Divadlo Letí

Small Town Boy

Premiéra: 2.6.2015 | 1:50x
Překlad: Helena Eliášová. Dramaturgie: Marie Špalová. Hudební spolupráce: Ivan Acher. Výprava a režie: Marián Amsler.
Poslední uvedení: srpen 2021.
Divadelní youtube party na pomezí koncertu, intimní zpovědi, manifestu, kýčovité romance, politické satiry, plná popkulturních odkazů nekompromisně střílí do vlastních řad. Jak se nám žije ve svobodném světě? Je homosexualita stále ještě stigmatem? Kdo je vlastně vyděděncem v naší společnosti? „Když se cejtíš na hovno, pusť si youtube.“
14!  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Divadlo Letí
Hodnocení inscenace
Redakce
80 %
Uživatelé
81 %
81671000
Volby

Hodnocení (74)

HODNOCENÍ REDAKCE
Helena Grégrová  80 %
10.6.2016 | 1593 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace, která má zatraceně co říct a říká to svéráznou, velmi působivou formou. A pěkně nahlas a bez kličkování. Úžasné herecké souhře udává tón absolutně neodolatelná „DJ Erža“ (Erika Stárková).
Jiří Landa  80 %
10.6.2016 | 2993 hodnocení
+ souhlasím
Koláž z několika životních příběhů (nebo jen situací) se nakonec poskládá tak, že výsledná inscenace výstižně vypovídá nejen o problémech lidí z gay komunity, ale také o těch "ostatních" a navíc pokládá dost trefné otázky, o nichž by mě do doby zhlédnutí vlastně ani nenapadlo uvažovat. Naštěstí nejde o žádné moralistní "mudrování" (vyjma monologu "na hraně" v závěru), ale o zábavnou podívanou doplněnou songy různých žánrů, jež pěkně interpretují zvlášť E. Stárková (navíc její scéna roztoužené intelektuálky byla zvládnutá na jedničku) a J. Böhm. Herecky nadprůměrné a zcela vyrovnané.
Lukáš Holubec  80 %
22.2.2016 | 726 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Velké téma: pocit osamělosti a hledání v dnešní době. Nehraje se o nic míň, než je pochopení a láska. Téměř na vše je pohlíženo skrze homosexualitu, která byla vždy v menšině, a proto pocit odcizení či zmatení o to více vyniká. Ale vyniká a zasáhne vás především proto, že Divadlo Letí tuhle hru uvedlo naprosto skvěle. Bezchybný výběr herců a herečky, naprosto trefné hudební aranžmá a perfektní režie, to vše tak otevřené dělá z této inscenace inscenaci výjimečně citlivou a silnou. Původně jsem nechtěl nikoho vyzdvihnout, protože podstatný je ten pevný celek, ale Jiří Böhm si to zaslouží.
Jiří Koula  80 %
12.11.2015 | 1600 hodnocení
+ souhlasím
Helena a její chlapci? Erika a svoji chlapci! Národ sobě, chapi v sobě... Když ono je to všechno tak komplikované. A v jednoduchosti je síla, heteronormativní konzervativní bílá síla. Skloňme hlavy v tiché modlitbě k Hlasu Eriky Stárkové, Jiří Böhm je dobrým knězem. Když jsi v tísni, řekni to písní. A jsi-li v jiném stavu (ne v tom, když v tom), tak klidně taky. Jsi osamělý? Tak spolu rozjeďme nějaký projekt. A hlavně, na tohle byste babičku nevzali. Na tohle by babička nevzala vás.
Jan Pařízek  80 %
11.11.2015 | 868 hodnocení
+ souhlasím
Relativně náročná hra, která se pouští hned do několika tíživých témat současné společnosti. Nosným prvkem je zde homosexualita a to jak se s ní vyrovnává společnost i samotní jedinci. Ale nejde jen o tuto tématiku. Pocity zrady, osamění, nenaplněného života jsou společné pro všechny. Navozených životních situací je zde opravdu hodně. Až si i říkám, že by hře prospělo určité škrtání a zkrácení. Po herecké stránce však nemám výtek, nikdo z aktérů rozhodně nezklamal. Hodně vydařená je hudební stránka celé inscenace, výborně zapadá do jednotlivých scén a krásně doplňuje atmosféru celé hry.
