Městská divadla pražská [Divadlo Rokoko]

Věra Mašková, Pavel Khek

Čapek

Premiéra: 3.6.2017. Dramaturgie: Věra Mašková. Scéna: Michal Syrový. Kostýmy: Agnieszka Pátá-Oldak. Projekce: Daniel Hnát. Hudba: Vladimír Nejedlý. Režie: Pavel Khek.
2:30

Osoby a obsazení
Karel Čapek - Jiří Hána
Olga Scheinpflugová - Máša Málková
Josef Čapek - Milan Kačmarčík
Václav Havel & Klaus Mann & Edvard Beneš - Viktor Dvořák
Vlasta & Erika Mannová - Petra Tenorová
Jaroslav - Aleš Bílík
Václav - Michael Vykus
Božena Scheinpflugová - Stanislava Jachnická
Hospodyně & Matka - Jitka Smutná
Jůla & Boženina kolegyně & Profesorova žena - Hana Doulová
Vančura & 2. profesor & Hlas ze tmy - Petr Klimeš
T. G. Masaryk & Otec & Kavárník - Jan Vlasák
Poláček & 1. profesor - Jan Řezníček
Lepič plakátů - MIchal Hakl
a další

Inscenace sleduje poslední chvíle života velkého spisovatele a velkého člověka, který musí na sklonku života čelit zbabělosti, malosti a nenávisti národa, který tolik miloval, a pro nějž tolik udělal...
v průběhu představení se na jevišti kouří
Anketa 2017 - redakční volba
nominace v kategorii Nejlepší inscenace
Jiří Hána nominace v kategorii Nejlepší mužský herecký výkon
Městská divadla pražská
Hodnocení inscenace
Redakce
73 %
Uživatelé
86 %
Termíny představení
24.10. (St) 10:00 Představení pro školy Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
29.10. (Po) 19:00 Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
[Nymburk]

2.11. (Pá) 19:00 vstupenky Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
5.11. (Po) 15:00 vstupenky Představení pro Klub mladých diváků Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
5.11. (Po) 19:00 vstupenky Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
7.11. (St) 10:00 Představení pro školy Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
celý program divadlaaktivovat hlídání nových termínů
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Lukáš Holubec 70 %
(zadáno: 5.1.2018, počet hodnocení: 553)
přínosný / zajímavý komentář
Velkým a možná největším kladem inscenace je nenásilné podání Čapkových postojů v kontextu naší dnešní společnosti. Čapka čtěme, Čapka si važme a nově i na Čapka jděme do divadla, neb pečlivé zpracování sklonku života tak velké osobnosti, jakou Karel Čapek bezesporu byl, si plný sál Divadla Rokoko bezpochyby zaslouží. Více blog.
Pavel Širmer 70 %
(zadáno: 10.12.2017, počet hodnocení: 1421)
přínosný / zajímavý komentář
Hra přehledně shrnuje události z konce Čapkova života, zároveň se autoři snaží o zobrazení dobové politicko-společenské situace. Nemusíme vždy souhlasit s řešením, jaké zvolili autoři textu a inscenátoři (povrchnější dialogy, „dramatické šablony“, nevyužívání možností scénických prostředků apod.). Vytýkáním chyb by však zaniklo, že se především jedná o počin nesmírně potřebný, který se trefil do správné doby. Jedinečným nápadem je paralela Čapek & Havel dodávající nadčasovost a varovný signál. Dojemný závěr s jemným odkazem k současným poměrům je skoro vzorovým případem účinné katarze.
