Národní divadlo [Nová scéna]

Paul Rudnick

Jsme v pohodě

[The New Century]
Premiéra: 26.10.2017. Překlad: Jan Tošovský. Dramaturgie: Ilona Smejkalová. Scéna: Nikola Tempír. Kostýmy: Lenka Odvárková. Light design: Martin Špetlík. Pohybová spolupráce: Barbora Brandejsová. Režie: Braňo Holiček.
1:35x

Osoby a obsazení
Helena, atraktivní Židovka - Lucie Juřičková
Barbara Ellen, společenská žena - Jana Boušková
Pan Charles, oslnivý gay - Jan Bidlas
Shane, jeho asistent - Patrik Děrgel
Joann, mladá matka - Sarah Haváčová
David, Helenin syn & Lékař, porodník - Adam Vacula
Lucie Brychtová - Lucie Brychtová
a další

Hra, ve které se autor s překvapivým efektem pokusil o otočení zdánlivých stereotypů. Vysmívá se nejen homofobii, ale i současné rozmlžené sexuální identitě či úchylné oblibě (některých žen) – „tvoření z čehokoliv“, tzv. permanentní domácí recyklaci. Co vlastně je a co už není normální? A máme vůbec právo to soudit? Nejsme jen obětí vlastních předsudků...?
14!
Anketa 2017 - redakční volba
Jana Boušková nominace v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jan Pařízek 80 %
(zadáno: 19.2.2018, počet hodnocení: 724)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Pro mě neuvěřitelně pozitivní inscenace, která dobře zvolenou formou sděluje jednu hezkou myšlenku: ať už jsme jakýkoli a děláme různé divné věci, tak to hlavní je abychom se cítili šťastní, nezávisle na tom co si o nás myslí ostatní. Vtipné, trefné, odlehčující. Pro někoho možná pobuřující a urážlivé, ale mně osobně to přijde spíše naopak. Je to určitá pocta všem, jenž jsou v této inscenace nějakým způsobem zmíněni. Tři brilantní monology ve skvělém podání L. Juřičkové, J. Boušové a J. Bidlase, jenž jim vtiskli opravdu výtečnou podobu. Není třeba dodávat více, prostě buďte v pohodě.
Lukáš Dubský 70 %
(zadáno: 20.11.2017, počet hodnocení: 730)
přínosný / zajímavý komentář
S nezvyklým formátem stand-up výstupů si herci poradili velmi dobře, paradoxně vyznívají líp než závěrečná činoherní scéna. Rudnickův text je místy dost vtipný, větší přesah má ale jen výstup J.Bouškové (velkou zásluhu na tom má samotná herečka). Pro někoho možná může být inscenace provokativní, ale kontroverznost je spíš vnějšková (vulgarismy, mikrofon ve tvaru penisu atd.). Pokud divák dokáže být tolerantní alespoň tak jako postavy hry, čeká ho celkem zábavný večer. Bonusem je i krátký vstup transgender nápovědky ND L.Brychtové jako kontrapunkt k vyfabulovaným osudům postav.
Pavel Širmer 70 %
(zadáno: 31.10.2017, počet hodnocení: 1454)
přínosný / zajímavý komentář
75%. Těžištěm hry jsou „stand-up“ výstupy postav líčících vlastní osudy, do nichž zasáhly menšinová sexuální zaměření či úchylky vlastní či jejich potomků. Autor jde až do extrému, forma stand-upu výmluvně posiluje účinnost výpovědi a s odvážným humorem přibližuje kontroverzní témata, před nimiž leckdo raději zavírá oči. Odvážná dramaturgická volba je doslova trefou do černého. Vyznění pomáhají invenční nápady režiséra B. Holička a dramaturgický dozor I. Smejkalové. Herci se skvěle vypořádali s jiným stylem práce. Právě tato inscenace by mohla přilákat do ND nové diváky i mladou generaci.
Jiří Landa 70 %
(zadáno: 29.10.2017, počet hodnocení: 2828)
přínosný / zajímavý komentář
Dramaturgicky trefný výběr textu pro NS. B. Holiček z Rudnickovy hry vytvořil moderní a velmi svébytnou inscenaci, kterou však neskousne každý divák. Nicméně užitými prostředky přesně zaciluje na patřičná místa, čímž náležitě zdůrazňuje autorova sdělení. Herci ND si mohli vyzkoušet disciplínu stand-upů, v nichž kralovaly L. Juřičková a zejména pak J. Boušková, která úžasným způsobem vystihla tragikomický rozměr své postavy. Snad jen toho homo-křepčení dvojice Bidlas-Děrgel mohlo být přece jen trochu méně, stejně tak bych uvítal dramaturgické ošetření některých zdlouhavých scén s P. Děrgelem.
