Divadlo pod Palmovkou [velká scéna]

Bezruký Frantík

Premiéra: 30.9.2019. Dramaturgie: Ladislav Stýblo. Výprava: Lenka Odvárková. Hudba: Ivan Acher, Igor Orozovič. Pohybová spolupráce: Marek Zelinka. Režie: kol.
Původně uváděno ve Studiu PalmOFF (na malé scéně). Předpremiéry od června 2019.
1:50x


Černo-černá groteskní komedie inspirovaná skutečností. Příběh tělesně postiženého tvrdohlavého kluka, který usiluje o vymanění se z daného osudu i prostředí a který je nucen na pozadí novodobých českých dějin svádět veliký zápas o lidskou důstojnost...
14! v průběhu představení se na jevišti kouří
Cena divadelní kritiky za rok 2019 za nejlepší mužský herecký výkon: Jakub Albrecht
Divadlo pod Palmovkou
Hodnocení inscenace
Redakce
78 %
Uživatelé
81 %
náš tip
Tip od redaktorů: Helena Grégrová, Iva Bryndová, Pavel Širmer  Tip od redaktorů: Helena Grégrová, Iva Bryndová, Pavel Širmer  Tip od redaktorů: Helena Grégrová, Iva Bryndová, Pavel Širmer
81341000
Hodnocení redakce
Kateřina Jírová 70 %
Helena Grégrová 80 % Tip Helena Grégrová
Iva Bryndová 80 % Tip Iva Bryndová
Pavel Širmer 80 % Tip Pavel Širmer
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (37)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Kateřina Jírová 70 %
(zadáno: 12.9.2020, počet hodnocení: 309)
přínosný / zajímavý komentář
Zdařilá inscenace podle osvědčeného vzoru vzít zajímavý pozapomenutý příběh o jinakosti. Ve srovnání s další Dianiškovou inscenací Transky, body, vteřiny, vše působí jakoby přes kopírák, ovšem s přihlédnutím ke kvalitnímu zpracování a tématu. Expozice Křížová cesta-Křížová výprava-Semínko tisu mohla být kratší.
Helena Grégrová 80 % Tip Helena Grégrová
(zadáno: 18.12.2019, počet hodnocení: 1432)
přínosný / zajímavý komentář
Více než smysluplná inscenace, která silou působivých divadelních prostředků připomene pozoruhodný příběh Františka Filipa. Jeho odhodlání vzdorovat nepříznivému osudu, který mu odepřel horní končetiny, je vykresleno bez sentimentálních příkras, povětšinou v rytmu černočerného humoru, přesto ale i s respektem k vyznění dojemných podtónů. Vynikajíci výkon Jakuba Albrechta v titulní roli podporují a obohacují jeho skvěle sehraní kolegové. Divácký zážitek, který z paměti jen tak nevymizí.
Iva Bryndová 80 % Tip Iva Bryndová
(zadáno: 17.11.2019, počet hodnocení: 273)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Fascinující příběh, velmi sympaticky a působivě inscenovaný – výborné žánrové uchopení, které při převyprávění životního osudu výrazně pracuje s humorem (leckdy značně černým), ale nejen s ním, i působivá, ve své podstatě jednoduchá scéna. Výborné herecké výkony v čele s Jakubem Albrechtem, skvělým nejen s ohledem na fyzický výkon, který předvádí.
Pavel Širmer 80 % Tip Pavel Širmer
(zadáno: 22.10.2019, počet hodnocení: 1606)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Skutečný osud Františka Filipa, jenž se narodil bez horních končetin, se T. Dianiškovi a I. Orozovičovi stal volnou inspirací pro příběh o silné vůli k boji s handicapem a k vydobytí si místa na světě i v životě. Ale také o diskriminaci, předsudcích, dobových paradoxech atd. Dianiška vypráví s humorem sobě vlastním, ale nevyhýbá se ani situacím smutným a dojemným. Divák se nejen pobaví, ale má i o čem přemýšlet. Maximálně využitý prostor malé scény, zdařilá hudební složka. Vyčerpávající a pohybově náročný výkon podává J. Albrecht, ostatní herci mu nejsou pouhými přihrávači.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Mamaria 90 %
(zadáno: 12.9.2020, počet hodnocení: 19)
přínosný / zajímavý komentář
Tak mýtický, poetický úvod - a tak hnusný konec. Mezi tím jeden neobyčejný život prožitý v neobyčejném těle a s hlavou obdařenou neobyčejnou vůlí. Jakub Albrecht skvělý, neměl to lehké... Tleskám nápadu, realizaci i hereckému ztvárnění.