Jan Pařízek 80 %
(zadáno: 11.9.2017, počet hodnocení: 714)
přínosný / zajímavý komentář
Krásná pocta Karlu Čapkovi, jeho činům a myšlenkám, jenž zastával. K tomu se povedlo moc pěkně vykreslit obraz předválečných let a atmosféru, která tady musela tehdy panovat. Není nikdy na škodu si toto připomenout. Povedlo se dobře zakomponovat i několik trefných odkazů na dnešní dobu a i díky tomu přináší hra silný zážitek. Nemálo k tomu také přispěl naprosto výtečný J. Hána, který ztvárnil Karla Čapka opravdu výstižně a dokáže udržet divákovu pozornost od začátku do konce. Jako celek na mě hra zanechala rozhodně nemalý dojem. Mohu tedy jen doporučit. 85%
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 16.6.2017, počet hodnocení: 2808)
přínosný / zajímavý komentář
Před dvěma lety byl ve VDP uveden zdařilý text V. Maškové Hej, mistře!, pojednávající o J. J. Rybovi. Nyní se autorka (tentokrát s P. Khekem) do látky založené na osudu skutečně žijící osobnosti pustila znovu. Dvojice tvůrců se zaměřila na jednoho z největších českých spisovatelů a dramatiků K. Čapka, přičemž se jim podařilo podat věrohodný obraz posledních let Čapkova života a především složitosti doby, v níž tvořil. Režisér projevil cit pro dané téma a zvláště v druhé části inscenace dokázal herce dovést k výkonům, jež v MDP nejsou zcela běžné. Ze všech bych vyzdvihl J. Hánu a V. Dvořáka.
Helena Grégrová 70 %
(zadáno: 10.6.2017, počet hodnocení: 1347)
přínosný / zajímavý komentář
Jsou hlasy a myšlenky, které by neměly zapadat dějinami, zejména pro jejich mrazivou aktuálnost v kontextu naší stále vyšinutější společensko-politické současnosti. Ty Čapkovy jsou v inscenaci Divadla Rokoko slyšitelné a čitelné, škoda jen, že v první půli jejich naléhavost poněkud tlumí zvolená forma koláže, která nesvede udržet optimální dynamičnost děje. Po přestávce se temporytmus znatelně zlepší a apelativnost dozná působivé rezonance. Výborní Jiří Hána a Viktor Dvořák!
Michal Novák 80 %
(zadáno: 5.6.2017, počet hodnocení: 984)
přínosný / zajímavý komentář
Čím to, že tato nedidaktická inscenace působí tak současně, až to bolí? Snad proto, že dramatická koláž Věry Maškové a režiséra Pavla Kheka je DIVADLO S NÁZOREM, všímá si podobnosti společenských nálad a snadné zmanipulovatelnosti malého českého člověka, jednu z příčin bloudění bez vize. Čapkovo poselství v této hře zní příznačně a naléhavě. Kdo v tom bude spatřovat provokaci „Pražské kavárny“, bude mít svým způsobem pravdu taktéž. Nadčasové myšlenky napřímo či mezi řádky utvářejí zážitek dle míry divácké empatie. A jistě, Jiří Hána ve stylizované roli Čapka se potkává s velkou rolí.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Mcenole@senam.cz 90 %
(zadáno: 21.10.2018, počet hodnocení: 50)
Vaklav 80 %
(zadáno: 30.9.2018, počet hodnocení: 136)
přínosný / zajímavý komentář
Souhlasím, že chvílemi to bylo jako ve škole, ale asi není jednoduché namíchat to tak, aby se nikdo ve hře neztratil a člověk znalý se nenudil vysvětlováním.
Přes všechny mininámitky je skvělé a nutné ocenit,že hra vznikla a her (takto kvalitních) o životě velkých postav našich dějin by mělo být rozhodně více.
J. Hána se příležitosti nejenže nezalekl, ale zahrál perfektně a nepředstavoval jen hlavní postavu, ale představení skutečně táhl. Viděl jsem ho dosud jen v komediálních rolích a potvrdil mi, že kdo umí srandu, zvládne většinou i vážné role.
Moc se mi líbily i M. Málková a J. Smutná.
Marsed 90 %
(zadáno: 22.9.2018, počet hodnocení: 137)
přínosný / zajímavý komentář
Je pravda, že chvílemi hra budí dojem trošku školní inscenace, ale nikterak to neubere na její přitažlivosti. Velice působité ztvárnění s pokorou a laskavostí. Opravdu krásný umělecky zážitek.
Alienable 70 %
(zadáno: 19.9.2018, počet hodnocení: 14)
AliV 80 %
(zadáno: 18.9.2018, počet hodnocení: 70)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající herecké výkony v čele s Jiřím Hánou a Mášou Málkovou. Je pravda, že některé scény působí zkratkovitě a postavy představují pouhé karikatury. Inscenace je v mnoha chvílích vzdělávací, což může člověka znalého Čapkova života a díla trochu nudit (ovšem chápu, že se často hraje i pro školy nebo KMD). Nicméně, přes předešlé výtky, jde o velice nadprůměrnou inscenaci, která jako celek na diváka velmi zapůsobí a nutí ho k zamyšlení (zvláště ve srovnání s dneškem). Mohu ji s klidným srdcem všem doporučit.