Michal Novák 60 %
(zadáno: 29.10.2017, počet hodnocení: 985)
přínosný / zajímavý komentář
Neholduju cukroušskému kroucení na divadle, i kdyby to herci hráli s takovým ajfrem jako Patrik Děrgel a Jan Bidlas. Ani jakékoli prezentaci perverzit a penisů. S americkým stylem vyprávění na mě ať dramaturgové nechodí. Přesto tragikomičnost výstupů této povrchní hry je odzbrojující a je řekněme výpovědí o předsudcích, kterými jsme sežraní. Režie většinou nachází pro všechny postavy (neveselých či bizarních osudů) adekvátní groteskní podobu a dovedla herce k jedinečným stand-up výstupům. Závěr už zabředává do klišé. Otázkou zůstává, jak na balanc na hraně snesitelnosti zareaguje běžný divák…
Helena Grégrová 80 %
(zadáno: 29.10.2017, počet hodnocení: 1353)
přínosný / zajímavý komentář
Způsob, kterým se tato inscenace hlásí o slovo do pranice pokřivené optiky naší společnosti ve vnímání nejen homofobní problematiky, je trefně nevybíravě přimočarý tomu, co chce vykřičet. A těch pár facek, které divák utrží, je rozhodně očistné vzít do hry. Stále šílenější vykloubenosti doby je nejadekvátnější odpovědí a účelně mířenou osobnostní zbraní ještě šílenější a vykloubenější zrcadlo. Hlavně nezapomínejme notovat si vespolek a šup s tím na trička: "My jsme ti normální! My jsme v pohodě!".
Anežka Hrebiková 50 %
(zadáno: 25.10.2017, počet hodnocení: 187)
přínosný / zajímavý komentář
Hodně volnomyšlenkářský a "americký" počin na bázi stand-up výstupu. Je to místy
docela vtipné a otevřené, vzácně se daří tnout do živého, netuším ale, jak se k inscenaci postaví spíše konzervativní české divadelní publikum. Velmi dobré jsou výstupy Lucie Juřičkové a Jany Bouškové. Přepjaté homosexuální pitvoření Jana Bidlase a Patrika Děrgela mi přišlo spíše trapné a k ničemu. Překvapením bylo přímé zapojení transgender nápovědky ND do inscenace.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Ba-jo 70 %
(zadáno: 11.12.2018, počet hodnocení: 163)
Kosan 80 %
(zadáno: 9.12.2018, počet hodnocení: 142)
MichaelaSlavikova 90 %
(zadáno: 4.12.2018, počet hodnocení: 21)
Lumca 70 %
(zadáno: 28.11.2018, počet hodnocení: 296)
Dajcik 90 %
(zadáno: 25.11.2018, počet hodnocení: 144)
Doucha 0 %
(zadáno: 8.10.2018, počet hodnocení: 29)
přínosný / zajímavý komentář
Absolutně nechápu vysoká hodnocení tohoto představení zde. Představení bylo příšerné, bez napětí, text nudný, trapný, využívající největší klišé a stereotypy (nejen divadelní). Herecky se absolutně nic nedělo, předvídatelné, bez vývoje, žádné tělové napětí, napojení mezi herci, nebylo co hrát. Nevěděl jsem, proč postavy takto jednají, proč říkají to, co říkají, nelogičnosti v textu i v režijním vedení (scéna s pasováním mimina na gaye - co to proboha bylo?). Bylo mi stydno, ale v sále se lidé evidentně skvěle bavili, ačkoli jsem nechápal proč. Jak hluboko ještě musíme klesnout...
Monday 100 %
(zadáno: 15.9.2018, počet hodnocení: 19)
přínosný / zajímavý komentář
Vtipné, skvěle zahrané, s přesahem.
Petr-sima 90 %
(zadáno: 11.9.2018, počet hodnocení: 51)
Marťus 80 %
(zadáno: 10.9.2018, počet hodnocení: 64)
Coward 70 %
(zadáno: 10.9.2018, počet hodnocení: 178)
Frankovka 90 %
(zadáno: 9.6.2018, počet hodnocení: 210)
přínosný / zajímavý komentář
Nejlepsi hra na NS. Jsem rad, ze rezii tohoto kusu mel B.Holecek - a zhostil se toho skvele, protoze si dokazu predstavit, co by se zde v komentarich rozpoutalo, pokud by pod stejnou hrou byl podepsany D.Spinar.
