Divadlo v Řeznické

Falešná nota

Premiéra: 27.2.2020 | 1:40x
Překlad: Alexander Jerie. Dramaturgie: Yvetta Srbová. Výprava a režie: Radim Špaček.
Silný příběh, krutý souboj mezi slavným dirigentem a návštěvníkem. Psychický kolaps člověka, který musí nejprve zachránit svou pověst, pak zachránit svou kůži, hrát hru, kterou ho jeho agresor nutí hrát. Ale kdo je opravdu agresor? Můžeme uniknout minulosti a můžeme dál beztrestně žít a můžeme přežít zneuctění a křivdu? Minulost proti současnosti, portréty dědictví a odkazy otců, otázky odpovědnosti, svobodné vůle a nevyhnutelnosti...
Divadlo v Řeznické
Hodnocení inscenace
Redakce
80 %
Uživatelé
85 %
náš tip
Tip od redaktorů: Helena Grégrová, Lukáš Holubec, Jan Pařízek  Tip od redaktorů: Helena Grégrová, Lukáš Holubec, Jan Pařízek  Tip od redaktorů: Helena Grégrová, Lukáš Holubec, Jan Pařízek
85461000
Hodnocení redakce
Helena Grégrová 80 % Tip Helena Grégrová
Lukáš Holubec 80 % Tip Lukáš Holubec
Jan Pařízek 80 % Tip Jan Pařízek
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
9.9.Po19:30 vstupenky
27.9.19:30 vstupenky

Volby

Hodnocení (49)

HODNOCENÍ REDAKCE
Helena Grégrová  80 %  Tip Helena Grégrová
24.5.2023 | 1687 hodnocení
+ souhlasím
Neodbytné otazníky a naléhavé vykřičníky, které autor prostřednictvím hry (sys)tematicky klade v souvislosti s pojmy vina, hřích, křivda, trest, pomsta, odpuštění, satisfakce, spravedlnost, se v rámci vývoje děje několikrát důmyslně protočí kolem své osy. Jejich rotaci zastaví až katarzní tečka účinku nevyhnutelnosti poznání, že ozvěnám a stínům vlastního svědomí, minulosti ani odpovědnosti nelze nikdy zcela utéct. Všechny stěžejní myšlenky skvělého textu Didiera Carona v inscenaci adekvátně rezonují díky empatické režii Radima Špačka a výborným, maximálně soustředěným hereckým výkonům Martina Fingera a Pavla Rímského.
Lukáš Holubec  80 %  Tip Lukáš Holubec
30.11.2022 | 742 hodnocení
+ souhlasím
--- Návštěva svědomí --- (více v článku na blogu)
Jan Pařízek  80 %  Tip Jan Pařízek
15.9.2020 | 914 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Duo P. Rímský a M. Finger opět dokazuje, že je velmi dobře sehrané a funguje to mezi nimi na jedničku. Když k tomu připočteme už samotný kvalitní text, získáme inscenaci, jenž opravdu nijak nenudí. Psychologická hra, co se přelévá od jednoho pólu k druhému, místy sice trochu ztratí na dynamice a stane se předvídatelnou, nicméně pak zase velmi mile překvapí nečekaným obratem. A samotná poslední třetina pracuje výborně s napětím, které se předtím vybudovalo, má skvělý spád i atmosféru a úplný závěr pak též vůbec nezklamal. Celkově další vydařený kus do sbírky silných komorních dramat tohoto divadla.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Evusja  100 %
4.6.2024 | 17 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Asi pět minut ze začátku hry se budete smát, važte si toho, pak už se nezasmějete. Nechci spojlerovat, takže vynikající výkon obou představitelů - ale Pavel Rímský přece jen o něco lepší. Hraje tělem, hlasem, prostě vším. Martin Finger je v gestech úspornější a mně osobně je jeho postava snad ještě nesympatičtější, než postava pana Rímského. Ani jeden z obou protagonistů vlastně nevzbuzuje sympatie, i když je jasné, kdo je v právu. A tak si vlastně přejete, ať už to utrpení skončí. Tak tiché a soustředěné publikum jsem v divadle dlouho nezažila. A také to několikavteřinové ticho před závěrečným potleskem.
