobnost a hybatele veřejného dění, kterého nakonec tehdejší doba nemilosrdně uštvala. Líbí se mi určitá komornost zpracování, stojící spíše na hloubce dialogů než velkoleposti scény. Představení, které mě vtáhlo a hluboce zasáhlo.
Jerman  90 %
17.2.2019 | 127 hodnocení
+ souhlasím
Takhle by se měli učit gymnasisti naši moderní historii. Freska konce První Republiky (1935-9), kdy Čapkové jsou terčem útoků jak německých tak českých nacionalistů, je přesvědčivě vykreslena autorským tandemem. Pavel Khek ukázal, že i bez "moderních kejklů" je možno zrežírovat kvalitní inscenaci, která bere za srdce. Svižné tempo představení s rychle se střídajícími obrazy udrží pozornost diváka po celé dvě a půl hodiny. Hra má navíc aktualizující přesah a ten je vnímán publikem, které sleduje představení se zatajeným dechem a loučí se s herci ovacemi ve stoje.
Janaj  90 %
12.2.2019 | 8 hodnocení
+ souhlasím
Představení, které zanechalo hluboký dojem.Děkuji.
Tereza.beranova15  100 %
26.1.2019 | 32 hodnocení
+ souhlasím
Mně to připadalo zkrátka strhující! Hra mě pohltila, dvě a půl hodinu bez problémů uteklo a herecké výkony byly skvělé! Některé věci se s časem nemění a myšlenky přetrvávají. I teď by národ svého Čapka potřeboval.
Kaklapak  80 %
17.1.2019 | 80 hodnocení
+ souhlasím
Stav evropské společnosti v meziválečných letech 20. století až děsivě připomíná to, co se děje nyní: rozmach stupidity, úpadek racionálního myšlení, vzestup xenofobie, rasismu, nacionalismu a fašismu. A týká se to i doby v závěru Čapkova života, kterou reflektoval ve svém díle a také politické činnosti. Jednou z mrazivých paralel k současnosti je i ona nenávist českých vlastenčíků a fašistů vůči Čapkovy, a s podobnou se setkáváme ze strany současných našich klausoidních a zemanoidních fašistů a nacistů vůči mrtvému Havlovi. Hra byla poněkud didaktická, ale jinak oba palce nahoru.
Poristm  100 %
17.1.2019 | 89 hodnocení
+ souhlasím
Jednim slovem skvele! Myslim si, ze je to kousek, ktery uvidim jeste jednou. Clovek jde domu a ma o cem premyslet...skvely Jiri Hana. Rekla bych, ze je to to prave orechove pro narocnejsiho divaka!
JaNaD  80 %
30.12.2018 | 72 hodnocení
+ souhlasím
Výborný zážitek, i když rozjezd byl trochu pomalejší. Skvělí herci a nejen ti v hlavních rolích. Pro mě mělo představení jen malinkou vadu na kráse - vložený výklad jako ve škole.
Drulik  90 %
18.12.2018 | 22 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Výborné. Spočiatku som mal pochybnosti, ale potom sa mi rozjasňovalo. Nesúhlasím s tým, že divadlo má byť apolitické. Po ceste domov som mal nad čím rozmýšľať.
R.JELEN.21  100 %
17.12.2018 | 228 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Ta hra má přesah. A přitom mi připomíná kruh, Kruh události, které se v každé epoše cyklí, které mají své tváře, své bohy a své oběti. Tehdy to bylo Židé a kdo je to dnes ? I dnes máme své Hitlery, své Čapky, své bohy a své ďábly. Otázkou je jak se na naše bohy dívají ti druzí a jak se ne budou koukat další generace. Jak budou jednou soudit nás, jako lidi, kteří měli to štěstí na bohy nebo dovolili žít takové ďábly.
Jen po dnů bez spánku a po odběru krve mi to tu občas vypíná! Ale hraje to skvělá!
Nakonec k popisu stačí 3 slova OVACE VE STOJE !
