Švandovo divadlo [velký sál]

Pohřeb až zítra

Premiéra: 27.5.2017 | 1:30x
Dramaturgie: Martina Kinská. Výprava: Jozef Hugo Čačko. Hudba: Michaela Poláková a citace. Režie: Daniel Hrbek.
Černá komedie ze současnosti. Měla to být poklidná večeře, důstojné setkání v předvečer babiččina pohřbu. Po delší době zase celá rodina: matka, dvě dospělé dcery, náctiletý syn i bývalý manžel. A možná ještě někdo. Zbytečně neprovokovat, jenom se potkat a nemluvit o ničem konfliktním, aby zítřejší pohřeb proběhl v poklidu. Ovšem od začátku je zřejmé, že dnešek rozhodně klidný nebude. Zoufalost a absurdita mají k sobě zatraceně blízko...
14!    
Švandovo divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
69 %
Uživatelé
64 %
náš tip
Tip od redaktorů: Lukáš Holubec, Helena Grégrová, Michal Novák  Tip od redaktorů: Lukáš Holubec, Helena Grégrová, Michal Novák  Tip od redaktorů: Lukáš Holubec, Helena Grégrová, Michal Novák
64501000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
24.6.19:00Anglické titulkyvstupenky
15.9.Čt19:00Anglické titulkyvstupenky
24.6.19:00 vstupenky
Anglické titulky
15.9.Čt19:00 vstupenky
Anglické titulky

Volby

Hodnocení (58)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Koula  70 %
(zadáno: 31.12.2018, počet hodnocení: 1598)
+ přínosný / zajímavý komentář
74,99 % Komedie, jež je zdařilou kombinací rodinného a společenského dramatu, pro mě osobně cenná především málokdy viděným střízlivým pohledem na migrační otázku, Natálie Kocábová tak nechává diváka vyslechnout i hlas, který se ve vypjatém pořvávání obou extrémních táborů obvykle ztrácí.
Iva Bryndová  70 %
(zadáno: 3.8.2018, počet hodnocení: 347)
+ přínosný / zajímavý komentář
Velmi dobrá černá komedie. Byť v první polovině působí zbytečně hystericky a ukřičeně - některé zvraty a hádky jsou až zbytečně a někdy jen stěží uvěřitelně vygradované. Postupem si však divák na tempo hry a její styl a atmosféru rodinného setkání právě téhle "povedené" rodinky zvykne. Herecké výkony jsou hodně dobré a skvělá je scéna. (Jen by v tom názvu vlastně pohřeb být vůbec nemusel, mohla by to být jakákoli jiná rodinná večeře (vzhledem k prostoru pro babi), ale to by nepůsobilo marketingově tak dobře...)
Lukáš Dubský  60 %
(zadáno: 31.1.2018, počet hodnocení: 935)
+ přínosný / zajímavý komentář
65%. Svižně napsaná konverzační tragikomedie, která si bere na paškál rodinné vztahy, což je téma, které se bytostně dotýká snad každého diváka. Dialogy jsou vtipné, řeší se zásadní věci i banální problémy. Trochu problém je s gradací - rodinná večeře se od začátku zvrhává v hádky, obviňování, což po čase působí poněkud obehraným dojmem. V druhém plánu se řeší téma uprchlíků, ale pro vyznění inscenace není nikterak zásadní. Z herecké sestavy mě nejvíce zaujali R.Jašków a L.Veselý, příliš mi neseděla postava Andy, kterou hrála N.Řehořová. (více v článku na blogu)
Lukáš Holubec  70 %  Tip Lukáš Holubec
(zadáno: 4.1.2018, počet hodnocení: 691)
+ přínosný / zajímavý komentář
Natálie Kocábová si dala na textu velmi záležet a to je zřejmě největší předností celé inscenace. Citlivé téma ztráty rodiny a jejího rozpadu je hlavní dějovou linkou, přičemž se chvílemi naťuknou i další problémy vzájemného soužití. Velkou roli hraje také scéna, prostorný dům, domov, který je svědkem toho, že i nefunkčnost v rodině může její jednotlivé členy k sobě vzájemně poutat. A tak i zdánlivý detail, jako je rodinné album fotek, má v inscenaci svůj podstatný účel. Herecky se pak vyřádili Natálie Řehořová, Beáta Kaňoková a Robert Jašków. Zdařilá, současná hra podána vtipně a energicky.
