Jatka78 [Heaven's Gate]

Amerikánka

Premiéra: 13.9.2018 | 1:35x
Drama inspirované skutečnými osudy o svobodě, vydělenosti a touze žít. Co vás dokáže udržet při životě, když proti vám stojí celý svět? Ema Černá na své cestě překoná dětský domov, pěstounskou péči i „pasťák“. A to v době, kdy proti ní nestojí pouze instituce, ale i režim státu. Nakonec dokáže překonat i tuto situaci. Nejpodstatnější součástí vůle k přežití je totiž víra v sebe sama, víra, že někde daleko, třeba v Americe, čeká někdo, komu na vás záleží...
14!  
Jatka78
Hodnocení inscenace
Redakce
78 %
Uživatelé
81 %
náš tip
Tip od redaktorů: Jan Pařízek, Jiří Landa, Helena Grégrová  Tip od redaktorů: Jan Pařízek, Jiří Landa, Helena Grégrová  Tip od redaktorů: Jan Pařízek, Jiří Landa, Helena Grégrová
811081000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 70 %
Iva Bryndová 70 %
Jan Pařízek 80 % Tip Jan Pařízek
Jiří Landa 80 % Tip Jiří Landa
Helena Grégrová 90 % Tip Helena Grégrová
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (113)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  70 %
30.10.2020 | 1962 hodnocení
+ souhlasím
Pohnutý osud jedné dívky má působivost a sílu. Režisér V. Tauš použil jednoduché prostředky, vše soustředil na herečkách T. Voříškové (Ramba) a E. Křenkové, které se „dělí“ o hlavní roli a ztvární i více vedlejších postav. Obě herečky pracují častěji před kamerou a jejich civilní autentický projev inscenaci sluší. Více by ale vynikl v menším prostoru, byť se scénografovi podařilo jevištní dispozice maximálně přizpůsobit a dosáhnout přiblížení. Působivý hudební doprovod na repríze obstaral příležitostný alternant M. Belko a jako zvláštní host zazpívala B. Poláková.
Iva Bryndová  70 %
15.9.2019 | 511 hodnocení
+ souhlasím
Viděno už v upravené verzi v podobě v podstatě jakéhosi scénického čtení, nezbývá než říct, že bych ráda někdy viděla zase plnou verzi. Protože je to skvělý příběh a výborné výkony obou obsazených hereček, i v té verzi scénického čtení.
Jan Pařízek  80 %  Tip Jan Pařízek
15.4.2019 | 881 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Není úplně lehké se na to koukat, neb takové dětství byste věřím nepřáli zažít nikomu koho jste kdy potkali...ale o to více je to silnější a to více to zasáhne. Úžasný herecký výkon obou aktérek, jak T. Voříšková tak E. Křenková předvádějí opravdu širokou paletu emocí a zvládnou k tomu i nespočet vedlejší postav. Výborně se doplňují, prakticky z ničeho vybudují vše co je potřeba. Věříte jim každé slovo a díky nim ten příběh prožíváte také, a to je krásné! 85%
Jiří Landa  80 %  Tip Jiří Landa
18.9.2018 | 3011 hodnocení
+ souhlasím
85% Příběh o těžkém osudu dívky Emy Černé, která si v komunistickém Československu prošla hned několika státem spravovanými ústavy a pěstounskou péčí, mě díky výtvarnému minimalistickému řešení scény, hudbě, promyšlené režijní koncepci V. Tauše a především pak díky dvěma výtečným (a neskutečně sehraným) výkonům T. Voříškové a E. Křenkové hrajících jednu jedinou postavu naprosto pohltil. Jedná se o krásné divadlo, jež je plné emocí a také naděje. Těchto sto divadelních minut nemá hluchého místa. Snad jen absence rozuzlení osudů některých postav byla menší pihou na kráse jinak zdařilého textu.