Ahasver  100 %
7.11.2018 | 69 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Původně jsem chtěl hodnotit 80%, ale rád zčásti vyvážím nefér hodnocení zhrzelé divačky ,,Studentice". Vivat Čapek! Vivat Havel! :-)
Studentice  0 %
7.11.2018 | 75 hodnocení
+ souhlasím
Hra se mi líbila. Ale za poslední scénu musím dát toto nejhorší hodnocení. Do hry o Karlu Čapkovi nepatří politické preference autorů a tvůrců hry. Tato hra má být o životě předního českého spisovatele. A spojení s Havlem bylo podle mne také absolutně "mimo mísu". Styděla jsem se. Navíc na tuto hru vodí učitelé studenty. Poprvé jsem při děkovačce hercům netleskala.
Valmez  90 %
5.11.2018 | 467 hodnocení
+ souhlasím
Dnes jsem nemohl sáhnout vedle.
Vaklav  80 %
30.9.2018 | 276 hodnocení
+ souhlasím
Souhlasím, že chvílemi to bylo jako ve škole, ale asi není jednoduché namíchat to tak, aby se nikdo ve hře neztratil a člověk znalý se nenudil vysvětlováním.
Přes všechny mininámitky je skvělé a nutné ocenit,že hra vznikla a her (takto kvalitních) o životě velkých postav našich dějin by mělo být rozhodně více.
J. Hána se příležitosti nejenže nezalekl, ale zahrál perfektně a nepředstavoval jen hlavní postavu, ale představení skutečně táhl. Viděl jsem ho dosud jen v komediálních rolích a potvrdil mi, že kdo umí srandu, zvládne většinou i vážné role.
Moc se mi líbily i M. Málková a J. Smutná.
Marsed  90 %
22.9.2018 | 158 hodnocení
+ souhlasím
Je pravda, že chvílemi hra budí dojem trošku školní inscenace, ale nikterak to neubere na její přitažlivosti. Velice působité ztvárnění s pokorou a laskavostí. Opravdu krásný umělecky zážitek.
AliV  80 %
18.9.2018 | 115 hodnocení
+ souhlasím
Vynikající herecké výkony v čele s Jiřím Hánou a Mášou Málkovou. Je pravda, že některé scény působí zkratkovitě a postavy představují pouhé karikatury. Inscenace je v mnoha chvílích vzdělávací, což může člověka znalého Čapkova života a díla trochu nudit (ovšem chápu, že se často hraje i pro školy nebo KMD). Nicméně, přes předešlé výtky, jde o velice nadprůměrnou inscenaci, která jako celek na diváka velmi zapůsobí a nutí ho k zamyšlení (zvláště ve srovnání s dneškem). Mohu ji s klidným srdcem všem doporučit.
JirkaS  100 %
27.6.2018 | 327 hodnocení
+ souhlasím
Uff. Na závěr sezóny neskutečně silná a ve všech směrech dokonalá inscenace! Nic jsem nečekal, inscenaci jsem si vybral víceméně náhodou, ale co jsem viděl, na tom jsem nemohl být jakkoliv připraven. Velká osobnost pronáší velké myšlenky a přenáší na diváka všechnu tíseň, zmar, strach a zoufalost doby, kdy Československo, Evropa a celý svět stáli před velkým zlem. Jiří Hána je ztělesněná dokonalost! Mnoho silných momentů! Celou dobu mi bylo smutno, bojoval jsem se slzami a pociťoval jsem strach a tíseň. Dokonce i ty cigarety jsem jako nekuřák sedící v první řadě přetrpěl. Děkuji!!! /25.6.2018/
Pin pin  100 %
1.6.2018 | 48 hodnocení
+ souhlasím
Skvělý Hána !
J.anek  90 %
8.5.2018 | 444 hodnocení
+ souhlasím
Aktuální a chytré divadlo, které hledá a nachází přesné logické paralely se současností. Někdo může namítnout, že je zbytečné přesvědčovat přesvědčené, ale třeba i Zemanův volič může nějakou vzrušující shodou okolností přijít do divadla - jeden nikdy neví. Citlivě vybrané ukázky z Čapkova díla působí organicky, ba překvapují svou silou. Inscenaci by to nejspíš slušelo i v televizi, jenže Barrandov to vysílat nebude a hlupáci se na nic jiného nedívají. Jiří Hána je v chytré stylizaci naprosto uvěřitelný, podobně ostatní spisovatelé. Vynikající inscenace s minimem slabších míst. Poctivých 85%.
