Divadlo pod Palmovkou [velká scéna]

Bezruký Frantík

Premiéra: 30.9.2019 | 1:50x
Původně uváděno ve Studiu PalmOFF (na malé scéně). Předpremiéry od června 2019.
Dramaturgie: Ladislav Stýblo. Výprava: Lenka Odvárková. Hudba: Ivan Acher, Igor Orozovič. Pohybová spolupráce: Marek Zelinka. Režie: kol.
Černo-černá groteskní komedie inspirovaná skutečností. Příběh tělesně postiženého tvrdohlavého kluka, který usiluje o vymanění se z daného osudu i prostředí a který je nucen na pozadí novodobých českých dějin svádět veliký zápas o lidskou důstojnost...
14!    
Divadlo pod Palmovkou
Hodnocení inscenace
Redakce
76 %
Uživatelé
80 %
náš tip
Tip od redaktorů: Helena Grégrová, Iva Bryndová, Pavel Širmer  Tip od redaktorů: Helena Grégrová, Iva Bryndová, Pavel Širmer  Tip od redaktorů: Helena Grégrová, Iva Bryndová, Pavel Širmer
80641000
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (69)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
(zadáno: 8.12.2021, počet hodnocení: 951)
+ přínosný / zajímavý komentář
T. Dianiška (tentokrát ve spolupráci s I. Orozovičem) zpracoval osudy dalšího pozapomenutého hrdiny. Příběh Františka Filipa je silnou výpovědí o jinakosti a potížemi s ní spojené. Jak je u Dianišky zvykem, kombinuje černý humor s dojemnými momenty. Inscenace je optimistická ve výpovědi, že někdy stačí "prostě chtít", zároveň ale trýznivá v tom, jak je za každého režimu nutné bojovat proti lidské hlouposti a závisti. Jak již bylo napsáno, J. Albrecht je v hlavní roli výborný. Trochu mi vadila jen jistá rozbíhavost některých motivů (úvod s Ježíšem, vyhnání Němců či výstup Vlasty Buriana).
Kateřina Jírová  70 %
(zadáno: 12.9.2020, počet hodnocení: 328)
+ přínosný / zajímavý komentář
Zdařilá inscenace podle osvědčeného vzoru vzít zajímavý pozapomenutý příběh o jinakosti. Ve srovnání s další Dianiškovou inscenací Transky, body, vteřiny, vše působí jakoby přes kopírák, ovšem s přihlédnutím ke kvalitnímu zpracování a tématu. Expozice Křížová cesta-Křížová výprava-Semínko tisu mohla být kratší.
Helena Grégrová  80 %  Tip Helena Grégrová
(zadáno: 18.12.2019, počet hodnocení: 1500)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Více než smysluplná inscenace, která silou působivých divadelních prostředků připomene pozoruhodný příběh Františka Filipa. Jeho odhodlání vzdorovat nepříznivému osudu, který mu odepřel horní končetiny, je vykresleno bez sentimentálních příkras, povětšinou v rytmu černočerného humoru, přesto ale i s respektem k vyznění dojemných podtónů. Vynikajíci výkon Jakuba Albrechta v titulní roli podporují a obohacují jeho skvěle sehraní kolegové. Divácký zážitek, který z paměti jen tak nevymizí.
Iva Bryndová  80 %  Tip Iva Bryndová
(zadáno: 17.11.2019, počet hodnocení: 347)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Fascinující příběh, velmi sympaticky a působivě inscenovaný – výborné žánrové uchopení, které při převyprávění životního osudu výrazně pracuje s humorem (leckdy značně černým), ale nejen s ním, i působivá, ve své podstatě jednoduchá scéna. Výborné herecké výkony v čele s Jakubem Albrechtem, skvělým nejen s ohledem na fyzický výkon, který předvádí.
