Divadlo pod Palmovkou [velká scéna]

Zkrocení zlé ženy

Premiéra: 24.9.2021
Překlad: Martin Hilský. Dramaturgie: Iva Klestilová. Výprava: Miroslaw Kaczmarek. Pohybová spolupráce: Maćko Prusak. Hudba: Sebastian Lang. Úprava, režie: Michal Lang.
Slavná Shakespearova komedii, kterou hrají stejně jako za Shakespeara výhradně muži. Ne pro návrat do minulosti, ale protože svět bez žen je i dnešním tématem. Chcete vidět, jak si muži představují, že budou krotit své ženy a ony jim za to budou zobat z ruky? Divoká pánská jízda...
Divadlo pod Palmovkou
Hodnocení inscenace
Redakce
60 %
Uživatelé
65 %
65191000
Hodnocení redakce
Lukáš Dubský 60 %
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (20)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  60 %
(zadáno: 28.6.2022, počet hodnocení: 958)
+ přínosný / zajímavý komentář
Inscenace je to svižná, jen se v ní dost tlačí na pilu. Ne vždy se režisérovi daří odhadnout hranici, kdy je nějaká scéna ještě vtipná a kdy už jen laciná. Na druhou stranu to vyrovnají některé vysloveně povedené nápady, jako je například parodie na Mercuryho videoklip k písni I Want to Break Free. Dlouhou dobu to vypadá, že čistě mužské obsazení má za cíl jen docílit komického účinku v některých scénách, ale nakonec se režiséru M.Langovi povedla opravdu vtipná pointa.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Majdin_kulturni_svet  80 %
(zadáno: 3.3.2022, počet hodnocení: 162)
přínosný / zajímavý komentář
Za mě rozhodně ANO, běžte na to. Já bych na to jen tak sama od sebe asi nikdy nešla, ale změnili nám představení kvůli covidu, tak jsem to riskla.
Scéna je promyšlená, herci jsou pohotoví, tempo vůbec neupadá. Muži v ženských rolích nejsou trapní ani vulgární, hrají s příjemnou nadsázkou i jistou autentičností. Vynikající hudba skvěle dokreslující atmosféru. Nečekejte hloubku, čekejte neotřelou zábavu.
Plusové body za výborně vypointovaný závěr! Ale i pár minusových bodů za přehnanou rozeřvanost O.Veselého.
Kjama  80 %
(zadáno: 4.2.2022, počet hodnocení: 105)
přínosný / zajímavý komentář
A proč vlastně ne? Bytostně nesnáším tuto Shakespearovu hru, protože nesplňuje společenskou poptávku doby a útočí na mě jako na rovnoprávnou bytost. U plazící se Kateřiny v závěru jsem vždy plakala. V tomto podání však ne, především se závěrečnou tečkou. Samí muži tomu dodali nádech Shakespeara, autentičnosti. Svižná hudba, mafiáni, ani trans mě neuráželi. Vysoce také hodnotím jevištní pohyb, scénu a dámám závidím ty přenádherné šaty a boty. Je tu však jedna jediná věc, která sráží mé hodnocení. Věc, kterou nemohu odpustit. Adam Vacula má mnohem krásnější nohy, než já...
J.anek  60 %
(zadáno: 2.12.2021, počet hodnocení: 391)
přínosný / zajímavý komentář
Je to svižné a stylizace parodující chlapáctví není špatný nápad. Škoda, že nemá Michal Lang cit pro míru - humor je lascivně hrubozrnný, prvoplánový, ukřičený, nedává divákovi prostor pro smích.
Snad nejlépe na jevišti působí Adam Vacula. Není tak urputný, není vulgární. Ve scéně s latinským překladem to funguje báječně. Ostatní šlapou na plyn jako diví, ale k smíchu to není.
A o čem to celé je? Nevím.
Tohle všechno platí ještě minutu před koncem - a pak přijde pointa a všechno je rázem jasné a logické. Ale proč dělat z diváků kvůli té chvilce překvapení dvě hodiny hlupáky?
Burbot  30 %
(zadáno: 29.9.2021, počet hodnocení: 31)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Přehlídka oplzlých devadesátkových veksláků kombinovaná s afektovanou travesty show, opakování vtipů, někde naopak nekonzistence postavy, často zbytečně uřvané, celkově laciné. Ale lidi se smáli, tak asi bude mít úspěch.
