Národní divadlo [Nová scéna]

Proslov k národu

Premiéra: 6.6.2019 | diváci na jevišti | 1:50x
Překlad: Tereza Sieglová. Úprava: Petra Tejnorová, Jan Tošovský, Ian Mikyska. Dramaturgie: Jan Tošovský. Scéna: Dragan Stojčevski. Kostýmy: Adriana Černá. Hudba: Ian Mikyska a citace. Režie: Petra Tejnorová.
Svébytná variace textů italského spisovatele, dramatika, režiséra a herce. Jeho divadlo je divadlem slova, vyprávění, hry s jazykem a jeho významy. Jeho texty si vtipným, provokujícím, ale často také dojemným a burcujícím způsobem berou na mušku současný svět, jeho rozpory a neviditelná zákoutí – ať už je jimi sociální nerovnost, dětská práce, hrozící ekologická katastrofa nebo korupce ve vládě...
Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
77 %
Uživatelé
76 %
76241000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 70 %
Jan Pařízek 80 % Tip Jan Pařízek
Helena Grégrová 80 % Tip Helena Grégrová
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
6.2.Ne20:00 vstupenky
7.2.Po20:00 vstupenky
8.2.Út20:00 vstupenky
9.2.St20:00 vstupenky
13.2.Ne20:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (27)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  70 %
(zadáno: 2.3.2020, počet hodnocení: 1694)
+ přínosný / zajímavý komentář
Inscenátoři v čele s režisérkou P. Tejnorovou vybrali z Celestiniho textů a našli divácky atraktivní formu, jak je interpretovat. Diváci sedí na jevišti spolu s herci a dalšími typově vhodně vybranými spoluúčinkujícími, hranice mezi účinkujícími a publikem se stírají. S přizpůsobeným prostorem je účelně pracováno použitím rozmanitých detailů (kapající voda apod.). Herci s porozuměním vyprávějí texty na různá témata, divák se tak může zaposlouchat, přemýšlet, znepokojovat, ale i bavit. Nová scéna ND se během let postupně vyprofilovala a projekty zde uváděné si zasluhují pozornost.
Jan Pařízek  80 %  Tip Jan Pařízek
(zadáno: 3.12.2019, počet hodnocení: 794)
+ přínosný / zajímavý komentář
Výborně zvolená forma, jenž trefně zvolenými metaforami a přirovnáními krásně reaguje na všemožné aktuální společenské problémy. Jednotlivé výstupy mají nápad a jsou jasně i přesně zacílena. Zároveň je to též ve správné míře vtipně odlehčené, takže se netřeba bát nějaké vážné moralizující agitace. Ale v každém případě daná témata mají sílu upoutat vaši pozornost a jistě i přivést k zamyšlení, což je zde to hlavní. Velmi dobré herecké výkony, zvláště od T. Vilišové a S. Rašilova. Lze jen a jen doporučit.
Helena Grégrová  80 %  Tip Helena Grégrová
(zadáno: 19.6.2019, počet hodnocení: 1468)
+ přínosný / zajímavý komentář
Forma "vyprávěného divadla" zde účelně a efektivně souzní s tím, co z textu má zarezonovat a oslovit publikum. Přiměřeně provokativní interpretace, ctící nadsázku, podtrhuje apelativnost obsahu, který obnažuje nebezpečí xenofobie a demagogie v nejrůznějších podobách, jejichž živnou půdou je stádnost a zlenivělá mysl letargické společnosti plné předsudků. Inscenace, která rozhodně jen nevypráví, ale otevřeně a naléhavě promlouvá k dnešku, čímž svému názvu více než smysluplně dostojí.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Tvidatko  70 %
(zadáno: 25.10.2021, počet hodnocení: 27)
přínosný / zajímavý komentář
Celestini je skvělý a jsem ráda, že je na českém jevišti kvalitně interpretován! Zajděte si pro uzlíky v žaludku.
Vladimír10  80 %
(zadáno: 11.10.2021, počet hodnocení: 396)
přínosný / zajímavý komentář
Zvolený inscenační tvar, kdy účinkující sedí mezi diváky na jevišti v jakémsi kruhu, považuji za originální, ale i překvapivě promyšlený s ohledem na občasnou spolupráci s publikem, kterou se daří realizovat zejména J. Dudziakové. Vzhledem k atmosféře zbytku hry působila trochu nemístně pouze scéna, kdy všichni aktéři začnou na scéně zběsile tancovat. Po obsahové stránce v jednotlivých vyprávěných příbězích naštěstí převážil humor a nadsázka nad občasnými vulgaritami, což považuji za pozitivní skutečnost na rozdíl od faktu, že se dva herci po jevišti opět promenádovali v dámských šatech.