Pavel Širmer  80 %  Tip Pavel Širmer
(zadáno: 22.10.2019, počet hodnocení: 1787)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Skutečný osud Františka Filipa, jenž se narodil bez horních končetin, se T. Dianiškovi a I. Orozovičovi stal volnou inspirací pro příběh o silné vůli k boji s handicapem a k vydobytí si místa na světě i v životě. Ale také o diskriminaci, předsudcích, dobových paradoxech atd. Dianiška vypráví s humorem sobě vlastním, ale nevyhýbá se ani situacím smutným a dojemným. Divák se nejen pobaví, ale má i o čem přemýšlet. Maximálně využitý prostor malé scény, zdařilá hudební složka. Vyčerpávající a pohybově náročný výkon podává J. Albrecht, ostatní herci mu nejsou pouhými přihrávači.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Phoenix  70 %
(zadáno: 28.3.2022, počet hodnocení: 33)
přínosný / zajímavý komentář
Výkon J. Albrechta byl skvělý, herci na sebe slyšeli, ale často nedostali čas vytvořit v jednotlivých scénách atmosféru. Po dramaturgické stránce, než jsem se vnořila do scény, často byla pryč. Bojové scény byly dlouhé a bez energie, celkově na mě působilo představení jako sled menších obrazů, které jsem si nestíhala pořádně prohlédnout a užít.
Vladimír Rogalewicz  60 %
(zadáno: 31.12.2021, počet hodnocení: 705)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělý Jakub Albrecht, kvůli kterému by člověk této hře hodně odpustil.
Jinak ale dost nesoudržný text se spoustou zbytečných odboček. Jedná se víceméně o kabaretní čísla vždy vypointovaná k tomu, aby Jakub Albrecht ukázal, co všechno se naučil.
Karel1964  90 %
(zadáno: 9.12.2021, počet hodnocení: 39)
přínosný / zajímavý komentář
Už jen kvůli panu Aubrechtovi to stojí za vidění. Tohle se naučit, muselo dát strašnou práci. Celkově je inscenace úžasná. Ta síla vůle, vzít co máš a poprat se s tím, to je asi hlavní poselství.
A režie pana Dianišky opět skvělá, tak trochu šílená, ale skvělá.
Kjama  90 %
(zadáno: 8.12.2021, počet hodnocení: 105)
přínosný / zajímavý komentář
Jak jinak u Dianišky. U něj už dlouho neřeším o čem hra je, ale jak se po ní cítím (a jak dlouho). Tentokrát (překvapivě opět) vyvolává spoustu emocí: nespoutanou radost i smutek, zamyšlení se sama nad sebou, zhnusení i naději. Spolupráce s Igorem Orozovičem přinesla trošku jinou rovinu a já jsem za ni vděčná. Zamilovala jsem si Igora jako Frantíkova učitele a marně přemýšlím, zda těm dětem ve škole také tolik dávám. Myslím si, že toto je především hra o nás samotných, člověk odchází a v hlavě mu to hučí. A Thálie? Pokud by ji právě Kuba Albrecht nevyhrál, tak jdu protestovat a píšu petice...
Fedorocko  90 %
(zadáno: 27.9.2021, počet hodnocení: 646)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající představení, výborný Jakub Albrecht, Igor opět v Ostravě, příběh od nás z pod Radhoště. Nemělo to chybu.
TomAka  80 %
(zadáno: 17.9.2021, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
Výborné, velmi nápadité, dojemné a zábavné představení (shlédl jsem na velké scéně) s úžasným výkonem Jakuba Albrechta v roli Frantíka. Trochu mi vadilo, že v představení je mnoho "střihů" běhemm nichž se herci přesouvají a posunují rekvizity, což narušuje plynulost a rytmus inscenace. Nevím ale, jak by to šlo řešit, chtělo by to nějaký "fígl" - nějak odvést během těch "prostojů" jeho pozornost.
Franz.K  90 %
(zadáno: 2.7.2021, počet hodnocení: 21)
přínosný / zajímavý komentář
Ještě, že se Tomáš aspoň někdy do Liberce vrací!
Mamaria  90 %
(zadáno: 12.9.2020, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
Tak mýtický, poetický úvod - a tak hnusný konec. Mezi tím jeden neobyčejný život prožitý v neobyčejném těle a s hlavou obdařenou neobyčejnou vůlí. Jakub Albrecht skvělý, neměl to lehké... Tleskám nápadu, realizaci i hereckému ztvárnění.