Kolemjdouci  80 %
4.3.2024 | 88 hodnocení
+ souhlasím
Perfektní herecké výkony, hned při nástupu bylo znát, že přišli páni Herci. Zápletka mi trochu připomíná Kohoutův Kyanid o páté. Celou inscenaci bych ukončila otazníkem viny a pomsty ve chvíli katarzního navracení k hrůznému zážitku v hluku hudby. Další rozmazávání a vodní pistolka mi trochu oslabily prožitek, avšak i tak dost zásadní.Určitě výjimečná inscenace.
Viktor T  80 %
23.1.2024 | 10 hodnocení
+ souhlasím
Diváci od začátku dávali vědět (resp. slyšet), že tady nejsou pro komedii. :) Doporučuji! 85%
Freebird  100 %
12.1.2024 | 82 hodnocení
+ souhlasím
Prostě nemám slov, jak moc to bylo silné. Herecký výkon byl naprosto bezchybný. To je jeden z mých nejsilnějších zážitků v poslední době. V naprostém tichu sálu bylo slyšet padání slz Pavla Rímského, a to není jen obrat řeči.

Zvláštní poděkování za Antonio Vivaldi.
Mjetelova  100 %
10.12.2023 | 68 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Po prvních pár minutách úsměv diváků nahradí vážná tvář, vtipný začátek totiž vygraduje až do silného dramatu plného výčitek. Mnohokrát jsem měla ruku připravenou, abych si zakryla oči, tak silně na mě působilo stupňování napětí. Úžasné herecké výkony umocněné blízkostí herců a diváků. Doporučuji!
Juagustin  90 %
4.12.2023 | 18 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Mimořádně silný zážitek, oba hereci skvělí. Ani jsem nedutal. Výborná hudba!
Psychoklara  70 %
9.11.2023 | 48 hodnocení
+ souhlasím
Vše podstatné vyjádřil přede mnou uživatel Potlepa, podepisuji v plném rozsahu a dodávám - NENÍ TO NIC PRO CITLIVÉ POVAHY. Za sebe musím říct, že jsem si několikrát přála, aby to už konečně skončilo (myslím ta nervydrásající situace mezi oběma postavami). Příliš hlasitá hudba ještě zesílená depresivní atmosférou příběhu mi způsobila záchvat paniky, musela jsem si zacpávat uši a snažila jsem se prostě jenom přežít. Je to silný zážitek. Pro mě až moc silný.
Potlepa  90 %
17.10.2023 | 7 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
95% Jeden z nejsilnějších hereckých zážitků z posledních let. Pomalý a téměř nenápadný rozjezd. Z počátku netušíte, v jaké drama se hra postupně vyvine. Na konci úplný divadelní "masakr", kdy sotva dýcháte. Značně pokašlávající a vrtící se publikum rázem ztichlo a hltali jsme každé slovo a pohyb obou aktérů. Emoce s Vámi cloumají, tu chápete pohnutky jedné postavy, tu se snažíte vcítit do té druhé a za chvíli začínáte pochybovat i o tom, co je to vlastně spravedlnost a jestli lze někdy plně odpustit. Viděl jsem dvakrát a oba herci prostě skvělí. Finger civilní, Rimský více teatrální, což ale postavě rádoby sebevědomého dirigenta příslušelo.
Fekete  80 %
24.9.2023 | 169 hodnocení
+ souhlasím
Videno dnes 24.9.2023 v Reznicke, 2 rada, rodinne prostredi, temer na kontakt, bez prestavky.