Helena Grégrová  90 %  Tip Helena Grégrová
13.9.2018 | 1619 hodnocení
+ souhlasím
85 %. V rozhovorech přiznaná fascinace Viktora Tauše skutečným osudem dívky, se kterou se život nikterak nemazlil, je výslednému tvaru inscenace jednoznačně pozitivním přínosem. Silný příběh je tak prostřednictvím detailně promyšlené režie vyprávěn s účelnou naturalistickou přímočarostí, jejíž autentický nádech násobí obdivuhodná herecká symbióza Terezy Voříškové a Elišky Křenkové ruku v ruce s působivou hudební složkou. Tohle je divadlo blízké mému diváckému naturelu - hladí proti srsti, jitří emoce a zážitek spolu s probuzenými otázkami nenechá jen tak odeznít.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Milloš  70 %
3.10.2023 | 21 hodnocení
+ souhlasím
Když víte na co jdete nebudete zklamáni. Působivé jdoucí do hloubky prožitku.
Karel1964  80 %
2.7.2023 | 73 hodnocení
+ souhlasím
Současně plné smutku a bezmoci a na druhé straně odhodlání a nezlomnosti.
Provedení je super, obě herečky jsou skvělé a zpěvák měl nádherný hlas.
Akorát do Jatek nechoďte v létě. Vedro je tam šíleně..
Rooty  90 %
2.7.2023 | 8 hodnocení
+ souhlasím
Shlédnuto 30.6.2023. Výborný herecký výkon a sehranost Elišky i Terezy mě dokonale vtáhnul do děje. Prostor divadla Jatka78 se na vyprávění takového příběhu velmi hodí. Moc jsem si to užil. Děkuji.
Monty70  80 %
2.7.2022 | 240 hodnocení
+ souhlasím
Smutný a depresivní lidský příběh o nezdolné vůli přežít nástrahy života v mladém věku. Doba v socialistické společnosti vylíčena se syrovou upřímností. Obě herečky střídající se o jednu roli byly naprosto autentické ve svém projevu. Nevím, která se mi líbila více. Doprovodná hudba stylově umocňuje ponurý děj.
Romana35  70 %
7.5.2022 | 305 hodnocení
+ souhlasím
Obě herečky sehrané, vyrovnané herecké výkony. Silný příběh vyprávěný podle skutečné postavy, dívky Emy Černé, která si prošla ústavní výchovou za doby socialismu. Tehdejší doba byla ve hře dobře vylíčena. Obrázek o smutném osudu hlavní hrdinky (o roli se střídají obě herečky... zajímavý počin) si díky kvalitnímu představení může každý udělat sám.
Teddy  80 %
27.4.2022 | 269 hodnocení
+ souhlasím
Chvíli mi trvalo, než jsem pochopila, že obě herečky ztvárňují střídavě jednu hlavní + ostatní vedlejší postavy. Inscenace postupně odkrývá pohnuté vyprávění hlavní hrdinky. O to více smutné a depresivní, že jde o skutečný příběh. Obě herečky se zhostily svých rolí na výbornou, o něco více mě zaujala Tereza Voříšková Ramba.
Anca.rambo  70 %
14.1.2022 | 109 hodnocení
+ souhlasím
Viděno prostřednictvím FilmuNaživo
Čiko  70 %
19.7.2021 | 1053 hodnocení
+ souhlasím
Po přečtení zejména redakčních hodnocení jsem čekal asi trochu víc, ale i tak jsem spokojený a doporučuji. Dvě výborně sehrané herečky na prázdném jevišti. Obdivuji to zvládnuté množství textu a postav. Pěkné herecké výkony, o malinko víc mě zaujala Eliška Křenková.
Rejpalka  70 %
13.7.2021 | 197 hodnocení
+ souhlasím
Velmi solidní představení, skvělá scénografie, ale paradoxně se mi nelíbila hudební vložka. Ta byla sice relativně kvalitní, ale nepřišla mi k tématu. Eliška Křenková a Tereza Ramba skvělé. Dle vlažných, resp. nijakých reakcí publika jsem čekala menší odezvu než finální standing ovation.
J.anek  90 %
11.7.2021 | 445 hodnocení
+ souhlasím
Ema Černá a její děsivý životní příběh vyprávěný Eliškou Křenkovou a Terezou Ramba. Humor tam, kde by ho člověk nečekal. Vypravování, storytelling, předávání životních zkušeností. Bez kulis, bez efektů, jen s několika rekvizitami a bandem za zády. Obě holky působí autenticky, což je skvělé, protože jinak by to celé přestalo fungovat. A to by byla veliká škoda.
