Divadlo pod Palmovkou [velká scéna]

Žítkovské bohyně

Premiéra: 14.9.2018. Dramaturgie: Ladislav Stýblo. Scéna: Jan Dušek. Kostýmy: Ivana Brádková. Hudba: Michal Lang, Sebastian Lang. Choreografie: Maćko Prusak. Režie: Michal Lang.
předpremiéry od června 2018
3:15


Nová divadelní adaptace známého českého románu o závisti, pomstě a minulosti, před kterou nelze uniknout. Strhující detektivní příběh, napsaný volně podle skutečných událostí a historických dokumentů, o hledání minulosti, odhalování nepříjemných pravd, které by bylo možná lépe nechat spát, a spolu s tím také o hledání kořenů vlastní identity. Pozoruhodné osudy žen, které díky po generace děděným znalostem a zkušenostem dokáží léčit a předpovídat budoucnost, se prolíná s neméně strhujícím osobním příběhem Dory Idesové, jež se pokouší proniknout do tajemství a kořenů žítkovských bohyní a naráží na nečekané souvislosti...
15! v inscenaci je použito stroboskopických nebo jiných silně zábleskových efektů
Anketa 2018 - redakční volba
Tereza Dočkalová nominace v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon
Michal Lang (Hudba) nominace v kategorii Jiný umělecký počin
Divadlo pod Palmovkou
Hodnocení inscenace
Redakce
75 %
Uživatelé
72 %
náš tip
Tip od redaktorů: Michal Novák, Jan Pařízek, Helena Grégrová, Iva Bryndová  Tip od redaktorů: Michal Novák, Jan Pařízek, Helena Grégrová, Iva Bryndová  Tip od redaktorů: Michal Novák, Jan Pařízek, Helena Grégrová, Iva Bryndová  Tip od redaktorů: Michal Novák, Jan Pařízek, Helena Grégrová, Iva Bryndová
72521000
Termíny představení
27.10. (Út) 19:00 zrušeno
3.11. (Út) 19:00 zrušeno
2.12. (St) 19:00 vstupenky Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
19.12. (So) 19:00 vstupenky Přidání termínu do svého kalendáře - pouze pro přihlášené uživatele
celý program divadlaaktivovat hlídání nových termínů
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (57)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jiří Landa 80 %
(zadáno: 4.2.2019, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
Langova dramatizace Žítkovských bohyň mě oslovila svojí divadelností (na rozdíl od epičtějších Gombárových verzí; kouzlo obou Gombárových inscenací pro mě tkvělo zejména v práci s atmosférou a mystikou), což se odrazilo i ve scénickém provedení, které tak bylo akčnější a realističtější než u Gombára. Osudy postav měly u Langa zřetelný vývoj, a oceňuji také vodítko v podobě letopočtů, které uváděly jednotlivé scény. Došlo tak k zásadnímu usnadnění orientace v tak rozsáhlém díle. Herecky musím vyzvednout T. Dočkalovou, I. Wojtylovou a M. Málkovou. Drsně syrová, ale pohlcující podívaná.
Michal Novák 70 % Tip Michal Novák
(zadáno: 27.12.2018, počet hodnocení: 1067)
přínosný / zajímavý komentář
Zatímco inscenace režiséra Dodo Gombára (MdB, 2017) pracovala se zkratkou, bezbřehou imaginací a symboly, z nichž utkvěl v paměti především motiv křížové cesty hlavní hrdinky, je pražská inscenace Michala Langa mnohem těžší kalibr, opřený o kdejaký realistický výjev. Režie do díla však citlivě vnáší i mystiku či dobový (politický) kontext a exponuje historickou temnotu. Není to úplně příjemná podívaná, divák navíc musí plně přistoupit na časově proměnlivý princip díla. Tereza Dočkalová má na svém kontě další nesmírně přesvědčivý výkon. V inscenaci neladí lpění na snaze o jakýsi umělý dialekt.
