Švandovo divadlo [studio]

Trollové mezi námi

Premiéra: 27.10.2018 | 1:15x
Dramaturgie: Martin Sládeček. Výprava: Magdaléna Paráčková. Hudba: Jiří Blatný. Režie: Alexandra Bolfová.
Poslední uvedení: leden 2020.
Původní hra inspirovaná „prvním českým teroristickým útokem“, který na Mladoboleslavsku spáchal český důchodce, aby veřejnost upozornil na domnělé nebezpečí spojené s migrační vlnou. Generační výpověď o světě, v němž jsou blízcí často nejdál a jediná cesta za nimi vede ven z virtuálních krajin plných trollů...


inscenace již byla stažena z repertoáru

Švandovo divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
73 %
Uživatelé
62 %
62131000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 70 %
Jiří Landa 70 %
Jiří Koula 80 %

Volby

Hodnocení (16)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  70 %
(zadáno: 14.1.2020, počet hodnocení: 1694)
+ přínosný / zajímavý komentář
Barbora Hančilová zpracovala skutečnou událost, dodala jí nadhled a více úhlů pohledu. Setkání s jejím dílem je pro diváka obohacující. Režisérka A. Bolfová používala ve velké míře projekce, které sice stavěly částečnou „bariéru“, ale vzhledem k úloze komunikačních technologií s tématem ve značné míře souvisely. Herecky na dobré úrovni. Škoda, že inscenace neměla delší život a že se jí nedostalo pozornosti, jakou by si zasloužila.
Jiří Landa  70 %
(zadáno: 1.2.2019, počet hodnocení: 2897)
+ přínosný / zajímavý komentář
B. Hančilová napsala hru zabývající se nebezpečím, které útočí na vybrané sociální skupiny obyvatel. Dříve se jednalo zejména o tzv. "šmejdy", dnes však toto riziko nabralo extrémnější podobu a atakuje nás velmi rafinovaně všemi možnými způsoby. Inscenace A. Bolfové se na tuto problematiku dívá odlehčenou formou, přesto se z ní nevytrácí její naléhavost. Zajímavou příležitost vnuka, který musí splňovat nejednoduché úkoly, jež na něj klade společnost a zaměstnavatel, a který je postaven před problém svého dědy, jenž se dostal do spárů radikálů, P. Buchta využil s přehledem. Herecky vyrovnané.
Jiří Koula  80 %
(zadáno: 27.12.2018, počet hodnocení: 1596)
+ přínosný / zajímavý komentář
84,99 % Viz blog.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Šípal  20 %
(zadáno: 2.10.2021, počet hodnocení: 79)
přínosný / zajímavý komentář
Naprosto zarážející série neuměle vymyšlených postav, které říkají ohromné logické nesmysly. Tak moc se snažili udělat politické divadlo, že zapomněli na jakýkoliv alespoň zdánlivě uvěřitelný příběh. Dvě konkrétní poznámky: 1) Pokud děláte zadní projekci, ujistěte se, že jste spustili plátno, protože jinak prostě jenom oslepíte diváka. 2) někde si prosím vygooglete rozdíl mezi nepříčetností a nesvéprávností a pak to používejte správně.
Rightak  70 %
(zadáno: 2.2.2020, počet hodnocení: 34)
přínosný / zajímavý komentář
Představení pro mě bylo příjemným překvapením. Nesnaží se z lidí vystupujícím proti uprchlíkům dělat hlupáky, ale ukazuje, že se může jednat třeba o naše blízké, kteří mají strach a mohou se uchýlit k nějaké hlouposti. Jako když se na konci Lena Vojty zeptá proč dědovi lhal o činech (dezinformátorky) Natálie a ten jí odpoví, aby ho chránil. Jeho lež, tak nebyla nepodobná činu dědy nebo videí Natálie. Nejzajímavějším hercem byl rozhodně Petr Buchta, naopak roli jsem moc nevěřil paní Golovchenko.
Michvon  60 %
(zadáno: 29.1.2020, počet hodnocení: 175)
přínosný / zajímavý komentář
Dobře napsané, hůř realizované. S režijním pojetím jsem se minula. Plynové masky mě vyloženě iritovaly.
Výborný Hruška, velmi dobrý Buchta.
Studený Čumáček  70 %
(zadáno: 7.1.2020, počet hodnocení: 316)
přínosný / zajímavý komentář
Trollové všech zemí, jděte...vy dobře víte kam
Případ prvního českého a mediálně provařeného teroristy jako divadelní hra? Hm...dobře, a co to vlastně je? Absurdní smutná komedie? Nebo lehce soudem štrejchnuté drama? Váhám, jak to vlastně označit, nicméně...dá se to vidět. Dá, pokud snesete opravdu výrazné světelné efekty. Velmi slušné herecké výkony, Petr Buchta/Vojta, Natalie Golovčenko/Lena, Marta Danzingerová/Natálie, Šimlová, ovšem pro mě špička Miroslav Hruška/dědeček.
JirkaS  70 %
(zadáno: 8.12.2019, počet hodnocení: 231)
přínosný / zajímavý komentář
Sžíravá kritika společnosti, nebo jen absurdní komedie? Jak snadné je zmanipulovat lidi, kteří nedokáží rozpoznat manipulaci a udělat si vlastní názor? Nebezpečí číhá všude a lidé jsou manipulovatelní, stejně jako důchodce, který se ze strachu před uprchlíky stane teroristou. B. Hančilová napsala zajímavou sondu do života lidí, kteří jsou snadným cílem dezinformačních webů, a rozehrála příběh, který ve své naléhavosti dráždí divákovu mysl a nutí ho přemýšlet. Skvěle napsáno, dobře zrealizováno a zahráno. Asi to pro mě nebylo úplně tak silné, ale zážitek to rozhodně byl! /6.12.2019/
Zupri  50 %
(zadáno: 30.11.2019, počet hodnocení: 97)
přínosný / zajímavý komentář
Tak nějak bez přidané hodnoty. Škoda, zajímavé téma.
Ivo Železný  70 %
(zadáno: 2.11.2019, počet hodnocení: 283)
přínosný / zajímavý komentář
Tak do třetice konečně dobré, aktuální politické dívadlo. Po průšvihu vhodném spíš pro pimprloviou komédii - Rokoko - Kanibalky, slušném dívadle, leč zbloudilém v čase, vhodném tak do první poloviny devadesátek - Slovenské národné na Nové scéně ND - Elity.
Gratulací. Pavel Švanda ze Semčic by měl radost.
Luciferie  50 %
(zadáno: 19.12.2018, počet hodnocení: 121)
přínosný / zajímavý komentář
Netradiční, jistě ne nezajímavé. Čekala jsem, že to bude pojaté víc odlehčeně, ale hra je formou i obsahem zkrátka hlavně k zamyšlení. Škoda předtočených scén, které mohly být klidně odehrány (oba herci byli na jevišti přeci přítomni).
Lovin  80 %
(zadáno: 31.10.2018, počet hodnocení: 220)
přínosný / zajímavý komentář
Aktuální, působivé, srozumitelné. Skvělý Petr Buchta.
K_kovandova  70 %
(zadáno: 14.2.2020, počet hodnocení: 48)
House Pachodi  70 %
(zadáno: 23.1.2020, počet hodnocení: 57)
MichaelaSlavikova  70 %
(zadáno: 13.12.2018, počet hodnocení: 24)
Vladislavka  60 %
(zadáno: 16.11.2018, počet hodnocení: 110)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.