Dejvické divadlo

Fifty

Premiéra: 3.12.2022 | 3:00
Dramaturgie: Olga Šubrtová. Scéna: Nikola Tempír. Kostýmy: Katarína Hollá. Režie: Petr Zelenka.
„Každý ví, jak dopadlo druhé kolo prezidentské volby v Čechách v lednu 2018. V téhle hře se dozvíte, jaký masakr napáchal výsledek voleb v životě Davida Prebingera, architekta na volné noze, neúspěšného organizátora švédských trojek, čerstvě rozvedeného neúnavného glosátora doby a smolaře s dobrým srdcem....“
14!    
Dejvické divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
79 %
Uživatelé
84 %
náš tip
Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Jiří Landa, Michal Novák, Lukáš Dubský, Helena Grégrová, Jan Pařízek  Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Jiří Landa, Michal Novák, Lukáš Dubský, Helena Grégrová, Jan Pařízek  Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Jiří Landa, Michal Novák, Lukáš Dubský, Helena Grégrová, Jan Pařízek  Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Jiří Landa, Michal Novák, Lukáš Dubský, Helena Grégrová, Jan Pařízek  Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Jiří Landa, Michal Novák, Lukáš Dubský, Helena Grégrová, Jan Pařízek  Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Jiří Landa, Michal Novák, Lukáš Dubský, Helena Grégrová, Jan Pařízek
84531000
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (61)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  80 %  Tip Iva Bryndová
24.3.2024 | 578 hodnocení
+ souhlasím
85% - V průběhu sledování této inscenace mě několikrát napadlo, jak ráda jsem, že to volební období, které volbou zde zobrazenou teprve začalo, už je za námi, i bez tak "zásadních" osobních peripetií, jake prožívá hlavní hrdina (sledovalo se to takhle významně lehčeji a lépe). Zbytek už napsali kolegové: efektní scéna vytvářející hausbót, sehrané herecké výkony (vedle I.Trojana a ostatních zaujala i uvědomělá a současně tak živočišná a praktická Nina A.Fialové) a vtipný příběh ze života, se značně sarkastickým humorem a úhlem pohledu hlavního hrdiny. Doporučuji!
Jiří Landa  80 %  Tip Jiří Landa
30.9.2023 | 3032 hodnocení
+ souhlasím
Svižně napsaný mainstreamový text plný vtipných hlášek nahlíží do života padesátníka, kterého odzbrojujícím způsobem ztvárňuje Ivan Trojan. Nejedná se o žádné existenciální drama. S mírnou nadsázkou však Zelenka divákům přibližuje myšlení muže, jenž se ocitá v krizi středního věku, přičemž se snaží svůj život ještě nasměrovat k smysluplnému prožití posledních dvaceti třiceti let, jež má možná před sebou. Hovořit o sehranosti dejvického souboru je zbytečné, jde o jeden ze zásadních prvků, které této scéně zajistily takový úspěch jak u diváků, tak odborné veřejnosti.
Michal Novák  80 %  Tip Michal Novák
18.9.2023 | 1159 hodnocení
+ souhlasím
85 % Nová Zelenkova hra je opět pohyb na lehké hyperbole, ale s přesnými zásahy do společenské nálady a mnohdy groteskního myšlení lidí. Je to hodně dobře napsané. Ivan Trojan ztvárňuje outsidera, který je zároveň precizním glosátorem. Může se potápět pod čáru normálního života, přesto z pozice 50+ má hodně odpozorovaného, nosí své životní zkušenosti tak trochu jako břímě. I proto zaujme kongeniální scéna houpavého hausbótu navozující nejednu asociaci. A pak už jen divácké užasnutí, s jakým hereckým přehledem představitel hlavní role bez vnějškových manýr trefuje (ne)uvěřitelné hrany své postavy. Inscenace pevně stojí i na dalších výkonech.
Kateřina Jírová  60 %
17.9.2023 | 348 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Ano, bylo to vtipné, ale kvůli tomu to nemuselo být tak dlouhé. Záporný hrdina se po přestávce napraví, a přijde na pravé životní hodnoty. Není to pro DD trochu málo?