Jan Pařízek 70 % Tip Jan Pařízek
(zadáno: 26.11.2018, počet hodnocení: 784)
přínosný / zajímavý komentář
Nemohu se ubránit menšímu srovnání s verzí ze Zlína, která je svým pojetím odlišná a zasáhla mě ještě výrazněji. Přijde mi, že ve zdejším zpracování se akcentuje více ona syrová vražednost celého příběhu a též detektivní odkrývání stop minulosti, na úkor určité větší mystičnosti síly daného kraje i samotných bohyň. Byť i ta je zde samozřejmě zachována. Rozhodně to ale i tomto poměru funguje více než dobře a umí to správně zasáhnout. Všemu pak vévodí výtečná T. Dočkalová, která táhne strmě nahoru mnoho působivých scén. Hodně udělá též velmi povedená hudba, zpěvy a dobrá práce s chórem. 75%
Helena Grégrová 70 % Tip Helena Grégrová
(zadáno: 22.10.2018, počet hodnocení: 1432)
přínosný / zajímavý komentář
75 %. Silný příběh o tom, že nejen s rodovým předurčením a se stíny minulosti lze svádět nerovný boj, neb své nezanedbatelné nese také kontext doby, je vyprávěn prostřednictvím silných divadelních prostředků. Působivá symbolika děj neznepřehledňuje, orientaci v časoprostorových střizích napomáhají promítané letopočty. Tísnivou atmosféru, místy až zastavující divácký dech, podtrhuje zpěv Eriky Stárkové, který se dotýká bran nebeských i pekelných zároveň. Tereza Dočkalová opětovně potvrdila, že šíří talentu si s 360 stupni nevystačí, příjemně překvapil Jakub Albrecht.
Iva Bryndová 90 % Tip Iva Bryndová
(zadáno: 10.10.2018, počet hodnocení: 273)
přínosný / zajímavý komentář
Dokonale silná a působivá inscenace, bez hluchých míst. Pocit, že bych v některém momentu tápala, jsem neměla, prostě jsem jen sledovala jeden obraz za druhým, jak přicházely, a nechala se vést příběhem, který mě k vysvětlení dovedl sám a velmi přehledně. Promítaná data tu orientaci v ději výrazně zjednodušují.
Výtvarná stránka - prostá tmavá scéna, kostýmy, hudba (Irenin zpěv), choreografie - to vše podtrhuje atmosféru, stejně jako herecké výkony. Zejména Tereza Dočkalová je v roli Dory opět výborná.
Lukáš Dubský 70 %
(zadáno: 24.9.2018, počet hodnocení: 852)
přínosný / zajímavý komentář
Langova dramatizace více akcentuje mystické pozadí příběhu a hodně se soustředí na osudy jednotlivých hrdinek, dějiny minulého století tvoří jen jakousi kulisu. Zajímavým nápadem je využití početného chóru, který dramatu dává parametry antické tragédie. Tradičně zajímavým výkonem se prezentuje T.Dočkalová - ukazuje Doru Idesovou jako křehkou a zranitelnou, ale zároveň bojující a neústupnou ženu. Hlavně v první části je děj zhuštěn do klipovitých výstupů, což může divákům znesnadňovat orientaci v příběhu (pomáhá ovšem promítané vročení jednotlivých scén). Více viz blog (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Reny50 90 %
(zadáno: 9.9.2020, počet hodnocení: 26)
přínosný / zajímavý komentář
Thriller na motivy skutečných událostí z vesnice Žítková u hranic se Slovenskem. Náročné téma. Divák musí pozorně sledovat děj, jsou tam rychlé skoky v letech pozadu a napřeskáčku (z roku 1963 do 1946, pak do 1894, 1993...) a herci (hlavně v 1. polovině) hovoří slováckým nářečím. Občas jsem se ztrácela. Druhá polovina graduje, vtáhne do děje, že ani povinná rouška na obličeji nevadí :-) a vysvětluje mnohé ze zamotané první poloviny. Skvělé herecké výkony méně známých a neznámých herců. Určitě si přečtu knížku.
House Pachodi 80 %
(zadáno: 23.1.2020, počet hodnocení: 57)
přínosný / zajímavý komentář
Náročnější představení (nejen kvůli své délce), výborná a působivá scéna, skvělá Tereza Dočkalová. Druhá půlka ukecanější než první, protože je potřeba ten bordel "rozházený" na začátku trošku vysvětlit.
