Divadlo Na zábradlí [hlavní scéna]

Persony

Premiéra: 6.12.2018 | 3:00
Překlad předloh: Zbyněk Černík, Dagmar Hartlová. Dramaturgie: Dora Viceníková. Výprava: Marek Cpin. Režie: Jan Mikulášek.
Inscenace vycházející z obsáhlého díla Ingmara Bergmana. V novém tvaru se potkávají Bergmanovy hlubokomyslné, zachmuřené a osudem zkoušené postavy, aby vznikla nová spojení a nové významy. V blíže neurčitém bytě se odehrávají v podání osmi herců zhuštěná dramata, s každým novým nájemníkem přichází i nový příběh – střídají se zde tváře, osudy, příběhy i nálady. Severní vítr je krutý...
Divadlo Na zábradlí
Hodnocení inscenace
Redakce
77 %
Uživatelé
75 %
náš tip
Tip od redaktorů: Pavel Širmer, Lukáš Dubský, Helena Grégrová  Tip od redaktorů: Pavel Širmer, Lukáš Dubský, Helena Grégrová  Tip od redaktorů: Pavel Širmer, Lukáš Dubský, Helena Grégrová
75541000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
17.10.Út19:00English Friendlyvstupenky
17.10.Út19:00 vstupenky
English Friendly

Volby

Hodnocení (61)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  90 %  Tip Pavel Širmer
11.10.2021 | 1939 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
85%. Zjevení na pražské, resp. české divadelní scéně. Koláž z několika Bergmanových děl, pro jejichž útržky režisér J. Mikulášek našel osobitý jevištní jazyk, jiný než filmový. Ironizuje, stylizuje, nenásilně přidává humor. Postupy však vycházejí z Bergmanova obsahu a nezpronevěřují se mu. Mikuláškovu vizi dotvářejí mimořádné a přesné herecké výkony, propracované do posledního detailu. Koláž se skládá v pozoruhodný obraz různých podob komplikovanosti mezilidských vztahů. Inscenaci asi více ocení divák, jenž se alespoň s některými z Bergmanových děl setkal.
Michal Novák  70 %
21.3.2020 | 1139 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Hodně temná groteska, kde optimistická vyústění opravdu těžko očekávat. Přestože jsem se v bergmanovských přeskocích a propojování záhy ztratil a stylizování některých figur začalo lézt na nervy, byly to pořád poutavé tři hodiny. Objevování nových významů přenechám jiným, mně stačilo dramaturgické zacílení na vztahová minidramata a latentní krutost. Celkovému vjemu prospívá i jakási odtažitost pohledu na bergmanovské figurky. Stejně jako u Mýcení i tato inscenace vyžaduje vystoupit mimo herecké komfortní zóny, výkony Jakuba Žáčka a Petry Bučkové jsou pozoru hodné.
Lukáš Dubský  90 %  Tip Lukáš Dubský
28.6.2019 | 1066 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
85%. Inscenace přetéká mrazivou krutostí v mezilidských vztazích, která se vhodně snoubí s ironií typickou pro Mikuláškovy inscenace a horrorovým nádechem některých scén. Skvěla je scéna M.Cpina, jež evokuje moderní dřevostavbu v severském stylu, která je ale už na první pohled strohá a odosobněná. Dialogy vesměs ukazují to pravé domácí peklo, postavy se navzájem zraňují. Herecky propracovaným kreacím tentokrát vévodí Jakub Žáček a Petra Bučková, kteří dostali nejvíce prostoru. Persony se hodně podobají jiným inscenacím DNZ, ale člověk jim to dokáže odpustit, protože je to opravdu dobré divadlo...
Lukáš Holubec  60 %
20.2.2019 | 726 hodnocení
+ souhlasím
--- Temná poklona po česku --- (více v článku na blogu)
Jan Pařízek  80 %
28.1.2019 | 869 hodnocení
+ souhlasím
I přesto, že jsem, přiznávám, neviděl žádný Bergmanův film, tak mě tato inscenace naprosto vtáhla a uchvátila. Nádherná sonda do hlubin lidské duše, se vším všudy co k tomu patří. Spousta silných momentů a obrazů, díky kterým ani skoro nepostřehnete, že uplynuly tři hodiny. Též nelze nezmínit trefné a dobře stylizované hudební pasáže. V neposlední řadě pak velmi dobré herecké výkony všech aktérů. Za mě tedy rozhodně trefa do černého.
Helena Grégrová  80 %  Tip Helena Grégrová
26.1.2019 | 1599 hodnocení
+ souhlasím
Persony aneb zač je toho Bergman.

