Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Divadlo Na zábradlí
> Persony

Divadlo Na zábradlí slaví 60. výročí Bergmanem
[3.12.2018]
Divadlo Na zábradlí slaví tento víkend 60. výročí od první premiéry. Středobodem oslav je uvedení nejnovější inscenace Jana Mikuláška Persony, která přináší na jeviště adaptaci díla Ingmara Bergmana a po jejíž páteční premiéře bude následovat oslava plná netradičních zážitků a setkání.

V podání osmi herců Divadla Na zábradlí (Dita Kaplanová, Magdaléna Sidonová, Jana Plodková, Petra Bučková, Barbora Bočková, Jiří Vyorálek, Jakub Žáček a Vojtěch Vondráček) se v blíže neurčitém prostoru odehrávají zhuštěná dramata, s každým novým příchozím startuje i nový příběh – střídají se zde tváře, osudy, příběhy i nálady.

Inscenace Jana Mikuláška vychází z obsáhlého díla Ingmara Bergmana, tvůrce pěti desítek filmů a více než 120 divadelních inscenací. V novém tvaru PERSONY se potkávají Bergmanovy hlubokomyslné, zachmuřené a osudem zkoušené postavy, aby vznikla nová spojení a nové významy. To vše rámované scénou a kostýmy Marka Cpina.

3 OTÁZKY PRO JANA MIKULÁŠKA

Proč jste si zvolil právě Ingmara Bergmana?
Už delší dobu jsme plánovali vytvořit inscenaci, která by byla inspirována celoživotním dílem některého z našich oblíbených autorů, chtěli jsme se opřít o silnou a bohatou předlohu, se kterou bychom mohli svobodně zacházet. Dalším důvodem bylo jistě také to, že Bergmanova tvorba má jednoznačně divadelní charakter, jeho bolestné příběhy jsou komorní, sevřené, herecký výraz zde hraje naprosto klíčovou roli. Neméně důležitou motivací bylo i stoleté výročí Bergmanova narození.

V inscenaci je kladen důraz na ženské hrdinky. Cítíte jako režisér rozdíl, když převažuje ženský nebo mužský svět?
Jde samozřejmě o klišé, nicméně pravdivé klišé - ženská psychika je jistě mnohem komplikovanější a rozporuplnější než ta mužská. Ženské hrdinky bývají tedy na divadle i ve filmu mnohem silnějším nositelem dramatického napětí. U Bergmana to platí dvojnásob. Z mé vlastní zkušenosti musím říct, že ženy přistupují ke zkoušení s mnohem větší vážností a soustředěním. Divadlo Na zábradlí má fantastickou dámskou šatnu, pracovat s Ditou Kaplanovou, Majdou Sidonovou, Petrou Bučkovou, Janou Plodkovou a Bárou Bočkovou je pro mě neuvěřitelně inspirujícím a napínavým zážitkem.

A je pro Vás film obecně silnou inspirací?
V minulosti rozhodně byl. Ovšem při přípravě inscenace PERSONY jsme vycházeli především z filmových povídek a scénářů. Během zkoušení jsem si pustil jenom jeden film, který jsem znal z dob dospívání. Snažil jsem se spíše od Bergmanovy filmové estetiky osvobodit.

ZÁBRADLÍ SLAVÍ 60
Po páteční premiéře 7. prosince se uskuteční slavností večer, v rámci kterého bude znovu odhalena lóže Václava Havla v pojetí české výtvarnice a konceptuální umělkyně Venduly Chalánkové, uskuteční se vernisáž fotografií kmenového fotografa KIVY, který svým objektivem zachytil minulé i současné zaměstnance divadla v cyklu Legendy. Hudebně obohatí večer také herci Divadla Na zábradlí Petr Čtvrtníček s Leošem Nohou a jejich kapelou BUZERANT nebo Johana Matoušková jako DJ FENYSTIL a bude toho mnohem více. Dveře otevíráme 7. prosince všem, kteří chtějí připít divadlu na zdraví!

1958-2018
Divadlo Na zábradlí oslaví v prosinci 60 let od svého založení. První premiéra se konala 9. prosince 1958. Představení Kdyby 1000 klarinetů nazvali tvůrci „leporelem" s písničkami. Režii měl Antonín Moskalyk, hudbu napsali Jiří Šlitr, Jaroslav Jakoubek, Vladimír Vodička, texty Ivan Vyskočil a Jiří Suchý.
Tradice Divadla Na zábradlí je podepřena působením řady významných osobností - divadlem mimo jiné prošel Václav Havel, Jiří Suchý, Ivan Vyskočil, Jan Grossman, Evald Schorm či Petr Lébl. Mezi lety 1959-1992 zde působil světově proslulý soubor Pantomimy Divadla Na zábradlí v čele s Ladislavem Fialkou, zakladatelem československé školy klasické a moderní pantomimy. Od svého vzniku hrálo Divadlo Na zábradlí významnou roli ve společensko-kulturním kontextu země, vznikla zde řada inscenací, které reprezentovaly Českou republiku i v zahraničí a působila tu a působí plejáda významných hereckých osobností.
Od sezony 2013/2014 stojí v čele divadla Petr Štědroň, Dora Viceníková a Jan Mikulášek, jejichž směřování inklinuje k nepravidelné dramaturgii a k autorskému divadlu. Divadlo Na zábradlí často hostuje na domácích i zahraničních scénách a festivalech – pravidelně navštěvuje Polsko, Maďarsko, Slovensko, Německo, hostovalo ale i v Bosně a Hercegovině, v Srbsku, v Kolumbii, USA a dalších zemích.


zdroj zprávy: Alexandra PolákováKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.