Pavla Haflantová  90 %
27.6.2015 | 355 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Představení mě neskutečně zasáhlo. Sled epizod, které se prolínají a snaží pojmout složitost (nejen homosexuálních) vztahů v dnešní době, nenabízí konkrétní děj. Ale mně přišlo, že sdělení a myšlenky, které už byly k vidění mnohokrát, podává naléhavým, nebanálním a nebagatelizujícím způsobem.
Vložené písničky měly obrovskou sílu a vždy velice trefně doplňovaly aktuální epizodu, aranže Ivana Achera jsou prostě úžasné a Erika Stárková má hlas od Boha.
Pavel Širmer  70 %
8.6.2015 | 1939 hodnocení
+ souhlasím
Autor se pokusil postihnout téma komplexně a dát gay problematice ve hře širší společenský přesah. Soustředěním na menší okruh problémů by však paradoxně mohl dosáhnout větší účelnosti. Režisér a herci text počeštili místními reáliemi, oživili improvizacemi, rozličné situace byly vhodně režijně nastavené a všemi účinkujícími rozehrané velmi živou formou. Dobrý výběr tematicky spřízněných písní ve výborné interpretaci, zejména ze strany E. Stárkové a J. Böhma; písní však byla přece jen přemíra a příliš natahovaly stopáž. Sympatická a zábavná inscenace.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
RaB  100 %
16.8.2021 | 326 hodnocení
+ souhlasím
Naprosto fantastické představení! (škoda, že jsem viděl až derniéru).
Herecky i pěvecky naprosto perfektní Erika Stárková, herecky dokonalý Jiří Böhm (vrcholy představení jsou jednoznačně 50 odstínů šedi E. Stárkové a monolog Jiřího Böhma). Kombinace hudby a herectví působí celistvým dojmem, představení má spád a hlavně - myšlenku.
Přesně takto by mělo vypadat politické představení - aby nebylo jednostranné, přinutilo člověka kriticky myslet a "něco" v něm zanechalo. Vážné části se střídají s komickými ("mami, tati, já jsem heterosexuál").
Taková představení by vůbec končit neměla.
Ba-jo  90 %
12.7.2020 | 240 hodnocení
+ souhlasím
Není třeba nic dodávat, je třeba vidět!
Slamajak  80 %
11.7.2020 | 71 hodnocení
+ souhlasím
Skvělá hra, skvělá inscenace, skvělá Erika Stárková a spol. Takhle má vypadat "politické" divadlo, které si programově nebere servítky (tleskám). Jen ke konci se mi zdálo, že to hlavně ty závěrečné písně zbytečně natahovaly. Příjemně mě překvapila předtočená videa s dialogy z filmu Víkend (Andrew Haigh, 2011), která do toho dobře zapadala (jen bych asi čekal zmínku v programu?).

(A hnidopišsky: hercům nechybí průprava v jevištní řeči a některá divadla spolupracují s fonetiky - bylo by fajn, aby se to týkalo i angličtiny; některé výslovnostní drobnosti bez toho občas tahají za uši.)
R.JELEN.21  70 %
11.7.2020 | 218 hodnocení
+ souhlasím
Mnoho námětů k zamyšlení. Mému srdci je stále bližší hra Po Fredrikovi.
Miskova Pet  80 %
28.6.2020 | 53 hodnocení
+ souhlasím
100% pro Eriku
LenkaAK  90 %
13.2.2020 | 21 hodnocení
+ souhlasím
Hra je přizpůsobená českému prostředí. Nabízí odpovědi na existenciální otázky nejen gayů, ale také nás ostatních. Je to jízda kolorovaná kvalitní hudbou a písňovými texty.
Jenci  90 %
2.11.2019 | 11 hodnocení
+ souhlasím
Videné ve Vila Štvanice. Strhujúca jazda na citlivú qeer tému, s presahom k svetovým "vodcom" Obdivuhodný a vyrovnaný výkon všetkých protagonistov. Spevácky excelentý výkon Eriky Stárkové a Jiřího Böhma. Silný zážitok. Chcelo by to zopakovať.
2mig1  90 %
12.5.2019 | 25 hodnocení
+ souhlasím
Působivá generační výpověď. V netradičním prostředí, v netradičním provedení, kde střípky skládají celek. Vrcholem je 50 odstínů Eriky Stárkové.