Martin21  70 %
9.7.2021 | 447 hodnocení
+ souhlasím
Jsem také jeden z těch, kdo měl větší očekávání. Ovšem obě herečky předvádějí skvělý výkon a do svých postav vkládají vše, co v nich na jevišti je! => 65%
- mínusem je i nepohodlný prostor Azylu
Makronka123  70 %
25.9.2020 | 42 hodnocení
+ souhlasím
Na základě mnohých recenzí a šikovného PR jsem měla od této hry asi až přehnaně velká očekávání, bohužel mne ale toto představení v konečném důsledku spíše zklamalo. Nebylo to špatné, to určitě ne, ale některá místa lehce nudila, emocí jsem čekala asi ještě víc a tak celkově jsem měla pocit, že z toho šlo vytáhnout prostě víc. Holky byly vcelku dobré, paradoxně E.Křenková mi přišla lepší než Ramba, ale oba herecké výkony byly fajn. Celkově spíše tedy doporučuji, ale spíš jako takové "lepší průměr" než od hry očekávat opravdovou pecku, aby někdo nebyl zbytečně lehce zklamán jako my. :-)
Majdin_kulturni_svet  80 %
30.1.2020 | 176 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
85%. Z pohledu člověka, který na tom byl dvakrát s odstupem půl roku musím říct, že oproti září se inscenace krásně vyloupla. V září ještě Tereza Voříšková naprosto válcovala Elišku Křenkovou, teď už byly jejich výkony vyrovnané. Ale není se čemu divit: myslím, že je opravdu záhul, když pro hlediště čítající téměř 400 diváků, hrají pouze dvě herečky.
Moc se mi líbila čistá scéna a minimum rekvizit, díky čemuž se pozornost diváků upínala právě jen na příběh života Emy Černé. Tereza Voříšková s Eliškou Křenkovou se tentokrát opravdu skvěle doplňovali. A na konci - zase standing ovation.
Michvon  90 %
13.9.2019 | 193 hodnocení
+ souhlasím
Od prvního okamžiku chytlo a nepustilo. Rozdělení jedné role mezi dvě herečky je velmi funkční, jejich souhra je navíc doslova dechberoucí. Jeden z top zážitků.
Mimouch  80 %
4.9.2019 | 50 hodnocení
+ souhlasím
Silný příběh, výborný výkon obou hereček a zajímavé pojetí, ve kterém jsem se ale chvílemi trochu ztrácel.
Varan  60 %
25.6.2019 | 115 hodnocení
+ souhlasím
Smutný, velmi silný a pravdivý příběh Emy Černé, která si musela projít dětským domovem, pěstounskou péčí a pasťákem a kterou v době těžkého socialismu hnala dopředu jen myšlenka, že jednou bude žít v daleké Americe se svým otcem. Vzhledem k těhotenství Terezy Voříškové byla celá scéna upravena na prosté statické čtení, které "rozbíjely" povedené hudební vstupy Petra Ostrouchova a neméně povedené cameo Lenky Krobotové a Davida Novotného. Přes veškerou vážnost tématu a poctivé nasazení obou sehraných hlavních protagonistek jsem ale čekal, že na mě příběh zapůsobí přece jen trochu silněji.
Delaware  100 %
10.6.2019 | 25 hodnocení
+ souhlasím
Pravděpodobně nejlepší moderní divadlo, jaké jsem viděla. Báječné herecké výkony a skvěle využití stage. Těžké téma, přitom to nebyla jenom depka. Tleskám a klaním se! Zasloužené ovace vestoje.
Aupinka  90 %
25.5.2019 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Skvele herecke vykony ve vyborne hre, ktera vas zasahne.
