Švandovo divadlo [studio]

Trójanky

Premiéra: 27.5.2023 | 1:15x
Podle stejnojmenné Eurípidovy hry. Dramaturgie: David Košťák. Scéna: Ruslana Basenko. Kostýmy: Olena Zahrebina. Hudba: Martin Šimek a citace. Režie: Anna Turlo.
Nová hra inspirována antickými motivy a osudy reálných žen, jimž válka vzala vše, co do té doby považovaly za samozřejmost. Válka, která patří mužům, očima žen, jež se musí vyrovnávat s jejími následky. Zatímco muži vyřizují účty s minulostí, ženy přicházejí o budoucnost. Jednoho večera usnuly jako manželky a matky a druhý den ráno se probudily jako vdovy. Jsou vytrženy z domova a uvrženy do kultury, jejímž jazykem nemluví. Osudy tří žen na prahu nového života v cizí zemi. První se snaží využít možnost neznámého světa ve svůj prospěch, druhá se v zájmu přežití sbližuje s nepřítelem, zatímco třetí čelí tomu, že se jí nedaří naplnit obraz, jaký od ní společnost očekává...
15!  
Anketa 2022/23
Pro tuto inscenaci, stejně jako pro všechny ostatní s premiérou od září 2022 do srpna 2023, včetně hereckých výkonů, můžete hlasovat v naší výroční anketě.
Uzávěrka ankety je 11. prosince 2023.
Švandovo divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
80 %
Uživatelé
83 %
8331000
Hodnocení redakce
Michal Novák 80 % Tip Michal Novák
Iva Bryndová 80 % Tip Iva Bryndová
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
18.10.St19:00vstupenky
15.11.St19:00Týden svobody #dikyzemuzemvstupenky
1.12.19:00vstupenky
18.10.St19:00 vstupenky
15.11.St19:00 vstupenky
Týden svobody #dikyzemuzem
1.12.19:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (5)

HODNOCENÍ REDAKCE
Michal Novák  80 %  Tip Michal Novák
28.9.2023 | 1139 hodnocení
Iva Bryndová  80 %  Tip Iva Bryndová
16.6.2023 | 466 hodnocení
+ souhlasím
Některé texty jsou tak silné, že k tomu, aby působily a zanechaly zážitek v podstatě stačí, aby je inscenátoři svou prací nezkazili. Text D.Košťáka čerpající z původní Eurípidovy tragédie o konci trojské války, která je obecně, ale dnes velmi snadno, zaměnitelná za jakoukoli jinou, a životech tří přeživších žen by mohl patřit mezi ně. Ve studiu ŠD mu ale navíc režisérka A.Turlo se svým týmem dodala velmi působivou divadelní formu. S využitím nepopisných, výrazně symbolických scénických prostředků, jímavých hudebních vstupů a silných hereckých výkonů všech tří obsazených dam, mezi nimiž nemohu nevyzdvihnout další mimořádný výkon A.Šťastné.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Studený Čumáček  80 %
29.5.2023 | 368 hodnocení
+ souhlasím
Tři ženy. Tři kříže, tři šibeničky, tři...asi sušáky na prádlo, v době, kdy byl ještě mír a ony měly muže a děti. Teď dvě pečlivě opatrují své nic a jedna svůj kufr. Všechny mají zájem nějak přežít. Volí si taktiku nebo jsou k volbě okolnostmi donuceny. Drží se úzkostlivě minulosti, přísahají současnosti a lžou si o budoucnosti, pokud se přizpůsobí a naučí se být vděčné...
Antická ostře seříznutá tragédie se zřetelným přesahem. To stálé narážení a křečovité snahy nerozzlobit ty nové, zastoupené jediným cizím mužem...
Kvalitní herecká práce, pevná dramaturgie nedovolující sklouznutí k sentimentu, scéna a práce se světlem...díky, tohle ano!
SVATOŠOVÁ  80 %
29.5.2023 | 30 hodnocení
+ souhlasím
Tři ženy. Každá úplně jiná. Jiné možnosti, jiné zkušenosti. Můžou začít znova? Kdo jim chce něco vyčítat?
No,zase jedna politická věc. Tedy já to tak cítím. Ale že to děvčatům sluší spolu. A prvně se pro mne zaleskla Anežka Šťastná. Někdy jsem se zasmála. A u scény s kufrem jsem plakala...a neměla jsem kapesník. Ale souznělo to se mnou. Kdo z nás, české ženy,by chtěl být poraženou osobou v cizí zemi,aby byl vděčen? To si nikdy nedokážeme představit, dokud nepotkáme ženu s jednou rukou plnou dítěte a v druhé kufr. Která ztrácí doklady od nové školky a s pláčem děkuje za vrácení. Velký dík za holčičí hru s koulema.
Matěj Konečný  90 %
27.9.2023 | 189 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.