Divadlo Ungelt

Skořápka

Premiéra: 27.4.2016 | 2:10
Překlad: Lena Pešák. Výprava: Alena Schäferová. Hudba: Igor Orozovič. Režie: Pavel Ondruch.
Komedie o nečekaném přátelství a cestě ke svobodě. V zapadlé knihovně se schází nesourodá dvojice. Zakřiknutá knihovnice a suverénní zlatokopka. Co přinese toto setkání...?
Divadlo Ungelt
Hodnocení inscenace
Redakce
73 %
Uživatelé
73 %
náš tip
Tip od redaktorů: Jan Pařízek, Pavel Širmer, Helena Grégrová  Tip od redaktorů: Jan Pařízek, Pavel Širmer, Helena Grégrová  Tip od redaktorů: Jan Pařízek, Pavel Širmer, Helena Grégrová
73451000
Hodnocení redakce
Jan Pařízek 70 % Tip Jan Pařízek
Pavel Širmer 70 % Tip Pavel Širmer
Helena Grégrová 80 % Tip Helena Grégrová
Jiří Landa 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
17.6.20:00Letní scénavstupenky
20.8.So20:00Letní scénavstupenky
17.6.20:00 vstupenky
Letní scéna
20.8.So20:00 vstupenky
Letní scéna

Volby

Hodnocení (49)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jan Pařízek  70 %  Tip Jan Pařízek
(zadáno: 22.2.2017, počet hodnocení: 816)
+ přínosný / zajímavý komentář
Příjemné, milé, vtipné a poučné. Hlavním kladem jsou zde velmi dobře vybudované charaktery obou postav a s tím i zdařilé konverzační dialogy. Na tom je postaven slušný příběh o tom, že když se nedaří, není dobré se litovat a zahledět se příliš do sebe. Promarněné chvíle v životě vám zpátky už nikdo nevrátí. Není vůbec špatné si to občas připomenout. Pochvala též pro herecké výkony obou aktérek a pokud mám jednu vyzdvihnout pak je to P. Nesvačilová. Celkově další povedený kousek v Ungeltu.
Pavel Širmer  70 %  Tip Pavel Širmer
(zadáno: 4.11.2016, počet hodnocení: 1774)
+ přínosný / zajímavý komentář
75%. Jednoduchý a nikterak originální příběh autor povýšil propracovaností charakterů a nenásilně vznikanými situacemi, v nichž se vyvaroval nevěrohodného sentimentu. Snad jen kostrbatější konec lehce pokazí dojem. Vhodně vybrané herečky se za podpory režiséra dobraly vhodného uchopení svých postav, postupně odhalujících své nitro. Hrály bez známky falše a navíc jsou zajímavými osobnostmi, což může na tak malém jevišti hrát důležitou roli. Specifický humor této komedie (trefně označené jako chytrá) může potěšit i náročnější.
Helena Grégrová  80 %  Tip Helena Grégrová
(zadáno: 29.5.2016, počet hodnocení: 1494)
+ přínosný / zajímavý komentář
75 %. Křehký a dojemný příběh o náhodném setkání dvou žen v odlišných životních situacích a zdánlivě tak rozdílných povah se prostřednictvím bezchybné herecké partneřiny Aleny Mihulové a Petry Nesvačilové proměňuje v neomylný tah Divadla Ungelt na branku diváckých srdcí. Ten veskrze příjemný pocit a katarzní zážitek z pozvolného oťukávání skořápek obou hrdinek, jejich cesty k pochopení a vzájemnému obohacení si hýčkám ještě teď. A tleskám!