Kateřina Vodáková  40 %
(zadáno: 29.9.2021, počet hodnocení: 139)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Přidávám % za celkový výkon O. Veselého a úplně poslední scénu s telefonátem, jinak bych dala méně. Chce to v sobě mít dávku určitého masochismu, oblibu kýče a smysl pro travesti, aby toto pojetí člověku sedlo. Se mnou, ač nejsem konzerva, se to nepotkalo...
Jaroslavz  20 %
(zadáno: 27.9.2021, počet hodnocení: 44)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Chvílemi jenom víceméně trapné, chvílemi však až dalekou za hranou lascivity. Takovou řachandu vyrobit ze Shakespeara, no potěšpánbůh. Těch 20 procent za energii herců, ale v případě režie by bylo třeba záporné stupnice.
Barka  90 %
(zadáno: 24.9.2021, počet hodnocení: 281)
přínosný / zajímavý komentář
A já se nebojím dát hodnocení hodně vysoko. Je to úlet, totální. Nejdřív jsem byla trochu v šoku, ale když jsem jim na tu hru přistoupila a hodila za hlavu myšlenky typu "co by na to řekl Shakespeare", začalo to najednou až zázračně fungovat. Scéna s instruktáží úklidu je absolutně top. Úplný závěr mě vyloženě potěšil a dal tomu všemu krásný význam i tečku. Myslím si, že tato inscenace bude vyvolávat kontroverze, ale proč ne :)
Ivo Železný  60 %
(zadáno: 24.9.2021, počet hodnocení: 282)
přínosný / zajímavý komentář
veřejná generálka
Svižné představení v překladu Martina Hilského. Samozřejmě vím, že v Shakespearově době i ženské role hráli muži, nic proti tomu. I plnovous u jedné z hlavních hrdinek se dal překousnout. Ale postupem představení se transvestitismus začal čím dál více objevovat i u mužských rolí. Smysl mi unikal. Přes to přese všecko dobré představení. Kouř byl.
5 (54.)
R.JELEN.21  40 %
(zadáno: 23.9.2021, počet hodnocení: 185)
přínosný / zajímavý komentář
Z veřejné generálky:
Áno, herci předvádějí dobré výkony. Ne, chlapy v ženských rolích mi nevadí ani trochu. Navíc Jakub Albrecht je skvělý.
Ale jsou opravdu nutné ty zbytečně nevkusné a lacině působící části co se na jevišti dějí nebo stojí?
Celkově představení stojí na výkonu Ondřeje Veselého a Jakuba Albrechta.
PS: Rozhodně je to lepší než Něco za něco, ale to není zrovna bůh ví jak vysoká laťka.
Studený Čumáček  70 %
(zadáno: 23.9.2021, počet hodnocení: 338)
přínosný / zajímavý komentář
75%
S takovou skvadrou se nedalo čekat, že dostanu tradiční ustřihnutou slepičárnu. Obvykle se totiž nehraje tak, jak byla napsána, tedy jako hra ve hře. Tahle inscenace je ale pro mě asi nejblíže představě, jak by to vypadat mohlo, jen kdyby...
Vztekem našlapaná Káťa/J. Albrecht, pipinkovská nicka Bianka/A. Vacula, macho Petruccio/O. Veselý - utáhli by to i snad sami.
Vyšponovat na hranu a pak brutálně sestřelit, teda to si budu pamatovat pro příště...
Pavel Zur  80 %
(zadáno: 27.9.2021, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělé představení - a celkové zpracování této klasiky
Matěj Konečný  70 %
(zadáno: 4.7.2022, počet hodnocení: 138)
Kosan  70 %
(zadáno: 28.6.2022, počet hodnocení: 219)
Dajcik  80 %
(zadáno: 27.6.2022, počet hodnocení: 231)
Kluk.sedu  80 %
(zadáno: 27.6.2022, počet hodnocení: 86)
Snekac  80 %
(zadáno: 9.3.2022, počet hodnocení: 181)
Unionboy  80 %
(zadáno: 8.3.2022, počet hodnocení: 316)
Gimli35  50 %
(zadáno: 23.2.2022, počet hodnocení: 139)
LavinieCamui  80 %
(zadáno: 30.10.2021, počet hodnocení: 584)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.