JirkaS  90 %
19.4.2019 | 330 hodnocení
+ souhlasím
Smutné, emotivní, strhující, úchvatné! Příběh, který zaujme, je ztvárňován velice originální formou, kdy obě herečky hrají totožnou postavu, aby v případě potřeby jedna z nich začala hrát jinou postavu. Spolu s příběhem to klade na diváka určité nároky a nejedná se tak o jednoduché divadlo, a právě proto se mi to tak líbilo. Obdivuji obě herečky, že takovou emoční a depresivní nálož jsou ochotny postupovat vždy jednou za čas osm večerů po sobě. Za mě úžasný zážitek z první řady, který mě donutil k zamyšlení a k soucitu s každým, kdo si musí projít ústavní péčí. Nezapomenutelné! /17.4.2019/
Podusak  90 %
18.4.2019 | 40 hodnocení
+ souhlasím
Naprostá špica, holky hodně dobře, téma silné.
Denisa H.  100 %
16.4.2019 | 368 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Mrzí mě, že jsem nestihla v anketě i-divadla pro inscenaci a herečky hlasovat (představení v listopadu zrušeno), určitě bych je umístila hodně vysoko. Tak dokonalý herecký koncert a sehrannost si naposledy vybavuji z "Interview" DD. E. Křenková a T. Voříšková své role zvládly naprosto bezchybně! Skvělá je samozřejmě i režie a vše jen podtrhuje hudební doprovod a jednodušší černá scéna z různě vysokých stupňů. Jedná se fakt o silný zážitek, který završilo jen mé vlastní překvapení z toho, že mě málem rozbrečela závěrečná fotka... (:-D)
Tuhle hru budu určitě doporučovat!
R.JELEN.21  100 %
15.4.2019 | 229 hodnocení
+ souhlasím
Předně musím smeknout před dámami, jak dokážou celý prostor a celou hru vyplnit ;) Hraje se v kuse bez přestávky a je radost se na to koukat.
K hře samotné, chviličku mi trvalo pochopit jak to s interpretací hlavní postavy je, že vlastně obě jsou Ema, nebo taky jen jedna nebo žádná. Hru jsem si po začátečních rozpacích nakonec výborně užila.
Musím ještě poděkovat, dnes už kamarádovi, za to, že se nechal ukecat do divadla a že si prosadil tuto hru, nenapadla by mi na první pohled do noty. Možná právě o to víc jsem si ji užila.
Jerman  90 %
13.4.2019 | 127 hodnocení
+ souhlasím
Herecký koncert dvou hereček, známých spíše z filmu a seriálů než z divadla. Skvělé ztvárnění osudu lidmi a bohem opuštěné dívky, která je schopna vše překonat svoji vírou v setkání s "bájným" otcem v Americe (děcák, pěstouni i pasťák). Zasazeno do normalizačního ČSSR, ale s nadčasovým pořesahem. Skvělý režijní nápad obsazení dvou hereček do jedné role. Rozhodně jeden z nejlepších divadelních počinů této sezóny. Jediná výhrada je špatná akustika převelikého sálu Jatek, v sousední La Fabrice by tento problém nebyl. PS Viděl jsem v únoru 2020 adaptaci s více herci, horší, dal bych pouze 55%.
Lenka Rzepková  90 %
31.3.2019 | 24 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Režijní zpracování Viktora Tauše a dva výtečné a skvěle sehrané výkony Terezy Voříškové a Elišky Křenkové mě ohromily a nenechaly klidnou. Neskutečně silný příběh plný emocí, ale také naděje a sebelásky, bez které to prostě nejde. To vše na mě z inscenace dýchlo a možná ještě mnohem více. Scéna prostá, ale naprosto vyhovující. Hudební složka skvěle doplňuje celou linii. Za mě jedno z nejsilnějších představení, které jsem za poslední dobu viděla.
Alzbeta.m  100 %
26.3.2019 | 48 hodnocení
+ souhlasím
Propojení Terezy Voříškové a Elišky Křenkové je víc než očivividné. Fascinující a silný příběh, stejně tak herecké výkony. Jednoduchá, přitom dokonalá scéna. Inscenace, kterou rádá uvidím podruhé i potřetí.
