Národní divadlo

Kytice

Premiéra: 28.2.2019. Dramaturgie: Ilona Smejkalová. Scéna: Jakub Kopecký. Kostýmy: Simona Rybáková. Light design: SKUTR (Martin Kukučka & Lukáš Trpišovský), Jakub Kopecký. Video: Erik Bartoš. Hudba: Petr Kaláb. Hudební spolupráce: Tomáš Fuchs, Vít Halška, Adam Koller. Pohybová spolupráce: Jan Kodet. Režie: SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský).
2:15

Osoby a obsazení
Záhořovo lože:
Poutník - František Němec
a další

Zlatý kolovrat:
Dora & Zlá sestra - Jana Pidrmanová / Magdaléna Borová
Matka - Jana Preissová
Král - Igor Orozovič
Stařec - František Němec
Spoluúčinkují - Taťjana Medvecká a další

Polednice:
Otec - František Němec
Spoluúčinkují - Pavla Beretová a další

Vodník:
Dcera - Anna Fialová
Vodník - Csongor Kassai
Matka - Taťjana Medvecká
a další

Dceřina kletba:
Dcera - Pavla Beretová
Matka - Jana Boušková
a další

Svatební košile:
Dívka - Lucie Polišenská
Ženich - Radúz Mácha
Umrlec - Jan Bidlas
a další

Holoubek:
Vdova - Anna Fialová
Milenec - Patrik Děrgel / Petr Vančura
Manžel - Jan Bidlas
a další

Štědrý den:
Marie - Pavlína Štorková
Hana - Iva Janžurová
Spoluúčinkují - Igor Orozovič a další

Jevištní adaptace nejčtenější české klasiky, sbírky balad inspirované lidovými pověstmi a báchorkami. Její symbolika je svázána s přírodou, každodenní venkovskou zkušeností a tradicí, je zároveň souborem vášnivých a smyslných příběhů plných nadpřirozena a děsuplných přízraků...
D12+
Cena divadelní kritiky za rok 2019 za scénografii: Jakub Kopecký
Volby

Hodnocení (120)