Ivo Železný  80 %
(zadáno: 11.9.2020, počet hodnocení: 283)
přínosný / zajímavý komentář
Dobré dívadlo, jsem moc rád, že jsem ho viděl. Dočetl jsem se, že je to "vyprávěné divadlo". Ten termín nesedí. Je to divadlo monologů. V tomto případě chytrých, zajímavých, překvapivých atd. Prostě stojících za vyslechnutí i vidění.
Dívadlo dobré po všech stránkách, od textu, scény, režie, herců, cokoli chcete, včetně normálního multikulturního pohledu na svět v naší nenormální hurvínkovské době.
Hraje se na scéně v úzkém kruhu diváků. Kouř byl.
Gimli35  70 %
(zadáno: 9.9.2020, počet hodnocení: 101)
přínosný / zajímavý komentář
Nevšední představení - kolikrát se vám v divadle stane, abyste seděli v hloubi jeviště s kadibudkou v zádech, účinkující hráli zády k hledišti, kolem kapala voda a celá hra skvěle pasovala na současný svět?
Z herců zaujali zejména J. Dudziaková, P. Vančura, S. Rašilov a též T. Vilišová, která si vysloužila potlesk a uznání diváků za to, jak duchapřítomně a profesionálně se vyrovnala s totálním výpadkem textu.
Je to angažované, moderní, aktuální, divák se musí soustředit, musí přemýšlet - to je správně, ovšem divácká náročnost se měla odrazit v kratší stopáži inscenace. Jinak doporučeníhodné!
Weller  70 %
(zadáno: 24.1.2020, počet hodnocení: 58)
přínosný / zajímavý komentář
Výborný příklad originální Nové scény. Kontaktní představení s dobrými (i moc dobrými) texty, interaktivní scénou s častými změnami, živou hudbou a povedenými výkony. Jen škoda, že není rytmus představení víc vybalancovaný. Každopádně palec nahoru.
KSnow  90 %
(zadáno: 24.1.2020, počet hodnocení: 102)
přínosný / zajímavý komentář
Po zhlédnutí tohoto představení se mi chce říct jen jedno velké DÍKY. Divadlo komentující současný stav světa je v českém prostředí, ačkoliv nesmírně potřebné, často strašně silové, povrchní a nekompaktní. Tady to ale nehrozí! Člověk je díky řešení scény opravdu vtažen do děje, jednotlivé výstupy nejsou jen prvoplánovou kritikou, ale mají nuance a jsou předkládány v rámci provokativních metafor. Především rámující motiv neustále více a více prosakujícího deště mi přišel fantastický. Snad jen ty náznaky interakce s diváky vyznívaly takřka od všech nesmírně nuceně.
Slamajak  80 %
(zadáno: 14.12.2019, počet hodnocení: 48)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavá scéna, skvělé herecké výkony, z mého pohledu výborná dramaturgie a úprava původního textu; klidně bych šel znovu.
Jerman  70 %
(zadáno: 8.11.2019, počet hodnocení: 70)
přínosný / zajímavý komentář
Po neúspěšné inscenaci Lasky a informace se tato další režie Petře Tejnorové na Národním povedla. Úspěšná snaha o setření hranice mezi herci a publikem, kdy vše se odehrává na jevišti před prázdným hledištěm a herci se vyskytují i mezi diváky. Kolekce výborných stand up(ů), vtipných ale vždy s hlubším smyslem v podání vynikajících herců. Vytknout lze pouze to, že v závěru to jaksi nemůže vzít konec (téměř dvě hodiny bez přestávky je dlouhé představení) a něteré postranní efekty se jeví jako samoúčelné.
Michkyse  50 %
(zadáno: 4.11.2019, počet hodnocení: 100)
přínosný / zajímavý komentář
Bohužel spíš zklamání, bez přesahu, který by se mě nějak dotknul... Chtěl jsem dát 40%, ale přidávám 10% za hereckou práci, nejen s textem...
SVATOŠOVÁ  70 %
(zadáno: 21.10.2019, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
Tak tomuto se říká storytelling. Ale pro mne to byla samá metafora. Ne, že bych se v tom moc vyznala. Teorie člověka s deštníkem na mne moc nepasuje. Tak úplně jsem v tomto smyslu nikdy pod deštníkem nebyla, ale ani se mi nechce se přiznat, že bych někomu čistila boty. Drsnou paní učitelku "stání v řadě" jsem si uchopila po svém. Taky jsem si zažila ve škole šikanu. Vím, co je to být jiná. Zazpívala jsem si na motivy gospelu a moc mne pobavila představa papeže v minisukni. Nedá se to popsat, musí se to vidět. A pan Vančura má hezčí nohy než Saša Rašilov !