Pusobive predstaveni ktere vam nasadi brouka do hlavy. Jaka pomsta je adekvatni uskutecnenemu prikori ? Jak bych se zachoval ja ? Oba panove hraji velmi dobre a uveritelne, prostredi fiktivni divadelni satny prijemne. Hra se stmivajicimi se svetly jednoducha a ucinna. V zaveru jsem P. Rimskemu neuveril katarzi, kdyz po zpusobenem otresu na rozlozenem cernem igelitovem pytli mu moc rychle otrnulo a ziskal zpet svou vnitrni rovnovahu. Aplaus jeviste vestoje. Pri dekovacce to oba panove brali jako samozrejmost. Doporucuji ke shlednuti
Čiko  80 %
7.9.2023 | 1089 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
85%
Tento typ komorních představení bývá obvykle silný a působivý, nejinak je tomu i u Falešné noty v Řeznické.
Skvělý herecký koncert dua M.Finger - P.Rýmský. Podtrhnuto precizní režií R.Špačka.
Hra začíná jako konverzačka, postupně se mění v drama plné zvratů a na konci by jistě bylo v sále slyšet spadnout špendlík.
Neskutečně silné, pro mě opravdu velký divadelní zážitek...
Valérie  90 %
30.3.2023 | 6 hodnocení
+ souhlasím
Neskutečný herecký koncert
Reny50  90 %
4.3.2023 | 41 hodnocení
+ souhlasím
Slavný dirigent a jeho bezmezný, až psychopatický fanoušek-stalker... Nebo je to všechno jinak? Herecký koncert pánů Rímského a Fingera na téma: Minulost nás vždycky dožene. Každý máme svou tajnou 13. komnatu. Budeme ji vlivem okolností muset jednou otevřít? Pokud ano, co se pak stane? Dají se dávné hříchy nějak odčinit? Krásný zážitek v příjemném prostředí malého divadla v Řeznické.
Avlis  100 %
22.11.2022 | 165 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Jedna z nejlepších divadelních her, které jsme viděli. Bylo to naprosto úžasné. Skvělí páni herci Pavel Rímský a Martin Finger. Ještě dlouho nám tento divadelní zážitek zůstal v našich myslích. Doporučujeme
Tomáš Klement  90 %
10.11.2022 | 16 hodnocení
+ souhlasím
Dobře vypointovaný příběh o jednom nevdšedním setkání. A k tomu ppravdu skvělý, civilní Martin Finger a uvěřitelný Pavel Rimský.
Karel1964  90 %
20.9.2022 | 90 hodnocení
+ souhlasím
Skvělé! Hra mě opravdu strhla. Ze začátku to vypadá jako hloupá komedie, ale postupem času se atmosféra velmi mění. Oba herci jsou perfektní. V sevřeném prostředí divadla v Řeznické to byl opravdu zážitek.
JirkaS  90 %
28.8.2022 | 368 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Dirigent a neodbytný obdivovatel. Oběť versus uzurpátor. Ale kdo je zde vlastně tou obětí? Divák mnohdy neví, na čem je, a když už si myslí, že ví, tak se zase vše otáčí. Text si hraje s divákem jako kočka s myší a ve výsledku je to fascinující koncert podepřený přesnými hereckými výkony, kde je zážitek sledovat oba pány, kterak rozkrývají mnoho let starý příběh, jež je ale stále bohužel příliš čerstvý. Za sebe nemám moc co dodat. Až na jednu fázi hry, kdy už mi všechno to vysvětlování přišlo lehce únavné a zdlouhavé je to dokonalý zážitek, který mě jako doplňkový program Noir Film Festivalu nadchl! /19.8.2022 v Kině Sokol Český Šternberk/
Fru  70 %
23.8.2022 | 24 hodnocení
+ souhlasím
19.08.2022 - Sokolovna Český Šternberk (Divadlo v Řeznické)
Monty70  90 %
2.7.2022 | 265 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Herecký koncert. Dvojice dvou zkušených herců Pavel Rímský - Martin Finger rozehrává na malém divadelním prostoru silný příběh o křivdách z minulosti. Doporučuji ke shlédnutí. Opravdu mimořádný divácký zážitek.
