Divadlo Kalich [činohra]

Lady Oskar

Premiéra: 1.11.2018. Podle hry Clauda Magniera „Oscar“. Překlad: Anežka Svobodová. Scéna: Jan Kříž. Kostýmy: Samiha Maleh. Hudba: Milan Svoboda. Režie: Jana Paulová.
2:35


Modernizovaná verze komedie, která posloužila jako předloha ke kultovnímu filmu s Louisem de Funèsem, dává tentokrát velkou hereckou příležitost v hlavní roli ženě – komičce. Po podnikateli Bertrandovi tedy nyní přichází Clara Barnier, stejně rázná podnikatelka, matka, šéfová i manželka, jíž nic na světě nezlomí. Nic, kromě její vlastní rodiny...
Divadlo Kalich
Hodnocení inscenace
Redakce
75 %
Uživatelé
74 %
74201000
Hodnocení redakce
Michal Novák 70 % Tip Michal Novák
Helena Grégrová 80 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Volby

Hodnocení (21)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Michal Novák 70 % Tip Michal Novák
(zadáno: 28.7.2019, počet hodnocení: 1067)
přínosný / zajímavý komentář
Jana Paulová zúročila své zkušenosti s komediálním žánrem. Na inscenaci je patrná promyšlenost, s jakou je stavěna. Taková dramaturgická péče je dnes v tomto oboru vzácná. Zdálo by se, že parafráze komedie, kterou na divadle i filmu proslavil L. de Funès, nemá čím překvapit, ale opak je pravdou. Režisérka a zároveň interpretka titulní role se sice neubránila nápodoby živelného projevu slavného francouzského komika, jenže když publikum na to tak trochu čeká… Důležitější je, že nejsme svědky one woman show a svou postavu nestaví jen na klauniádě, ale poodhalí divákům i motivace a životní oblouk excentrické Clary Barnierové.
Helena Grégrová 80 %
(zadáno: 13.2.2019, počet hodnocení: 1431)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Funguje-li přímá úměrnost mezi intenzitou smíchu a délkou života, nabila mě inscenace Lady Oskar nejen příjemným diváckým pocitem, ale současně také nadějí, že budu téměř nesmrtelná. ;) Smekám a tleskám, neboť takhle dobře zvládnutý nelehký žánr komedie plné záměn není na našich jevištích úplně běžným standardem.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Maranta 70 %
(zadáno: 5.3.2020, počet hodnocení: 47)
přínosný / zajímavý komentář
Pohodová nenáročná komedie, které se většinou daří nezklouznout do trapnosti. Jana Paulová je ve svém živlu a ve spolupráci s dalším obsazením diváka opravdu baví. A když se zdá, že hře začíná trochu docházet dech, objeví se na scéně geniální "retardovaný" trenér Jana Kříže. Kdo se chce odreagovat a pobavit nebude zklamán.
Varan 70 %
(zadáno: 19.12.2019, počet hodnocení: 101)
přínosný / zajímavý komentář
Přiznávám se, že jsem se trochu obával své první divadelní zkušenosti s Janou Paulovou, která mi vždy v televizi přišla jako takový malý rozpustilý diblík. O to víc jsem byl překvapen jejím příjemným výkonem v této hře. Jistě, není to herečka na velké vážné role, ale komediální rovina zde jí solidně sedla. Nesnižovala se k žádnému zbytečnému pitvoření a šílenému přehrávání, jako jsem viděl např. u Simony Stašové. Lady Oskar je sice hra s poměrně banální zápletkou točící se kolem omylu s falešnou dcerou a vyměněnými kufry, jako odpočinkovou záležitost pro zasmání ji ale mohu určitě doporučit.
Romana35 70 %
(zadáno: 11.12.2019, počet hodnocení: 191)
přínosný / zajímavý komentář
Komedie podle předlohy známého filmu se mi celkem líbila, oceňuji nasazení herců, zejména Jany Paulové, která se do role zcela položila. Zaujali Ladislav Hampl, Jan Kříž (jeho poněkud pomaleji chápající trenér je dokonalý) a Marie Křížová. Některé scény ve hře byly pro mne již na hranici trapnosti a zbytečné sexistické narážky byly také navíc. S tímto souhlasím s dvěma komentáři pode mnou. Myslím, že opravdu dobrá komedie se nemusí takto divákovi podbízet.
Žíža 80 %
(zadáno: 30.10.2019, počet hodnocení: 54)
přínosný / zajímavý komentář
Tak musím konstatovat, že tentokrát se Jana Paulová udržela tak trochu více pod kontrolou a nesklouzlo to k laciným vtípkům za každou cenu ( jak mi poslední dobou trochu u ní vadí). Humor filmu byl na scénu přenesen velmi dobře a divák se opravdu pobavil, k čemuž přispěl i výborný výběr herců. Skvělý L. Hampl a výborní Křížovi. Tady musím vyzvednout Honzu - chvílemi měl člověk pocit, že toho natvrdlého svalnatého trenéra snad ani nehraje :-)