Lukáš Dubský  90 %  Tip Lukáš Dubský
24.3.2023 | 1164 hodnocení
+ souhlasím
Fifty nabízí perfektně napsané dialogy, hlavně v první polovině je to cesta od jedné hlášky ke druhé. I když se později zvážní, zůstává inscenace nesmírně zábavnou a obhájí si i svou tříhodinovou délku. Herci přesně jdou po pointách dialogů, jednotlivé scény jsou vystavěné tak, že nenudí. I.Trojan je v roli životního glosátora bravurní. Jeho David je životem otlučený skeptik, který se snaží zbavit pocitu marnosti. Ke svému okolí se chová sobecky a manipulativně, přesto mu skoro nelze nefandit. Zelenka napsal i silné ženské figury (V.Khek Kubařová, D.Barešová, E.Maximová), podařená je scéna i hudební podkres. Nepochybně to bude divácký hit.
Helena Grégrová  80 %  Tip Helena Grégrová
2.3.2023 | 1687 hodnocení
+ souhlasím
85 %. Souhlasím s hodnotícími komentáři kolegů, ke kterým bych snad už jen dodala, že pravidelný divák má díky kontinuální spolupráci Petra Zelenky s Dejvickým divadlem jedinečnou šanci posoudit, jak se vyvíjí jeho generační úhel pohledu jakožto autora a režiséra, stejně tak i um stálých hereckých osobností souboru. V tomto konkrétním případě se komparace s inscenací Příběhy obyčejného šílenství vysloveně nabízí. Tehdy revidoval své dosavadní životní skóre třiatřicátník, nyní se takto bilančně poohlíží muž o dvacet let starší. A já opět opouštěla hlediště plná pozitivních dojmů a s nadšeným pocitem z návštěvy nového repertoárového hitu.
Pavel Širmer  80 %
27.2.2023 | 2036 hodnocení
+ souhlasím
Ke čtyřem hrám, které P. Zelenka pro Dejvické divadlo napsal a sám je zde i zrežíroval, přibyla nyní pátá. Nezapře autorův rukopis, je plná přínosných postřehů, baví inteligentním humorem, skvěle vytěžený nápad propojení problémů padesátníka s náladou kolem prezidentských voleb. V programu je citován mj. Tracy Letts, čímž může být nepřímo přiznaná zjevná inspirace hrou „Linda Vista“. Autorská režie se ani tentokrát neukázala jako špatná volba. Herci s hlavním představitelem I. Trojanem v čele úlohy naplňují a svými osobnostmi sympaticky obohacují. Povedená scénografie. Snad jen menší krácení ve druhé polovině by dynamice inscenace prospělo.
Jan Pařízek  80 %  Tip Jan Pařízek
12.12.2022 | 912 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
Je to trochu banální příběh, to ano. Ale zároveň i takový pěkně lidsky uvěřitelný. Musím přiznat, že mi při jeho sledování několikrát naskočila paralela s inscenací Linda Vista, hrané v Činoherním klubu. Podobné téma, příběh i celkové vyústění. A i zde jsem odcházel podobně spokojen. Místy to tedy bylo na mě až moc odlehčené, nicméně jsem se bavil více než dobře. P. Zelenkovi se povedla řada opravdu hodně trefných narážek. Po herecké stránce rozhodně skvělá souhra všech aktérů, kterým kraluje vynikající I. Trojan. Vedle něj pochvala pro D. Barešovou a V. Khek Kubařovou. Povedla se též krásná scéna i doprovodná hudba. Mile rád doporučuji.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Vladimír Rogalewicz  70 %
27.6.2024 | 812 hodnocení
+ souhlasím
Hra podobně pokleslá jako Ucpanej systém,plná hlášek (i děje) na hraně kulturní únosnosti a společenské snesitelnosti.Zelenka je však zručný autor,vyfutroval to odkazy na současnou politiku,woke culture,mee too na univerzitách,takže to "dejvické" publikum snese.V tom všem navíc dokáže předat to,co si s Trojanem usmysleli: obraz dnešních neukotvených padesátníků,kteří nechápou svůj věk ani měnící se svět.Herecky skvělé (Trojan si to vyloženě užívá,dále Kubařová,Barešová i další),povedená scéna i hudba.V první dvouhodinové půlce jsem se dobře bavil,v druhé-neúnosně dlouhé-už spadl řetěz (pane Zelenko,ne vše je nutné polopatě doříct).(Voděrádky)
PavelUrby  90 %
10.4.2024 | 5 hodnocení
+ souhlasím
Perfektně napsané a zahrané, dejvické divadlo je srdeční záležitost.