Jiří Landa  70 %
(zadáno: 25.5.2016, počet hodnocení: 2905)
+ přínosný / zajímavý komentář
Příjemná a herecky naplněná "chytrá" komedie. A. Mihulová vytvořila krásnou postavu, která si projde uvěřitelným vývojem, přičemž se elegantně přenese i přes nemnohé slabiny textu. Trochu náročnější úlohu má však P. Nesvačilová coby zdánlivě excentrická Roxana. Možná se někomu její výkon bude zdát nevyrovnaný, což má ale podle mého názoru na svědomí zajímavě napsaná a posléze i herečkou ztvárněná nejednoznačnost této postavy, v níž se mísí extrémní pocity, jež Nesvačilová dokázala celkem věrohodně namixovat. Režii P. Ondrucha považuji zatím za jeho nejpřesvědčivější v tomto divadle.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
BarboraSalome  80 %
(zadáno: 5.11.2021, počet hodnocení: 40)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi povedená a vtipná hra. Herecké výkony Aleny Mihulové a Petry Nesvačilové skvostné.
Vladimír10  80 %
(zadáno: 4.11.2021, počet hodnocení: 464)
přínosný / zajímavý komentář
Povahové sblížení dvou, zprvu zcela rozdílných, postav je oběma herečkami ztvárněno více než bravurně. Zatímco A. Mihulová se pomalu mění ze zakřiknuté knihovnice v šarmantní ženu, P. Nesvačilová prochází náhlou charakterovou transformací až v samém závěru hry. Díky rozbíjení jednotlivých dějových "skořápek" se zároveň divák postupně dozvídá nejniternější tajemství obou hrdinek a dostává se až na dřeň jejich uvažování. Většinu scén ale autor odlehčil i komickými či lehce absurdními momenty, jejichž ztvárnění lze označit za znamenité, neboť se ani jedna z dam neuchýlila k přílišnému přehrávání.
Leafeltova  80 %
(zadáno: 6.5.2021, počet hodnocení: 107)
přínosný / zajímavý komentář
úžasné herecké výkony, vtipné i chytne za srdce
Matěj Konečný  60 %
(zadáno: 16.8.2020, počet hodnocení: 122)
přínosný / zajímavý komentář
Milá a povedená inscenace, která zvedne náladu. Charaktery obou postav se krásně vyvíjejí a my tak sledujeme jejich společnou proměnu.
Michalmusek  90 %
(zadáno: 14.5.2020, počet hodnocení: 253)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi milé představené
TheOne  60 %
(zadáno: 22.1.2020, počet hodnocení: 39)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající. Zvlášť, když je divák knihovník. :-)
Elishka123  80 %
(zadáno: 20.1.2020, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
Moc milé představení. Po přečtení komentářů jsem odcházela na pohodovou hru od které jsem nic neočekávala a byla jsem příjemně překvapena. Perfektní herecký výkon paní Mihulové, děj mě vtáhl do sebe a na konci vyplivl ven. Rozhodně příjemně strávený čas.
Kviky  80 %
(zadáno: 3.4.2019, počet hodnocení: 21)
přínosný / zajímavý komentář
Mě se hra líbila.
Jen ten konec úplně nesedl...
Xaver  60 %
(zadáno: 5.2.2019, počet hodnocení: 17)
přínosný / zajímavý komentář
Dobrá hra, ale nikoli vynikající, soudě podle mnoha komentářů zde. A.Mihulová skvělá, P. Nesvačilová přehrávala místy až moc. Celkově však pěkné, příjemné divadlo.
Barka  80 %
(zadáno: 13.11.2018, počet hodnocení: 279)
přínosný / zajímavý komentář
85% Moc krásná hra. Paní Mihulová mě naprosto okouzlila. Petru Nesvačilovou mám moc ráda, ale občas mi přišlo, že už přehrává, ale nijak zásadně, ono k té její postavě to tak nějak patří, je to takové přiznané divadlo na divadle. Konec na můj vkus příliš patetický, tam bych být dramaturgem do toho trochu sáhla, i na Petře Nesvačilové bylo vidět, že si s takovým patosem úplně neví rady.
Reny50  80 %
(zadáno: 30.7.2018, počet hodnocení: 31)
přínosný / zajímavý komentář
Další z povedených inscenací v divadle Ungelt. Na hru jsem šla především kvůli skvělé Aleně Mihulové, která pokaždé (i nyní) hraje tak, že jí vše věříte, ale ani Petra Nesvačilová nezklamala. Nezapomenutelný večer v nádherném prostředí. Vše je umocněno tím, že hercům vidíte do obličeje i z poslední řady. Určitě doporučuji.