Studený Čumáček  80 %
(zadáno: 21.10.2019, počet hodnocení: 316)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Pojďme si popovídat o hřebících, chlebu a kapce vody...
Mám pocit, že svou novou motyku nedovezu domů a neopřu ji do kouta. Nechám ji v tramvaji, zaseknutou v něčí hlavě. Takže mi zbude jen meloun-hřebík. A taky nutkání založit a především pevným krokem vést k volbám politickou stranu Chraňme zelí proti kozám, zkráceně CHZEPROK.
Pořád ještě máte pocit, že rozumíte? A máte deštník, nebo jste člověk bez deštníku? A pokud nemáte deštník, jak vám jde lízat drobky z podlahy?
Občas Houseňák v říší divů, občas polojasno, občas geniální.
R.JELEN.21  80 %
(zadáno: 21.10.2019, počet hodnocení: 156)
přínosný / zajímavý komentář
Vůbec to není zlé, dobře některé vulgarismy by mohli být omezené, ale jinak je to velice zajímavá zkušenost s tím co v divadle lze.
Dobře, asi se to není klasická činohra, ale na termín, že to není divadlo, bych byla velice opatrná.
Taky musím říct, že jsem jako první podle plakátů očekávala p. Pechláta xD Je to super, že se i kolegové chodí dívat na představení. Mě někdo přijít do práce tak bych ho hnala xD
Narážka na Babiše je doslova geniální.
Vladimír Rogalewicz  60 %
(zadáno: 18.9.2019, počet hodnocení: 671)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Řemeslně dokonalé. Téměř dvě hodiny bez přestávky udrží maximální pozornost, a to často při dlouhých monolozích. Nesourodá směs textů dobře ukazuje současnou dekadenci, úpadek hodnot a netečnost společnosti k tomu. Postmoderní představení, které asi souzní s životními postoji mileniálů. Mně se ale silně vtírala otázka, proč jsem s tím měl trávit celý večer? K čemu to?
Marta Dusza  80 %
(zadáno: 19.6.2019, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Inscenace s malou mírou inscenovanosti, jde o dramaturgicky funkčně sestavenou řadu vyprávěných příběhů (storytelling/monolog/stand-up), které se dotýkají různcýh společenských témat. Tím zastřešujícím je osobní angažovanost nás samotných, odvaha vystoupit z davu, odvaha učinit rozhodnutí, odvaha "něco udělat". Pokusy o interakci s publikem ne vždy fungují, ale na úrovni "vtažení do tématu" a pocitu pospolitosti inscenace funguje skvěle. Všechno uzavírá obecná metafora deště, jako hrozby, která postupně kape, ale nikdo ji nevěnuje pozornost. Nejvíce mě zaujal herecký výkon Saši Rašilova.
J.anek  70 %
(zadáno: 10.6.2019, počet hodnocení: 362)
přínosný / zajímavý komentář
Spousta otázek, spousta příběhů, spousta nejistoty - a voda pořád kape... Ale proč bych s tím právě já něco dělal? Znepokojivé, atakující. Jiné. Není to storytelling, text je pevný. Chce to koncentraci. Netuším, kterak si cizinci poradili s Babišem, ale asi to mohlo fungovat i bez znalosti českého politického marasmu. Baví mě odvaha dramaturgie ND, baví mě ta pestrost, barevnost. A potřeba vyjadřovat se k současnosti - nebýt přizdisráčsky neutrální. A že to není pro každého? No a?
Pistalka  80 %
(zadáno: 19.10.2021, počet hodnocení: 7)
Maybe  90 %
(zadáno: 13.10.2021, počet hodnocení: 71)
Dominik  80 %
(zadáno: 10.10.2021, počet hodnocení: 26)
Hispida  80 %
(zadáno: 1.2.2021, počet hodnocení: 15)
MartinaEli  80 %
(zadáno: 19.9.2019, počet hodnocení: 58)
LucieSykorova  90 %
(zadáno: 16.7.2019, počet hodnocení: 140)
Veronikaw  90 %
(zadáno: 18.6.2019, počet hodnocení: 64)
LavinieCamui  70 %
(zadáno: 16.6.2019, počet hodnocení: 310)
Národosolsobě  70 %
(zadáno: 11.6.2019, počet hodnocení: 297)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.