JirkaS 100 %
(zadáno: 27.6.2018, počet hodnocení: 127)
přínosný / zajímavý komentář
Uff. Na závěr sezóny neskutečně silná a ve všech směrech dokonalá inscenace! Nic jsem nečekal, inscenaci jsem si vybral víceméně náhodou, ale co jsem viděl, na tom jsem nemohl být jakkoliv připraven. Velká osobnost pronáší velké myšlenky a přenáší na diváka všechnu tíseň, zmar, strach a zoufalost doby, kdy Československo, Evropa a celý svět stáli před velkým zlem. Jiří Hána je ztělesněná dokonalost! Mnoho silných momentů! Celou dobu mi bylo smutno, bojoval jsem se slzami a pociťoval jsem strach a tíseň. Dokonce i ty cigarety jsem jako nekuřák sedící v první řadě přetrpěl. Děkuji!!! /25.6.2018/
Nemeceko 90 %
(zadáno: 26.6.2018, počet hodnocení: 17)
Blanka9 90 %
(zadáno: 19.6.2018, počet hodnocení: 2)
Pin pin 100 %
(zadáno: 1.6.2018, počet hodnocení: 23)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělý Hána !
Zuluk 90 %
(zadáno: 20.5.2018, počet hodnocení: 90)
Zeleny_caj 100 %
(zadáno: 17.5.2018, počet hodnocení: 19)
Plšík 80 %
(zadáno: 8.5.2018, počet hodnocení: 331)
J.anek 90 %
(zadáno: 8.5.2018, počet hodnocení: 179)
přínosný / zajímavý komentář
Aktuální a chytré divadlo, které hledá a nachází přesné logické paralely se současností. Někdo může namítnout, že je zbytečné přesvědčovat přesvědčené, ale třeba i Zemanův volič může nějakou vzrušující shodou okolností přijít do divadla - jeden nikdy neví. Citlivě vybrané ukázky z Čapkova díla působí organicky, ba překvapují svou silou. Inscenaci by to nejspíš slušelo i v televizi, jenže Barrandov to vysílat nebude a hlupáci se na nic jiného nedívají. Jiří Hána je v chytré stylizaci naprosto uvěřitelný, podobně ostatní spisovatelé. Vynikající inscenace s minimem slabších míst. Poctivých 85%.
Pumpenzen 80 %
(zadáno: 27.4.2018, počet hodnocení: 5)
Kateřina Vodáková 70 %
(zadáno: 25.4.2018, počet hodnocení: 77)
přínosný / zajímavý komentář
Hlavní role J. Hánovi neskutečně sedla.
Freebird 90 %
(zadáno: 19.4.2018, počet hodnocení: 46)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace, kterou by měl vidět každý
Jirkan 70 %
(zadáno: 3.4.2018, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
2.4. 2018: Další "dokudivadlo". Co mne na této inscenaci bavilo je to, že vystupování z rolí neshazuje celý děj, ale patřičně ho komentuje. Snaha do krátkého času nacpat spoustu faktů a situací se velmi dobře vyrovnává se střídáním scén a i postav. Všechny postavy jsou zahrané tak, že baví, nenudí a věříte jim. Inscenace nenabízí jednostranný pohled na Čapka a jeho dobu - to je další plus. Zajímavý je i samotný závěr. (Přesto si myslím, že cílové publikum je spíše ze školních lavic.)
Michkyse 90 %
(zadáno: 28.3.2018, počet hodnocení: 66)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělé představení, které ačkoliv obrácené do meziválečné minulosti, neuvěřitelně rezonuje s dnešní dobou. Brilantní výkon Jiřího Hány v hlavní roli, opravdu nevšední zážitek!
Ema123 100 %
(zadáno: 27.3.2018, počet hodnocení: 42)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace nemá jedinou chybu. Viděno 27.3.2018 Jiří Hána v roli Karla Čapka je skvělý.
JJRock 80 %
(zadáno: 20.3.2018, počet hodnocení: 42)
Lesovi 80 %
(zadáno: 19.3.2018, počet hodnocení: 31)
MMK 90 %
(zadáno: 5.3.2018, počet hodnocení: 25)
přínosný / zajímavý komentář
Výborné, odvážně se objevila témata, která se dnes ve sdělovacích prostředcích objevují přesně naopak než k nim přistupoval Čapek.