Kateřina Vodáková  70 %
25.4.2018 | 174 hodnocení
+ souhlasím
Hlavní role J. Hánovi neskutečně sedla.
Jirkan  70 %
3.4.2018 | 564 hodnocení
+ souhlasím
2.4. 2018: Další "dokudivadlo". Co mne na této inscenaci bavilo je to, že vystupování z rolí neshazuje celý děj, ale patřičně ho komentuje. Snaha do krátkého času nacpat spoustu faktů a situací se velmi dobře vyrovnává se střídáním scén a i postav. Všechny postavy jsou zahrané tak, že baví, nenudí a věříte jim. Inscenace nenabízí jednostranný pohled na Čapka a jeho dobu - to je další plus. Zajímavý je i samotný závěr. (Přesto si myslím, že cílové publikum je spíše ze školních lavic.)
Michkyse  90 %
28.3.2018 | 100 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé představení, které ačkoliv obrácené do meziválečné minulosti, neuvěřitelně rezonuje s dnešní dobou. Brilantní výkon Jiřího Hány v hlavní roli, opravdu nevšední zážitek!
Ema123  100 %
27.3.2018 | 44 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace nemá jedinou chybu. Viděno 27.3.2018 Jiří Hána v roli Karla Čapka je skvělý.
MMK  90 %
5.3.2018 | 161 hodnocení
+ souhlasím
Výborné, odvážně se objevila témata, která se dnes ve sdělovacích prostředcích objevují přesně naopak než k nim přistupoval Čapek.
Jediné mínus je za nadměrné kouření na jevišti. V několika scénách hulí 4 herci jak tovární komín, aniž by to cokoli říkalo k ději. Zdůvodnění se strany divadla je ubohé - v té době se kouřilo. Scheinpflugová byla blond a přesto M. Málková zůstala bruneta.
Michvon  80 %
28.2.2018 | 193 hodnocení
+ souhlasím
Výtečný Jiří Hána. Moc se mi líbila i Máša Málková. Oceňuji, že se představení vyhýbalo patosu. Čapek je má srdeční záležitost, měla jsem trochu obavy, ale zbytečně. Líbilo se mi i spojení s Havlem.
Katarina16  70 %
20.1.2018 | 26 hodnocení
+ souhlasím
Výborní Jiří Hána, Viktor Dvořák a Jitka Smutná. Možná malilinko dlouhé, občas statické a doslovné i tam, kde by stačilo jen naznačit? Představení je postavené hlavně na textu, ostatní složky jako scéna nebo hudba prakticky nejsou, přesto to funguje výborně.
Bernardblack  80 %
16.12.2017 | 326 hodnocení
+ souhlasím
75%
Anah  100 %
16.11.2017 | 184 hodnocení
+ souhlasím
Děkuji Městským divadlům pražským za uvedení této hry, děkuji všem autorům a tvůrcům, děkuji všem hercům za ztvárnění této hry, především pan Hána vynikající výkon, a závěrečná věta "stálo to vůbec za to?" krutě pravdivá. Doporučuji všem vidět. Dlouho ve mě nezanechala žádná hra tak silné dojmy
Monulinka  90 %
5.11.2017 | 391 hodnocení
+ souhlasím
Tak tohle mě úplně rozložilo. Nemluvím jen o pohnutém osudu K. Čapka a iracionální nenávisti vůči Židům/Němcům v minulém století. Ten text je tak vysoce aktuální, že to bolí. Silný text podpořila skvělá režie i jednoduchá proměnlivá scéna s projekcemi. Vysvětlující pasáže jsou užitečné a vůbec neruší. Herecky velmi kvalitní, vypíchla bych alespoň skvělého J. Hánu, V. Dvořáka, který se neuchýlil ke karikatuře V. Havla, či M. Kačmarčíka, který mě moc mile překvapil. Doporučuji všem!
Denisa H.  90 %
31.10.2017 | 368 hodnocení
+ souhlasím
98 %. To musím vidět znovu! Nejen proto, že jsem nedoplnila sbírku programů, ale samozřejmě pro hru samotnou. Je to vymazlené představení, zejm. po stránce scénáře a dramaturgie s těsným závěsem režie a herectví. Obsah hry je sám o sobě dost mrazivý, o to mrazivější ale je, že mnohé ve hře nejen řečené je zase/stále aktuální. Stěží jsem zadržovala slzy a mnohdy právě i jen z uvědomění si, že se historie - v jakési obměně - opakuje...