KrauSoninka  90 %
27.1.2024 | 14 hodnocení
+ souhlasím
Strhávám body akorát za tu dlouhou stopáž, 3 hodiny je na mě už moc, ale I. Trojan v roli tak trochu skeptika, glosátora, chlapa se zkušenostmi ze života vyniká. Líbila se mi i druhá polovina, která je sice temnější, ale pořád podaná s mírou nadsázky a nenucenosti.
Další za zmínku stojí i V.Khek, jenž má velmi hezkou roli a ona sama je prostě hezká. Ale všichni ze souboru jsou jako vždy skvělí.
Líbila se mi i hudba.
Ledu  90 %
24.1.2024 | 36 hodnocení
+ souhlasím
Výborně napsaná komedie, plná inteligentního humoru. První půlka je vtipnější, druhá vážnější, ale jako celek opravdu skvělé, nevadí ani delší stopáž. Nápaditá scéna a vynikající herecké výkony v čele s Ivanem Trojanem.
Bílek  80 %
24.10.2023 | 44 hodnocení
+ souhlasím
80 %
Pavel Pešek  80 %
18.10.2023 | 46 hodnocení
+ souhlasím
Bylo pro mne velkým potěšením vidět herce Dejvického divadla konečně takzvaně naživo. A velkým utrpením dívat se skrz tento příběh na sebe. Přesto velké díky. Je radost se dívat, když to někdo umí. Viděno v Klicperově divadle v HK.
Mjetelova  100 %
13.10.2023 | 68 hodnocení
+ souhlasím
Perfektní humor přesně podle mého gusta a tak charakteristický pro DD. Vynikající Ivan Trojan a Tomáš Jeřábek. První půlka je podle mě lepší, v druhé polovině ubyde humoru, ale zvážnění neubere na poutavosti. Doporučuji!
Koeman2  90 %
6.10.2023 | 185 hodnocení
+ souhlasím
Hořkosladká komedie autora a režiséra Petra Zelenky je sondou do generace padesátníků (zejména mužů). S krizí středního věku úspěšně i neúspěšně bojuje hlavní postava architekta Davida ve skvělém podání Ivana Trojana, jehož cynický pohled na svět je v kontrastu a v neustálém střetu s ženskými postavami - emancipovaná právnička Jana (Veronika Khek Kubařová), vlídná Ruska Poly (Elizaveta Maximová), aktivistka Nina a pragmatická ex-manželka Andrea (Klára Melíšková). Trojanovi skvěle sekundují Martin Myšička, Václav Neužil a Tomáš Jeřábek. Nápaditá scéna hausbótu, skvělá hudba a nekonečný sled cynických a ironických hlášek. Bravo Dejvické divadlo
Fedorocko  90 %
29.5.2023 | 755 hodnocení
+ souhlasím
Neskutečně povedená hra se spoustou humorných frází,ale i životních mouder.
Bohemák Ivan maximální herecký výkon, ale i ostatní neméně výborní a tak Dream factory 2023 s dalším divadelním majstrštykem.
Bravo Dejvické, bravo Dream factory OV.
Bernardblack  70 %
27.5.2023 | 328 hodnocení
+ souhlasím
75%
Janis  90 %
22.5.2023 | 292 hodnocení
+ souhlasím
Herecky stoprocentní, a nebylo to jen řemeslo, takže díky. Jednoduchá, ale hravá a precizní scéna, která se pro mě trochu odkazuje k Černé díře.
Dialogy jsou výborně napsané i provedené, jen to téma mi přijde - na to, že jde o jakési bilancování padesátníka - pubertální až sebestředné, mentálně zacyklené. Nechybí pro Dejvické typický sexismus a vlastně i kapka misogynství. Nicméně oceňuji, že v této hře dostaly prostor i méně známé herečky (velmi se mi líbil projev E. Maximovy) a ne jen mediální VIP, jak bývalo zvykem. Škoda ale, že herecky suverénní soubor jen variuje stereotypní temata českých filmů a nedokáže přijít s aktuálními tematy.