MMK  70 %
(zadáno: 10.6.2020, počet hodnocení: 126)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi zajímavě podané, aktuální i dnes - přístup majority k jinakosti. Jen úvod o kouzelném tisu mohl být asi poloviční.
Barbora  90 %
(zadáno: 10.6.2020, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi dobře napsaná hra o muži, který skutečně žil v 1. pol. 20. století a který se narodil bez rukou. Sleduje jeho postupný vývoj od dětství, jeho zápas s vlastním handicapem a společenskými předsudky. Výrazně dobrý herecký výkon podává hl. představitel Jakub Albrecht, ale i další herci. Autor Tomáš Dianiška originálním způsobem předává příběh muže, který měl touhu žít a dokázat všem, že být bez rukou není výmluva k tomu, aby člověk dokázal velké věci. Doufejme, že je naše společnost dál ve vnímání odlišností, a proto trápení bezrukých frantíků zůstane minulostí. Stojí za to vidět!
Xaver  70 %
(zadáno: 10.6.2020, počet hodnocení: 17)
přínosný / zajímavý komentář
S touto formou jsem se moc nepotkal - takové pásmo skečů a scének, někdy se mi zdálo, že to moc nedrží pohromadě. Místy rozjuchané a uřvané. Ale nutno uznat, že duu Dianiška & Orozovič tohle zinscenovat, muselo dát hodně práce a výsledek je velmi dobrý. Skvělá hudba.
Drulik  80 %
(zadáno: 28.2.2020, počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
Ten Albrecht ... to je maník, perfektné. Vlastne mi to niečím pripomínalo Čapka v Rokoku, tými strihmi zo života. Pekné, príjemné.
Tompal  90 %
(zadáno: 25.2.2020, počet hodnocení: 11)
přínosný / zajímavý komentář
Měl jsem strach, že to bude trochu ... no trýznivé. Nebylo, bylo to fantastické. Samotný příběh je strhující a dechberoucí a jako s takovým se s ním i zachází. Do sto procent mi chybělo jen trochu více gradace v ději, pohrávání s temnými podtóny a předtuchami a taky se mi moc nelíbila scéna ze smíchem. Herecké výkony byly jako vždy vynikající a bezchybné. Půjdu ještě jednou! Ještě dodávám, že to jak Palm off pojímá ve všech hrách přístup k naší historii nesvobody a totality je pro mne nadějí, že to bude stále více lidí vnímat stejně a bude se muset postavit pokusům osobní svobodu omezovat.
J.anek  90 %
(zadáno: 24.2.2020, počet hodnocení: 390)
přínosný / zajímavý komentář
Je to krása. Taková poctivá a chytrá krása. Šest nádherných lidí, spousta parádních nápadů, legrace krutá až k popukání, silný příběh bez patosu a bez příkras. A na závěr groteskní výstup dvou soudruhů, ve kterém je všechen hnus a upatlané svinstvo komunismu. Snad se to všechno podaří přenést i na velké jeviště a nic při tom nepolámat. Držím palce! Ty na nohou, to dá rozum.
Denisa H.  80 %
(zadáno: 22.2.2020, počet hodnocení: 339)
přínosný / zajímavý komentář
- "A jak jsi to všechno dokázal?"
- "Prostě se mi chtělo."
Od Dianišky (a spol.) další moc hezky zpracovaný skutečný životní osud. Stejně jako v Transkách nechybí černý humor, ale vyvážený určitou tragédií. Moderní prvky a vtipy neškodí. J. Albrecht zvládá svou roli s neuvěřitelnou jistotou nejen v pohybu. Výborná je také T. Dočkalová.
Trošku slabších 80 %.
InkaR  80 %
(zadáno: 6.2.2020, počet hodnocení: 28)
přínosný / zajímavý komentář
Obdivuhodný hlavní představitel se naučil spoustu věcí bez použití rukou. Až při této hře si člověk uvědomí, co to musí být, se takto narodit. Je dobře, že se ztvárňují příběhy takto postižených lidí, kteří se i přes svůj handicap a překážky v podobě posměchu a šikanování snaží něco dokázat. Hra má dobrý spád.
