Divadlo Na Jezerce

Už je tady zas!

Premiéra: 16.3.2017 | 2:05
Překlad románu: Michaela Škultéty. Scéna: Jan Balcar. Kostýmy: Lucie Halgašová. Režie: Matěj Balcar.
Adaptace stejnojmenného bestselleru. Tragikomedie, která si brilantně pohrává s představou, co by bylo, kdyby Hitler v roce 1945 nespáchal sebevraždu, ale třeba jen usnul...
Divadlo Na Jezerce
Hodnocení inscenace
Redakce
74 %
Uživatelé
76 %
náš tip
Tip od redaktorů: Pavel Širmer, Jan Pařízek, Helena Grégrová  Tip od redaktorů: Pavel Širmer, Jan Pařízek, Helena Grégrová  Tip od redaktorů: Pavel Širmer, Jan Pařízek, Helena Grégrová
76421000
Chci vidět - přidat do seznamu

Volby

Hodnocení (46)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  70 %
(zadáno: 16.2.2019, počet hodnocení: 890)
+ přínosný / zajímavý komentář
Podařená satira, která zábavnou formou varuje před nebezpečím "jednoduchých" řešení, které je neustále přítomné. Skvělý výkon podává v roli Hitlera O.Kavan - má naučená typická gesta, nijak ovšem postavu nekarikuje, a tak z jeho projevu chvílemi i zamrazí. Podařily se také zpravodajské dotáčky, které působí opravdu přirozeně, přesně jak večerní zprávy. Nenásilně se podařilo dodat i několik vtipných komentářů na českou současnost. Trošku horší je to s dynamikou - střídání Hitlerových komentářů a scén s jeho obdivovateli působí po čase trochu mechanicky.
Pavel Širmer  70 %  Tip Pavel Širmer
(zadáno: 10.1.2018, počet hodnocení: 1694)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
75%. Nenapíši zde nic nového. Zdařilá adaptace knihy pohrávající si s myšlenkou „Hitler v současnosti“. Inscenace předává chytrý humor předlohy, navíc okořeněný nenásilnými a smysluplnými odkazy k posledním dnům (a to i v české kotlině). Bulvárnější ráz není problémem, repertoár komerčního divadla tento počin vyloženě zdobí. Hlavní představitel O. Kavan se úlohy Hitlera zhostil bravurně, neomezoval se jen na vnějškové připodobnění. Dal nahlédnout i pod povrch fanatikovy duše, jehož nebezpečnost na první pohled nemusí být zřetelná.
Jan Pařízek  80 %  Tip Jan Pařízek
(zadáno: 22.11.2017, počet hodnocení: 794)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Opravdu velmi vydařená satira. Dobře zpracovaná, správně vystavěná a bez slabších míst. Spousta trefných narážek a přirovnání, k tomu svým způsobem též hezky vtipné, ale s výrazným mrazivým podtextem. Nijak se zde neparoduje, ani neshazuje, ba naopak spíše vážně upozorňuje na podceňovanou sílu jednoduché manipulace. Celé je to pak dobře vztaženo k aktuálním problémům a současné situaci. V hlavní roli zde podává přesvědčivý výkon O. Kavan, jenž skvěle pracuje s gesty, pohyby i tónem hlasu. Výrazně tak přispívá k silnému dopadu, jenž tato hra dokáže u diváka zanechat.
Jiří Landa  70 %
(zadáno: 18.5.2017, počet hodnocení: 2897)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
75% Přesná ukázka komedie s přesahem, jejíž aktuálnost chvílemi až děsí. Zdařilá divadelní adaptace příběhu pohrávajícího si s možností, že by se jeden z největších zločinců novodobé historie objevil v současnosti. Kam za těch sedmdesát let od jeho smrti naše společnost došla a jaké "celebrity" lidé často uctívají? Trefné obsazení O. Kavana do role Hitlera. Ten tuto figuru ztvárňuje s citem pro míru, nikterak ji neparoduje, a přesto má dar rozesmát i tnout tzv. "do živého", kdy divákův úsměv náhle zhořkne. M. Balcarovi se podařilo vystavět solidní inscenaci s vyrovnanými hereckými výkony.
Helena Grégrová  80 %  Tip Helena Grégrová
(zadáno: 19.3.2017, počet hodnocení: 1458)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+1)
75 %. Velmi trefný satirický šleh, jehož razanci umocňuje humor, který přesně a bez skrupulí pojmenovává naši stále nemocnější současnost a důsledně pracuje s pointami, z nichž mrazí. Adolf Hitler jako "deus ex machina" - bizarní, ale také až hrozivě účinná facka... Nelze nevyzdvihnout výbornou hereckou práci Ondřeje Kavana a fakt, že se mu po celou dobu inscenace daří udržet optimální punc civilní autenticity, prostý jakékoli zjednodušující karikatury. Svou postavu a diváky tak dovede ke katarzi finálního sdělení, či ke značně nelichotivé, ale potřebné terapii citelným šokem. Jauvajs!
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Jerman  70 %
(zadáno: 21.2.2020, počet hodnocení: 70)
přínosný / zajímavý komentář
Zdařilá Balcarova dramatizace utopického románu o návratu Hitlera do současného Německa. Zinscenováno klasickým způsobem v komorním formátu s jednoduchou scénografií, doplněno výbornými uvěřitelnými dotáčkami, které prezentují televizní zpravodajství (zahrála si sebe i paní Drtinová). Představení má ve svém průběhu vzestupnou tendenci, do přestávky je to čistá nezávazná komedie, když pak po přestávce začínají brát Hitlera postupně všichni vážně začíná mrazit v zádech a publiku už se tolik smát nechce. Zdařilá snaha i o přesah k současným českým politickým poměrům. Divadlo, které baví i varuje.
Honza_v_botach  90 %
(zadáno: 11.11.2019, počet hodnocení: 40)
přínosný / zajímavý komentář
(M) 95 %