Jediné mínus je za nadměrné kouření na jevišti. V několika scénách hulí 4 herci jak tovární komín, aniž by to cokoli říkalo k ději. Zdůvodnění se strany divadla je ubohé - v té době se kouřilo. Scheinpflugová byla blond a přesto M. Málková zůstala bruneta.
Michvon 80 %
(zadáno: 28.2.2018, počet hodnocení: 109)
přínosný / zajímavý komentář
Výtečný Jiří Hána. Moc se mi líbila i Máša Málková. Oceňuji, že se představení vyhýbalo patosu. Čapek je má srdeční záležitost, měla jsem trochu obavy, ale zbytečně. Líbilo se mi i spojení s Havlem.
Pepa Franta 80 %
(zadáno: 28.1.2018, počet hodnocení: 6)
Katarina16 70 %
(zadáno: 20.1.2018, počet hodnocení: 21)
přínosný / zajímavý komentář
Výborní Jiří Hána, Viktor Dvořák a Jitka Smutná. Možná malilinko dlouhé, občas statické a doslovné i tam, kde by stačilo jen naznačit? Představení je postavené hlavně na textu, ostatní složky jako scéna nebo hudba prakticky nejsou, přesto to funguje výborně.
Lisarah 80 %
(zadáno: 16.1.2018, počet hodnocení: 69)
StepanP 90 %
(zadáno: 11.1.2018, počet hodnocení: 10)
Teres 60 %
(zadáno: 16.12.2017, počet hodnocení: 126)
Bernardblack 80 %
(zadáno: 16.12.2017, počet hodnocení: 180)
přínosný / zajímavý komentář
75%
Blahme 90 %
(zadáno: 6.12.2017, počet hodnocení: 62)
Alcha 100 %
(zadáno: 5.12.2017, počet hodnocení: 54)
Euforka 80 %
(zadáno: 17.11.2017, počet hodnocení: 34)
Anah 100 %
(zadáno: 16.11.2017, počet hodnocení: 133)
přínosný / zajímavý komentář
Děkuji Městským divadlům pražským za uvedení této hry, děkuji všem autorům a tvůrcům, děkuji všem hercům za ztvárnění této hry, především pan Hána vynikající výkon, a závěrečná věta "stálo to vůbec za to?" krutě pravdivá. Doporučuji všem vidět. Dlouho ve mě nezanechala žádná hra tak silné dojmy
Monulinka 90 %
(zadáno: 5.11.2017, počet hodnocení: 325)
přínosný / zajímavý komentář
Tak tohle mě úplně rozložilo. Nemluvím jen o pohnutém osudu K. Čapka a iracionální nenávisti vůči Židům/Němcům v minulém století. Ten text je tak vysoce aktuální, že to bolí. Silný text podpořila skvělá režie i jednoduchá proměnlivá scéna s projekcemi. Vysvětlující pasáže jsou užitečné a vůbec neruší. Herecky velmi kvalitní, vypíchla bych alespoň skvělého J. Hánu, V. Dvořáka, který se neuchýlil ke karikatuře V. Havla, či M. Kačmarčíka, který mě moc mile překvapil. Doporučuji všem!
Denisa H. 90 %
(zadáno: 31.10.2017, počet hodnocení: 173)
přínosný / zajímavý komentář
98 %. To musím vidět znovu! Nejen proto, že jsem nedoplnila sbírku programů, ale samozřejmě pro hru samotnou. Je to vymazlené představení, zejm. po stránce scénáře a dramaturgie s těsným závěsem režie a herectví. Obsah hry je sám o sobě dost mrazivý, o to mrazivější ale je, že mnohé ve hře nejen řečené je zase/stále aktuální. Stěží jsem zadržovala slzy a mnohdy právě i jen z uvědomění si, že se historie - v jakési obměně - opakuje...
Z herců jsou J. Hána, P. Tenorová či J. Smutná tradičně skvělí, ale trochu překvapivě mě zaujali i M. Vykus a M. Kačmarčík (který to má u mě jak na houpačce).