85 %. Nápaditě poskládaná jevištní mozaika ze stěžejních momentů filmů mága "duševní běsologie". Tleskám precizní souhře všech inscenačních složek, jejímž prostřednictvím působivě rezonuje ne právě lichotivý, ale o to trefnější odraz toho, co všechno se do člověka vejde. Zkrátka: radost pohledět na ten náš (nejen) emočně zdeformovaný svět! A jaké nájemné platíte v ubytovně Život vy?
Iva Bryndová  70 %
21.12.2018 | 466 hodnocení
+ souhlasím
Zásadní chybou a mínusem téhle inscenace je, jak strašně moc je její úspěch a pochopení závislé na znalosti Bergmanových filmů. Bez jejich alespoň elementární znalosti prostě nefunguje. Bohužel. Zrůdnosti a zhůvěřilosti jednotlivých scének jsou působivé, ale jsou to jen jednotlivé scénky. Byť skvělé, spojující linii jsem neodhalila.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
MarekM  80 %
13.5.2023 | 7 hodnocení
+ souhlasím
silné
Gimli35  90 %
16.4.2023 | 213 hodnocení
+ souhlasím
85 %. Hlásím a z osobní zkušenosti potvrzuji, že inscenace může zaujmout i člověka, který s Bergmanovými filmy nemá absolutně žádnou zkušenost. Možná bych díky předchozímu seznámení se s nimi objevil nové významy, ale i Mikuláškova inscenace sama o sobě je silná a poutavá. Perfektní herecké výkony, úžasné scéna i hudba, částečně dokonce živá. Považuji Persony - spolu s Mýcením a Korespondencí V+W - za jednu z nejzdařilejších inscenací současného repertoáru DNz.
Adam Zelinka  90 %
21.1.2023 | 118 hodnocení
+ souhlasím
Za mě vrcholné dílo tria MVC!
Majdin_kulturni_svet  90 %
2.10.2022 | 175 hodnocení
+ souhlasím
Tříhodinová inscenace, která prostřednictvím několika kratších příběhů nabízí nepřeberné množství emocí.
Malý prostor a krátké příběhy odehrávající se v různých bytech jednoho domu dávají výborně vyniknout naprosté esenci hereckého umění. Nezáleží na tom, kde přesně se který příběh odehrává, všechno stojí na textu a jeho podání herci divákovi.
Nejsilnější pro mě byla dvojice Petra Bučková a Jakub Žáček. Manželka bojující s manželovou nevěrou, která by mu nejraději oplatila vše, co jí provedl, ale pořád ho má ještě trochu ráda. Manžel, který teď vlastně neví, co má dělat a zároveň se nechce nechat zatlačit do kouta.
Děkuji moc!
Ada_ada  90 %
16.6.2022 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Mozaika situačních mini a vlastně dost maxi situací na Bergmanově podkladě. I přes délku představení a dějovou mozaikovitost naprosté estetické uspokojení s Divadla s velkým D. I přes charakter představení hra působila konzistentně. Opět skvěle postavená scéna a výborné hudební vsuvky, které maximalizovali samotný zážitek ze hry samotné...Možná to chce trochu znát Bergmana aby měl člověk představu do čeho jde...anebo možná i ne :-)
Rivah  10 %
15.10.2021 | 261 hodnocení
+ souhlasím
Výplodem Mikuláškovy fantazie jsou křečovité, nesmyslné a trapné herecké etudy mající jen málo společného s naléhavými existenciálními tématy Bergmanových děl. O tom, že je to nějaké umění, nemůže přesvědčit ani aplaus většiny kritiků. Chce se konečně říci: KRÁL JE NAHÝ!
Karel1964  80 %
12.10.2021 | 66 hodnocení
+ souhlasím
Sice Bergmanovy filmy neznám, ale to nevadilo. První půlka je skvělá. Druhá už pro mně byla méně pochopitelná.
Ale celkově super, hlavně herci Vondráček, Bučková a jako vždy Žáček. Absurdní, kruté, ale skvělé!
Vladimír Rogalewicz  70 %
8.9.2021 | 763 hodnocení
+ souhlasím
75 %. Dost to připomíná řadu jiných inscenací tohoto divadla, a to sérií poměrně krátkých jednoduchých hereckých etud. Jakoby se i zde soubor cvičil a sehrával. Ale se znamenitým výsledkem a i použitá materie je tentokrát mnohem zajímavější. Jinak obsahově žádné překvapení - hutná dusná domácí atmosféra dovedená ad absurdum. Neznám natolik Bergmanovy filmy, abych poznal, co je Bergman a co Mikulášek. Pokud to byly pouze Mikuláškovy variace na Bergmana, pak klobouk dolů, jak se mu bergmanovské nálady podařilo vystihnout.
Aam  80 %
23.10.2019 | 11 hodnocení
+ souhlasím
Bezvadny
Rightak  90 %