Z herců jsou J. Hána, P. Tenorová či J. Smutná tradičně skvělí, ale trochu překvapivě mě zaujali i M. Vykus a M. Kačmarčík (který to má u mě jak na houpačce).
Vedeme  100 %
13.6.2017 | 6 hodnocení
+ souhlasím
Jsem nadšen.!!! Těžko hodnotit 600 znaky. Tato inscenace je "otřesná" v tom nejlepším slova smyslu, věřím, že všichni diváci si odnesou z divadla opravdu velký zážitek, mnohdy i s přesahem do jejich životů :-)... Tohle představení by mělo být povinné jako školní představení :-).
Představení není hrané, ale naprosto živé...Vynikající zpracování myšlenky a poselství pro naši společnost. Děkuji všem, kdo se na představení podíleli a podílejí. Je to opravdový hit sezóny ;-)
Eviik  90 %
10.6.2017 | 289 hodnocení
+ souhlasím
95 % Již tradičně si MDP nechali svou nejlepší novinku na závěr sezóny. Tato inscenace výborně ukazuje, jak jsou Čapkovy ideje stále aktuální. Paralela k současné české i evropské politické situaci je až mrazivá. Jiří Hána v titulní roli je naprosto geniální, ale i ostatní herci podávají výborné výkony. Těžko bych hledala slabší článek. Líbil se mi nápad s projekcemi na pozadí scény. Doslovnost v divadle většinou nemusím, ale zde mi vsuvky dovysvětlující děj nevadily. Těžko něco vytknout, možná snad jen občas příliš rychlé střídání scén, které maličko rušilo. Jinak vřele doporučuji!
Lucilla  90 %
10.6.2017 | 214 hodnocení
+ souhlasím
95% U MDP se uz stava tradici, ze cervnove premiery jsou to nejlepsi ze sezony. Loni Onegin a Vana, letos Capek. Tezko bych vyzdvihovala jednu nejlepsi cast, at uz by to byl text a myslenka (stale mrazive aktualni), scena, hudba (!!!), tak i potesily vhodne promitane casti. Male vstupy doplnujicich informaci se povedly, popisnost mi neprisla na skodu. Herecky jednoznacne kraloval J.Hana, ale moc mile prekvapili M.Kacmarcik a M.Malkova ve vaznejsich rolich. Ostatni nezaostavali ani v nejmensim a vystup J.Smutne vse jen podtrhl. Tleskam, doporucuji a za sve zaverecne slzy v ocich dekuji!
Máša  70 %
6.6.2017 | 22 hodnocení
+ souhlasím
rozhodně odvážný, ambiciózní počin. poměrně velká hra na poměrně malém jevišti. text je trochu statičtější (moudrý muž popochází a pronáší velké myšlenky), ale nepřesahuje to únosnou míru. zbytečná nápodoba ve vizáži postav, posilovala školácký dojem, který korunovala postava Havla a nestravitelný Ovčáčkův tweet na závěr. chápu cíl poukázat na myšlenkovou osu a aktuální přesah, ale to dělala celá hra už tak velmi jednoznačně, takže taková doslovnost skutečně není nutná. přesto velké sympatie za odvahu se přímě vyjádřit, téma hry samozřejmě navýsost aktuální. škoda nevýrazné scény.
Petr.trep  90 %
6.6.2017 | 171 hodnocení
+ souhlasím
Kdyby byla představitelka Olgy Scheinpflugové, Máša Málková, blond, dal bych 100% !!!
To je jediná výtka. Jinak výborné představení s velkým přesahem a poselstvím. Navštívit by se mělo povinně! Místy více popisné, ale rozhodně to neubírá na celkovém dojmu z představení!!! DOPORUČJI!!!
Jana.janka  100 %
5.6.2017 | 71 hodnocení
+ souhlasím
Uffff, velká síla! Nutno vidět každému občanu ČR! Hodně dlouho mi to zůstane v paměti. Na konci slzy.... Hodně silný zážitek!