Pavel Širmer  60 %
(zadáno: 10.12.2017, počet hodnocení: 1774)
+ přínosný / zajímavý komentář
N. Kocábová v jedné rodině soustředila problémy, s nimiž se dnes lidé (Čechy nevyjímaje) potýkají. Vrší a předkládá různé paradoxy, aby dospěla k pointě sice relativně banální, ale ze společenského hlediska klíčové. Potenciál slibného textu s živými i vtipnými dialogy nebyl zcela dramaturgicky a režijně využit, vyznění řady situací nedotažené. Své postavy nejpřesvědčivěji vybalancovali R. Jašków a B. Kaňoková, B. Pavlíková neobsáhla Matku v celé její rozmanitosti, N. Řehořová nevěrohodná ve vypjatějších okamžicích. Efektní výprava. Osobně bych titul mezi redakční tipy nezařadil.
Jan Pařízek  70 %
(zadáno: 24.11.2017, počet hodnocení: 816)
+ přínosný / zajímavý komentář
Za mě určitě vydařená inscenace. Dobře napsané, hezky vykresleny jednotlivé postavy i vztahy mezi nimi. Některé situace jsou už možná trochu více přestřelené, ale hře to spíše prospívá a nejde to zase nikam do absurdna. Vcelku je to vše docela reálné a jakoby ze života, takže se s tím jde lépe ztotožnit. Celkově to nijak nenudí, v průběhu dobře graduje a donutí i k zamyšlení nad vlastní rodinou nebo nad tím, jak důležité rodinné vztahy jsou. Herecky výtečný R. Jašków a vedle něj též L. Veselý a B. Kaňoková.
Helena Grégrová  80 %  Tip Helena Grégrová
(zadáno: 16.9.2017, počet hodnocení: 1494)
+ přínosný / zajímavý komentář
75 %. "Taková normální rodinka" 21. století. ;) Černá komedie s humorem místy ostřejším než střepy ze skleničky, kterou je prostě potřeba někdy praštit o zem. Nejvhodnější čas pro poněkud brutální, ale o to účinnější vztahovou terapii šokem skrze gejzíry náhlé upřímnosti? Předpohřební večeře přece! Inscenace pulzující silou výpovědi. Tolik aktuální, tolik ze života a tak autenticky zahrané, že ještě teď tleskám a ještě teď mě mrazí...
Michal Novák  70 %  Tip Michal Novák
(zadáno: 5.7.2017, počet hodnocení: 1074)
+ přínosný / zajímavý komentář
Již hry uvedené pod hlavičkou Divadla Puls naznačovaly, že Natálie Kocábová umí napsat řízné dialogy. Sledujeme plejádu prudkých povah a jeden protipól „z jiného světa“. Z jeviště doslova (až nepříjemně) cáká hysterie a konflikty neberou konce, ale vtip Kocábové text má taky. Cenné přitom je, jak se dotýká současných reálií a právě hysterického myšlení našinců. Mezi řádky se skrývá angažované téma a pro bojácné české divadlo je tato hra vlastně průkopnická. Zápletka se možná otírá o banality, režie to však eliminuje prací s komediálním potenciálem hry. O zbytek se starají skvělí herci.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Čiko  30 %
(zadáno: 8.4.2022, počet hodnocení: 840)
přínosný / zajímavý komentář
Tato inscenace mě opravdu minula, stejně tak humor. Já jsem ho v ní vlastně téměř nenašel. Ani ten černý, kamenný, sarkasmus, prostě nic. Taková trochu uječená domácnost, která se rozhádá a snaží se to napravit. Pro mě nic víc, občas průměr, občas nuda...
Kateřina Vodáková  60 %
(zadáno: 11.9.2021, počet hodnocení: 131)
přínosný / zajímavý komentář
Není to hloupé a prvoplánově smací. Jako vždy skvělý R. Jašków, mile překvapila B. Kaňoková. Zdařilá bytová scénografie i hudební složka. Dějově se v některých situacích každý tak nějak poznáme...
