Divadlo Letí

Small Town Boy

Premiéra: 2.6.2015. Překlad: Helena Eliášová. Dramaturgie: Marie Špalová. Hudební spolupráce: Ivan Acher. Projekce: Antoan Pepelanov. Výprava a režie: Marián Amsler.
1:50x


Divadelní youtube party na pomezí koncertu, intimní zpovědi, manifestu, kýčovité romance, politické satiry, plná popkulturních odkazů nekompromisně střílí do vlastních řad. Jak se nám žije ve svobodném světě? Je homosexualita stále ještě stigmatem? Kdo je vlastně vyděděncem v naší společnosti? „Když se cejtíš na hovno, pusť si youtube.“
14!
Divadlo Letí
Hodnocení inscenace
Redakce
80 %
Uživatelé
79 %
náš tip
Tip od redaktorů: Helena Grégrová, Lukáš Holubec, Jiří Koula, Pavla Haflantová, Pavel Širmer  Tip od redaktorů: Helena Grégrová, Lukáš Holubec, Jiří Koula, Pavla Haflantová, Pavel Širmer  Tip od redaktorů: Helena Grégrová, Lukáš Holubec, Jiří Koula, Pavla Haflantová, Pavel Širmer  Tip od redaktorů: Helena Grégrová, Lukáš Holubec, Jiří Koula, Pavla Haflantová, Pavel Širmer  Tip od redaktorů: Helena Grégrová, Lukáš Holubec, Jiří Koula, Pavla Haflantová, Pavel Širmer
79591000
Termíny představení
26.1. (Út) 20:00
(VILA Štvanice)

celý program divadlaaktivovat hlídání nových termínů
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (66)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Helena Grégrová 80 % Tip Helena Grégrová
(zadáno: 10.6.2016, počet hodnocení: 1434)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace, která má zatraceně co říct a říká to svéráznou, velmi působivou formou. A pěkně nahlas a bez kličkování. Úžasné herecké souhře udává tón absolutně neodolatelná „DJ Erža“ (Erika Stárková).
Jiří Landa 80 %
(zadáno: 10.6.2016, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
Koláž z několika životních příběhů (nebo jen situací) se nakonec poskládá tak, že výsledná inscenace výstižně vypovídá nejen o problémech lidí z gay komunity, ale také o těch "ostatních" a navíc pokládá dost trefné otázky, o nichž by mě do doby zhlédnutí vlastně ani nenapadlo uvažovat. Naštěstí nejde o žádné moralistní "mudrování" (vyjma monologu "na hraně" v závěru), ale o zábavnou podívanou doplněnou songy různých žánrů, jež pěkně interpretují zvlášť E. Stárková (navíc její scéna roztoužené intelektuálky byla zvládnutá na jedničku) a J. Böhm. Herecky nadprůměrné a zcela vyrovnané.
Lukáš Holubec 80 % Tip Lukáš Holubec
(zadáno: 22.2.2016, počet hodnocení: 662)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Velké téma: pocit osamělosti a hledání v dnešní době. Nehraje se o nic míň, než je pochopení a láska. Téměř na vše je pohlíženo skrze homosexualitu, která byla vždy v menšině, a proto pocit odcizení či zmatení o to více vyniká. Ale vyniká a zasáhne vás především proto, že Divadlo Letí tuhle hru uvedlo naprosto skvěle. Bezchybný výběr herců a herečky, naprosto trefné hudební aranžmá a perfektní režie, to vše tak otevřené dělá z této inscenace inscenaci výjimečně citlivou a silnou. Původně jsem nechtěl nikoho vyzdvihnout, protože podstatný je ten pevný celek, ale Jiří Böhm si to zaslouží.
Jiří Koula 80 % Tip Jiří Koula
(zadáno: 12.11.2015, počet hodnocení: 1565)
přínosný / zajímavý komentář
Helena a její chlapci? Erika a svoji chlapci! Národ sobě, chapi v sobě... Když ono je to všechno tak komplikované. A v jednoduchosti je síla, heteronormativní konzervativní bílá síla. Skloňme hlavy v tiché modlitbě k Hlasu Eriky Stárkové, Jiří Böhm je dobrým knězem. Když jsi v tísni, řekni to písní. A jsi-li v jiném stavu (ne v tom, když v tom), tak klidně taky. Jsi osamělý? Tak spolu rozjeďme nějaký projekt. A hlavně, na tohle byste babičku nevzali. Na tohle by babička nevzala vás.