16.10.2019 | 34 hodnocení
+ souhlasím
Persony řadím mezi nejlepší tři inscenace, které jsem letos navštívil a že jich bude okolo 30. Rozhodně se nejedná o nic odpočinkového a člověk musí být naladěn, protože jde o psychologické drama. Nicméně divák se místy i zasměje. Cynický divák, jenž reflektuje vzestupy a pády svého života se pravděpodobně zasměje častěji a bude odcházet zamyšlený. Bergmanovy filmy jsem neviděl, to však nebrání tomu, abych si představení neužil. Znalý divák si představení možná užije více nebo si všimne různých detailů. Herecké obsazení je perfektní a láká k návštěvě dalších inscenací.
J.anek  90 %
25.9.2019 | 433 hodnocení
+ souhlasím
Tenhle severní vítr je hodně krutý.
Skvělý je Jakub Žáček - vtipný i dojemný, krutý i bezbranný zároveň. Střihy mezi krajními polohami jsou téměř nepostřehnutelné. A moc dobře funguje scéna Marka Cpina.
Národosolsobě  90 %
28.1.2019 | 324 hodnocení
+ souhlasím
https://giphy.com/gifs/girlshbo-beyonce-it-was-to-me-that-show-perfect-zRaay7u4w8Wo8
Brbla z Olomóca  90 %
21.1.2019 | 75 hodnocení
+ souhlasím
Viděno dne 19.1. a 23.5.2019 - DNz, Praha a Div. flóra Olomouc:
+ prostě Bergman - na světlo drsně vynesená složitost života každého z nás
+ dokonalá scéna M. Cpín, geniální jednoduchost
+ J. Vyorálek - převtělená smrt, definitiva - boží úlet s písní Na kameni kámen
+ J. Plodková potěšila zpěvem Black Hole Sun
-------------------------
- Bergman je těžkej filozof života, nutná znalost anebo příprava
- v květnu už byly nějaké inovace
Dedimor  90 %
18.12.2018 | 15 hodnocení
+ souhlasím
+ 5 %
Inscenace s vůní dřeva. Mikulášek a Bergman divadlu svědčí. Nejlepší hra poslední doby. Byť se jedná o jedno z delších představení, které je plné zvráceností, krutosti, zoufalství, předstírání a pokrytectví, jež vás donutí se na závěr zastavit (buď před divadlem vydýchat či na skleničku), nepustí vás ani na chvíli. Na 60. výročí smekám. Díky za něj.
Heloudeli  10 %
20.1.2019 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Zatím to nejhorší co jsem v Na Zábradlí vid?la. Snové chvilky se hercům nedaly věřit, roztahané scény a dialogy už vůbec ne. Po trapných chvilkách v momentech které měli být vtipné po přestávce nebyla možnost návratu do sály. Ať se Zábradlí raději drží toho čemu se dá věřit. Bergman si s humorem a přehráváním ruku nepodal.
Jeff23  70 %
14.12.2022 | 76 hodnocení
Karina  80 %
13.12.2022 | 18 hodnocení
Jan Kajetán  80 %
4.10.2022 | 19 hodnocení
dwarfal  90 %
3.10.2022 | 97 hodnocení
Wolverine  100 %
27.6.2022 | 39 hodnocení
RichardFenek  80 %
2.5.2022 | 40 hodnocení
Houfm@atlas.cz  90 %
22.4.2022 | 38 hodnocení
Birter  70 %
5.4.2022 | 191 hodnocení
Amelieboricka  70 %
18.11.2021 | 52 hodnocení
MGL  20 %
4.11.2021 | 67 hodnocení
Janha  80 %
26.9.2021 | 135 hodnocení
Owles19  80 %
25.9.2021 | 12 hodnocení
Dolente  90 %
9.9.2021 | 70 hodnocení
Jantarovájovana  60 %
10.3.2020 | 24 hodnocení
Oliverpiv  70 %
17.12.2019 | 73 hodnocení
Paya888  70 %
11.12.2019 | 309 hodnocení
Remcoe  80 %
2.12.2019 | 61 hodnocení
Papirek32  90 %
25.10.2019 | 160 hodnocení
Alzbeta.m  80 %
9.10.2019 | 48 hodnocení
Sarah123  50 %
4.10.2019 | 6 hodnocení
Zoe.x  70 %
15.9.2019 | 34 hodnocení
Betka_S  70 %
15.8.2019 | 60 hodnocení
LucieSykorova  90 %
16.7.2019 | 167 hodnocení
Unionboy  60 %
27.6.2019 | 398 hodnocení
Tretisestra  60 %
4.6.2019 | 50 hodnocení
LavinieCamui  90 %
2.6.2019 | 732 hodnocení
Ela  70 %
22.5.2019 | 51 hodnocení
Radiator  70 %
17.3.2019 | 87 hodnocení
Volnicko  70 %
25.2.2019 | 51 hodnocení
JitkaJak  20 %
25.2.2019 | 57 hodnocení
Suzana  60 %
17.2.2019 | 321 hodnocení
Adamantino  80 %
14.2.2019 | 32 hodnocení
Xcepek  60 %
13.2.2019 | 622 hodnocení
Tomas22  90 %
29.1.2019 | 88 hodnocení
Graiv  80 %
29.1.2019 | 114 hodnocení
VeruS.11  90 %
21.1.2019 | 90 hodnocení
Bernardblack  80 %
19.1.2019 | 324 hodnocení
Doucha  100 %
8.12.2018 | 44 hodnocení
Aydencze  90 %
28.6.2019 | 4 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.