Švandovo divadlo [velký sál]

Popeláři

Premiéra: 7.3.2015 | 2:40
Dramaturgie: Lucie Kolouchová, Libor Vodička. Scéna: Marek Hollý. Kostýmy: Lenka Odvárková. Režie: Dodo Gombár.
Poslední uvedení: duben 2018.
Špinavý funky muzikál o čistotě. Příběh, který by chtěl prožít každý kluk, příběh, ve kterém se z popela a špíny zrodí zázrak...
14!  

inscenace již byla stažena z repertoáru

Švandovo divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
59 %
Uživatelé
59 %
59461000

Volby

Hodnocení (54)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Koula  50 %
(zadáno: 3.1.2016, počet hodnocení: 1596)
+ přínosný / zajímavý komentář
Kde se stala chyba? Asi je ve mně, nikdy jsem nechtěl být popelář... A veškeré pokusy dotknout se vážných témat mi vyzněly tak nějak prázdně, ve Švandově divadle to umějí rozhodně lépe.
Veronika Boušová  60 %
(zadáno: 26.8.2015, počet hodnocení: 277)
+ přínosný / zajímavý komentář
Originální nápad spojit funky Romana Holého s tématem komunity popelářů a jejich pouličního života se rozmělňuje v příliš širokém gestu a místy vleklém tempu. Gombárova poetika je výrazně říznuta kritikou společnosti, bohužel režisér místy sahá ke zbytečně laciným výrazovým prostředkům. Cesta k hlubokomyslnému závěru je tak dlouhá, že už si katarzi ani nevychutnáte. Herci jsou výborní, jejich nadšení dává inscenaci šanci na jistý příznivý vývoj.
Lukáš Dubský  30 %
(zadáno: 27.6.2015, počet hodnocení: 889)
+ přínosný / zajímavý komentář
Bohužel s touto inscenací jsem se zkrátka "nepotkal" (třeba je to tím, že jsem v dětství nikdy netoužil být popelář :D). Největší problém vidím ve slabém libretu, které přetéká těmi nejprvoplánovějšími fórky. Bohužel ani ty místa, ve kterých se inscenace snaží o nějakou výpověď, nevychází o moc líp, těžko skrývají svou banalitu. Celé to naštěstí zachraňují herci, kteří jsou skutečně dobří a umí si poradit s nadsázkou a absurditou, ve které je inscenace vedena. Nejlepší mi přišli R.Jašków a P.Děrgel. (více v článku na blogu)
Michal Novák  80 %
(zadáno: 25.5.2015, počet hodnocení: 1068)
+ přínosný / zajímavý komentář
Je zajímavé sledovat, jak se tato zprvu fantasmagorie rozvine ve vysoce angažované divadlo vrcholící působivou katarzní tečkou. Představí s mrazivou přesností „potravní řetězce“ fungování (naší) společnosti i degradaci lidské bytosti v „systému“. Je to sympatické o to víc, že scénář to zvládne bez levicové rétoriky. Muzikál? Tak to bych úplně netvrdil, vtipná hudební čísla každopádně přinášejí funky osvěžení. Kolektivní zápal a souhra je obrovskou devizou této crazy inscenace. Těžko někoho vyzdvihovat a když už, tak asi Patrika Děrgela nebo Kláru Cibulkovou.
Pavel Širmer  50 %
(zadáno: 7.4.2015, počet hodnocení: 1694)
+ přínosný / zajímavý komentář
55%. Netradiční inscenace zaujme hudebním provedením, které bere v potaz a využívá limity činoherců. Je vidět snaha o výpověď, k níž jsou občas velmi dobře používány specifický humor a ironie. Bohužel v libretu se s těmito prostředky nepracovalo důsledně, takže to vlastně spíše jen chvílemi zajiskří a k povedeným místům jsou v poměru okamžiky hluché a zdlouhavé. Ani režie nedokázala dát výslednému tvaru styl, podivně se míchají přístupy, které spolu vzájemně nekorespondují. Herci odvedli dobrou práci, ale výsledek zachránili pouze částečně. Nedotažený, přesto svým způsobem zajímavý pokus.
Jiří Landa  60 %
(zadáno: 12.3.2015, počet hodnocení: 2897)
+ přínosný / zajímavý komentář
Funky muzikál či spíš popelářská férie má dvě velké přednosti – nasazení všech herců, kteří evidentně projektu věří, a dobrou muziku R. Holého. Inscenace však trpí zejména zbytečně dlouhou stopáží respektive neschopností některé scény ukončit v pravý čas, nebo od některých upustit zcela. Dle mého názoru se také úplně nepodařilo druhý (a zároveň jistě i hlavní) plán inscenace, poukazující na problémy rozdílného lidského uvažování, které je v současné době zahleděno především na sebe sama, dotáhnout do zdárného konce. Závěr totiž vyšuměl do ztracena. Sympatický pokus o něco nového, neotřelého.