Tereza Rybková  0 %
12.4.2023 | 48 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
EDIT 2: Opravdu nepochopím, že se inscenace ve výroční anketě vzhledem k níže napsanému objevila v tipech redakce! Měním své hodnocení na čistou nulu!

EDIT: Beru zpět své hodnocení a musím ho ještě ponížit. Byla jsem na Linda Vista v Činoherním klubu. A upřímně řečeno, přijde mi, že Fifty je tomu až podezřele podobné. Nechápu, že na to nikdo z kritiků neupozornil - premiéra Linda Vista byla před Fifty a ještě navíc se jedná o hru, která je už několik let stará. Ok, Trojan je fajn, ale Fridrich v Činoherním klubu úžasný!

Přijde mi to jako mnoho povyku pro nic. Ale možná prostě jenom nejsem cílovka.
Frankovka  100 %
4.4.2023 | 282 hodnocení
+ souhlasím
Absolutní divadelní top zážitek.
Gimli35  60 %
4.4.2023 | 289 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Trojanův Prebinger jako "smolař s dobrým srdcem"? Spíš bezskrupulózní postarší obšourník, sebestředně manipulující všemi kolem sebe. A hlavně pozor na zlou, vyčůranou mládež!

Nepopírám, že I. Trojan umí hrát a ostatní s ním celkem zdatně drží krok, marně však přemýšlím, za co právě Fifty posbírala všechny ty ceny. Ze Zelenkových inscenací v DD pro mě jednoznačně nejslabší.
Fekete  80 %
24.3.2023 | 167 hodnocení
+ souhlasím
Videno 23.3.2023, 9 rada. Tesil jsem se a byl jsem odmenen nadprumernym predstavenim na ktere pujdu kdykoli znovu a rad. Tedy kdyz se na me opet v mesicni pocitacove tombole usmeje stesti.
Hausbot jako kulisy jeviste, to nevymyslis. Trochu jina Teorie tygra. I Trojan pri svem druhem rozvodu svede pravnicku exmanzelky a k 50 narozeninam si preje sex ve trech. To je zacatek konce. V prvnim polocase hlaskovani jako o zivot, v druhem zvazneni a strizliveni. Koho napadlo jmeno pro dite Nautilus ? Nebo skola Vyssi kocici, ktere jsou jen v Rusku ? Co veta, to perla :D
Na zaver musim doplnit, ze to rozhodne neni predstaveni pro volice M. Zemana !
J.anek  80 %
23.3.2023 | 499 hodnocení
+ souhlasím
Dlouho je to spíš takový sprint od fóru k fóru a od pointy k pointě. Děje se tak nadhledem a hereckou bravurou. Potom příběh z hausbótu, příběh o vztazích a taky trochu o Zemanovi, který dokáže lidem pokazit i sex, poněkud potemní a přestane být povrchní.
Voličům onoho kýblu špíny, který pomalu upadá do zapomenutí, bych tuhle inscenaci rozhodně nedoporučoval, ale všem ostatním ano. Ostatně Zemanovi voliči do divadla nechodí, takže pohoda.
Velkou radost jsem měl z Denisy Barešové - na jevišti DD jí to jde skvěle.
LavinieCamui  100 %
10.2.2023 | 842 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Skvěle napsaná hra, vypointované dialogy a výborní herci v čele s Ivanem Trojanem, který prakticky neopustí jeviště. Nádherná funkční scéna. Neskutečně zábavné. Zážitek, který hned tak nic nepřekoná.
Ivka83  100 %
14.12.2022 | 8 hodnocení
+ souhlasím
Je na místě určitě vyzdvihnout neuvěřitelné herecké výkony a jejich souhra, která funguje dokonale. Je vidět, že zde funguje mezi herci a herečkami skvělá chemie. Nepamatuji si představení, kdy bych se smála od začátku až do konce. Skvělé bylo taky dramaturgické zpracovaní a nádherná scéna. Moc ráda se určitě ještě někdy zajdu podívat.