MMK 70 %
(zadáno: 10.6.2020, počet hodnocení: 99)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi zajímavě podané, aktuální i dnes - přístup majority k jinakosti. Jen úvod o kouzelném tisu mohl být asi poloviční.
Barbora 90 %
(zadáno: 10.6.2020, počet hodnocení: 12)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi dobře napsaná hra o muži, který skutečně žil v 1. pol. 20. století a který se narodil bez rukou. Sleduje jeho postupný vývoj od dětství, jeho zápas s vlastním handicapem a společenskými předsudky. Výrazně dobrý herecký výkon podává hl. představitel Jakub Albrecht, ale i další herci. Autor Tomáš Dianiška originálním způsobem předává příběh muže, který měl touhu žít a dokázat všem, že být bez rukou není výmluva k tomu, aby člověk dokázal velké věci. Doufejme, že je naše společnost dál ve vnímání odlišností, a proto trápení bezrukých frantíků zůstane minulostí. Stojí za to vidět!
Xaver 70 %
(zadáno: 10.6.2020, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
S touto formou jsem se moc nepotkal - takové pásmo skečů a scének, někdy se mi zdálo, že to moc nedrží pohromadě. Místy rozjuchané a uřvané. Ale nutno uznat, že duu Dianiška & Orozovič tohle zinscenovat, muselo dát hodně práce a výsledek je velmi dobrý. Skvělá hudba.
Drulik 80 %
(zadáno: 28.2.2020, počet hodnocení: 22)
přínosný / zajímavý komentář
Ten Albrecht ... to je maník, perfektné. Vlastne mi to niečím pripomínalo Čapka v Rokoku, tými strihmi zo života. Pekné, príjemné.
Tompal 90 %
(zadáno: 25.2.2020, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Měl jsem strach, že to bude trochu ... no trýznivé. Nebylo, bylo to fantastické. Samotný příběh je strhující a dechberoucí a jako s takovým se s ním i zachází. Do sto procent mi chybělo jen trochu více gradace v ději, pohrávání s temnými podtóny a předtuchami a taky se mi moc nelíbila scéna ze smíchem. Herecké výkony byly jako vždy vynikající a bezchybné. Půjdu ještě jednou! Ještě dodávám, že to jak Palm off pojímá ve všech hrách přístup k naší historii nesvobody a totality je pro mne nadějí, že to bude stále více lidí vnímat stejně a bude se muset postavit pokusům osobní svobodu omezovat.
J.anek 90 %
(zadáno: 24.2.2020, počet hodnocení: 322)
přínosný / zajímavý komentář
Je to krása. Taková poctivá a chytrá krása. Šest nádherných lidí, spousta parádních nápadů, legrace krutá až k popukání, silný příběh bez patosu a bez příkras. A na závěr groteskní výstup dvou soudruhů, ve kterém je všechen hnus a upatlané svinstvo komunismu. Snad se to všechno podaří přenést i na velké jeviště a nic při tom nepolámat. Držím palce! Ty na nohou, to dá rozum.
Denisa H. 80 %
(zadáno: 22.2.2020, počet hodnocení: 306)
přínosný / zajímavý komentář
- "A jak jsi to všechno dokázal?"
- "Prostě se mi chtělo."
Od Dianišky (a spol.) další moc hezky zpracovaný skutečný životní osud. Stejně jako v Transkách nechybí černý humor, ale vyvážený určitou tragédií. Moderní prvky a vtipy neškodí. J. Albrecht zvládá svou roli s neuvěřitelnou jistotou nejen v pohybu. Výborná je také T. Dočkalová.
Trošku slabších 80 %.
InkaR 80 %
(zadáno: 6.2.2020, počet hodnocení: 9)
přínosný / zajímavý komentář
Obdivuhodný hlavní představitel se naučil spoustu věcí bez použití rukou. Až při této hře si člověk uvědomí, co to musí být, se takto narodit. Je dobře, že se ztvárňují příběhy takto postižených lidí, kteří se i přes svůj handicap a překážky v podobě posměchu a šikanování snaží něco dokázat. Hra má dobrý spád.
Michvon 80 %
(zadáno: 29.1.2020, počet hodnocení: 175)
přínosný / zajímavý komentář
Další nezapomenutelný počin Palm-off, tentokrát se spojili s Igorem Orozovičem, který tam vnesl trochu jinou poetiku a jiný typ herectví, a funguje to. Jakub Albrecht je fakt super :-)
Lovin 90 %
(zadáno: 7.12.2019, počet hodnocení: 209)
přínosný / zajímavý komentář
Je to opravdu krásný zážitek moci být přítomný takovému výkonu, ztvárnění a poselství. Upřímné divadlo. Moc děkuji.