Lovin 100 %
(zadáno: 23.1.2020, počet hodnocení: 209)
přínosný / zajímavý komentář
Dechberoucí představení o ženskosti, víře, předurčení nebo "předurčení". Takové rodinné konstelace. Inscenace je velice citlivě zpracovaná, nese mnoho sdělení. Výborná dramaturgie a přesné, přesvědčivé herecké výkony. Tereza Dočkalová je opět geniální! Také Erika Stárková, ačkoliv je na scéně poměrně málo, je nezapomenutelná. Její zpěv chcete slyšet znovu a znovu. Děkuji všem včetně Michala Langa za tento nevídaný zážitek.
Akinka 40 %
(zadáno: 19.11.2019, počet hodnocení: 7)
přínosný / zajímavý komentář
První polovina představení zajímavá napínavá, druhá část už méně, některá místa až moc dlouhá, pocit z představení nijaký, nezanechalo na mě vlastně nic :-/
Stelap 50 %
(zadáno: 19.11.2019, počet hodnocení: 5)
přínosný / zajímavý komentář
Pro herce určitě náročné představení. Bohužel zklamání. Moc jsem se těšila, protože knížka mě velmi zaujala. Líbila se mi Ivana Wojtylová, Lada Jelínková, Hana Seidlová, Vendula Fialová a Kamila Trnková. Tereza Dočkalová prakticky jen (hystericky) křičí, hlavně v první půlce představení. Hercům v maskách někdy není rozumět.
MMK 50 %
(zadáno: 16.10.2019, počet hodnocení: 99)
přínosný / zajímavý komentář
Těžko se hodnotí. Hra za celou dobu nedala nějaké sdělení, ale nudná také nebyla. Jako pozitivní hodnotím, že se autor(ka) odvážil(a) agenta StB vykreslit jako člověka jinak než černobíle.
Kevinator 90 %
(zadáno: 27.6.2019, počet hodnocení: 192)
přínosný / zajímavý komentář
Slušné zpracování předlohy. Velmi přehledné. Vynikající výkony. Např. T. Dočkalová či M. Málková. Ivana Wojtylová má neuvěřitelné charizma. Měl jsem pouze jeden problém - a to se vzhledem Josifčeny.
Vladimír Rogalewicz 80 %
(zadáno: 26.6.2019, počet hodnocení: 586)
přínosný / zajímavý komentář
První polovina je hodně mystická, (skoro nesnesitelně) ezoterická, velice nepřehledná. O to silnější je druhá polovina, která překvapivě celý příběh zpřehlední a vysvětlí. Znamenitý příspěvek ke komplikované historii střední Evropy ve 20. století a k rozmazání hranic mezi bílou a černou.
R.JELEN.21 50 %
(zadáno: 25.6.2019, počet hodnocení: 124)
přínosný / zajímavý komentář
Strašně tu hru chci mít ráda, protože výkony herců vůbec nejsou špatné ale ten závěrečný pocit je prostě strašně nijaký.
Tereza Dočkalová hraje skvěle ale jaksi u ní vidím stále tu její komfortní zónu. Nějakou dobu už mě ty výkony nepřekvapují. Co překvapením je je Ivana Wojtylová, kterou jsem zatím nijak zvlášť nevnímala jako silnou osobu na jevišti a dnes zaujala ;)
Výsledek je prostě strašně zvláštní :/ Skutečně si musím přečíst knihu. Po přečtení knihy se mi některé sporné detaily osvětlili, ale stejně to pocitu z hry příliš nepomohlo.
Jana Ka 60 %
(zadáno: 27.5.2019, počet hodnocení: 6)
přínosný / zajímavý komentář
Bohužel mi v první 10minutách vadilo nářečí, které spíš než reálné historické nářečí, znělo jako parodie. Kladně hodnotím práci s časovou osou, ve které se dalo skvěle orientovat, kdy se jednotlivé události udály, oproti zlínské inscenaci.
Jen tedy na konci bych bez přečtení knihy nepochopila, že Dora byla zavražděná a podle ohlasů od diváků jsem nebyla jediná.