Michvon  80 %
(zadáno: 29.1.2020, počet hodnocení: 193)
přínosný / zajímavý komentář
Další nezapomenutelný počin Palm-off, tentokrát se spojili s Igorem Orozovičem, který tam vnesl trochu jinou poetiku a jiný typ herectví, a funguje to. Jakub Albrecht je fakt super :-)
Lovin  90 %
(zadáno: 7.12.2019, počet hodnocení: 231)
přínosný / zajímavý komentář
Je to opravdu krásný zážitek moci být přítomný takovému výkonu, ztvárnění a poselství. Upřímné divadlo. Moc děkuji.
Studený Čumáček  70 %
(zadáno: 29.11.2019, počet hodnocení: 338)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
68%
"Jenže lidi nechtěj, a proto sereš..."
Silný příběh, herecké výkony na úrovni (Tereza Dočkalová, Jakub Albrecht, Igor Orozovič), pro inscenaci podstatná kvalitní hudební složka (Igor Orozovič). Tolik k opravdu dobrému. Jenže k řečenému A je třeba dodat i B. A zdejší B je jistá dramaturgická rozklíženost (scénické pásmo? kabaret? drama?). Tam, kde by měl příběh gradovat, se rozdrolí do sledu skečů, z nichž některé není ani čas rozklíčovat (odsun Němců) a konec prostě chybí. Pokud se s reálnými fakty nakládá volně, pro divadlo by jistě šlo i vytvořit patřičně "show" konec...
R.JELEN.21  80 %
(zadáno: 29.11.2019, počet hodnocení: 184)
přínosný / zajímavý komentář
Maličko bych ztlumila hudbu, především v prvních minutach trhá bubínky.
Je to velice zajímavé nahlédnutí do života Františka Filipa a i náhledu postižených lidí. Až si někdy říkám, jestli ti postižení nejsme spíš my :) Nebuďme kurvy a chtějme, abychom mohli.
Michal1982  80 %
(zadáno: 27.10.2019, počet hodnocení: 107)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Jsem nadšený z kolektivního díla.. Na jedné straně T. Dianiška a na druhé straně I. Orozovič... A příjemně se to spojilo... Jakube Albrechte klobouk dolů za výkon!A všem autorům a zúčastněným Bravo! ...
Čiko  80 %
(zadáno: 20.8.2019, počet hodnocení: 852)
přínosný / zajímavý komentář
Když vidím, že si to sami napsali, zrežírovali a zahráli - klobouk dolů. Navíc silné téma a kdysi skutečně žijící postava. A výkon Jakuba Albrechta? Smekám podruhé...
Barka  80 %
(zadáno: 19.6.2019, počet hodnocení: 281)
přínosný / zajímavý komentář
Na Palmoffku dost nezvyklý kus. Ale to je dobře, divák je aspoň překvapen. A troufnu si říct, že mile. Hra je dojemná, režie nápaditá, herci skvělí. Jen ve druhé půlce bych možná trochu škrtala, přijde mi, že hra má hned několik konců, první půlka působí celistvěji a poutavěji.
LavinieCamui  90 %
(zadáno: 16.6.2019, počet hodnocení: 584)
přínosný / zajímavý komentář
Zábavná hra o vážných věcech. Skvělí mladí herci, zejména Jakub Albrecht v titulní roli. Jeho role byla neuvěřitelně fyzicky náročná, obdivuji jeho výdrž po celé téměř dvě hodiny trvající představení.
Jitba  100 %
(zadáno: 14.6.2019, počet hodnocení: 5)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Jejda to je čistá radost, takovéhle divadlo! Drsný příběh, ale úžasně podaný. Všichni herci výborní, Jakub asi musel hodně potrénovat. Jsem naplněná divadelním štěstím, tak moc se mi to líbilo. Děkuji.
Ivo Železný  70 %
(zadáno: 13.6.2019, počet hodnocení: 282)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Fakt docela dost černá záležitost.