Dawson321  80 %
2.2.2019 | 110 hodnocení
+ souhlasím
Hra s homosexuální tématikou, ve které nechybí ani zpěv. Pěkné zpracované. Viděno ve Vile Štvanici
Michvon  90 %
6.8.2018 | 193 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Je až s podivem, kolik je v Praze k vidění výtečných her s homosexuální tematikou. Toto je další z nich. Vážné téma podané s lehkostí a hereckou bravurou. A jedno z mála představení, které má i jasný politický názor. Zahoďte předsudky a vyrazte do Vily Štvanice.
Jirkan  90 %
10.5.2018 | 564 hodnocení
+ souhlasím
9.5. 2018: Zdařilá skládačka různých situací a momentů. Rychlost místy až neuvěřitelná, ale jde to s dobou. Záleží také trochu na pohledu diváka, jeho názoru, tématech, která sám řeší. Pak je možné dělat závěry o čem to je. Je tu naprosto skvělé obsazení! Mám rád divadlo, které nemá jen jednu vlnu a dá toho více (smích, dojetí, napětí, nesouhlas...) a tady je toho vrchovatě. Je jedno s čím z toho nesouhlasím, co mi přišlo moc a co se naopak trefilo. Dalo mi to řadu témat a ještě nad tím při psaní komentáře přemýšlím...
Beebb  50 %
6.4.2018 | 45 hodnocení
+ souhlasím
Představte si, že jste se ocitli na večírku v cizím bytě s lidmi, které neznáte, nejsou vám moc sympatičtí a navíc jste jako jediní střízliví. Připadá vám, že jste tam už asi tak pět hodin a při pohledu na hodinky zjistíte, že uplynuly sotva dvě. Co naplat, že sem tam někdo udělá fakt podařený vtip či parádně zazpívá, když se na vás valí tolik zbytečného blábolení... a ve finále Putin... Insta hipsta raw selfie generation v "cool hadrech", ve kterých jsme se my styděli chodit do školy, bude nadšená, já (třicátník) přemýšlel, že bych už šel... někam... kamkoliv... Nicméně herci skvělí!
Františka Tranová  90 %
7.3.2018 | 18 hodnocení
+ souhlasím
Jedno z nejlepších představení, které jsem kdy viděla. Stojí za (opakovanou) návštěvu, ale je pravda, že cílí na poměrně specifický typ diváka. Rozhodně se ale jedná o zajímavou kombinaci hudby, divadla a aktivismu.
Dzaamek  60 %
28.3.2017 | 73 hodnocení
+ souhlasím
Představení stojí za shlédnutí, ale mě to přišlo poněkud nesourodé a občas příliš aktivistické.
Tvidatko  100 %
1.9.2016 | 76 hodnocení
+ souhlasím
Originální a nezapomenutelný zážitek. Všichni k sobě skvěle seděli, Eriky zpěv byl nádherný, celkově jsem byla nadšená a už teď číhám na další reprízu, jelikož toto vystoupení mi určitě nestačilo jen jednou :)
Honzy  60 %
10.6.2016 | 274 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace SMALL TOWN BOY německého autora Falka Richtera, nyní uváděná v české premiéře v pražské Vile Štvanice je svým námětem zajímavá hlavně pro cílovou 4% minoritu. Vcelku věrně zobrazuje probírané minipříběhy, ovšem hlavním nedostatkem je chybějící dějová linka a též velká řada nastíněných témat, v kterých se divák může ztrácet. Nicméně jsou i vidět dobré herecké výkony všech protagonistů včetně výrazného zpěvu Eriky Stárkové.Divadelní hra stojí za shlédnutí, neboť poskytuje v dnešním světě i řadu věcí k zamyšlení. Repríza 9.6.2016
Vendula_Z  70 %
6.3.2016 | 92 hodnocení
+ souhlasím
Sice relativně povedené představení, které by si ovšem zasloužilo trošku proškrtat, dramaturgických vrcholů je tam příliš mnoho. Jinak souhlasím s ostatními Stárková je jednoznačně herecky (i pěvecky) nejsilnější z celé čtveřice.
Kifup  90 %
7.10.2015 | 41 hodnocení
+ souhlasím
Fenomenální jízda - kdo má rád pop, queer témata a Eriku Stárkovou - must see!