Mot 90 %
(zadáno: 11.9.2017, počet hodnocení: 27)
MamaEva 80 %
(zadáno: 13.6.2017, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Premiéra proběhla s mnohačetnou děkovačkou a mojí osobní spokojeností jak s výkony herců tak i režiserů.Zajímavé pojetí tématu!Moje poděkování!
Vedeme 100 %
(zadáno: 13.6.2017, počet hodnocení: 6)
přínosný / zajímavý komentář
Jsem nadšen.!!! Těžko hodnotit 600 znaky. Tato inscenace je "otřesná" v tom nejlepším slova smyslu, věřím, že všichni diváci si odnesou z divadla opravdu velký zážitek, mnohdy i s přesahem do jejich životů :-)... Tohle představení by mělo být povinné jako školní představení :-).
Představení není hrané, ale naprosto živé...Vynikající zpracování myšlenky a poselství pro naši společnost. Děkuji všem, kdo se na představení podíleli a podílejí. Je to opravdový hit sezóny ;-)
Togaf 90 %
(zadáno: 13.6.2017, počet hodnocení: 116)
Eviik 90 %
(zadáno: 10.6.2017, počet hodnocení: 263)
přínosný / zajímavý komentář
95 % Již tradičně si MDP nechali svou nejlepší novinku na závěr sezóny. Tato inscenace výborně ukazuje, jak jsou Čapkovy ideje stále aktuální. Paralela k současné české i evropské politické situaci je až mrazivá. Jiří Hána v titulní roli je naprosto geniální, ale i ostatní herci podávají výborné výkony. Těžko bych hledala slabší článek. Líbil se mi nápad s projekcemi na pozadí scény. Doslovnost v divadle většinou nemusím, ale zde mi vsuvky dovysvětlující děj nevadily. Těžko něco vytknout, možná snad jen občas příliš rychlé střídání scén, které maličko rušilo. Jinak vřele doporučuji!
Lucilla 90 %
(zadáno: 10.6.2017, počet hodnocení: 207)
přínosný / zajímavý komentář
95% U MDP se uz stava tradici, ze cervnove premiery jsou to nejlepsi ze sezony. Loni Onegin a Vana, letos Capek. Tezko bych vyzdvihovala jednu nejlepsi cast, at uz by to byl text a myslenka (stale mrazive aktualni), scena, hudba (!!!), tak i potesily vhodne promitane casti. Male vstupy doplnujicich informaci se povedly, popisnost mi neprisla na skodu. Herecky jednoznacne kraloval J.Hana, ale moc mile prekvapili M.Kacmarcik a M.Malkova ve vaznejsich rolich. Ostatni nezaostavali ani v nejmensim a vystup J.Smutne vse jen podtrhl. Tleskam, doporucuji a za sve zaverecne slzy v ocich dekuji!
Marek515 90 %
(zadáno: 10.6.2017, počet hodnocení: 58)
Máša 70 %
(zadáno: 6.6.2017, počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
rozhodně odvážný, ambiciózní počin. poměrně velká hra na poměrně malém jevišti. text je trochu statičtější (moudrý muž popochází a pronáší velké myšlenky), ale nepřesahuje to únosnou míru. zbytečná nápodoba ve vizáži postav, posilovala školácký dojem, který korunovala postava Havla a nestravitelný Ovčáčkův tweet na závěr. chápu cíl poukázat na myšlenkovou osu a aktuální přesah, ale to dělala celá hra už tak velmi jednoznačně, takže taková doslovnost skutečně není nutná. přesto velké sympatie za odvahu se přímě vyjádřit, téma hry samozřejmě navýsost aktuální. škoda nevýrazné scény.
Petr.trep 90 %
(zadáno: 6.6.2017, počet hodnocení: 141)
přínosný / zajímavý komentář
Kdyby byla představitelka Olgy Scheinpflugové, Máša Málková, blond, dal bych 100% !!!
To je jediná výtka. Jinak výborné představení s velkým přesahem a poselstvím. Navštívit by se mělo povinně! Místy více popisné, ale rozhodně to neubírá na celkovém dojmu z představení!!! DOPORUČJI!!!
Jana.janka 100 %
(zadáno: 5.6.2017, počet hodnocení: 27)
přínosný / zajímavý komentář
Uffff, velká síla! Nutno vidět každému občanu ČR! Hodně dlouho mi to zůstane v paměti. Na konci slzy.... Hodně silný zážitek!

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.