Jan Pařízek 80 %
(zadáno: 11.11.2015, počet hodnocení: 784)
přínosný / zajímavý komentář
Relativně náročná hra, která se pouští hned do několika tíživých témat současné společnosti. Nosným prvkem je zde homosexualita a to jak se s ní vyrovnává společnost i samotní jedinci. Ale nejde jen o tuto tématiku. Pocity zrady, osamění, nenaplněného života jsou společné pro všechny. Navozených životních situací je zde opravdu hodně. Až si i říkám, že by hře prospělo určité škrtání a zkrácení. Po herecké stránce však nemám výtek, nikdo z aktérů rozhodně nezklamal. Hodně vydařená je hudební stránka celé inscenace, výborně zapadá do jednotlivých scén a krásně doplňuje atmosféru celé hry.
Pavla Haflantová 90 % Tip Pavla Haflantová
(zadáno: 27.6.2015, počet hodnocení: 325)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Představení mě neskutečně zasáhlo. Sled epizod, které se prolínají a snaží pojmout složitost (nejen homosexuálních) vztahů v dnešní době, nenabízí konkrétní děj. Ale mně přišlo, že sdělení a myšlenky, které už byly k vidění mnohokrát, podává naléhavým, nebanálním a nebagatelizujícím způsobem.
Vložené písničky měly obrovskou sílu a vždy velice trefně doplňovaly aktuální epizodu, aranže Ivana Achera jsou prostě úžasné a Erika Stárková má hlas od Boha.
Pavel Širmer 70 % Tip Pavel Širmer
(zadáno: 8.6.2015, počet hodnocení: 1639)
přínosný / zajímavý komentář
Autor se pokusil postihnout téma komplexně a dát gay problematice ve hře širší společenský přesah. Soustředěním na menší okruh problémů by však paradoxně mohl dosáhnout větší účelnosti. Režisér a herci text počeštili místními reáliemi, oživili improvizacemi, rozličné situace byly vhodně režijně nastavené a všemi účinkujícími rozehrané velmi živou formou. Dobrý výběr tematicky spřízněných písní ve výborné interpretaci, zejména ze strany E. Stárkové a J. Böhma; písní však byla přece jen přemíra a příliš natahovaly stopáž. Sympatická a zábavná inscenace.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Ba-jo 90 %
(zadáno: 12.7.2020, počet hodnocení: 212)
přínosný / zajímavý komentář
Není třeba nic dodávat, je třeba vidět!
Slamajak 80 %
(zadáno: 11.7.2020, počet hodnocení: 38)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělá hra, skvělá inscenace, skvělá Erika Stárková a spol. Takhle má vypadat "politické" divadlo, které si programově nebere servítky (tleskám). Jen ke konci se mi zdálo, že to hlavně ty závěrečné písně zbytečně natahovaly. Příjemně mě překvapila předtočená videa s dialogy z filmu Víkend (Andrew Haigh, 2011), která do toho dobře zapadala (jen bych asi čekal zmínku v programu?).

(A hnidopišsky: hercům nechybí průprava v jevištní řeči a některá divadla spolupracují s fonetiky - bylo by fajn, aby se to týkalo i angličtiny; některé výslovnostní drobnosti bez toho občas tahají za uši.)
R.JELEN.21 70 %
(zadáno: 11.7.2020, počet hodnocení: 137)
přínosný / zajímavý komentář
Mnoho námětů k zamyšlení. Mému srdci je stále bližší hra Po Fredrikovi.
Miskova Pet 80 %
(zadáno: 28.6.2020, počet hodnocení: 53)
přínosný / zajímavý komentář
100% pro Eriku
LenkaAK 90 %
(zadáno: 13.2.2020, počet hodnocení: 11)
přínosný / zajímavý komentář
Hra je přizpůsobená českému prostředí. Nabízí odpovědi na existenciální otázky nejen gayů, ale také nás ostatních. Je to jízda kolorovaná kvalitní hudbou a písňovými texty.
Jenci 90 %
(zadáno: 2.11.2019, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Videné ve Vila Štvanice. Strhujúca jazda na citlivú qeer tému, s presahom k svetovým "vodcom" Obdivuhodný a vyrovnaný výkon všetkých protagonistov. Spevácky excelentý výkon Eriky Stárkové a Jiřího Böhma. Silný zážitok. Chcelo by to zopakovať.
2mig1 90 %
(zadáno: 12.5.2019, počet hodnocení: 25)
přínosný / zajímavý komentář
Působivá generační výpověď. V netradičním prostředí, v netradičním provedení, kde střípky skládají celek. Vrcholem je 50 odstínů Eriky Stárkové.
