Městská divadla pražská [Divadlo ABC]

Geniální přítelkyně

Premiéra: 25.11.2023 | 4:30 (2 přestávky)
Překlad: Marie Špalová. Úprava a dramaturgie: Kristina Žantovská. Výprava: Eva Jiřikovská. Hudba: Ivan Acher. Pohybová spolupráce: Stanislava Vlčeková. Režie: Marián Amsler.
Divadelní adaptace světového bestselleru. Padesátá léta 20. století, neapolská periférie a dvě děvčátka, která si slíbí přátelství na život a na smrt. Lenu a Lila spolu procházejí celým životem. Jejich složitý vztah je plný lásky, nenávisti, soupeření i podpory, doplňují se a ženou kupředu, stejně tak se ale dovedou zraňovat a vzájemně bolestně zrcadlit. Každá po svém se však především snaží vybojovat lepší život, vzdálený chudobě, pokrytectví a násilí prostředí, do kterého se narodily. Na pozadí jejich cesty sledujeme v propracovaném mikrosvětě obyvatel jedné čtvrti celý vývoj poválečné Itálie od chudoby k ekonomickému zázraku let šedesátých, posilování moci Camorry a její vliv, proměny postavení ženy, politické boje i dozvuky fašismu...
15!  
Městská divadla pražská
Hodnocení inscenace
Redakce
75 %
Uživatelé
72 %
72171000
Hodnocení redakce
Iva Bryndová 70 % Tip Iva Bryndová
Helena Grégrová 80 % Tip Helena Grégrová
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
30.12.So17:00 vstupenky
13.1.So17:00 vstupenky
27.1.So17:00 vstupenky
11.2.Ne15:00 vstupenky
24.2.So17:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (19)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  70 %  Tip Iva Bryndová
1.12.2023 | 511 hodnocení
+ souhlasím
75% - Úspěšná jevištní adaptace rozsáhlé knižní ságy se soustředí především na oblíbený příběh celoživotního přátelství dvou italských dívek, respektive žen. Marián Amsler jej inscenuje způsobem, který dává úspěšně zapomenout na značnou délku celého večera a divákům nedopřává příliš oddechu. Podařilo se mu obsadit ideální představitelky hlavních hrdinek a ve spojení s působivou hudbou, pohybovou složkou a efektní, byť na pohled jednoduchou, scénografií, vytvořil divákům silný zážitek, na němž se nemalou měrou pochopitelně podílí celé podařené obsazení. (více v článku na blogu)
Helena Grégrová  80 %  Tip Helena Grégrová
26.11.2023 | 1619 hodnocení
+ souhlasím
Stárnoucí žena právě svěřuje stránkám knihy neotřelý příběh a síla vzpomínek jako kdyby před okny jejího bytu začala promítat barevný, hluboce lidský obraz života v kulisách neapolské periferie s veškerou drsností poválečných let. Právě tady jednoho dne dvě děvčátka propojila své osudy poutem slibu nerozdělitelného přátelství. Jeho intimita promlouvá veskrze záživnou formou díky působivé symbióze všech inscenačních složek. Maximální herecké nasazení a celosouborová partneřina v každém okamžiku jsou obdivuhodné, širokou paletu emočních poloh a názorových proměn ústředních postav beze zbytku naplňují B. Kaňoková, N. Horáková a E. Salzmannová.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Domi.Mac  70 %
8.12.2023 | 87 hodnocení
+ souhlasím
Dlouhý večer. Ač jsem nečetla knižní předlohu, inscenace mě dovedla k tomu si ji pořídit a přečíst. Příběh je to fascinující a veliký, velmi mě bavila scénografie. Herečky v hlavních rolích podávají neuvěřitelné výkony - Horáková i Matějíčková projdou životem obou postav s neuvěřitelnou autenticitou a získávají si přízeň diváků hned od prvních chvil, což způsobuje to, že vám představení poměrně rychle ubíhá. Jsou místa zábavnější a klidnější, ale ve finále vše působí vyváženě. Skvělá hudba a vypravěčský part Salzmannové. Výkony herců v menších rolích jsou hodně nevyvážené, někteří hodně přehrávají, ale ztratí se to v celku. Moc dobré. 75%
Karel Toman  40 %
8.12.2023 | 58 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Pro publikum ABC možná fajn telenovela, ale rozhodně tam režisér Marián Amsler nedostal podstatné sociální problémy a atmosféru. Měl jsem stejnou zkušenost s nedotaženou scénou, z levé strany jsem dost podstatným momentů prostě neviděl. O naprosté souhře souboru bych taky nemluvil, mimo je nepřirozená Salzmannová, podprůměrní Krutina, Weisser, Langer a Milostný. Obě hlavní představitelky ale byly opravdu výtečné, viděl jsem Horákovou a Kaňokovou.
LavinieCamui  90 %
3.12.2023 | 759 hodnocení
+ souhlasím
Viděla jsem obě alternace. Beáta Kaňoková pro mě více splňuje představu temné postavy Lily jak jsem ji získala z četby knížky, ale i Renáta Matějíčková je vynikající stejně jako Nina Horáková a vůbec celý soubor. Moc mě bavily hromadné scény, kdy jsem obdivovala sehranost souboru v úžasné choreografii. Nevěděla jsem, kam se dřív dívat, aby mi něco neuniklo. Vše podkreslovala nádherná hudba Ivana Achera. Adaptace knihy je velmi zdařilá, jsou zachyceny všechny důležité momenty a není problém se vyznat v postavách, i když někteří herci jich hrají několik. Ani podruhé jsem se ani vteřinu nenudila a určitě ještě znova navštívím.