MamaEva  80 %
13.6.2017 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Premiéra proběhla s mnohačetnou děkovačkou a mojí osobní spokojeností jak s výkony herců tak i režiserů.Zajímavé pojetí tématu!Moje poděkování!
Katerinaka  60 %
7.5.2023 | 16 hodnocení
Applejuice  80 %
7.1.2023 | 339 hodnocení
PavelK  90 %
15.11.2022 | 221 hodnocení
Tomsely  80 %
26.10.2022 | 76 hodnocení
Tylda  90 %
26.8.2022 | 63 hodnocení
Nickmik  80 %
17.5.2022 | 34 hodnocení
dwarfal  80 %
13.4.2022 | 97 hodnocení
Kokoska  80 %
4.4.2022 | 43 hodnocení
Lenka K.  80 %
3.4.2022 | 92 hodnocení
Petaz  80 %
3.4.2022 | 73 hodnocení
LavinieCamui  60 %
26.3.2022 | 756 hodnocení
Vladislavka  90 %
7.3.2022 | 154 hodnocení
Vladimír10  80 %
12.1.2022 | 588 hodnocení
Volnicko  80 %
19.9.2021 | 53 hodnocení
Sim_moona  90 %
28.2.2020 | 18 hodnocení
Eliskamikova  60 %
11.2.2020 | 28 hodnocení
Ba-jo  70 %
11.2.2020 | 240 hodnocení
Isa Johanovská  90 %
2.1.2020 | 117 hodnocení
Hulajdala  80 %
1.1.2020 | 18 hodnocení
Michalmusek  80 %
15.11.2019 | 303 hodnocení
Unionboy  90 %
14.11.2019 | 417 hodnocení
Layer  80 %
11.11.2019 | 83 hodnocení
Nikki123  80 %
8.10.2019 | 169 hodnocení
Semtamťuk  100 %
7.10.2019 | 91 hodnocení
Tarbík  80 %
17.9.2019 | 157 hodnocení
Avlis  100 %
6.6.2019 | 157 hodnocení
Beran-ek  80 %
4.4.2019 | 26 hodnocení
The_Second  80 %
3.4.2019 | 37 hodnocení
Meli  80 %
7.3.2019 | 24 hodnocení
Clamera  100 %
26.2.2019 | 18 hodnocení
Xcepek  70 %
22.2.2019 | 622 hodnocení
Jirin  100 %
29.1.2019 | 11 hodnocení
Martikovodivadlo  40 %
17.1.2019 | 51 hodnocení
Neja  90 %
30.12.2018 | 10 hodnocení
Van  100 %
28.12.2018 | 18 hodnocení
LenkaAK  80 %
25.12.2018 | 21 hodnocení
Andro  80 %
10.12.2018 | 46 hodnocení
Munoz  100 %
1.12.2018 | 107 hodnocení
Mcenole@senam.cz  90 %
21.10.2018 | 52 hodnocení
Alienable  70 %
19.9.2018 | 24 hodnocení
Nemeceko  90 %
26.6.2018 | 26 hodnocení
Blanka9  90 %
19.6.2018 | 33 hodnocení
Zuluk  90 %
20.5.2018 | 93 hodnocení
Zeleny_caj  100 %
17.5.2018 | 24 hodnocení
Plšík  80 %
8.5.2018 | 755 hodnocení
Pumpenzen  80 %
27.4.2018 | 5 hodnocení
Freebird  90 %
19.4.2018 | 80 hodnocení
JJRock  80 %
20.3.2018 | 47 hodnocení
Lesovi  80 %
19.3.2018 | 55 hodnocení
Pepa Franta  80 %
28.1.2018 | 10 hodnocení
Lisarah  80 %
16.1.2018 | 78 hodnocení
StepanP  90 %
11.1.2018 | 13 hodnocení
Teres  60 %
16.12.2017 | 238 hodnocení
Blahme  90 %
6.12.2017 | 62 hodnocení
Alcha  100 %
5.12.2017 | 130 hodnocení
Euforka  80 %
17.11.2017 | 38 hodnocení
Mot  90 %
11.9.2017 | 40 hodnocení
Togaf  90 %
13.6.2017 | 170 hodnocení
Marek515  90 %
10.6.2017 | 60 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.