P. Dergel byl skvely - jeho zpusob hrani, vzhledem k charakteru te postavy, byl mistrovsky.
Leafeltova 90 %
(zadáno: 7.6.2018, počet hodnocení: 62)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělá hra, výborně jsme se pobavili a zároveň i zamysleli, velmi netradiční, krásně zpracované a výborné výkony herců, Patrik Děrgel byl vynikající, ale i všichni ostatní, opravdu jsme si to užili
Tintera.v 90 %
(zadáno: 7.6.2018, počet hodnocení: 62)
Lerus 60 %
(zadáno: 30.5.2018, počet hodnocení: 50)
Margaret 70 %
(zadáno: 29.5.2018, počet hodnocení: 69)
přínosný / zajímavý komentář
75 %
Velice pozitivní inscenace, vtipná, s nadhledem a taky nekorektní, což je vlastně docela osvobozující. Není pro každého, ale své diváky si podle ohlasů v sále určitě našla. A herce to myslím bavilo hrát.
Plšík 60 %
(zadáno: 8.5.2018, počet hodnocení: 349)
přínosný / zajímavý komentář
65%
Jackmartas 70 %
(zadáno: 25.4.2018, počet hodnocení: 38)
Lovin 80 %
(zadáno: 20.4.2018, počet hodnocení: 160)
přínosný / zajímavý komentář
75%
MarieMa 40 %
(zadáno: 11.4.2018, počet hodnocení: 7)
Eliskhaleesi 60 %
(zadáno: 10.4.2018, počet hodnocení: 28)
Varan 60 %
(zadáno: 10.4.2018, počet hodnocení: 69)
přínosný / zajímavý komentář
Poměrně nekonvenční dílo, které ale předkládá jednoduchou myšlenku, že nezáleží na tom, jací jsme, jak vypadáme, jak nás vnímají ostatní, ale na tom, že se cítíme v pohodě. Velmi neotřelou formou jsou stand-up výstupy, kdy mě určitě nejvíc dostal ten poslední s výbornou Janou Bouškovou, při kterém se ze začátku smějete a ke konci je vám až trapné, že jste se předtím vůbec smáli. U mnou jinak oblíbeného Patrika Děrgela by určitě neuškodilo určité ubrání na vykreslení jeho homosexuální postavy, bylo to místy dost za hranou. Závěrečná scéna za sklem mi přišla zbytečně natahovaná a prázdná.
Vladimír Hořký 70 %
(zadáno: 8.4.2018, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Měl jsem pocit, jakoby se bavil celý sál až na mě. Řada laciných vtipů, jakoby "pohoršující" téma... Přiznávám, že jednou nebo dvakrát jsem se také alespoň pousmál a našly se i světlejší místa, ale jako celek mě představení nebavilo. Občas jsem raději sledoval okolní diváky než jeviště.
Wtomas 50 %
(zadáno: 8.4.2018, počet hodnocení: 6)
přínosný / zajímavý komentář
Rádoby šokující použití sexuálních pomůcek, které si klade za cíl je divákovi snad jenom zevšednit a prvoplánově pobavit (protože mluvit do obrovského penisu jako do mikrofonu se člověku jen tak nestane).
Stand-up v divadle, který se přemění na posledních dvacet minut přemění na: cosi.
Za zmínku stojí Patrik Děrgel a Lucie Juřičková. Na druhou stranu mě mile překvapilo obsazení Lucie Brychtové- to mi přišlo skvělé a důmyslné.
Goran Maiello 60 %
(zadáno: 8.4.2018, počet hodnocení: 5)
přínosný / zajímavý komentář
Nevím co si o celé hře myslet. Představení založené převážně na stand-up komedii dalo hercům prostor si poradit s textem, se zaměřenými vtipy na nenáročné obecenstvo. Herci projevili velikou osobnost a svými výkony dokázali skromně pobavit, i přes prvoplánový text, skeptického diváka.
Beebb 80 %
(zadáno: 6.4.2018, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
Tři monology... vynikající L. Juřičková, hodně bizár J. Bidlas, geniální J. Boušková! K tomu hýždě P. Děrgela (kterého bylo s přibývajícím časem až moc), tanec, dilda, "těhotenské disco koule" a trochu bezradný a natahovaný závěr v čekárně, který mé prvotní nadšení malinko zchladil. Nepamatuji se, kdy mi naposled (nebo vlastně jestli vůbec někdy) tekly slzy od smíchu... ale J. Boušková mě rozplakala. :-) Při jejím výstupu se smích postupně měnil v úsměv, aby nakonec ve tvářil zamrznul a já si uvědomil jeho "nepatřičnost". Není to představení pro každého, ale já se bavil náramně!