Teddy  90 %
3.6.2022 | 295 hodnocení
+ souhlasím
Psychologická divadelní hra o vině a síle svědomí. Komorní prostor jen umocňuje krásný divadelní zážitek z této po všech stránkách kvalitní hry. Výborně režijně zpracované a výborně herecky ztvárněné.
Romana35  100 %
27.5.2022 | 335 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Silné téma zahrané na komorní scéně tohoto malého divadla v Řeznické. Pokud sedíte v předních řadách jako já, je zážitkem sledovat děj v bezprostřední blízkosti na dosah herců. Herecké duo Martin Finger a Pavel Rímský výborně sehrané, kvalitní herecké výkony. Představení na které se nezapomíná.
MMK  90 %
31.3.2022 | 184 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Poněkud rozvláčný úvod, ale pak hra graduje. Je zajímavé, v co se vyvinula návštěva vlezlého obdivovatele. Je dobré zapamatovat si výrok ze začátku hry ve smyslu "směšnosti se nebojím, na tu ještě nikdo nezemřel".
BarboraSalome  80 %
17.9.2020 | 62 hodnocení
+ souhlasím
Opět krásně sehrané duo pan Finger a pan Rímský v plné síle. Kvalitní text hry. V Řeznické nikdy nejsem nespokojena. Paráda.
R.JELEN.21  80 %
15.9.2020 | 251 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Já jsem byla spokojená. Pan Rímský byl úžasný stejně jako pan Finger. Jen malá věčná, při natočení zrcadla v první části, to prosím udělat tak, aby nedošlo k oslepení diváka, odrazem světla. Děkuji xD
Vážně stojí za vidění, pokud vám téma nevadí :(
Heinriche  90 %
12.6.2024 | 3 hodnocení
+ souhlasím
Počáteční absurdně humorná situace se, postupným rozkrýváním skutečností z minulosti, velmi brzy změní v drama, kde není pozitivních postav.
Osoba slavného dirigenta, prchajícího před svým svědomím, v podání pana Rímského, se postupně proměňuje z arogantního muže, užívajícího si svého společenského výsluní až po shrbeného do kouta zahnaného slabého starce.
Druhý hrdina, který by z titulu věci mohl mít sympatie publika, v podání pana Fingera, je velmi brzo tak dokonale odpudivý a slizký, že se celá situace jeví morálně bezvýchodnou.
Nádherná ukázka toho, že nic není černobílé a že si všichni neseme svůj kříž?
Elmasa  80 %
13.10.2020 | 1 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Skvělý text a výborné obsazení, dialogy i práce s napětím. Minimalisticky pojatý silný příběh o svědomí a odpuštění.
Pes baskervillský  90 %
3.6.2024 | 20 hodnocení
Plšík  90 %
22.5.2024 | 782 hodnocení
Luciferie  50 %
30.4.2024 | 129 hodnocení
Tlumocnik  70 %
30.4.2024 | 9 hodnocení
Margaret  80 %
16.2.2024 | 126 hodnocení
Joru  70 %
11.1.2024 | 14 hodnocení
Ivelly  100 %
11.1.2024 | 40 hodnocení
Jindrah  70 %
10.12.2023 | 44 hodnocení
Nezavisla  70 %
27.11.2023 | 63 hodnocení
Vladimír10  90 %
8.11.2023 | 646 hodnocení
JitkaJak  100 %
23.5.2023 | 61 hodnocení
Lenka458  90 %
18.4.2023 | 132 hodnocení
Pasika  80 %
6.11.2022 | 41 hodnocení
Vladislavka  90 %
25.9.2022 | 164 hodnocení
Michelle97  100 %
31.5.2022 | 152 hodnocení
Martina123  80 %
22.4.2022 | 109 hodnocení
Isa Johanovská  100 %
21.4.2022 | 123 hodnocení
Lumca  80 %
21.4.2022 | 366 hodnocení
LavinieCamui  80 %
8.1.2022 | 842 hodnocení
Annaj  80 %
20.11.2021 | 57 hodnocení
Honza Vošahlík  80 %
23.3.2021 | 31 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.