Simona  90 %
29.7.2015 | 56 hodnocení
+ souhlasím
Výborné
Guildenstern  50 %
12.6.2015 | 418 hodnocení
+ souhlasím
Příliš mnoho témat = divákova smrt. Asi jsem na toto moc cynik, měl jsem s tím podobný problém jako s Po Fredrikovi, prostě já tyhle věci neřeším a neberu je jako problémy, proto, když z tohohle udělá někdo 1:45 inscenaci, nudím se a přijde mi, že poslouchám klišé. V globálu to ale myslím má potenciál lidi zaujmout, přitáhnout. Více viz blog. (více v článku na blogu)
J.anek  80 %
3.6.2015 | 433 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Bravurní herecké (a pěvecké!) výkony - hlavně Erika Stárková a Jiří Böhm. Tuny textu, ve kterém jsem se občas trochu ztrácel, chybí pevnější dějová linka, něco, čeho by se divák mohl chytit. Názory zajímavé, problémy aktuální. Leckdy možná až příliš apelativní, ale ono se to časem srovná. Bavila mě videa, práce se zvukem. Příjemné dvě hodiny života.
Sparks5737  80 %
14.1.2016 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Téma homosexuality mi nikdy nebyla blízka, ale po téhle hře jsem nad ním začal více uvažovat. Hra je naprosto úžasná, stejně jako pěvecké a herecké podání Eriky Stárkové a dalších.
LavinieCamui  80 %
16.3.2022 | 726 hodnocení
Braddy  90 %
26.12.2021 | 135 hodnocení
Jíťa8  90 %
2.12.2021 | 17 hodnocení
dwarfal  90 %
3.10.2021 | 97 hodnocení
Bařena  100 %
20.9.2021 | 63 hodnocení
Layer  100 %
25.8.2021 | 81 hodnocení
Sova.jan  90 %
15.8.2021 | 20 hodnocení
K_kovandova  80 %
28.9.2020 | 48 hodnocení
Pop  90 %
28.6.2020 | 81 hodnocení
Antoano  80 %
20.2.2020 | 42 hodnocení
Pepca  90 %
13.2.2020 | 70 hodnocení
1521993  100 %
13.2.2020 | 7 hodnocení
Romansebl  80 %
13.1.2020 | 11 hodnocení
Lovin  100 %
7.10.2019 | 254 hodnocení
Snekac  90 %
13.4.2019 | 245 hodnocení
Unionboy  80 %
13.4.2019 | 394 hodnocení
Xcepek  70 %
3.3.2019 | 622 hodnocení
Kosan  70 %
15.12.2018 | 256 hodnocení
Dajcik  80 %
25.11.2018 | 268 hodnocení
Petra.  80 %
25.6.2018 | 54 hodnocení
Tintera.v  70 %
10.5.2018 | 88 hodnocení
Pavel.Tomas  80 %
13.2.2018 | 154 hodnocení
Zardoz  80 %
30.1.2018 | 5 hodnocení
Cimr  40 %
21.1.2018 | 107 hodnocení
Vladislavka  80 %
21.1.2018 | 146 hodnocení
Aněs  90 %
23.11.2017 | 51 hodnocení
Michalsky  80 %
20.9.2017 | 12 hodnocení
Kristián F.  100 %
25.5.2017 | 66 hodnocení
Janovskaa  90 %
12.5.2017 | 14 hodnocení
Petrr  70 %
7.5.2017 | 296 hodnocení
Annaj  80 %
2.4.2017 | 51 hodnocení
Vltava  70 %
19.3.2017 | 47 hodnocení
Terez  60 %
26.2.2017 | 104 hodnocení
LukasCitnar  60 %
26.2.2017 | 37 hodnocení
Marcel Strnadel  80 %
10.7.2016 | 9 hodnocení
Artaud  70 %
12.6.2016 | 216 hodnocení
Sluha  90 %
9.6.2016 | 213 hodnocení
Paya888  90 %
4.6.2016 | 309 hodnocení
Idego  80 %
29.5.2016 | 45 hodnocení
Zuluk  90 %
17.5.2016 | 93 hodnocení
Anex  70 %
1.3.2016 | 111 hodnocení
Marcela  70 %
17.2.2016 | 415 hodnocení
PavelK  70 %
12.2.2016 | 221 hodnocení
Kirill  90 %
11.11.2015 | 71 hodnocení
Arcipes  60 %
30.6.2015 | 136 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.