Národní divadlo [Nová scéna]

Ascanio Celestini

Proslov k národu

Premiéra: 6.6.2019. Překlad: Tereza Sieglová. Úprava: Petra Tejnorová, Jan Tošovský, Ian Mikyska. Dramaturgie: Jan Tošovský. Scéna: Dragan Stojčevski. Kostýmy: Adriana Černá. Hudba: Ian Mikyska. Režie: Petra Tejnorová.
diváci na jevišti | 1:50x


Svébytná variace textů italského spisovatele, dramatika, režiséra a herce. Jeho divadlo je divadlem slova, vyprávění, hry s jazykem a jeho významy. Jeho texty si vtipným, provokujícím, ale často také dojemným a burcujícím způsobem berou na mušku současný svět, jeho rozpory a neviditelná zákoutí – ať už je jimi sociální nerovnost, dětská práce, hrozící ekologická katastrofa nebo korupce ve vládě...
Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
80 %
Uživatelé
78 %
Hodnocení redakce
Helena Grégrová 80 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Helena Grégrová 80 %
(zadáno: 19.6.2019, počet hodnocení: 1404)
přínosný / zajímavý komentář
Forma "vyprávěného divadla" zde účelně a efektivně souzní s tím, co z textu má zarezonovat a oslovit publikum. Přiměřeně provokativní interpretace, ctící nadsázku, podtrhuje apelativnost obsahu, který obnažuje nebezpečí xenofobie a demagogie v nejrůznějších podobách, jejichž živnou půdou je stádnost a zlenivělá mysl letargické společnosti plné předsudků. Inscenace, která rozhodně jen nevypráví, ale otevřeně a naléhavě promlouvá k dnešku, čímž svému názvu více než smysluplně dostojí.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
LucieSykorova 90 %
(zadáno: 16.7.2019, počet hodnocení: 119)
Marta Dusza 80 %
(zadáno: 19.6.2019, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Inscenace s malou mírou inscenovanosti, jde o dramaturgicky funkčně sestavenou řadu vyprávěných příběhů (storytelling/monolog/stand-up), které se dotýkají různcýh společenských témat. Tím zastřešujícím je osobní angažovanost nás samotných, odvaha vystoupit z davu, odvaha učinit rozhodnutí, odvaha "něco udělat". Pokusy o interakci s publikem ne vždy fungují, ale na úrovni "vtažení do tématu" a pocitu pospolitosti inscenace funguje skvěle. Všechno uzavírá obecná metafora deště, jako hrozby, která postupně kape, ale nikdo ji nevěnuje pozornost. Nejvíce mě zaujal herecký výkon Saši Rašilova.
Veronikaw 90 %
(zadáno: 18.6.2019, počet hodnocení: 61)
LavinieCamui 70 %
(zadáno: 16.6.2019, počet hodnocení: 310)
Národosolsobě 70 %
(zadáno: 11.6.2019, počet hodnocení: 278)
J.anek 70 %
(zadáno: 10.6.2019, počet hodnocení: 231)
přínosný / zajímavý komentář
Spousta otázek, spousta příběhů, spousta nejistoty - a voda pořád kape... Ale proč bych s tím právě já něco dělal? Znepokojivé, atakující. Jiné. Není to storytelling, text je pevný. Chce to koncentraci. Netuším, kterak si cizinci poradili s Babišem, ale asi to mohlo fungovat i bez znalosti českého politického marasmu. Baví mě odvaha dramaturgie ND, baví mě ta pestrost, barevnost. A potřeba vyjadřovat se k současnosti - nebýt přizdisráčsky neutrální. A že to není pro každého? No a?

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.