J.S.  50 %
(zadáno: 1.10.2017, počet hodnocení: 136)
přínosný / zajímavý komentář
Konverzační veselohra vystavěná na konfrontaci dvou rozdílných ženských typů, jejichž setkání je pro obě impulzem pro zásadní změnu ve způsobu myšlení i života. Lehce předvídatelný text působí moralistním dojmem a  jeho potenciál závisí hlavně na režijním a hereckém uchopení. To se zdařilo jen z části. Inscenace nenadchne strhujícím herectvím, ale ani neurazí vysloveně nepovedenými výkony, i když režijní pojetí (včetně scénografie) chvílemi působí tak trochu ochotnicky. Představení má evidentně větší sílu v malém prostoru, převedením na větší jeviště vyznívá poněkud do ztracena.
Adela_H  60 %
(zadáno: 4.9.2017, počet hodnocení: 67)
přínosný / zajímavý komentář
Trochu lepší průměr :-)
Lenka458  100 %
(zadáno: 15.8.2017, počet hodnocení: 120)
přínosný / zajímavý komentář
Naprosto skvělé obě představitelky...
Vaklav  60 %
(zadáno: 23.7.2017, počet hodnocení: 259)
přínosný / zajímavý komentář
55% - Hra na letní scénu a večer.
Přišlo mi, že obě herečky střídaly lepší a horší momenty. A. Mihulová je chvílemi odzbrojující. Nijak zvlášť jsem se nenasmál, takže místo komedie bych volil k popisu hry něco jako úsměvná hra.
Od začátku to bylo čekání na nějaké překvapení, které se bohužel tak nějak vůbec nedostavilo.
JirkaS  80 %
(zadáno: 31.5.2017, počet hodnocení: 234)
přínosný / zajímavý komentář
Od inscenace jsem vůbec nic nečekal, ale zároveň jsem vsadil na to, že Ungelt = kvalita. Nespletl jsem se. Obě herečky podávají kvalitní výkon v zajímavé hře, která mě do děje vtáhla natolik, že jsem se bál na svém sedadle byť jen pohnout, abych o něco nepřišel. Vývoj obou postav probíhá pozvolna a tak nějak neočekávaně, až nakonec divák zjistí, že na konci kouká na jiné postavy než na začátku. V tom je tato komedie neobvyklá a troufám si říci, že díky tomu i nezapomenutelná. A abych nezapomněl, na Petru Nesvačilovou se mi jako chlapovi dobře koukalo. /viděno 29. května 2017 v Č. Budějovicích/
Mimouch  80 %
(zadáno: 16.5.2017, počet hodnocení: 50)
přínosný / zajímavý komentář
75% Milé představení, A. Mihulové role ohromně sedí ve všech jejích polohách. P. Nesvačilová zpočátku působí dojmem, že hodně přehrává, ale jakmile divák pochopí, že to k vyjádření její postavy patří, přestane mu to vadit. Ve hře bylo pár hluchých míst, která ale nijak výrazně nesnižovala tempo. Závěr je pro mužského diváka možná poněkud kýčovitý, ale celkově hodnotím představení pozitivně.
Valmez  70 %
(zadáno: 3.5.2017, počet hodnocení: 328)
přínosný / zajímavý komentář
Nádhera.
Domi.Mac  70 %
(zadáno: 21.4.2017, počet hodnocení: 69)
přínosný / zajímavý komentář
Je to moc milé, hřejivé představení. S kapkou srdečného humoru, magickýma očima Mihulové a charismatem Petry Nesvačilové. Můj šálek to úplně není, ale bavila jsem se.
Bernardblack  60 %
(zadáno: 2.4.2017, počet hodnocení: 304)
přínosný / zajímavý komentář
Skořápka, jenž rozhodně není prázdná-naopak je přeplnění spoustou příjemného humoru a dialogů s výborným hereckým koncertem paní Mihulové v symbióze s Petrou Nesvačilovou.