Jan Pařízek  80 %
(zadáno: 9.3.2015, počet hodnocení: 793)
+ přínosný / zajímavý komentář
Originální a povedené. Ano, sice to má svoje mouchy, tou hlavní je místy zbytečně natahovaná délka. Dalo by se škrtat, jak v první části pro větší spád, tak v druhé pro silnější dopad. Ale přesto neotřelé, zábavné, místy trochu ujeté, ne však bez myšlenky a účelu. Svým způsobem upozorňuje na aktuální problémy a ukazuje realitu konzumního života v jiném světle. Z hudebního hlediska se mi to líbilo, spousta chytlavých tónů a melodií. Z hereckých výkonů bych vyzdvihl především P. Děrgla, R. Jaškówa a K. Cibulkovou. Celkově rozhodně spokojenost. 75%
Helena Grégrová  60 %
(zadáno: 8.3.2015, počet hodnocení: 1457)
+ přínosný / zajímavý komentář
Poměrně originální, sympaticky neotřelé podobenství o odvrácených pólech našich životních postojů, potřeb, snů a tužeb bylo na mě tak nějak málo funky a až moc cool. Slibně nabuzena první částí inscenace jsem čekala katarznější tečku, ťafku do svědomí, která by moji diváckou duši poškádlila zásadnější mírou znepokojení. Tleskám obdivuhodnému nasazení všech herců, kteří s odzbrojujícím elánem táhli za jeden provaz, resp. (tématu příhodněji): kouleli společnou popelnici!
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Lenculka91  10 %
(zadáno: 27.11.2018, počet hodnocení: 7)
přínosný / zajímavý komentář
Bohužel, tady jsem se nudila, asi ne každému to sedne...
Mouni  80 %
(zadáno: 15.4.2018, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi svěží a nevšední tragikomedie na ještě víc nevšední téma. Hudba je vážně skvělá, i když muzikál je to s pěveckými výkony herců spíš s nadsázkou :) Skvěle vymyšlená scéna, představení mělo spád, samozřejmě musím vyzdvihnout excelentní výkon Patrika Dergla, jeho taneček i vložky navíc během derniéry. Moc jsem se bavila.
KSnow  40 %
(zadáno: 8.4.2018, počet hodnocení: 102)
přínosný / zajímavý komentář
Hudební složka poměrně nepřesvědčivá a zapomenutelná, vtipy příliš předvídatelné a stereotypní, ale občas se člověk zasměje. Taky jsem si nemyslela, že někdo dnes ještě využívá domácí násilí jako čistě komediální složku. Silným pozitivem byla myšlenka kritiky vypjatého kapitalismu, konzumerismu a sobeckosti dnešní společnosti. Bohužel jí tam bylo moc málo, a slabých vtipů příliš hodně. Herecké výkony ale byly výborné, stejně jako určitá převládající energie, kterou bylo představení nabité.
Varan  50 %
(zadáno: 15.3.2018, počet hodnocení: 103)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělý Patrik Děrgel v roli Don Juana. Chvílemi jsem se velmi bavil a chvílemi ukrutně nudil. Těžko v tomto případě hledám slova, kterými bych představení ohodnotil. Bylo to vše dosti bizarní, divné, zvláštní...
Král bramborových lidí  90 %
(zadáno: 8.9.2017, počet hodnocení: 5)
přínosný / zajímavý komentář
Dostali jsme lístky a při zjištění, že je to muzikál, jsme šli na představení v obavách.. Nakonec nás to strašně bavilo! Smáli jsme se od začátku dokonce.. Mohu doporučit! Skvělé herecké výkony:).
Michkyse  50 %
(zadáno: 21.3.2017, počet hodnocení: 100)
přínosný / zajímavý komentář
Místy nuda, místy dobré a vtipné nápady... Některé scény příliš dlouhé. Každopádně Popeláři patří k tomu slabšímu z produkce Švandova divadla. Nebýt skvělých hereckých výkonů především Patrika Děrgela a Roberta Jaškówa, dal bych o 10% méně.
Michvon  50 %
(zadáno: 18.1.2017, počet hodnocení: 175)
přínosný / zajímavý komentář
30-70 %. Je to fakt bizár. Jinak to nelze nazvat. Některé chvíle ukrutná nuda, jindy zábava. Hudba dobrá, herci super, nejlepší Patrik Děrgel a Klára Cibulková.
Kateřina Vodáková  60 %
(zadáno: 24.2.2016, počet hodnocení: 116)
přínosný / zajímavý komentář
Zajímavý nápad. Na odreagování slušné, ale hlubší zážitek jsem si neodnesla. Ovšem P. Děrgel jako vždy vynikající!!!
VerDom  60 %