HODNOCENÍ REDAKCE:
Jiří Landa 90 % Tip Jiří Landa
(zadáno: 29.1.2020, počet hodnocení: 2895)
přínosný / zajímavý komentář
85 % Inscenace vyznačující se vrcholnou symbiózou všech divadelních složek, a to včetně vyrovnaného herectví mladších i straších členů souboru. Oceňuji též nápad SKUTRu zarámovat inscenaci baladou Záhořovo lože, čímž došlo k působivému scelení všech vybraných Erbenových balad v kompaktní tvar. Výsostně poetická podívaná, která na rozdíl od jiných počinů režijního tandemu klade důraz na text a snaží se poselství autorových slov zvýraznit...
Iva Bryndová 70 %
(zadáno: 24.11.2019, počet hodnocení: 263)
přínosný / zajímavý komentář
Esteticky a výtvarně velmi povedená inscenace s výbornými (byť ne zcela vyrovnanými) hereckými výkony, která však z předchozí tvůrčí praxe SKUTRů nijak zvlášť nevyčnívá a nepřináší nic příliš nového a objevného.
Michal Novák 70 % Tip Michal Novák
(zadáno: 28.7.2019, počet hodnocení: 1067)
přínosný / zajímavý komentář
Duo Skutr svým čarováním s propojováním výtvarné složky, hudby a slovem herce vytvořilo působivou podívanou, dalekou školometské divadelní intepretace Erbenových balad, jimiž se vine téma viny. Co je vrcholem této promyšlené divadelní syntézy? Katarzní okamžiky, které se daří vkládat, z provedení balad nejvíce bodují Vodník a Holoubek. Velkým dílem se o to přičinili Anna Fialová a Csongor Kassai. Některé balady (Zlatý kolovrat, Štědrý den a zejména Svatební košile) mi přišly ne úplně šťastně řešené ve vedení herců. Svébytnou kapitolou je mistrovská recitace Františka Němce, jehož Záhořovo lože proniká do morku kostí.
Helena Grégrová 90 % Tip Helena Grégrová
(zadáno: 20.4.2019, počet hodnocení: 1430)
přínosný / zajímavý komentář
85 %. Kytice K. J. Erbena doslova a do obrazu a do tónu rozkvetá inscenací Národního divadla v divácký zážitek. Režijní, výtvarný, hudební i herecký vklad jdou textu empatickým espritem vstříc. Rámování celku baladou Záhořovo lože umocňuje jednotlivé příběhy a graduje tak jeho prostřednictvím působivě téma viny, které je propojuje. Po pokání přijde osvobozující vykoupení a katarzně se pak mezi vířícími pírky holubic vznáší a rezonuje i tolik potřebná naděje.
Pavel Širmer 70 %
(zadáno: 4.3.2019, počet hodnocení: 1606)
přínosný / zajímavý komentář
U této látky se není možné zavděčit rozdílným představám širokého spektra diváků. Inscenace by neměla urazit konzervativního diváka, jenž zejména v historické budově očekává „klasiku“. Zároveň nemusí být nezajímavou ani pro návštěvníky vyhledávající progresivnější přístup. Více v blogu Erbenovy balady na jevišti Národního divadla.
Jan Pařízek 90 % Tip Jan Pařízek
(zadáno: 1.3.2019, počet hodnocení: 782)
přínosný / zajímavý komentář
(+3)
Poetika SKUTRů se zde moc hezky potkala s tou Erbenovou a vznikla z toho opravdu nádherná inscenace. Krásný průnik všech tvůrčích faktorů, od působivé scény, přes doprovodnou hudbu, až po kompozici jednotlivých obrazů. S tím jde ruku v ruce i výtečné obsazení, kde skoro není slabšího článku. Výborný výkon předvádí hlavně F. Němec., A. Fialová, J. Preissová či L. Polišenská. Nebojím se přiznat, že mě to celé okouzlilo a naprosto vtáhlo do sebe. Rozhodně počin hodný scény Národního divadla.
Anežka Hrebiková 80 % Tip Anežka Hrebiková
(zadáno: 1.3.2019, počet hodnocení: 212)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Určitě jedna z nejpovedenějších a nejvyzrálejších inscenací v režii SKUTRU. Výborná symbióza nadšeného souboru(zkušených bardů i mladé generace),perfektní scény,nevtíravé hudby a funkčních kostýmů.Z hlediska scénické akce je Kytice technicky náročným majstrštykem, například závěrečný obraz nebo vodní scéna z Holoubka na diváka skutečně zapůsobí.Povedeným nápadem je i prolínání některých postav a motivů z jedné balady do druhé(např.návaznost Vodníka na Dceřinu kletbu nebo Svatebních košil na Holoubka).Komplexně promyšlené a nesoucí jasné poselství.O osud představení takové kvality obavy nemám.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Romana35 70 %