Adaptace stejnojmenného bestselleru. Tragikomedie, v níž si autor brilantně pohrává s představou, co by se odehrálo, kdyby se v naší současnosti v berlínském parku na trávníku probudil Adolf Hitler.

Hra velmi silně rezonuje s dnešní dobou.

Potlesk ve stoje.
Michvon  70 %
(zadáno: 3.5.2019, počet hodnocení: 175)
přínosný / zajímavý komentář
Poměrně zábavná satira, ztvárnění dost old school. Ale celkme to šlape. Kavan super, Hrušínská naopak hrozná.
KateDanny  90 %
(zadáno: 17.4.2019, počet hodnocení: 56)
přínosný / zajímavý komentář
Výborná hra a skvělý herecký výkon pana Kavana. Hra u které mrazí.
Tereza.vogeltanzova  80 %
(zadáno: 11.2.2019, počet hodnocení: 5)
přínosný / zajímavý komentář
Mix humoru a místy velmi mrazivé satiry.
Ondřej Kavan v hlavní roli exceluje!
Vitounek  90 %
(zadáno: 13.11.2018, počet hodnocení: 103)
přínosný / zajímavý komentář
Skvěle! Vynikající Ondřej Kavan, někdy až děsivě. Vtipné a zároveň burcující.
Dr.mvdr  80 %
(zadáno: 24.7.2018, počet hodnocení: 86)
přínosný / zajímavý komentář
Výborně nastudováno, výborně odehráno, jemně podané kontroverzní téma. Tak by v mých představách mělo vypadat moderní divadlo.
Varan  60 %
(zadáno: 9.5.2018, počet hodnocení: 103)
přínosný / zajímavý komentář
Ondřej Kavan je jak vizuálně, tak gestikulací velmi přesvědčivým Adolfem Hitlerem. Hra je ale spíše komedií, ačkoli se najdou okamžiky, kdy člověka lehce zamrazí, když si uvědomuje paralely se současností. Líbily se mi filmové dotáčky s reálnými moderátorkami (Drtinová, Surovcová), které tématu dodaly na autenticitě. Obecně ale musím bohužel říct, že jsem se s touto hrou asi úplně nepotkal, čekal jsem od ní přece jen trochu víc a odcházel lehce zklamaný.
Eviik  80 %
(zadáno: 28.4.2018, počet hodnocení: 288)
přínosný / zajímavý komentář
Hra, u které se člověk baví, ale zároveň ho tak nějak dost mrazí z toho, jak je to celé blízko realitě nejen v naší české kotlině (i pokud si divák důkladně přečte citát Karla Čapka v programu hry). Na Ondřeje Kavana se tu pěje chvála a o to víc jsem na jeho výkon byla zvědavá. Je opravdu naprosto dokonalý. Jediné, co mu ubírá na 100% autenticitě, je skutečnost, že mluví česky ;-). Ani herci ve vedlejších rolích však odvádí překvapivě dobré výkony.
RadovanK  90 %
(zadáno: 13.3.2018, počet hodnocení: 5)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající představení! Skvělá satira s velikým přesahem, ze kterého místy běhá mráz po zádech. Hra názorně ukazuje, jak blízko je hrana, za kterou je totalita. Ona je vlastně pořád na dosah a stačí velmi málo a už v tom zase jedeme. A tohle sdělení/varování je tlumočeno dokonale.
Zcela mimo řadu stojí úžasný výkon Ondřeje Kavana, on je 2 hodiny opravdovým Hitlerem. Tohle je na Thálii. Úžasné! Děkuji všem hercům za zážitek.
Jirkan  80 %
(zadáno: 6.3.2018, počet hodnocení: 564)
přínosný / zajímavý komentář