(zadáno: 4.2.2016, počet hodnocení: 19)
přínosný / zajímavý komentář
Na této inscenaci je nejnapínavější to, jestli udržíte pozornost až do konce. Myslím, že je čitelné, co tím chtěl básník říct, ale chce to notnou dávku fantazie.
Falos  40 %
(zadáno: 2.2.2016, počet hodnocení: 224)
přínosný / zajímavý komentář
skvelej robert jaskov, patrik dergl moh predvest vic
DivadelniFan  40 %
(zadáno: 1.10.2015, počet hodnocení: 235)
přínosný / zajímavý komentář
Na můj vkus až moc vulgarismů. Příliš dlouhé, ale zase některé scény jsou velmi pěkně a vtipně vymyšlené. Odcházel jsem z divadla trochu rozpačitý. Co musím vyzdvihnout, to je vynikající výkon Patrika Děrgela :) stojí za vidění asi jednou, ale víc ne.
Johnny  40 %
(zadáno: 24.9.2015, počet hodnocení: 53)
přínosný / zajímavý komentář
Jediné, co se mi na inscenaci líbilo, byla hudba a obrovské nasazení herců. Jinak trochu moc schizofrenní, vulgární a prvoplánové, především vtipy.
Koeman2  80 %
(zadáno: 27.6.2015, počet hodnocení: 138)
přínosný / zajímavý komentář
Velká švanda Švandova divadla a velké role pro všech pět hlavních mužských postav. K tomu skvělá funky hudba Romana Holého a máme tu příjemnou oddechovou komedii, která tě překvapí svým vážnějším vyzněním.
Eviik  70 %
(zadáno: 21.5.2015, počet hodnocení: 288)
přínosný / zajímavý komentář
Crazy muzikálové představení vyprávějící příběhy ze života popelářů. Herci se na jevišti evidentně baví a jsou schopni své nadšení převést i na diváky v sále. Hudební čísla jsou vesměs povedená, herci se většinou i sami doprovází na hudební nástroje. Některé scény by možná zasloužily zkrátit. Rovněž srozumitelnost zpívaných textů je občas horší. Inscenace je každopádně ideální jako oddychová zábava na večer a kdo chce, najde si v ní i hlubší poselství.
Dagmar  40 %
(zadáno: 10.5.2015, počet hodnocení: 59)
přínosný / zajímavý komentář
Toto představení považuji za velký trapas.
Orienteering  60 %
(zadáno: 8.4.2015, počet hodnocení: 56)
přínosný / zajímavý komentář
Výborná hudba Romana Holého, z herců nejvíc zaujal Patrik Děrgel jako Don Juan. Některé scény příliš dlouhé, alespoň z mého pohledu. Většinou se mi nestává, že během představení stihnu sledovat ostatní diváky.
Fougeres  20 %
(zadáno: 27.3.2015, počet hodnocení: 20)
přínosný / zajímavý komentář
já se tedy děsně nudil...pro mě zatím nejhorší představení ve švanďáku...
Salisbury  80 %
(zadáno: 10.3.2015, počet hodnocení: 114)
přínosný / zajímavý komentář
POPELÁŘI zaneřádili prkna Švandova divadla svou něžnou vulgárností a já jsem si představení užil hlavně díky hudební produkci Romana Holého. V hudebním aranžmá cítím hybnou sílu tohoto atypického muzikálového představení. Herecké výkony jsou jako vždy příjemné a na úkor toho mé vzpomínky zabrouzdaly do dětských let, kdy má snová očka v mých útrobách probouzela vizi popelářského učedníka.
Godot  90 %
(zadáno: 8.3.2015, počet hodnocení: 21)
přínosný / zajímavý komentář
89,99% Pseudo-muzikálový žánr v podání činoherního souboru aneb když to baví na jevišti herce, baví to i diváka. Muzikál po našem, vystihuje úplně vše, co se dá o inscenaci říci. Je to zábavné, místy cíleně trapné, je to chytlavé, je to Dodo ( Ne dada, ale Dodo, mám na mysli režisérův rukopis, který je v inscenaci velmi znatelný). Vyzdvihnout lze hlavně herecké výkony Kláry Cibulkové, majitelka popelářské firmičky a Patrika Děrgela v roli Don Juana a Tomáše Červinka v roli Mladého a ... a vlastně všech, co jsou na jevišti. Kdo by nechtěl být popelářskou šlechtou ?
Zdenek75  30 %
(zadáno: 2.2.2016, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Scéna jednoduchá, ale vynikající herci ji využili beze zbytku. Druhá polovina mě bavila více, pozorovat dění ve skupině, kterou stmeluje Profesor bylo zajímavé. Taková exkurze do kastovního systému, který odmítá penetraci kohoko-li kromě "svých". Ani Profesor, ani Mladý nikdy do skupiny nepatřili. Očekávaný rozpad po odchodu přirozené autority lehce předvídatelný.