Studený Čumáček 70 %
(zadáno: 29.11.2019, počet hodnocení: 172)
přínosný / zajímavý komentář
68%
"Jenže lidi nechtěj, a proto sereš..."
Silný příběh, herecké výkony na úrovni (Tereza Dočkalová, Jakub Albrecht, Igor Orozovič), pro inscenaci podstatná kvalitní hudební složka (Igor Orozovič). Tolik k opravdu dobrému. Jenže k řečenému A je třeba dodat i B. A zdejší B je jistá dramaturgická rozklíženost (scénické pásmo? kabaret? drama?). Tam, kde by měl příběh gradovat, se rozdrolí do sledu skečů, z nichž některé není ani čas rozklíčovat (odsun Němců) a konec prostě chybí. Pokud se s reálnými fakty nakládá volně, pro divadlo by jistě šlo i vytvořit patřičně "show" konec...
R.JELEN.21 80 %
(zadáno: 29.11.2019, počet hodnocení: 135)
přínosný / zajímavý komentář
Maličko bych ztlumila hudbu, především v prvních minutach trhá bubínky.
Je to velice zajímavé nahlédnutí do života Františka Filipa a i náhledu postižených lidí. Až si někdy říkám, jestli ti postižení nejsme spíš my :) Nebuďme kurvy a chtějme, abychom mohli.
Michal1982 80 %
(zadáno: 27.10.2019, počet hodnocení: 79)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Jsem nadšený z kolektivního díla.. Na jedné straně T. Dianiška a na druhé straně I. Orozovič... A příjemně se to spojilo... Jakube Albrechte klobouk dolů za výkon!A všem autorům a zúčastněným Bravo! ...
Čiko 80 %
(zadáno: 20.8.2019, počet hodnocení: 739)
přínosný / zajímavý komentář
Když vidím, že si to sami napsali, zrežírovali a zahráli - klobouk dolů. Navíc silné téma a kdysi skutečně žijící postava. A výkon Jakuba Albrechta? Smekám podruhé...
Barka 80 %
(zadáno: 19.6.2019, počet hodnocení: 253)
přínosný / zajímavý komentář
Na Palmoffku dost nezvyklý kus. Ale to je dobře, divák je aspoň překvapen. A troufnu si říct, že mile. Hra je dojemná, režie nápaditá, herci skvělí. Jen ve druhé půlce bych možná trochu škrtala, přijde mi, že hra má hned několik konců, první půlka působí celistvěji a poutavěji.
LavinieCamui 90 %
(zadáno: 16.6.2019, počet hodnocení: 310)
přínosný / zajímavý komentář
Zábavná hra o vážných věcech. Skvělí mladí herci, zejména Jakub Albrecht v titulní roli. Jeho role byla neuvěřitelně fyzicky náročná, obdivuji jeho výdrž po celé téměř dvě hodiny trvající představení.
Jitba 100 %
(zadáno: 14.6.2019, počet hodnocení: 5)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Jejda to je čistá radost, takovéhle divadlo! Drsný příběh, ale úžasně podaný. Všichni herci výborní, Jakub asi musel hodně potrénovat. Jsem naplněná divadelním štěstím, tak moc se mi to líbilo. Děkuji.
Ivo Železný 70 %
(zadáno: 13.6.2019, počet hodnocení: 228)
přínosný / zajímavý komentář
Fakt docela dost černá záležitost.
Owles19 90 %
(zadáno: 2.10.2020, počet hodnocení: 7)
Srna 70 %
(zadáno: 3.9.2020, počet hodnocení: 54)
Tomas22 70 %
(zadáno: 2.7.2020, počet hodnocení: 88)
Lenka458 80 %
(zadáno: 10.6.2020, počet hodnocení: 120)
Suchdolak 70 %
(zadáno: 28.3.2020, počet hodnocení: 12)
Marťus 100 %
(zadáno: 25.2.2020, počet hodnocení: 83)
Ospelin 70 %
(zadáno: 10.2.2020, počet hodnocení: 11)
Leiurus 70 %
(zadáno: 4.2.2020, počet hodnocení: 36)
Pauko 90 %
(zadáno: 28.1.2020, počet hodnocení: 22)
Bigboy MN 90 %
(zadáno: 8.12.2019, počet hodnocení: 24)
Suzana 70 %
(zadáno: 11.11.2019, počet hodnocení: 269)
Dovemummy-Alena S. 90 %
(zadáno: 28.10.2019, počet hodnocení: 147)
Tarbík 90 %
(zadáno: 19.6.2019, počet hodnocení: 121)
Xcepek 70 %
(zadáno: 17.6.2019, počet hodnocení: 551)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.