Nela22  100 %
13.12.2022 | 7 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Byla to moje první návštěva Dejvického divadlo a musím říct, že rozhodně neodcházím zklamaná. Smála jsem se od začátku až do konce představení. Musím uznat, že místy to byl i dost laciný humor, ale ten herci dokázali velmi vyzdvihnout. Vynikající Ivan Trojan v hlavní roli, kterého ale skvěle doplňují Václav Neužil, Martin Myšička, Veronika Kubařová, Elizaveta Maximová a mnoho dalších. Skvělá byla i hudba, která doplňovala celé představení. Ráda se přijdu podívat znova.
Marda  100 %
13.12.2022 | 8 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
První co musím vyzdvihnout je skvělé herecké obsazení. Krásný výkon pana Trojana, ale nesmíme ani zapomenout na skvělé ženské obsazení v podání Kubařové, Maximové a dalších. Spojení pana Zelenky s Dejvickým divadlem opět nezklamalo a přineslo spoustu humoru a zábavných scén. Objevuje se zde spousta vulgarit, ale již z popisu hry bylo patrné, že se jimi nebude šetřit. V poslední řadě stojí za zmínku i překrásná scéna houseboatu.
Jaroslavz  30 %
8.12.2022 | 83 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Mnoho povyku pro nic. Dejvické se zaseklo kdesi na přelomu devadesátek a nového tisíciletí. Co bylo cool, je dneska zívačka. Zelenkovi jdou dobře hry s přesahem k politice, Teremin, Molekula... Ale tohle hnípání se v krizi 50+ zavání doslovností. Jasně, Trojan, Neužil jsou úžasní hráči, ale potřebovali by posun, inspiraci, vývoj. Tak jak to uměl s Dejvičáky Krobot. Současné divadlo vypadá jinak.
Karel Toman  30 %
7.12.2022 | 67 hodnocení
+ souhlasím
(+4)
Dejvické divadlo někdy také šlápne vedle... Zelenkův text je dost banální, ne příliš vtipný, z poněkud staré doby. Ivan Trojan samozřejmě excelentní, ale posun ke dnešku by už DD opravdu slušel.
Doublefish  100 %
5.12.2022 | 58 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
100% Petr Zelenka, 100% Dejvické divadlo, 100% Nikola Tempír.
Danielafil  100 %
11.1.2024 | 4 hodnocení
+ souhlasím
To je prostě paráda od začátku do konce! Nevím co víc pochválit, herce, příběh, humor, scénu. Vše do sebe zapadalo. Opravdu jsme se bavili tak, jak v divadle už dlouho ne.
Hannibal  100 %
24.6.2024 | 34 hodnocení
KyleReese  90 %
2.6.2024 | 29 hodnocení
Marťus  80 %
12.2.2024 | 130 hodnocení
Papirek32  90 %
12.2.2024 | 168 hodnocení
Martina123  90 %
12.2.2024 | 109 hodnocení
Birter  90 %
11.2.2024 | 202 hodnocení
Peetra  100 %
11.1.2024 | 168 hodnocení
Mau  90 %
15.10.2023 | 111 hodnocení
Jeane987  100 %
6.10.2023 | 85 hodnocení
Masarka14  90 %
5.10.2023 | 27 hodnocení
Unionboy  90 %
5.10.2023 | 466 hodnocení
Zoe.x  80 %
17.9.2023 | 34 hodnocení
Maryš  80 %
13.6.2023 | 37 hodnocení
Janha  70 %
29.5.2023 | 139 hodnocení
Tamcitu  90 %
29.5.2023 | 63 hodnocení
SBN  40 %
21.5.2023 | 187 hodnocení
Misoponia  90 %
20.5.2023 | 53 hodnocení
Davez  90 %
20.5.2023 | 106 hodnocení
Aneta Věžníková  100 %
20.5.2023 | 111 hodnocení
Applejuice  90 %
6.3.2023 | 379 hodnocení
Raoul Duke  70 %
5.3.2023 | 32 hodnocení
Tarbík  90 %
5.3.2023 | 165 hodnocení
Frank Shelley  90 %
28.2.2023 | 51 hodnocení
Bart  80 %
16.2.2023 | 11 hodnocení
Kokosbaba  80 %
27.1.2023 | 125 hodnocení
Marcela  90 %
27.1.2023 | 418 hodnocení
Karinaz  100 %
15.1.2023 | 32 hodnocení
Lojzek  100 %
13.12.2022 | 7 hodnocení
Betty  80 %
3.12.2022 | 13 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.