HanaJH 70 %
(zadáno: 17.10.2019, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Velmi oddychová, nenáročná komedie. Některé hlášky a situace skutečně vydařené, jiné bohužel na hranici trapnosti nebo i za ní, občas zbytečné vulgarismy a vtípky na úrovni puberťáků mezi 5.B a 6.C. Jako program pro odpočinkový večer se dá doporučit.
Čiko 70 %
(zadáno: 6.10.2019, počet hodnocení: 724)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
65%. Je zajímavé vidět tento slavný francouzský film v ženské verzi na divadle. A kupodivu to i dobře funguje. Tedy dokud není přidáváno. Tím myslím některé oproti filmu přidané scény a hlavně naprosto zbytečné vulgarismy a sexistické narážky. Jsem zvědav, jestli je tam Jana Paulová bude dávat i za 10 let, už teď to začíná být na hranici trapnosti..
Martin21 70 %
(zadáno: 2.10.2019, počet hodnocení: 350)
přínosný / zajímavý komentář
Je dobré vidět Křížovi v činoherních rolích ;-) Jana Paulová a ostatní herci také fajn.
Jackmartas 70 %
(zadáno: 9.7.2019, počet hodnocení: 49)
přínosný / zajímavý komentář
Myslím, že k výkonu Jany Paulové není co dodat. Mile překvapil i Jan Kříž. Komedie, kterou se vyplatí vidět. Jen upozorňuji velké shoda s filmem Oscar. Toto se dalo očekávat.
Veronika86 90 %
(zadáno: 14.6.2019, počet hodnocení: 17)
přínosný / zajímavý komentář
Skvěle obsazená divadelní komedie s vynikající Janou Paulovou v hlavní roli. Ostatní herci se nenechají zahanbit a zdatně sekundují. Velmi mile překvapí Honza Kříž, který je spíše než na činohru zaměřen na muzikálové role. Bravo!
Plšík 70 %
(zadáno: 5.5.2019, počet hodnocení: 509)
přínosný / zajímavý komentář
75%
Fedorocko 80 %
(zadáno: 22.1.2019, počet hodnocení: 563)
přínosný / zajímavý komentář
Výborná komedie s tentokráte skvělou Janou Paulovou.Nutno ovšem ocenit i vynikajícího Ladislava Hampla a pochopitelně Honzu Kříže. Ať už v muzikále nebo v činohře, vždy úžasný.Komedie má spád a utíká velice rychle. Herci se naprosto perfektně vyrovnali s kolapsem divačky v hledišti, změnili přestávku a po úspěšném lékařském zákroku plynule pokračovali v představení.Zasloužené ovace ve stoje.
Michalmusek 80 %
(zadáno: 26.11.2018, počet hodnocení: 224)
přínosný / zajímavý komentář
Jedním slovem super. Jedná se o přepracovanou původní hru Oscar, známou hru s Louis de Funésem v hlavní roli. Tentokrát hlavní roli hraje žena, v české podobě Jana Paulová a jde jí to velice dobře. Velice pobaví malá role trenéra ztvárněná Janem Křížem, známějšího spíš z muzikálů, ale jak je zde vidět i činohra mu sluší. Hra má spád, pobaví, a o to v ní jde především.
JirkaS 70 %
(zadáno: 6.11.2018, počet hodnocení: 231)
přínosný / zajímavý komentář
Jana Paulová vládne na jevišti všemu a všem, a činí tak způsobem natolik přirozeným a energickým, že se divák prostě nemůže nudit a nebavit. Její Lady Oskar je inscenací veselou, hravou, vtipnou a celkově velmi vydařenou. K čemuž zajisté přispívá nejen hlavní hrdinka, ale i ostatní herci, kteří jsou ve svých rolích neméně dobří. Až do konce jsem byl zvědavý, jak vše dopadne, a přitom se u toho bavil. Nicméně některé situace mi přišly až příliš natahované a zdlouhavé. Krácení by neškodilo. I tak je to ale v rámci komediální divadelní produkce nadprůměr. /5.11.2018 v Č. Budějovicích/
Barka 50 %
(zadáno: 26.10.2018, počet hodnocení: 252)
přínosný / zajímavý komentář
Komedie, kterou by slušelo tak o 30 minut zkrátit. Potěšilo mě, že se Jana Paulová nepitvoří tolik jako jindy, ale jinak mi tato inscenace zapadá mezi všechny ostatní, které jsem v Kalichu viděla a rozhodně ničím nevyčnívá. A upřímně řečeno, moc nechápu, proč se jmenuje Lady Oscar, když Oscar je muž, stejně jako v původní verzi, a žádná lady Oscar se tam za celou dobu nevyskytne.
HodnaTeta 70 %
(zadáno: 16.1.2020, počet hodnocení: 42)
Violetka 80 %
(zadáno: 27.6.2019, počet hodnocení: 48)
Pavlinach 90 %
(zadáno: 21.3.2019, počet hodnocení: 14)
Eurotours 50 %
(zadáno: 14.2.2019, počet hodnocení: 38)
Ambrozka 100 %
(zadáno: 9.2.2019, počet hodnocení: 67)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.