Dawson321 80 %
(zadáno: 2.2.2019, počet hodnocení: 73)
přínosný / zajímavý komentář
Hra s homosexuální tématikou, ve které nechybí ani zpěv. Pěkné zpracované. Viděno ve Vile Štvanici
Michvon 90 %
(zadáno: 6.8.2018, počet hodnocení: 175)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Je až s podivem, kolik je v Praze k vidění výtečných her s homosexuální tematikou. Toto je další z nich. Vážné téma podané s lehkostí a hereckou bravurou. A jedno z mála představení, které má i jasný politický názor. Zahoďte předsudky a vyrazte do Vily Štvanice.
Jirkan 90 %
(zadáno: 10.5.2018, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
9.5. 2018: Zdařilá skládačka různých situací a momentů. Rychlost místy až neuvěřitelná, ale jde to s dobou. Záleží také trochu na pohledu diváka, jeho názoru, tématech, která sám řeší. Pak je možné dělat závěry o čem to je. Je tu naprosto skvělé obsazení! Mám rád divadlo, které nemá jen jednu vlnu a dá toho více (smích, dojetí, napětí, nesouhlas...) a tady je toho vrchovatě. Je jedno s čím z toho nesouhlasím, co mi přišlo moc a co se naopak trefilo. Dalo mi to řadu témat a ještě nad tím při psaní komentáře přemýšlím...
Beebb 50 %
(zadáno: 6.4.2018, počet hodnocení: 23)
přínosný / zajímavý komentář
Představte si, že jste se ocitli na večírku v cizím bytě s lidmi, které neznáte, nejsou vám moc sympatičtí a navíc jste jako jediní střízliví. Připadá vám, že jste tam už asi tak pět hodin a při pohledu na hodinky zjistíte, že uplynuly sotva dvě. Co naplat, že sem tam někdo udělá fakt podařený vtip či parádně zazpívá, když se na vás valí tolik zbytečného blábolení... a ve finále Putin... Insta hipsta raw selfie generation v "cool hadrech", ve kterých jsme se my styděli chodit do školy, bude nadšená, já (třicátník) přemýšlel, že bych už šel... někam... kamkoliv... Nicméně herci skvělí!
Františka Tranová 90 %
(zadáno: 7.3.2018, počet hodnocení: 18)
přínosný / zajímavý komentář
Jedno z nejlepších představení, které jsem kdy viděla. Stojí za (opakovanou) návštěvu, ale je pravda, že cílí na poměrně specifický typ diváka. Rozhodně se ale jedná o zajímavou kombinaci hudby, divadla a aktivismu.
Dzaamek 60 %
(zadáno: 28.3.2017, počet hodnocení: 69)
přínosný / zajímavý komentář
Představení stojí za shlédnutí, ale mě to přišlo poněkud nesourodé a občas příliš aktivistické.
Tvidatko 100 %
(zadáno: 1.9.2016, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
Originální a nezapomenutelný zážitek. Všichni k sobě skvěle seděli, Eriky zpěv byl nádherný, celkově jsem byla nadšená a už teď číhám na další reprízu, jelikož toto vystoupení mi určitě nestačilo jen jednou :)
Honzy 60 %
(zadáno: 10.6.2016, počet hodnocení: 213)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace SMALL TOWN BOY německého autora Falka Richtera, nyní uváděná v české premiéře v pražské Vile Štvanice je svým námětem zajímavá hlavně pro cílovou 4% minoritu. Vcelku věrně zobrazuje probírané minipříběhy, ovšem hlavním nedostatkem je chybějící dějová linka a též velká řada nastíněných témat, v kterých se divák může ztrácet. Nicméně jsou i vidět dobré herecké výkony všech protagonistů včetně výrazného zpěvu Eriky Stárkové.Divadelní hra stojí za shlédnutí, neboť poskytuje v dnešním světě i řadu věcí k zamyšlení. Repríza 9.6.2016
Vendula_Z 70 %
(zadáno: 6.3.2016, počet hodnocení: 92)
přínosný / zajímavý komentář
Sice relativně povedené představení, které by si ovšem zasloužilo trošku proškrtat, dramaturgických vrcholů je tam příliš mnoho. Jinak souhlasím s ostatními Stárková je jednoznačně herecky (i pěvecky) nejsilnější z celé čtveřice.
Kifup 90 %
(zadáno: 7.10.2015, počet hodnocení: 41)
přínosný / zajímavý komentář
Fenomenální jízda - kdo má rád pop, queer témata a Eriku Stárkovou - must see!
