Městská divadla pražská [Divadlo Rokoko]

Věra Mašková, Pavel Khek

Čapek

Premiéra: 3.6.2017. Dramaturgie: Věra Mašková. Scéna: Michal Syrový. Kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak. Hudba: Vladimír Nejedlý. Režie: Pavel Khek.
2:30

Osoby a obsazení
Karel Čapek - Jiří Hána
Olga Scheinpflugová - Máša Málková
Josef Čapek - Milan Kačmarčík
Václav Havel & Klaus Mann & Edvard Beneš - Viktor Dvořák
Vlasta & Erika Mannová - Petra Tenorová
Jaroslav - Aleš Bílík
Václav - Michael Vykus
Vančura & 2. profesor & Hlas ze tmy - Petr Klimeš
Poláček & 1. profesor - Jan Řezníček
Hospodyně & Matka - Jitka Smutná
Božena Scheinpflugová - Stanislava Jachnická
Jůla & Boženina kolegyně & Profesorova žena - Hana Doulová
T. G. Masaryk & Otec & Kavárník - Jan Vlasák

Inscenace sleduje poslední chvíle života velkého spisovatele a velkého člověka, který musí na sklonku života čelit zbabělosti, malosti a nenávisti národa, který tolik miloval, a pro nějž tolik udělal...
Městská divadla pražská
Hodnocení inscenace
Redakce
75 %
Uživatelé
89 %
Hodnocení redakce
Jan Pařízek 80 %
Jiří Landa 70 %
Helena Grégrová 70 %
Michal Novák 80 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

