Městská divadla pražská [Divadlo Rokoko]

Yerma

Premiéra: 10.6.2022 | 2:35
Překlad: Viktor Janiš. Dramaturgie: Jana Slouková. Výprava: Eva Jiřikovská. Hudba: Ivan Acher. Režie: Marián Amsler.
Mistrovské dílo Federica Garcíi Lorcy zasazené do současnosti, jiskřivá konverzační hra ze života současných třicátníků, do níž pozvolna pronikají temné tóny. Yerma je úspěšná novinářka, která miluje svou práci v redakci, píše blog pro mnoho followerů, nedávno jí bylo třiatřicet, prožívá pohodový vztah se skvělým přítelem a konečně s ním může oslavit první večer v novém bytě. Při té příležitosti také poprvé vysloví nahlas, že by „možná bylo fajn založit rodinu“. Jejího partnera to překvapí, ale není proti a rozhodnou se společně nechat věcem volný průběh. Tato prostá situace ale začne nečekaným způsobem ovlivňovat idylický svět Yermy i ji samotnou...
  
Městská divadla pražská
Hodnocení inscenace
Redakce
83 %
Uživatelé
92 %
náš tip
Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Helena Grégrová, Jiří Landa  Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Helena Grégrová, Jiří Landa  Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Helena Grégrová, Jiří Landa
92111000
Hodnocení redakce
Iva Bryndová 80 % Tip Iva Bryndová
Helena Grégrová 80 % Tip Helena Grégrová
Jiří Landa 90 % Tip Jiří Landa
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
14.9.St11:00PRO SENIORYvstupenky
29.9.Čt19:00+ PROHLÍDKA ZÁKULISÍvstupenky
1.10.So19:00vstupenky
25.10.Út19:00+ PROHLÍDKA ZÁKULISÍvstupenky
14.9.St11:00 vstupenky
PRO SENIORY
29.9.Čt19:00 vstupenky
+ PROHLÍDKA ZÁKULISÍ
1.10.So19:00 vstupenky
25.10.Út19:00 vstupenky
+ PROHLÍDKA ZÁKULISÍ