Kateřina Vodáková  90 %
3.12.2023 | 175 hodnocení
+ souhlasím
Geniální přítelkyně ční v přehršli mělkých inscenací napříč českými divadly jako v dobrém slova smyslu zjevení. Režie umně vykresluje italský kolorit, životní vzestupy i pády, odlišné charaktery postav, duhu emocí i politické pozadí. Vše vhodně dotváří kostýmy a hudba. B. Kaňoková s N. Horákovou nehrají, ony Lilu a Lenú žijí! Jedny z nejlepších hereček současnosti a pilíře MDP. Skvělí jsou v rolích i E. Salzmannová, P. Konáš, K. Krhovják či T. Weisser. Rušivé je naopak neherectví T. Milostného a možná bych přidala více změn scény. Stopáž mi nepřijde nijak dlouhá nebo přehnaná, kvůli rozsahu příběhu je nutná. Děkuji MDP za odvahu s výběrem.
Čiko  80 %
29.11.2023 | 1053 hodnocení
+ souhlasím
Umím si představit, jak těžké je zdramatizovat takovýto bestseller pro divadelní prkna a zároveň oceňuji odvahu jej uvést a to v délce 4,5 hodiny, což je v tomto připadě jen časový údaj. V MDP vznikla totiž velmi kvalitní inscenace, která stojí za vidění. Poutavý příběh dvou přítelkyň, jejichž osudy by vydaly na samotné literárnú dílo o každé z nich.
Herecky mě nejvíce zaujala Eva Salzmannová a Beáta Kaňoková, ale celý kolektiv působil velmi sehraně.
Velmi se mi líbila scéna (celá v zelené barvě, což je neobvyklé) a původní hudba Ivana Achera i ta převzatá (Come vorrei aj.)
Dopuručuji.
Michal1982  70 %
28.11.2023 | 147 hodnocení
+ souhlasím
Geniální Beáta Kaňoková, výborná Nina Horáková, božská Eva Salzmannová. Nádherný hudební podkres, skvělá scéna a silný příběh. Byl bych pro kratší poslední část, která byla opravdu dlouhá a těch telefonátů?jej?nejvíce mě zasáhly momenty, kdy byly obě hlavní predstavitelky v dialogu. Tleskám Vám!!!
Jana.janka  60 %
27.11.2023 | 71 hodnocení
+ souhlasím
Výborná Nina Horáková a Renata Matějíčková, boží! Krásná hudba, děj má skvělý spád, hlavně první dvě části.
Dala bych i více procent, ale absolutně nechápu člověka, co dělal scénu, měla jsem krajní místa a dost částí jsem spíše slyšela než viděla. Velké mínus. Lidé od scény by si občas měli jít sednout do hlediště. To inscenaci dost ubírá.
RaB  70 %
26.11.2023 | 342 hodnocení
+ souhlasím
Geniální B. Kaňoková (opravdu excelentní). Nezaostává ani N. Horáková (ač její postava nemá takovou gradaci a není vlastně co moc hrát). Výborné též E. Salzmannová, E. Pacoláková, S. Affašová či D. Batulková. Z mužů R. Melša. Naopak T. Milostného by opravdu neměli pouštět na jeviště - neumí ani trochu hrát.
Délka je opravdu extrémní, chtělo by to rozdělit na 2 části a naopak poté přidat další části z úžasné předlohy. Mnohdy se také divák (neznalý předlohy) snadno ztratí v kontextu - co se vlastně děje a v jaké je době.
I když sedíte vpředu, tak v případě krajních míst nevidíte řadu scén - jen slyšíte, že někdo mluví. Neon také není ideální.
Martina Oplatková  30 %
7.12.2023 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Tohle se, obávám se, příliš nepovedlo. Snažit se dostat čtyři knihy odehrávající se po šedesát let do jediného představení, které trvalo čtyři a tři čtvrtě hodiny, je nesmírně náročný úkol a velká zkouška divákovy trpělivosti. První část byla nepřehledná, tmavá, usínala jsem u ní. Další části byly srozumitelnější, nicméně i tak jsem se špatně orientovala ve všech těch italských jménech a v tom, jestli má daný herec dvojroli nebo je to jediná postava v průběhu času. Po cestě domů jsem si na netu přečetla přepis děje knih a teprve tehdy spoustu věcí pochopila. Řada diváků odešla o druhé přestávce, jako moje maminka, vrstevnice hrdinek příběhu.
AVOID  50 %
6.12.2023 | 3 hodnocení
+ souhlasím
To představení není špatné a herci předvádějí skvělé výkony, vzhledem k tomu, že někteří téměř neslezou z jeviště a mají hodně textu. Jediné, čemu opravdu nerozumím, je volba Evy Salzmannové do role vypravěčky. Vzhledem k tomu, že ten průvodcovský hlas, je důležitý i v knize, nepředstavuju si ho jako šenkýřku z krčmy z počátku devatenáctého století. Celkový dojem z představení mi tato herečka průběžně kazila.
Nickmik  80 %
5.12.2023 | 75 hodnocení
Skubanek  80 %
3.12.2023 | 47 hodnocení
HodnaTeta  80 %
3.12.2023 | 162 hodnocení
Braddy  80 %
27.11.2023 | 161 hodnocení
Marlenin-zápisníček  80 %
27.11.2023 | 172 hodnocení
Michalmusek  80 %
26.11.2023 | 303 hodnocení
NinaAvr  100 %
26.11.2023 | 8 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.