Hodnocení redakce:
Jan Pařízek 80 %
(zadáno: 11.9.2017, počet hodnocení: 658)
přínosný / zajímavý komentář
Krásná pocta Karlu Čapkovi, jeho činům a myšlenkám, jenž zastával. K tomu se povedlo moc pěkně vykreslit obraz předválečných let a atmosféru, která tady musela tehdy panovat. Není nikdy na škodu si toto připomenout. Povedlo se dobře zakomponovat i několik trefných odkazů na dnešní dobu a i díky tomu přináší hra silný zážitek. Nemálo k tomu také přispěl naprosto výtečný J. Hána, který ztvárnil Karla Čapka opravdu výstižně a dokáže udržet divákovu pozornost od začátku do konce. Jako celek na mě hra zanechala rozhodně nemalý dojem. Mohu tedy jen doporučit. 85%
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 16.6.2017, počet hodnocení: 2723)
přínosný / zajímavý komentář
Před dvěma lety byl ve VDP uveden zdařilý text V. Maškové Hej, mistře!, pojednávající o J. J. Rybovi. Nyní se autorka (tentokrát s P. Khekem) do látky založené na osudu skutečně žijící osobnosti pustila znovu. Dvojice tvůrců se zaměřila na jednoho z největších českých spisovatelů a dramatiků K. Čapka, přičemž se jim podařilo podat věrohodný obraz posledních let Čapkova života a především složitosti doby, v níž tvořil. Režisér projevil cit pro dané téma a zvláště v druhé části inscenace dokázal herce dovést k výkonům, jež v MDP nejsou zcela běžné. Ze všech bych vyzdvihl J. Hánu a V. Dvořáka.
Helena Grégrová 70 %
(zadáno: 10.6.2017, počet hodnocení: 1251)
přínosný / zajímavý komentář
Jsou hlasy a myšlenky, které by neměly zapadat dějinami, zejména pro jejich mrazivou aktuálnost v kontextu naší stále vyšinutější společensko-politické současnosti. Ty Čapkovy jsou v inscenaci  Divadla Rokoko slyšitelné a čitelné, škoda jen, že v první půli jejich naléhavost poněkud tlumí zvolená forma koláže, která nesvede udržet optimální dynamičnost děje. Po přestávce se temporytmus znatelně zlepší a apelativnost dozná působivé rezonance. Výborní Jiří Hána a Viktor Dvořák!
Michal Novák 80 %
(zadáno: 5.6.2017, počet hodnocení: 924)
přínosný / zajímavý komentář
Čím to, že tato nedidaktická inscenace působí tak současně, až to bolí? Snad proto, že dramatická koláž Věry Maškové a režiséra Pavla Kheka je DIVADLO S NÁZOREM, všímá si podobnosti společenských nálad a snadné zmanipulovatelnosti malého českého člověka, jednu z příčin bloudění bez vize. Čapkovo poselství v této hře zní příznačně a naléhavě. Kdo v tom bude spatřovat provokaci „Pražské kavárny“, bude mít svým způsobem pravdu taktéž. Nadčasové myšlenky napřímo či mezi řádky utvářejí zážitek dle míry divácké empatie. A jistě, Jiří Hána ve stylizované roli Čapka se potkává s velkou rolí.
Hodnocení uživatelů:
Mot 90 %
(zadáno: 11.9.2017, počet hodnocení: 25)
MamaEva 80 %
(zadáno: 13.6.2017, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Premiéra proběhla s mnohačetnou děkovačkou a mojí osobní spokojeností jak s výkony herců tak i režiserů.Zajímavé pojetí tématu!Moje poděkování!
Vedeme 100 %
(zadáno: 13.6.2017, počet hodnocení: 6)
přínosný / zajímavý komentář
Jsem nadšen.!!! Těžko hodnotit 600 znaky. Tato inscenace je "otřesná" v tom nejlepším slova smyslu, věřím, že všichni diváci si odnesou z divadla opravdu velký zážitek, mnohdy i s přesahem do jejich životů :-)... Tohle představení by mělo být povinné jako školní představení :-).
Představení není hrané, ale naprosto živé...Vynikající zpracování myšlenky a poselství pro naši společnost. Děkuji všem, kdo se na představení podíleli a podílejí. Je to opravdový hit sezóny ;-)
Togaf 90 %
(zadáno: 13.6.2017, počet hodnocení: 105)
Eviik 90 %
(zadáno: 10.6.2017, počet hodnocení: 219)
přínosný / zajímavý komentář
95 % Již tradičně si MDP nechali svou nejlepší novinku na závěr sezóny. Tato inscenace výborně ukazuje, jak jsou Čapkovy ideje stále aktuální. Paralela k současné české i evropské politické situaci je až mrazivá. Jiří Hána v titulní roli je naprosto geniální, ale i ostatní herci podávají výborné výkony. Těžko bych hledala slabší článek. Líbil se mi nápad s projekcemi na pozadí scény. Doslovnost v divadle většinou nemusím, ale zde mi vsuvky dovysvětlující děj nevadily. Těžko něco vytknout, možná snad jen občas příliš rychlé střídání scén, které maličko rušilo. Jinak vřele doporučuji!
Lucilla 90 %
(zadáno: 10.6.2017, počet hodnocení: 194)
přínosný / zajímavý komentář
U MDP se uz stava tradici, ze cervnove premiery jsou to nejlepsi ze sezony. Loni Onegin a Vana, letos Capek. Tezko bych vyzdvihovala jednu nejlepsi cast, at uz by to byl text, scena, svetla, hudba (!!!), tak i potesily vhodne promitane casti. Dle meho se hodne povedly i male vstupy doplnujicich informaci, popisnost mi neprisla na skodu. Herecky jednoznacne kraloval J.Hana, ale moc mile prekvapili M.Kacmarcik a M.Malkova ve vaznejsich rolich. Ostatni nezaostavali ani v nejmensim a vystup J.Smutne vse jen podtrhl. Tleskam, doporucuji a za sve zaverecne slzy v ocich dekuji!
Marek515 90 %
(zadáno: 10.6.2017, počet hodnocení: 58)
Máša 70 %
(zadáno: 6.6.2017, počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
rozhodně odvážný, ambiciózní počin. poměrně velká hra na poměrně malém jevišti. text je trochu statičtější (moudrý muž popochází a pronáší velké myšlenky), ale nepřesahuje to únosnou míru. zbytečná nápodoba ve vizáži postav, posilovala školácký dojem, který korunovala postava Havla a nestravitelný Ovčáčkův tweet na závěr. chápu cíl poukázat na myšlenkovou osu a aktuální přesah, ale to dělala celá hra už tak velmi jednoznačně, takže taková doslovnost skutečně není nutná. přesto velké sympatie za odvahu se přímě vyjádřit, téma hry samozřejmě navýsost aktuální. škoda nevýrazné scény.
Petr.trep 90 %
(zadáno: 6.6.2017, počet hodnocení: 121)
přínosný / zajímavý komentář
Kdyby byla představitelka Olgy Scheinpflugové, Máša Málková, blond, dal bych 100% !!!
To je jediná výtka. Jinak výborné představení s velkým přesahem a poselstvím. Navštívit by se mělo povinně! Místy více popisné, ale rozhodně to neubírá na celkovém dojmu z představení!!! DOPORUČJI!!!
Jana.janka 100 %
(zadáno: 5.6.2017, počet hodnocení: 21)
přínosný / zajímavý komentář
Uffff, velká síla! Nutno vidět každému občanu ČR! Hodně dlouho mi to zůstane v paměti. Na konci slzy.... Hodně silný zážitek!

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.