Anah  40 %
(zadáno: 3.10.2019, počet hodnocení: 184)
přínosný / zajímavý komentář
45% za současné aktuální téma a výkon Roberta Jaškowa, ale kdo proboha navrhoval ty dámské kostýmy? Nebo to byl nějaký záměr, že herečkám vůbec neseděly? Vypadaly v nich jak z osmdesátých let a přitom to byla hra ze současnosti. Souhlasím s níže uvedeným názorem že opravdu vynikající hra o intoleranci uprchlíků "Strach jíst duši" se hraje v Brně.
Vaklav  60 %
(zadáno: 3.2.2018, počet hodnocení: 260)
přínosný / zajímavý komentář
62%(1+1% navíc za výkon obou pánů) - dovolím si podepsat příspěvek L. Dubského.
Doplním snad jen, že N. Řehořová za postavu Andy nemůže (a hraje ji dobře a naplno). V tomto kontextu ale nelze než souhlasit s dalším příspěvkem, že toho křiku bylo obecně až dost a někdy až moc.
Nečekejte salvy smíchu. Nicméně se příjemně pobavíte a třeba vám sem tam něco něco připomene.
Zupri  40 %
(zadáno: 10.1.2018, počet hodnocení: 108)
přínosný / zajímavý komentář
Na mě zbytečně vulgární a uhádané. Postrádala jsem cokoliv jiného.
Pozitivní je výborný výkon Natálie Řehořové, přestože se její text skládal z 90% ze sprostých slov - a dle mého názoru úplně zbytečně. Škoda.
Margaret  80 %
(zadáno: 5.1.2018, počet hodnocení: 97)
přínosný / zajímavý komentář
Svižná komedie, kde se celkem rychle střídají vtipné situace s těmi, kde by se dusno mohlo krájet. Aktuální, veselé i smutné, absurdní, bavili jsme se.
Honza1  70 %
(zadáno: 1.1.2018, počet hodnocení: 84)
přínosný / zajímavý komentář
Současné, aktuální, ze života. Hra má lepší i slabší místa, ale celkově svižné představení, které nenudí a jemuž určitě prospělo, že je upraveno na cca 90 minut bez přestávky.
Michvon  50 %
(zadáno: 13.12.2017, počet hodnocení: 193)
přínosný / zajímavý komentář
Nenapsat to celebrita a nebýt to autobiografické, neštěkl by po tom dle mého pes. Ano, dialogy šlapou, ale to je málo. Ukřičené, o ničem. Proboha, chcete-li něco aktuálního o uprchlících a ne/toleranci, jeďte do Brna na Strach jíst duši. Procenta hlavně za snaživé herce, hudbu a light design.
Misa  90 %
(zadáno: 31.10.2017, počet hodnocení: 81)
přínosný / zajímavý komentář
Výborné. Aktuální, autentická, fresh, vtipná konverzačka s civilními hereckými výkony a krásnou scénou. Rozhodně si nenechám ujít další hru od Natálie Kocábové, která mě velmi mile jako autorka překvapila.
Mora  80 %
(zadáno: 10.6.2017, počet hodnocení: 138)
přínosný / zajímavý komentář
Ne zcela originální syžet, ale postavy i dialogy svižné, uvěřitelné a opravdu vtipné, aniž by se muselo extra tlačit na pilu. Povedená komedie.
Lovin  40 %
(zadáno: 31.5.2017, počet hodnocení: 230)
přínosný / zajímavý komentář
35%
Patrik2709  80 %
(zadáno: 27.5.2017, počet hodnocení: 38)
přínosný / zajímavý komentář
Mosty ano! Svizna, dynamicka a akutalna hra, ktora je svojim obsahom, temou aj spracovanim velmi porovnatelna niekolkym, ktore som videl nedavno v Londyne. Takto to vie v divadle vyzerat, ked sa k vyborne napisanemu textu pripoja vo vysokej kvalite vsetky ostatne nevyhnutne sucasti vratane sceny, rezie ci uzasnych hereckych vykonov. Vtipne okamihy prestriedane momentmi dojatia ci smutku - zabava aj zamyslenie, dakujem za zazitok! Toto predstavenie si rozhodne zasluzi(lo) srdecne objatie :-) P.S.1 Je trochu vulgarne, takze pruderne typy si radsej vyberu iny titul. P.S.2 Bratranec It bol super!