Jsem z celého představení rozpačitý, pro mě nejslabší kus skvělého Švandova divadla.
Mishkolz  90 %
(zadáno: 22.3.2015, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Vyborne predstaveni, vtipne a velmi zazivne. Muzikal nema hlucha mista a celou dobu "jede naplno", tedy s vyjimkou poslednich 10 minit, za ktere strhavam 10 procent.
Kokosbaba  70 %
(zadáno: 18.11.2020, počet hodnocení: 109)
Vladislavka  50 %
(zadáno: 1.11.2017, počet hodnocení: 109)
MartinaEli  60 %
(zadáno: 17.10.2017, počet hodnocení: 58)
Kastan42  40 %
(zadáno: 30.5.2017, počet hodnocení: 39)
Xjane  80 %
(zadáno: 5.10.2016, počet hodnocení: 21)
Anafil  60 %
(zadáno: 21.9.2016, počet hodnocení: 20)
Blanuli  50 %
(zadáno: 22.8.2016, počet hodnocení: 27)
Lusi  70 %
(zadáno: 14.6.2016, počet hodnocení: 48)
Adela_H  60 %
(zadáno: 13.4.2016, počet hodnocení: 65)
Rcbn  60 %
(zadáno: 4.3.2016, počet hodnocení: 16)
Kytina  80 %
(zadáno: 25.2.2016, počet hodnocení: 162)
Magieee  30 %
(zadáno: 21.2.2016, počet hodnocení: 29)
Alunalune  20 %
(zadáno: 15.2.2016, počet hodnocení: 28)
Lenkakebulka  80 %
(zadáno: 2.2.2016, počet hodnocení: 47)
Fingee  30 %
(zadáno: 1.2.2016, počet hodnocení: 46)
Luqisek  90 %
(zadáno: 11.11.2015, počet hodnocení: 69)
Sendy  90 %
(zadáno: 10.11.2015, počet hodnocení: 153)
Foktova  50 %
(zadáno: 1.10.2015, počet hodnocení: 10)
J_V  60 %
(zadáno: 3.6.2015, počet hodnocení: 47)
PavelK  50 %
(zadáno: 23.3.2015, počet hodnocení: 197)
Princezna Evženka  50 %
(zadáno: 22.3.2015, počet hodnocení: 95)
Lumca  60 %
(zadáno: 10.3.2015, počet hodnocení: 331)
Epoh  70 %
(zadáno: 21.4.2018, počet hodnocení: 2)
Mary Mater  90 %
(zadáno: 7.1.2018, počet hodnocení: 4)
Téra  90 %
(zadáno: 25.2.2016, počet hodnocení: 1)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.