Zupri 90 %
(zadáno: 16.5.2019, počet hodnocení: 97)
přínosný / zajímavý komentář
Strhující výkon Terezy Dočkalové, která si prakticky 3 hodinky neoddychne. Hra táhne a má spád. Knižní předloha je skvěle zpracovaná... logicky to musí mít 3 hodiny ... i když uznávám, je to fakt moc.
Znalost předlohy pomáhá a je dosti výhodou.
Janinka123 90 %
(zadáno: 18.4.2019, počet hodnocení: 91)
přínosný / zajímavý komentář
Naprosto famózní inscenace s výbornými hereckými výkony. I přes časté skoky v čase to působilo velmi uceleně. - 85%
EditaBN 70 %
(zadáno: 16.4.2019, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
Dobře zpracované těžké téma. Pokud ale neznáte předlohu, není lehké se zorientovat. Skoky v čase a ději jsou především v první půlce dost zmatečné.
JirkaS 80 %
(zadáno: 10.3.2019, počet hodnocení: 231)
přínosný / zajímavý komentář
Jako divák neznalý předlohy jsem zhruba první hodinu s inscenací bojoval. Hodně postav, spousta jmen a událostí, skoky v čase, celé to bylo zmatené a nesrozumitelné. Ale nerezignoval jsem, a ještě před přestávkou (od scény z dětského domova) jsem se dostal do děje. Pak už to bylo neskutečně silné, velmi dramatické a hodně těžké, ale bylo to rozhodně to, pro co jsem si do divadla přišel. Skvělé herecké výkony, obzvlášť od T. Dočkalové, správně budovaná a gradující atmosféra, silný příběh, to vše činí z této inscenace neobvykle silný zážitek. Škoda jen té zmatečnosti na začátku. /9.3.2019/
Mary 80 %
(zadáno: 26.11.2018, počet hodnocení: 70)
přínosný / zajímavý komentář
Tuto slozitou latku se podarilo velmi dobre zpracovat. Dlouhe predstaveni, ale presto nenudi. Tezko vmestnat obsahly pribeh do kratsiho casu. Pusobiva scena a krasna hudba. Znalost predlohy potrebna. Zpracovani me oblibene knihy me nezklamalo.
Camarido 100 %
(zadáno: 10.10.2018, počet hodnocení: 63)
přínosný / zajímavý komentář
Takových divadelních zážitků je mi třeba. Toho se nepřežeru. Prostě famózní, chci to vidět znovu.
Mora 60 %
(zadáno: 28.9.2018, počet hodnocení: 137)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace je zcela jistě zdařilá a nápaditá. Podařilo se vše podstatné z děje románu divákovi představit - byť někdy poněkud hodně zkratkovitě. Pokud někdo nečetl román K.Tučkové, některé pasáže mohly působit nesrozumitelně. Zlínská inscenace byla ale jako celek mnohem působivější, emocionálnější. Palmovka mně nabídla slušné divadlo, ale ne silný zážitek.
Kateřina Vodáková 80 %
(zadáno: 20.9.2018, počet hodnocení: 105)
přínosný / zajímavý komentář
Masakr. Děsilo mě to.
Suzana 40 %
(zadáno: 20.9.2018, počet hodnocení: 269)
přínosný / zajímavý komentář
rozvleklé, doslovné, interpretace některých dramatických situací působí komicky
Barka 90 %
(zadáno: 25.6.2018, počet hodnocení: 253)
přínosný / zajímavý komentář
Tak tohle jde na dřeň, uf. Je pravda, že v první polovině divák tápe, ale ono se to všechno nakonec rozmotá a vysvětlí, takže pokud je divák aspoň trochu vnímavý, určitě by neměl odcházet z divadla s tím, že se nezorientoval. Je to velmi náročná inscenace, ale Žítkovské bohyně prostě nemohou být oddechovka, takhle je to správně, rozsekat diváka na molekuly, to je ono. Tereza Dočkalová opět naprosto famózní, velice oceňuji výkon Jakuba Albrechta, opravdu jsem mu to postižení věřila. Pokud chcete v divadle odpočívat a "jen" se bavit, na Žítkovské bohyně nechoďte, tohle je Divadlo s velkym D.