Bílek  70 %
5.3.2019 | 42 hodnocení
+ souhlasím
65%
Ba-jo  90 %
4.3.2019 | 240 hodnocení
+ souhlasím
Prvotně mě zarazila obří černá dekorace v obrovském a surovém prostoru Jatek, kde by divák spíš očekával třicetičlenný ansámbl a nějakou moderní operu. Objevily se však "jen" dvě dívenky a předvedly v roli dvojjediné Amerikánky Emy strhující, komorní a emotivní výkon jednoho pravdivého a pohnutého osudu se silným poselstvím. Pohybově a emocionálně náročný výkon zaplnil bezezbytku nejen ten obří prostor, ale věřím, že i hluboce zasáhl každého z diváků. Před hereckým výkonem Terezy Voříškové a Elišky Křenkové mi nezbývá než se hluboce uklonit. Velká poklona patří i celému tvůrčímu týmu.
Vladimír Rogalewicz  80 %
1.3.2019 | 777 hodnocení
+ souhlasím
Neskutečný zážitek.Je zřejmé, že celý inscenační tým to představení intenzivně prožívá. Syrové, upřímné, emotivní, pravdivé; dokáže udržet maximální pozornost po celých 100 minut bez přestávky. Tereza Voříšková i Eliška Křenková jsou skvělé. Mne osobně rušilo scénické řešení; v průběhu představení jsem však ani nedýchal.
Osgood  90 %
15.9.2018 | 77 hodnocení
+ souhlasím
95% Nemusíš vyhrát, stačí vydržet! Neskutečný zážitek, či spíše prožitek. Minimalistická scéna, pouze černé stupně v různých úrovních, úžasná atmosféra vytvořena bílým světlem studeným či teplým, popřípadě tmou, je umocněna hudebním doprovodem a vše jest korunováno strhujícím výkonem obou hereček, které potvrzují, že patří k největším talentům své generace. Uchopení inscenaci vyjadřuje jistou posedlost tvůrců tématem a vyznačuje se nekompromisním tahem na branku. Tomuto říkám divadlo.
Vaklav  90 %
14.9.2018 | 276 hodnocení
+ souhlasím
Zaujatý, vtažený, zmačkaný, vyplivnutý do prostoru tržnice, která náladě nepřidá..., naštěstí následná procházka vám dá čas si představení v hlavě dohrát a dopřemýšlet.
Nečekal jsem tak plnokrevné herecké výkony, skládám poklonu oběma protagonistkám.
Symbióza hry a prostoru Jatek snad nemůže být větší.
Doporučuji.

Pozn. Jako upravené na scénické čtení není špatné, ale pochopitelně inscenace byla o něčem zcela jiném (herecky, aj.....), ale samozřejmě chápu důvod změny způsoben radostí u T. Voříškové. Ale pokud jste viděli hru, tuto úpravu vynechte. (Nemyslím to zle, ale budu upřímný).
Dramaholik  30 %
14.9.2018 | 128 hodnocení
+ souhlasím
Bylo to strašný...Proč?((((
Jedna z hlediště  90 %
13.9.2018 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace je skvěle vystavěná, výborně zahraná a bohatě využívá daný velkolepý prostor, byť jde vlastně o komorní kus. Jistý minimalismus vás dovede k maximálnímu zážitku.