Zajíc  90 %
(zadáno: 20.1.2018, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělý scénář, výprava, režie i herecké výkony. Bryskní dialogy, má to spád. Duchaplný humor s přesahem.
Veridi  70 %
(zadáno: 5.6.2017, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
Asi jsem to viděla ve špatnou dobu. Přišlo mi to místy trochu nudné a všední, ale o tom to asi mělo být. Některé vtipné hlášky byly opravdu vtipné naproti tomu některé monology byly zbytečně dlouhé a o ničem.
MicRuz  50 %
(zadáno: 11.9.2021, počet hodnocení: 19)
Kokosbaba  60 %
(zadáno: 18.11.2020, počet hodnocení: 115)
Marťus  70 %
(zadáno: 11.10.2020, počet hodnocení: 101)
Dovemummy-Alena S.  60 %
(zadáno: 10.10.2020, počet hodnocení: 147)
Zma  70 %
(zadáno: 6.10.2020, počet hodnocení: 31)
Jantarovájovana  60 %
(zadáno: 10.3.2020, počet hodnocení: 21)
Semtamťuk  80 %
(zadáno: 3.3.2020, počet hodnocení: 78)
Anna R.  70 %
(zadáno: 15.11.2019, počet hodnocení: 30)
Simonst  60 %
(zadáno: 13.11.2019, počet hodnocení: 51)
Plšík  70 %
(zadáno: 25.10.2019, počet hodnocení: 652)
Anyzz  60 %
(zadáno: 25.10.2019, počet hodnocení: 16)
Papirek32  100 %
(zadáno: 25.10.2019, počet hodnocení: 155)
Darla22  60 %
(zadáno: 15.10.2019, počet hodnocení: 27)
Adela_H  50 %
(zadáno: 25.3.2019, počet hodnocení: 67)
Xcepek  60 %
(zadáno: 16.3.2019, počet hodnocení: 587)
Snekac  60 %
(zadáno: 10.3.2019, počet hodnocení: 173)
Radkamp  70 %
(zadáno: 1.6.2018, počet hodnocení: 14)
Národosolsobě  50 %
(zadáno: 20.5.2018, počet hodnocení: 305)
Marcela  70 %
(zadáno: 27.3.2018, počet hodnocení: 410)
JJRock  20 %
(zadáno: 20.3.2018, počet hodnocení: 47)
Prsi  90 %
(zadáno: 4.2.2018, počet hodnocení: 34)
Terrysh  80 %
(zadáno: 29.1.2018, počet hodnocení: 56)
Teres  80 %
(zadáno: 27.1.2018, počet hodnocení: 126)
Unionboy  60 %
(zadáno: 27.1.2018, počet hodnocení: 304)
Andreasarovcova  50 %
(zadáno: 27.1.2018, počet hodnocení: 11)
Lenka458  70 %
(zadáno: 23.12.2017, počet hodnocení: 120)
MarekLinhart  70 %
(zadáno: 24.11.2017, počet hodnocení: 152)
Michkyse  60 %
(zadáno: 31.10.2017, počet hodnocení: 100)
IlMagnifico  80 %
(zadáno: 25.9.2017, počet hodnocení: 107)
Mary  50 %
(zadáno: 19.7.2017, počet hodnocení: 78)
SisiBisi  70 %
(zadáno: 3.7.2017, počet hodnocení: 16)
Miysak  90 %
(zadáno: 17.6.2017, počet hodnocení: 37)
Lumca  70 %
(zadáno: 7.6.2017, počet hodnocení: 337)
Ba-jo  80 %
(zadáno: 7.6.2017, počet hodnocení: 225)
Togaf  60 %
(zadáno: 1.6.2017, počet hodnocení: 151)
Verapi  30 %
(zadáno: 29.5.2017, počet hodnocení: 96)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.