AliV 70 %
(zadáno: 24.6.2018, počet hodnocení: 92)
přínosný / zajímavý komentář
Těžko se hodnotí, z divadla jsem odcházela rozpačitá, postupem času se však hra usadila a musím říci, že se mi líbila a zanechala ve mně hluboké dojmy. Ke kladům bezesporu patří výkon T. Dočkalové,která dokáže s naprostou lehkostí změnit hereckou polohu během vteřiny z dítěte v dospělou ženu a naopak. Působivá je též scénografie, výběr hudby a kostýmy,které dotváří ponurou a depresivní atmosféru. Skvělé je též zapojení chóru. Slabinou je bezpochyby délka (3:30) a značná nepřehlednost v první polovině (i když se autoři snaží). Inscenaci by prospělo krácení, a to zejména v dialozích s bohyněmi.
J.anek 60 %
(zadáno: 22.6.2018, počet hodnocení: 322)
přínosný / zajímavý komentář
Gombárova zlínská inscenace byla sice asi o půlhodinu delší, ale přehlednější. Langova pražská verze je v první půli hodně chaotická - knížku znám dobře, a přece mi to dalo zabrat. Mnozí diváci byli úplně mimo. Po přestávce je už všechno přehlednější. Tereza Dočkalová je tradičně skvělá, výborná je Marie Málková, působivý je zpěv Eriky Stárkové. Není to zlé. A třeba to přes léto uzraje.
Lesovi 90 %
(zadáno: 16.9.2020, počet hodnocení: 42)
Togaf 80 %
(zadáno: 2.6.2020, počet hodnocení: 138)
Jvendy 70 %
(zadáno: 10.2.2020, počet hodnocení: 6)
Simonst 30 %
(zadáno: 25.1.2020, počet hodnocení: 51)
Noc17 100 %
(zadáno: 23.1.2020, počet hodnocení: 38)
Marťus 90 %
(zadáno: 19.12.2019, počet hodnocení: 83)
Adelafray 100 %
(zadáno: 18.12.2019, počet hodnocení: 21)
Pin pin 70 %
(zadáno: 27.11.2019, počet hodnocení: 35)
Jana.janka 60 %
(zadáno: 25.11.2019, počet hodnocení: 45)
Ash 80 %
(zadáno: 23.11.2019, počet hodnocení: 23)
Goin 80 %
(zadáno: 15.10.2019, počet hodnocení: 41)
Xcepek 60 %
(zadáno: 14.4.2019, počet hodnocení: 551)
Axioma 60 %
(zadáno: 27.2.2019, počet hodnocení: 49)
Lumca 80 %
(zadáno: 29.1.2019, počet hodnocení: 326)
Dzaamek 80 %
(zadáno: 28.1.2019, počet hodnocení: 69)
Babitch 60 %
(zadáno: 26.1.2019, počet hodnocení: 28)
Nakafishie 60 %
(zadáno: 6.12.2018, počet hodnocení: 29)
Verapi 80 %
(zadáno: 27.11.2018, počet hodnocení: 96)
Etfu 80 %
(zadáno: 22.11.2018, počet hodnocení: 65)
Blumarik 70 %
(zadáno: 12.10.2018, počet hodnocení: 239)
Tarbík 80 %
(zadáno: 7.10.2018, počet hodnocení: 121)
Zizzi 80 %
(zadáno: 3.10.2018, počet hodnocení: 40)
Martuska17 70 %
(zadáno: 21.9.2018, počet hodnocení: 36)
Slavek53 70 %
(zadáno: 19.9.2018, počet hodnocení: 75)
Kaťka chichi 70 %
(zadáno: 16.9.2018, počet hodnocení: 81)
Jakubson 50 %
(zadáno: 24.6.2018, počet hodnocení: 78)
Monday 10 %
(zadáno: 24.6.2018, počet hodnocení: 31)
Lisarah 80 %
(zadáno: 22.6.2018, počet hodnocení: 78)
PvT 80 %
(zadáno: 8.10.2019, počet hodnocení: 3)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.