Evie  90 %
6.6.2023 | 15 hodnocení
Honzik  80 %
11.4.2023 | 10 hodnocení
Detektiv-2  100 %
29.3.2023 | 15 hodnocení
Miss_venon  90 %
15.3.2023 | 56 hodnocení
Applejuice  90 %
8.1.2023 | 341 hodnocení
TKa11  100 %
7.11.2022 | 79 hodnocení
Kjama  100 %
3.11.2022 | 114 hodnocení
Addk  90 %
21.7.2022 | 134 hodnocení
Tgomin  90 %
27.5.2022 | 12 hodnocení
Moonek  60 %
23.5.2022 | 100 hodnocení
Petaz  80 %
26.4.2022 | 74 hodnocení
Bernardblack  70 %
26.4.2022 | 327 hodnocení
Nikoss  60 %
25.4.2022 | 106 hodnocení
Scoobi  90 %
9.2.2022 | 105 hodnocení
CercaTrova  60 %
3.1.2022 | 67 hodnocení
Amelieboricka  90 %
27.11.2021 | 52 hodnocení
LuKrej  90 %
19.9.2021 | 91 hodnocení
Zuzana L  90 %
16.9.2021 | 15 hodnocení
Annaj  80 %
14.9.2021 | 53 hodnocení
Petra.  90 %
13.7.2021 | 56 hodnocení
Marťus  90 %
9.7.2021 | 123 hodnocení
AdamMez  80 %
1.2.2021 | 14 hodnocení
Xviktorie  100 %
22.11.2020 | 46 hodnocení
Te_rez  100 %
10.10.2020 | 24 hodnocení
Teejay  70 %
23.9.2020 | 66 hodnocení
Chupetica  70 %
21.9.2020 | 149 hodnocení
Marek33  100 %
20.9.2020 | 6 hodnocení
Lilalovka  80 %
14.9.2020 | 18 hodnocení
Matěj Konečný  80 %
23.6.2020 | 205 hodnocení
Lisarah  80 %
9.5.2020 | 78 hodnocení
Zoe.x  60 %
7.5.2020 | 34 hodnocení
Kam  70 %
1.5.2020 | 67 hodnocení
Hormar  100 %
11.3.2020 | 13 hodnocení
LenkaAK  80 %
13.2.2020 | 21 hodnocení
Cogniti  80 %
4.1.2020 | 10 hodnocení
Stolistr  80 %
7.11.2019 | 45 hodnocení
Pin pin  80 %
3.10.2019 | 48 hodnocení
Miarono  100 %
24.9.2019 | 22 hodnocení
Rentcha  100 %
24.7.2019 | 20 hodnocení
Snekac  30 %
3.7.2019 | 265 hodnocení
Unionboy  50 %
3.7.2019 | 418 hodnocení
Tarbík  80 %
1.7.2019 | 157 hodnocení
Otschi  100 %
27.6.2019 | 35 hodnocení
Violetka  100 %
27.6.2019 | 55 hodnocení
Jana Quispe Siles   40 %
26.6.2019 | 76 hodnocení
Vladislavka  80 %
26.6.2019 | 154 hodnocení
Karinaz  60 %
26.6.2019 | 30 hodnocení
Lenka K.  70 %
26.6.2019 | 92 hodnocení
Mau  80 %
23.6.2019 | 108 hodnocení
Artefakt  80 %
23.6.2019 | 8 hodnocení
Bigboy MN  80 %
29.5.2019 | 41 hodnocení
MikulaF  80 %
24.4.2019 | 55 hodnocení
Weller  60 %
24.4.2019 | 65 hodnocení
Anna.anna  90 %
19.4.2019 | 25 hodnocení
Veronikaw  90 %
18.4.2019 | 65 hodnocení
Ladivod  50 %
16.4.2019 | 47 hodnocení
Doublefish  90 %
16.4.2019 | 55 hodnocení
Lenkad  70 %
15.4.2019 | 68 hodnocení
Petrr  80 %
14.4.2019 | 312 hodnocení
Xcepek  50 %
14.4.2019 | 622 hodnocení
Lenka5  90 %
14.4.2019 | 18 hodnocení
Anah  70 %
11.4.2019 | 184 hodnocení
Semtamťuk  90 %
25.3.2019 | 91 hodnocení
Marlenin-zápisníček  90 %
6.3.2019 | 172 hodnocení
Barbora  70 %
3.3.2019 | 28 hodnocení
Monik  90 %
3.3.2019 | 11 hodnocení
Onsteri  100 %
2.3.2019 | 92 hodnocení
J64  80 %
2.3.2019 | 55 hodnocení
Togaf  90 %
1.3.2019 | 170 hodnocení
Mstasa  60 %
14.9.2018 | 25 hodnocení
SakuL  80 %
14.9.2018 | 67 hodnocení
Adamantino  80 %
13.9.2018 | 32 hodnocení
Camarido  80 %
11.9.2018 | 63 hodnocení
TerezB  100 %
18.9.2021 | 2 hodnocení
Zamáš  90 %
4.10.2019 | 3 hodnocení
štěpánka  90 %
15.9.2018 | 3 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.