Peťka 80 %
(zadáno: 5.4.2018, počet hodnocení: 7)
přínosný / zajímavý komentář
Srážím jen za rádoby šokující homosexuální výstupy - nic proti hercům, spíše z režijního pohledu. Jinak velmi zdařilé.
Peetra 70 %
(zadáno: 21.3.2018, počet hodnocení: 140)
Ma055746 90 %
(zadáno: 5.3.2018, počet hodnocení: 5)
MMK 10 %
(zadáno: 5.3.2018, počet hodnocení: 33)
přínosný / zajímavý komentář
Co bylo účelem představení, mi zůstalo utajeno. Kdyby mělo přestávku, asi by nezvítězila zvědavost, zda druhá polovina bude stejně slabá jako první. Nevím, za co by měla Jana Boušková dostat cenu za nejlepší herecký výkon, mnoho rolí zvládla výrazně lépe.
Pavel.Tomas 90 %
(zadáno: 13.2.2018, počet hodnocení: 101)
Sherly 50 %
(zadáno: 12.2.2018, počet hodnocení: 49)
přínosný / zajímavý komentář
Hmm... původně jsem si myslela, že to je americká hra.. a on to napsal Čech, proč proboha? :) Zábavné? Asi ano. Hra jak pro koho? Asi ano. Je třeba hrát kusy s takovými tématy? Asi ano. Herci jsou skvělí? Asi ano. Bude vás to bavit? Asi ano.. Nějak moc asi...
Blumarik 80 %
(zadáno: 23.1.2018, počet hodnocení: 210)
Peaches99 70 %
(zadáno: 13.1.2018, počet hodnocení: 5)
Veronikaw 90 %
(zadáno: 12.1.2018, počet hodnocení: 56)
KSnow 70 %
(zadáno: 12.1.2018, počet hodnocení: 61)
přínosný / zajímavý komentář
Po dvou měsících po zhlédnutí prostě musím zvednout hodnocení. Po představení mi přišlo, ze pokud vás toto téma tak nějak vůbec nešokuje a nevadí vám, už nemá, i přes skvělé výkony herců a výbornou energii, moc co říct. Ale vzhledem k tomu, jak často se i týdny po zhlédnutí přistihnu, že nad jeho myšlenkami přemýšlím, tak asi má. Asi určitě.
MartinaEli 80 %
(zadáno: 12.1.2018, počet hodnocení: 43)
Honzy 60 %
(zadáno: 2.1.2018, počet hodnocení: 167)
přínosný / zajímavý komentář
JSME V POHODĚ nový titul na Nové scéně příjemně osvěžil určité klišé činoherních představení v ND s poslední doby.Hra je vtipná,má spád a divák se baví.Herci hrají s chutí a je to na výsledku vidět.Psáno z reprízy 19.12.2017
Jenda.matousek 70 %
(zadáno: 27.12.2017, počet hodnocení: 319)
přínosný / zajímavý komentář
Hodně mě bavila první stand-upová část, především přesně stylizovaný J. Bidlas a vřele lidská J. Boušková, oproti tomu druhá část za plexisklem už pro mě nepřinesla nic dalšího, nového a vyloženě mě tam iritovat tajtrlíkující a přehrávající P. Děrgel. Tento počin je určitě potřeba v kontextu směřování dramatiky ND ocenit, nicméně chápu, že pro někoho už to celé dnešní Národní pod Špinarovým vedením může být opravdu "dost teplé".
J.anek 80 %
(zadáno: 19.12.2017, počet hodnocení: 194)
přínosný / zajímavý komentář
Někde jsem četl, že je to už moc starý text. Takový nesmysl! Je vynikající. Obě dámy fenomenální. A Patrik Děrgel je tanečník tělem i duší.
MarekLinhart 70 %
(zadáno: 19.12.2017, počet hodnocení: 152)
Michvon 80 %
(zadáno: 13.12.2017, počet hodnocení: 120)
přínosný / zajímavý komentář
Pan Charles, oslnivý gay. To říká vše... Životní role Jana Bidlase. Jeho smích mě děsí ještě teď... Patrik Děrgel je baleťák!
Celé představení balancuje na hraně nevkusu, ale nesklouzává. Konec slabší, ale část se stand-up výstupy je brutálně vtipná.