Simona 90 %
(zadáno: 29.7.2015, počet hodnocení: 56)
přínosný / zajímavý komentář
Výborné
Jenda.matousek 50 %
(zadáno: 12.6.2015, počet hodnocení: 332)
přínosný / zajímavý komentář
Příliš mnoho témat = divákova smrt. Asi jsem na toto moc cynik, měl jsem s tím podobný problém jako s Po Fredrikovi, prostě já tyhle věci neřeším a neberu je jako problémy, proto, když z tohohle udělá někdo 1:45 inscenaci, nudím se a přijde mi, že poslouchám klišé. V globálu to ale myslím má potenciál lidi zaujmout, přitáhnout. Více viz blog. (více v článku na blogu)
J.anek 80 %
(zadáno: 3.6.2015, počet hodnocení: 323)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Bravurní herecké (a pěvecké!) výkony - hlavně Erika Stárková a Jiří Böhm. Tuny textu, ve kterém jsem se občas trochu ztrácel, chybí pevnější dějová linka, něco, čeho by se divák mohl chytit. Názory zajímavé, problémy aktuální. Leckdy možná až příliš apelativní, ale ono se to časem srovná. Bavila mě videa, práce se zvukem. Příjemné dvě hodiny života.
Sparks5737 80 %
(zadáno: 14.1.2016, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
Téma homosexuality mi nikdy nebyla blízka, ale po téhle hře jsem nad ním začal více uvažovat. Hra je naprosto úžasná, stejně jako pěvecké a herecké podání Eriky Stárkové a dalších.
K_kovandova 80 %
(zadáno: 28.9.2020, počet hodnocení: 48)
Pop 90 %
(zadáno: 28.6.2020, počet hodnocení: 62)
Antoano 80 %
(zadáno: 20.2.2020, počet hodnocení: 40)
Pepca 90 %
(zadáno: 13.2.2020, počet hodnocení: 60)
1521993 100 %
(zadáno: 13.2.2020, počet hodnocení: 7)
Lovin 100 %
(zadáno: 7.10.2019, počet hodnocení: 209)
Snekac 90 %
(zadáno: 13.4.2019, počet hodnocení: 114)
Unionboy 80 %
(zadáno: 13.4.2019, počet hodnocení: 227)
Xcepek 70 %
(zadáno: 3.3.2019, počet hodnocení: 551)
Kosan 70 %
(zadáno: 15.12.2018, počet hodnocení: 187)
Dajcik 80 %
(zadáno: 25.11.2018, počet hodnocení: 197)
Petra. 80 %
(zadáno: 25.6.2018, počet hodnocení: 43)
Tintera.v 70 %
(zadáno: 10.5.2018, počet hodnocení: 77)
Pavel.Tomas 80 %
(zadáno: 13.2.2018, počet hodnocení: 117)
Cimr 40 %
(zadáno: 21.1.2018, počet hodnocení: 107)
Vladislavka 80 %
(zadáno: 21.1.2018, počet hodnocení: 101)
Aněs 90 %
(zadáno: 23.11.2017, počet hodnocení: 51)
Michalsky 80 %
(zadáno: 20.9.2017, počet hodnocení: 12)
Kristián F. 100 %
(zadáno: 25.5.2017, počet hodnocení: 45)
Janovskaa 90 %
(zadáno: 12.5.2017, počet hodnocení: 14)
Petrr 70 %
(zadáno: 7.5.2017, počet hodnocení: 210)
Annaj 80 %
(zadáno: 2.4.2017, počet hodnocení: 39)
Vltava 70 %
(zadáno: 19.3.2017, počet hodnocení: 47)
Terez 60 %
(zadáno: 26.2.2017, počet hodnocení: 91)
LukasCitnar 60 %
(zadáno: 26.2.2017, počet hodnocení: 37)
Marcel Strnadel 80 %
(zadáno: 10.7.2016, počet hodnocení: 9)
Artaud 70 %
(zadáno: 12.6.2016, počet hodnocení: 216)
Sluha 90 %
(zadáno: 9.6.2016, počet hodnocení: 176)
Paya888 90 %
(zadáno: 4.6.2016, počet hodnocení: 274)
Idego 80 %
(zadáno: 29.5.2016, počet hodnocení: 44)
Zuluk 90 %
(zadáno: 17.5.2016, počet hodnocení: 93)
Anex 70 %
(zadáno: 1.3.2016, počet hodnocení: 111)
Marcela 70 %
(zadáno: 17.2.2016, počet hodnocení: 407)
PavelK 70 %
(zadáno: 12.2.2016, počet hodnocení: 197)
Kirill 90 %
(zadáno: 11.11.2015, počet hodnocení: 71)
Arcipes 60 %
(zadáno: 30.6.2015, počet hodnocení: 136)
Romansebl 80 %
(zadáno: 13.1.2020, počet hodnocení: 2)
Zardoz 100 %
(zadáno: 30.1.2018, počet hodnocení: 2)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.