5.3. 2018 (85%): Je tu kontroverzní téma, které funguje, rezonuje, překvapuje. Některá "vtipná místa" mi vtipná úplně nepřišla, protože jejich obsah (síla) má poměrně dost velké následky, ale neznamená to, že s tím nesouhlasím, naopak. O to více si jeden tu záklaní myšlenku uvědomí. Pak je tu fakt, že bych něco takového od Jezerky nečekal (a co na to tradiční divák?). Sama inscenace je v některých významech dost popisná a doslovná, ale opět: nějak to základní myšlence neublíží. Hodně jsem o této inscenaci přemýšlel. Ondřeje Kavana jsem několikrát viděl, ale tedy velmi mile překvapil.
Vladimír Rogalewicz  80 %
(zadáno: 4.2.2018, počet hodnocení: 671)
přínosný / zajímavý komentář
Velice povedená vyvážená politická satira. Znamenitá režie, která nikde netlačí na pilu a všechny scény dobře vypointuje. Nemalý díl na úspěchu má O. Kavan - role je to sice vděčná, ale mohla by být snadno karikovatelná. kavanovo civilní pojetí je mimořádně působivé. Inscenace dokáže velikou zkratkou reagovat i na politické dění posledních dnů.
Jewel  80 %
(zadáno: 1.1.2018, počet hodnocení: 21)
přínosný / zajímavý komentář
Ondřej Kavan famózní.
Jenda.matousek  80 %
(zadáno: 17.12.2017, počet hodnocení: 337)
přínosný / zajímavý komentář
Precizně udělaný a smysluplný počin na komerční scéně je vždy jev, který je třeba náležitě ocenit. Autoři sice udělali z Hitlera trochu moc velkého sympaťáka, ale i díky této stylizaci, kterou O. Kavan bravurně udržel, si mohli dovolit rozehrát hru plnou (bohužel) velice aktuálních otázek. Ano, je to především komedie, nakonec mi bylo líto, že vážnějších momentů jako s babičkou K. Hrušínské nebylo více, ale jinak víceméně nemám co vytknout. Potěšilo mě, že také herci v menších rolích odvádí velice solidní práci, což nebývá vždy pravidlem.
Dzaamek  70 %
(zadáno: 25.11.2017, počet hodnocení: 70)
přínosný / zajímavý komentář
Představení mě trochu zklamalo, pokusím se toto zklamání popsat, i když to asi půjde stěží.
Čekal jsem, že při něm zažiji na vlastní kůži, jak snadné je podlehnout. Že si budu říkat, vždyť má vlastně pravdu, a že jen jméno Hitler mi zabrání postavit se na jeho stranu. Protože ono je snadné podlehnout a přiživování iluze, že nám se to stát nemůže a že "oni" jsou úplně jiní lidé než my, staví zbytečné příkopy.
Tuto možnost zničila karikaturizace Hitlera, například monolog o psích rasách. A také odkazy na současnou politiku, sdělující publiku kdo jsou ti zlí populisté, zabily možnost nadhledu.
Magda B.  90 %
(zadáno: 6.11.2017, počet hodnocení: 10)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělá satira, která místy působí až mrazivě. Ondřej Kavan v hlavní roli byl skutečně perfektní.
Barka  70 %
(zadáno: 30.10.2017, počet hodnocení: 261)
přínosný / zajímavý komentář
Mám stejný pocit, jako po přečtení knihy - že se z toho dalo dostat víc. Herecký výkon Ondřeje Kavana byl velmi dobrý, o tom žádná, ale celkově to na mě působilo tak nějak nenápaditě. Pro mě to málo gradovalo, vše bylo jen ve slovech, ale dynamika hry se neměnila. Lidi se smáli až se za břicha popadali, ale mně to vlastně vůbec vtipné nepřišlo, naopak. A to je možná ten hlavní problém, jaký s tím mám, hra se tváří jako komedie, ale poselství je zatraceně vážné, jenže režie s tím zachází právě JEN jako s komedií a to je málo. A hlavně, Hitler z toho vychází jako kladná sympatická postava :/