(zadáno: 7.9.2020, počet hodnocení: 190)
přínosný / zajímavý komentář
Povedeně zpracované balady z Kytice. Nejvíce mě zaujaly "Vodník", "Svatební košile", "Holoubek" a "Zlatý kolovrat". Scéna, hudba, kostýmy, režijní nápady - skvělé.
Miysak 30 %
(zadáno: 31.8.2020, počet hodnocení: 29)
přínosný / zajímavý komentář
Omlouvám se, ale mně tohle představení nesedlo. 30 dávám jen díky obsazení starých bardů Národního divalda, pro které to asi byla jen úlitba. V tomhle případě se opravdu nedá říct ani, že to byla dramatizace, ani přednášení veršů. A to mi asi vadilo nejvíc. I přesto si dovedu představit, že na malém oblastím divadle tohle představení by dokázalo rozvířit stojaté vody. Leč od Národního divadla já očekávám něco mnohem víc. Tohle opravdu na prkna naší zlaté kapličky nepatří.
AliV 70 %
(zadáno: 31.8.2020, počet hodnocení: 92)
přínosný / zajímavý komentář
Škoda té přílišné snahy o inovativní a moderní pojetí, myslím, že i sami herci se v některých polohách necítili příliš komfortně (viz dokument Backstage: Kytice). Jinak jde zcela jistě o mimořádné představení (jak po stránce vizuální - kostýmy, scéna - tak po stránce herecké) a sluší se poděkovat Národnímu divadlu a České televizi, že nám všem zprostředkovali přímý přenos tohoto neustále vyprodaného představení.
Varan 70 %
(zadáno: 31.8.2020, počet hodnocení: 101)
přínosný / zajímavý komentář
Zasloužená pocta K. J. Erbenovi. Většina balad měla svůj hraný příběh, dvě se pak nesly víceméně ve formě statického recitování z úst zkušeného Františka Němce - Záhořovo lože rámcující celé představení a Polednice uvedená víceméně z povinnosti. Nejlepší pro mě byl jednoznačně Zlatý kolovrat s fantastickou Janou Preissovou. Naopak Štědrý den s Ivou Janžurovou mě zaujal o poznání méně a mám pocit, že lidi ocenili především to, že se dočkali své vytoužené "Janžurky". Po vizuální stránce se každopádně jedná o velice zajímavé představení. Viděno v rámci živého TV přenosu z Národního divadla.
Irena 60 %
(zadáno: 31.8.2020, počet hodnocení: 59)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Od SKUTRU toho moc neočekávám, proto nemůžu říct, že bych byla zklamaná. Pro mě je to taková navoněná bída, za chvíli si nevybavím nic. Za mě promarněná šance. Přitom nádherné verše, obrovské emoce, skvělí herci. František Němec, Jana Preissová, Jana Boušková, Pavla Beretová, Radúz Mácha .... Souhlasím s JirkaS a Michvon.
Janinka123 80 %
(zadáno: 30.8.2020, počet hodnocení: 91)
přínosný / zajímavý komentář
75%
Tlumocnik 100 %
(zadáno: 30.8.2020, počet hodnocení: 6)
přínosný / zajímavý komentář
Krása. Trochu jsem se obávala, aby velká očekávání nepřinesla zklamání, ale je to opravdu nádherné představení. Úžasná scéna, skvělí starší i mladí herci. Klidně bych šla znovu.
Vaklav 70 %
(zadáno: 29.8.2020, počet hodnocení: 246)
přínosný / zajímavý komentář
Viz. Tompal - jen jdu o 10% níže. Neviděl bych to až tak v superlativech, ale jinak souhlasím.
M217 60 %
(zadáno: 21.5.2020, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
Pro mě menší zklamání. O mnohem lepší druhá polovina. Velký zážitek vidět staré herecké "bardy" na scéně Národního divadla.
Anna80 90 %
(zadáno: 8.3.2020, počet hodnocení: 7)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi povedená inscenace . Chvílemi velmi dojemná. Zajímavá variabilní scéna. Z hereckých výkonů mne zaujal František Němec a Jana Preissová. Emotivní a velmi silný zážitek!
Mamaria 100 %
(zadáno: 6.3.2020, počet hodnocení: 19)
přínosný / zajímavý komentář