Potlepa  100 %
(zadáno: 19.6.2019, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Vše prostě funguje. Od úvodní scény, kdy jsem si myslel, že jsem se ocitl na historizujícím velkofilmu a la Království nebeské, přes groteskní prvky s "candid" smíchem V. Buriana, absolutní nasazení a to i fyzické VŠECH herců (zejména patrné ve scénách z ústavu), po dojemné chvíle ze života Franty. Hudba I. Achera pro mě ještě silnější než v AinA a v R.J. a tmě. Spolu s útržky z knihy Frantíka namluvenými geniálním J. Hartlem vyvolala první "kožní orgasmus":-) J. Albrecht jede jak buldozer. Pokud T. Dianiška sní o takovýchto věcech, když spí, už se těším na Anthropoid. Je zaděláno na kultovku.
Moonek  70 %
(zadáno: 23.5.2022, počet hodnocení: 94)
CercaTrova  60 %
(zadáno: 14.1.2022, počet hodnocení: 39)
Wolverine  80 %
(zadáno: 6.1.2022, počet hodnocení: 18)
Braddy  70 %
(zadáno: 15.12.2021, počet hodnocení: 70)
TKa11  70 %
(zadáno: 11.12.2021, počet hodnocení: 42)
Alcha  90 %
(zadáno: 27.11.2021, počet hodnocení: 125)
Tvidatko  70 %
(zadáno: 5.11.2021, počet hodnocení: 51)
Rivah  90 %
(zadáno: 4.11.2021, počet hodnocení: 259)
MGL  80 %
(zadáno: 4.11.2021, počet hodnocení: 67)
Mau  80 %
(zadáno: 26.10.2021, počet hodnocení: 96)
Nikoss  90 %
(zadáno: 2.10.2021, počet hodnocení: 92)
Unionboy  90 %
(zadáno: 28.9.2021, počet hodnocení: 311)
Snekac  100 %
(zadáno: 27.9.2021, počet hodnocení: 178)
Bobsleigh  70 %
(zadáno: 17.9.2021, počet hodnocení: 19)
Stolistr  80 %
(zadáno: 17.9.2021, počet hodnocení: 41)
Vladislavka  60 %
(zadáno: 17.9.2021, počet hodnocení: 124)
Sluha  60 %
(zadáno: 16.9.2021, počet hodnocení: 197)
HodnaTeta  70 %
(zadáno: 17.8.2021, počet hodnocení: 106)
Elbrody  90 %
(zadáno: 1.7.2021, počet hodnocení: 43)
Karinaz  70 %
(zadáno: 30.6.2021, počet hodnocení: 24)
Pasika  80 %
(zadáno: 16.6.2021, počet hodnocení: 24)
Bernardblack  70 %
(zadáno: 9.5.2021, počet hodnocení: 304)
Owles19  100 %
(zadáno: 2.10.2020, počet hodnocení: 11)
Srna  70 %
(zadáno: 3.9.2020, počet hodnocení: 65)
Tomas22  70 %
(zadáno: 2.7.2020, počet hodnocení: 88)
Lenka458  80 %
(zadáno: 10.6.2020, počet hodnocení: 120)
Suchdolak  70 %
(zadáno: 28.3.2020, počet hodnocení: 12)
Marťus  100 %
(zadáno: 25.2.2020, počet hodnocení: 102)
Ospelin  70 %
(zadáno: 10.2.2020, počet hodnocení: 15)
Leiurus  70 %
(zadáno: 4.2.2020, počet hodnocení: 36)
Pauko  90 %
(zadáno: 28.1.2020, počet hodnocení: 22)
Bigboy MN  90 %
(zadáno: 8.12.2019, počet hodnocení: 30)
Suzana  70 %
(zadáno: 11.11.2019, počet hodnocení: 303)
Dovemummy-Alena S.  90 %
(zadáno: 28.10.2019, počet hodnocení: 151)
Tarbík  90 %
(zadáno: 19.6.2019, počet hodnocení: 140)
Xcepek  70 %
(zadáno: 17.6.2019, počet hodnocení: 604)
Pančelka  90 %
(zadáno: 27.2.2022, počet hodnocení: 3)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.