Misa  90 %
(zadáno: 21.2.2017, počet hodnocení: 81)
přínosný / zajímavý komentář
Krásné...Toto představení mě velmi mile zasáhlo.Dobrá předloha, obě herečky byly vynikající a obzvlášť Petře Nesvačilové tato role vyloženě sedla.
Zupri  90 %
(zadáno: 16.12.2016, počet hodnocení: 108)
přínosný / zajímavý komentář
Krásný herecký výkon, moc hezký zážitek. První půlka strhující, druhá už průměr. Ale moc se mi to líbilo.
Honza1  90 %
(zadáno: 1.10.2016, počet hodnocení: 84)
přínosný / zajímavý komentář
První část hodně svižná a vtipná. Po přestávce hra logicky trošku ztratila velmi rychlé tempo, protože už byla přece jen vážnější. Závěr malinko kýčovitý, ale vůbec nevadil. Celkově výborný dojem. Příjemně strávený čas u opravdu vkusné komedie. Obě dámy byly vynikajicí. Evidentně si své role užívají, slyší na sebe, baví je to a na celkovém výsledku je to znát. Rozhodně chválím režii a dramaturgii. Představení bez hluchých míst a dlouhých debat o ničem, která jsou bohužel tak častá u jiných představení. Více než dvě hodiny krásně utekly a zároveň byly tak akorát. Vřele doporučuji!
Lenkakebulka  90 %
(zadáno: 22.6.2016, počet hodnocení: 47)
přínosný / zajímavý komentář
Obě dámy podaly excelentní a hlavně uvěřitelný výkon. Jen poslední scéna byla trochu nadbytečná.
Plšík  70 %
(zadáno: 4.6.2016, počet hodnocení: 652)
přínosný / zajímavý komentář
65%
Dovemummy-Alena S.  80 %
(zadáno: 4.6.2016, počet hodnocení: 147)
přínosný / zajímavý komentář
85%
Zajíc  20 %
(zadáno: 20.7.2017, počet hodnocení: 3)
přínosný / zajímavý komentář
Smutná ukázka poklesu vkusu naší přední divadelní scény. Karikatury místo postav, od prvního okamžiku předvídatelný děj, téměř nesnesitelné přehrávání Petry Nesvačilové, které zejména v druhé půlce působí jako prázdná deklamace. Ze syžetu by se jistě dala vytěžit jímavá hra s přesahem, ovšem z této inscenace zbývá opravdu jen "skořápka", prázdná schránka beze smyslu pro nuance. Vše je polopaticky řečeno, nic zde není v náznacích. Ztráta času za nehoráznou částku 530 Kč.
J.jiraskova  80 %
(zadáno: 15.2.2020, počet hodnocení: 7)
Monik  80 %
(zadáno: 10.5.2019, počet hodnocení: 11)
Kfunky  50 %
(zadáno: 11.11.2018, počet hodnocení: 28)
MMK  70 %
(zadáno: 3.5.2018, počet hodnocení: 125)
Pavel.Tomas  50 %
(zadáno: 13.2.2018, počet hodnocení: 136)
Jakubson  90 %
(zadáno: 29.1.2018, počet hodnocení: 90)
Avlis  90 %
(zadáno: 26.1.2018, počet hodnocení: 132)
Boo  80 %
(zadáno: 20.1.2018, počet hodnocení: 123)
Svazák  70 %
(zadáno: 20.1.2018, počet hodnocení: 25)
Unionboy  80 %
(zadáno: 21.11.2017, počet hodnocení: 303)
Marcela  70 %
(zadáno: 23.8.2017, počet hodnocení: 410)
LilianaVess  80 %
(zadáno: 21.4.2017, počet hodnocení: 108)
Jaja70  90 %
(zadáno: 15.4.2017, počet hodnocení: 54)
Tomkom  90 %
(zadáno: 20.3.2017, počet hodnocení: 79)
Mary  60 %
(zadáno: 23.2.2017, počet hodnocení: 78)
Mau  40 %
(zadáno: 21.2.2017, počet hodnocení: 96)
Milan  70 %
(zadáno: 9.6.2016, počet hodnocení: 52)
Iggypop  70 %
(zadáno: 23.2.2020, počet hodnocení: 4)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.