Zupri  70 %
(zadáno: 14.6.2017, počet hodnocení: 97)
přínosný / zajímavý komentář
Děsivé, poučné a dobré divadlo.
Michkyse  70 %
(zadáno: 15.5.2017, počet hodnocení: 100)
přínosný / zajímavý komentář
Až děsivě aktuální... Nejen z rozhovoru s Danielou Drtinovou v představení diváka mrazí. Ondřej Kavan se role Adolfa Hitlera zhostil se ctí.
Domi.Mac  40 %
(zadáno: 4.5.2017, počet hodnocení: 59)
přínosný / zajímavý komentář
Když se nepovede dramatizace, do hlavní role se obsadí průměrný herec a režisér si dá dovolenou. Na jednu stranu odvážný krok od tohoto divadla, na druhé promarněná šance. Kavan se nevyhýbá klišé a divné maše seriálového herce, Hrušínská přehrává, zbytek herců nepřekvapil. Škoda.
Antioch  80 %
(zadáno: 6.4.2017, počet hodnocení: 149)
přínosný / zajímavý komentář
repríza 6.4.2017
Inka1305  80 %
(zadáno: 17.3.2017, počet hodnocení: 12)
přínosný / zajímavý komentář
První část spíše zábavná, na konci spíš mrazí jak je to aktuální. Kavan výbornej, rozhovor s Drtinovou nejlepší
Bernardblack  80 %
(zadáno: 14.3.2017, počet hodnocení: 301)
přínosný / zajímavý komentář
75%
"Všechno nebylo jenom špatné"...aneb satira nastavující zrcadlo naší pokřivené společnosti(lepší než film a šlapající knížce na stránky:)jo a Drtinová to dobře drtí:)
JMM  100 %
(zadáno: 4.9.2019, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Naprosto vynikající.
Emma Mývalová  40 %
(zadáno: 15.3.2017, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Hitlera vylíčeného jako gentlemana nenajdete v Peroutkově Přítomnosti, nýbrž v představení Na Jezerce. A světe div se, nejvíce empatie projevuje potomkům přeživších holocaustu. Ondřej Kavan Hitlera sice připomíná vizáží, nepochytil však jeho gesta ani dikci. Zachránil ho však scénář, neboť ostatní postavy většinu svého času na jevišti chválí hlavního protagonistu, jak skvěle vůdce imituje. Přitom jim uniká, že jde o Hitlera samotného. Zde tkví hlavní zápletka. V představení na Jezerce se však vůbec neobtěžovali s jejím rozplétáním. Zasmála jsem se alespoň u reportáže s Drtinovou.
Kedy  80 %
(zadáno: 14.10.2020, počet hodnocení: 93)
Te_rez  70 %
(zadáno: 10.10.2020, počet hodnocení: 24)
Hormar  80 %
(zadáno: 11.3.2020, počet hodnocení: 13)
Violetka  90 %
(zadáno: 6.10.2019, počet hodnocení: 48)
Rightak  90 %
(zadáno: 26.4.2019, počet hodnocení: 34)
Xcepek  70 %
(zadáno: 16.2.2019, počet hodnocení: 555)
Unionboy  40 %
(zadáno: 16.2.2019, počet hodnocení: 269)
Petra.  80 %
(zadáno: 23.11.2018, počet hodnocení: 44)
Pid  60 %
(zadáno: 3.6.2018, počet hodnocení: 21)
Kutikk  80 %
(zadáno: 29.5.2018, počet hodnocení: 11)
Andreasarovcova  80 %
(zadáno: 20.5.2018, počet hodnocení: 11)
Kritik  80 %
(zadáno: 4.4.2018, počet hodnocení: 70)
Lenka458  80 %
(zadáno: 23.12.2017, počet hodnocení: 120)
Plšík  70 %
(zadáno: 27.9.2017, počet hodnocení: 591)
Renée  80 %
(zadáno: 10.6.2017, počet hodnocení: 96)
Hanichka  80 %
(zadáno: 19.3.2017, počet hodnocení: 51)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.