Volby

Hodnocení (14)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  80 %  Tip Iva Bryndová
(zadáno: 1.7.2022, počet hodnocení: 351)
+ přínosný / zajímavý komentář
85% - V podstatě velmi děsivá studie toho, jak se "projekt" (slovy programu) či přání nebo touha pod tikotem biologických hodin mění v zoufalství a posedlost a hroutí se pod nimi vše ostatní. Atmosféra, zprvu hravá a uvolněná, houstne společně s tím, jak se prostor jeviště zaplňuje jednotlivými mobilními záhonky evokujícími inkubátory a jak se mezi hlavními postavami vytrácí původní, snad až přílišná upřímnost. Inscenaci zdobí řada výborných hereckých výkonů, velmi efektní je i jednoduchá scéna a práce se světly.
Helena Grégrová  80 %  Tip Helena Grégrová
(zadáno: 25.6.2022, počet hodnocení: 1501)
+ přínosný / zajímavý komentář
85 %. Inscenace, která tepe především v rytmu nerovného zápasu ústřední partnerské dvojice s časem odměřovaným biologickými hodinami. Pozvolně, ale s každou vteřinou naléhavěji. Od bezstarostného ticha ke stále neklidnějšímu tikotu až po neúprosnou fatální ránu kyvadlem, jejíž razanci umocní krize vztahu i determinace matčiným modelem přístupu k rodičovství. Vyrovnaným hereckým výkonům dominuje ve všech emočních polohách postavy autentická Nina Horáková. Trefně načasovaný a cíl nemíjející sarkasmus matky ve skvělém podání Evy Salzmannové pak vítaně koření tento ne úplně snadno stravitelný, tematicky bolestný, ale každopádně silný divácký kus.
Jiří Landa  90 %  Tip Jiří Landa
(zadáno: 11.6.2022, počet hodnocení: 2908)
+ přínosný / zajímavý komentář
Podobných inscenací, kterým není co vytknout, během sezony vznikne naprosté minimum. V Rokoku nyní jednu takovou nastudoval M. Amsler, jenž se soustředil na budování atmosféry, situací a svoji pozornost v maximální možné míře věnoval hercům. Vznikla tak inscenace se silně vyrovnanými hereckými výkony, jimž dominuje N. Horáková v hlavní roli, která ústřední postavu provází s neskutečnou suverenitou velkým vývojovým obloukem. V pravém smyslu toho adjektiva lze její výkon označit za strhující. Amslerovo nastudování Stonovy Yermy má všechny parametry jak festivalové, tak divácké inscenace. A taková kombinace se na jevištích jen tak nevidí.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Kateřina Vodáková  100 %
(zadáno: 29.6.2022, počet hodnocení: 139)
přínosný / zajímavý komentář
Už jsem přestávala věřit, že někde uvidím hru ze současnosti, která se obejde bez trapností, nevtipů a situací mimo realitu. Až do Yermy, wow! Jsem teď ve věku té postavy ze začátku děje a ten dusivý tlak na mateřství kolem sebe cítím taky. Zřídka nemám co vytknout, ale tady prostě není co. Výkon N. Horákové je na Thálii, textově jsem jen žasla, jak vše sedí k realitě a z obsazení mě zaujal i T. Havlínek v pro něj neobvyklé roli. Nápad s mini skleníky je výborný, stejně jako hudba a scéna. Myslela jsem, že Neviditelný bude na dlouho nejlepší inscenací v Rokoku, ale Yerma ji předběhla. Půjdu ještě několikrát. Za mě událost této sezóny!!!
Srna  80 %
(zadáno: 25.6.2022, počet hodnocení: 66)
přínosný / zajímavý komentář
85%, téma, výkony herců - věrohodné, nadprůměrné
Martin21  90 %
(zadáno: 25.6.2022, počet hodnocení: 416)
přínosný / zajímavý komentář
Pro Ninu Horákovou jistě výkon hodný nominaci na Thálii. Celkově výtečně zpracovaná inscenace. Skvělá režie, herecké výkony i provedení scénografie. Herecky mne zaujala také Eva Salzmannová.
Michal1982  90 %
(zadáno: 24.6.2022, počet hodnocení: 107)
přínosný / zajímavý komentář
Nadčasové téma, dialogy plné emocí, skvěle řešená scéna, vynikající Nina Horáková a Viktor Dvořák, vše směřuje nevyhnutelně k tušenému a silně emotivnímu konci?a jako bonus pro mě famózní Eva Salzmannová!
RaB  90 %
(zadáno: 24.6.2022, počet hodnocení: 226)
přínosný / zajímavý komentář
Famózní Nina Horáková v hlavní roli!
Velice efektní scénografie a režie postavená na emocích.
Víc takových inscenací!
InkaR  90 %
(zadáno: 19.6.2022, počet hodnocení: 28)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi poutavé představení, skvělí herci a spousta emocí. Téma je opravdu nadčasové a nevím nevím, zda by na něj měly chodit ženy, jimž tikají biologické hodinky...mohly by z toho mít slušnou depku.
Katareena  90 %
(zadáno: 16.6.2022, počet hodnocení: 9)
přínosný / zajímavý komentář
"Já mam právo zničit svou dělohu!" Vtipně bolestivý, bolestivě vtipný... jako život sám. Moc doporučuju.
LavinieCamui  100 %
(zadáno: 11.6.2022, počet hodnocení: 584)
přínosný / zajímavý komentář
Neskutečný zážitek. Skvělý text, herecké výkony všech v čele s Ninou Horákovou, scéna, hudba.
Jana.janka  100 %
(zadáno: 11.6.2022, počet hodnocení: 61)
přínosný / zajímavý komentář
Famozni Nina Horakova!
Slamajak  90 %
(zadáno: 10.6.2022, počet hodnocení: 66)
přínosný / zajímavý komentář
Tohle se hodně povedlo. Na veřejný generálce se mi poprvý stalo, že mě vyloženě naštvalo, že to má přestávku, tak moc jsem se do toho zažral. Zpětně ovšem trochu dávala smysl, rozdělila první až komediální půlku od půlky druhé, komediální ani omylem. Naprosto totální herecký koncert úplně všech zúčastněných, skvěle minimalistická scénografie, fajn zvuk, konec... tak nějak adekvátně koncovatej. Vlastně mě moc nenapadá, co by se téhle inscenaci dalo vytknout, snad jen ta přestávka. Tohle si někdy budu muset zopakovat.
Nickmik  90 %
(zadáno: 13.6.2022, počet hodnocení: 28)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.