Marie friedlova 70 %
(zadáno: 24.11.2017, počet hodnocení: 69)
Anex 70 %
(zadáno: 20.11.2017, počet hodnocení: 109)
Sluha 60 %
(zadáno: 16.11.2017, počet hodnocení: 142)
Graiv 70 %
(zadáno: 13.11.2017, počet hodnocení: 85)
Antioch 60 %
(zadáno: 5.11.2017, počet hodnocení: 147)
přínosný / zajímavý komentář
premiéra 26.10.2017
Marcela 70 %
(zadáno: 3.11.2017, počet hodnocení: 389)
MAXSAM 100 %
(zadáno: 30.10.2017, počet hodnocení: 17)
přínosný / zajímavý komentář
Neuvěřitelně odvážný a netradiční počin, Pro mě naprosto perfektní. Stále si čtu monolog Jany Bouškové, v programu, který jsem na představení zakoupil a nemohu se toho geniálního textu nabažit.Moc obdivuji všechny herce a režiséra za originální přístup, spontanaitu a obrovskou profesionalitu, Já bych se nikdy tak dlouhý monolog nenaučil. Myslím, že toto představení navštívím minimálně ještě jednou, Ale spíše ještě několikrát...
Marsed 70 %
(zadáno: 30.10.2017, počet hodnocení: 139)
přínosný / zajímavý komentář
Souhlasím, že toto představení neskousne každý divák. Chce to hodně tolerance. Některé scény se mi zdály až přes míru ( ale každý má svou míru někde jinde), spíš poukazuji na to, že v určitých situacích se mi zdálo, že šokovat diváka, bylo až moc plánovité, kdyby se trošku ubralo, bylo by to méně násilné. + 10% za režii, za odvahu nastudovat toto představení, osobitě, výrazně, provokativně.
Slavek53 60 %
(zadáno: 28.10.2017, počet hodnocení: 60)
přínosný / zajímavý komentář
Dojemná a směšná zároveň, naprosto odzbrojující Jana Boušková. Hra by možná potřebovala trochu komornější prostor, jako býval třeba Kolovrat.
Oliverpiv 50 %
(zadáno: 28.10.2017, počet hodnocení: 40)
JirkaS 100 %
(zadáno: 28.10.2017, počet hodnocení: 139)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Opravdu jsem se ocitl na představení Národního divadla? Tahle inscenace působí jako zjevení. A není to jen její kontroverzností. Je to tím, jak je napsaná, jak je zrežírovaná, jak je herecky ztvárněná. Čiší z ní totiž lidství. Uteklo to hodně rychle a zhruba po hodině představení jsem se přistihl, že na představení koukám s otevřenou pusou a usmívám se, aniž bych si to uvědomoval. Bože, tohle bylo tak krásné, tak zábavné, ale zároveň mě to donutilo k zamyšlení. Jana Boušková je zde geniální a nechápu, jak dokázala udržet vážnou tvář. Ale všichni jsou vlastně skvělí! /27.10.2017 - 2. premiéra/
Tomáš Molík 100 %
(zadáno: 27.10.2017, počet hodnocení: 39)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Skvělá moderní hra, výborná režie Braňa Holička a naprosto vynikající geniální a excelentní výkony Lucie Juřičkové, Jana Bidlase, Patrika Děrgela a Jany Bouškové. Hra se jistě zařadí mezi tzv.kontroverzní, protože jistě není pro milovníky klasického divadla, pro homofoby i pro odpůrce Špinarovy "Nové krve" v ND. Pro mě je to úžasný zážitek, hra které má spád, u které se člověk pobaví, zasměje i zamyslí. Díky a bravo !!!
Rudu 70 %
(zadáno: 27.10.2017, počet hodnocení: 14)
Kateřina Vodáková 20 %
(zadáno: 26.10.2017, počet hodnocení: 79)
přínosný / zajímavý komentář
10 % za um herců, kteří se dokázali naučit tak velké (!) množství souvislého textu. Dalších 10 % za P. Děrgela, který prostě umí zahrát cokoliv! Jinak jsem měla po celou dobu nemalé nutkání opustit sál a chtělo to notnou dávku sebezapření zůstat sedět. Tak extrémně kontroverzní počin, že si nějak nedokážu představit normálního diváka, kterému by toto sedlo.
Michkyse 60 %
(zadáno: 26.10.2017, počet hodnocení: 74)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Zajímavý počin na Nové scéně ND. Velmi dobrý stand up comedy výstup Lucie Juřičkové, skvělá a odzbrojující Jana Boušková a na hraně (bohužel mnohdy za hranou) balancující Jan Bidlas s Patrikem Děrgelem (někdy méně možná znamená více, řekl bych). Závěrečný epilog částečně sklouzával k moralizování. Jste-li konzervativní, na toto představení rozhodně nechoďte, nemáte-li předsudky a jste liberální, určitě stojí za to vidět.

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.