Skutru se inscenací Kytice povedlo ukázat, co dělá divadlo divadlem. Jdete na představení, v podstatě znáte každé slovo, a přesto napětím nedýcháte, tečou vám slzy a téměř nestíháte sledovat všechny ty nádherné obrazy, které se před vámi na scéně objevují, slévají se a zase mizí. Herecká balada.
Tompal 80 %
(zadáno: 25.2.2020, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Bezpochyby skvělé a velmi vkusné představení. Hodnotit dramaturgickou stránku u díla tak silně svázaného předlohou není asi zcela relevantní. Možná jsem od SKUTRu čekal trochu více efektu, více divadla a méně recitace i za cenu zásahů do textu. V každém případě toto bylo představení nadstandardní kvality, strhující. Herecké výkony vynikající. A scéna, kdy se v Holoubkovi "sukně rozvine v divokou vodu" je ikonická, krásná, nádherná!!!
Kamčari 100 %
(zadáno: 16.2.2020, počet hodnocení: 53)
přínosný / zajímavý komentář
Nejkrásnější a nejlepší představení, které jsem doposud viděl. Celé představení jsem měl slzy v očích dojetím. Tady se povedlo úplně všechno.
Betka_S 60 %
(zadáno: 13.2.2020, počet hodnocení: 54)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Forma nad obsah. Vizuálně působivé, zajímavé řešení některých momentů, ale obsahově děsivě ploché. Odrecitované balady bez přidané hodnoty, hloubky, interpretace. Polednice vyloženě odfláknutá. Z hereckých výkonů mě nejvíc bavili Jan Bidas a Radúz Mácha, recitující František Němec byl úžasně charismatický.
Denisa H. 90 %
(zadáno: 13.2.2020, počet hodnocení: 301)
přínosný / zajímavý komentář
Po zhlédnutí též Sonetů v DvD se mi chce říct, že SKUTRu ty básničky jdou! Opět moc krásná ilustrace ke známým rýmům. Kulisy byly naprosto uchvacující a nemálo nápadů taktéž. Nejen z těchto důvodů mě asi nejvíce zaujali Vodník a Holoubek. Nechtěla bych ovšem nevyzdvihnout též Svatební košili a Zlatý kolovrat. (Naopak vůbec mě nezaujal Štědrý den.) Zarámovaní básní Záhořovou loží bylo další skvělou myšlenkou (zejména "načasování"), nicméně jsem se nemohla ubránit více sledovat ostatní herce s klacky na hlavách, než poslouchat F. Němce, a to mě docela mrzí...
Úchvatný zážitek, doporučuji!
Jarka35 100 %
(zadáno: 31.1.2020, počet hodnocení: 6)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi povedená inscenace, některé momenty vhání slzy do očí. Kvalitní herecké výkony. Dlouho jsem neviděla na prknech národního takhle dobré dílo. Důstojná pocta K.J. Erbenovi.
Michvon 60 %
(zadáno: 29.1.2020, počet hodnocení: 175)
přínosný / zajímavý komentář
(+3)
Vizuálně pěkné, herecky většinou dobré, ale nulová přidaná hodnota, nulový emocionální zásah. Koukáte na to jako na hezké obrázky - např. Vodník je vizuálně velmi povedený, Holoubek taky. A souhlasím s tím, že hudba je (jako už poněkolikáté u SKUTRU) úlet - proč už zase moravský folklor?!
Okouzlil mě přednes Jana Bidlase. Výborná též Jana Preissová. Spolu s Františkem Němcem neměli konkurenci.
Vladimír Rogalewicz 60 %
(zadáno: 28.1.2020, počet hodnocení: 586)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
55%. Inscenátoři si nevšimli, že už je 21. století.Divadlo by mělo mluvit k dnešku a to zde zcela absentuje.Bombastické a ohromující vizuální obrazy (ND už dlouho nemělo takto drahou a komplikovanou výpravu) připomínají nejvíce obrazy Fr.Ženíška a dalších umělců Generace ND a v dnešní době jsou na hraně kýče.Zcela nevhodná a nefunkční je hudební složka.Radost přinášela kultivovaná deklamace některých herců v čele s Františkem Němcem.Celkově však představení zůstalo na úrovni ilustrované čítanky.Některé balady byly (zručně) lehce upraveny-bylo by zajímavé srovnat v programu úpravu s originálem. (více v článku na blogu)
Andyk 80 %
(zadáno: 22.1.2020, počet hodnocení: 5)
přínosný / zajímavý komentář
Pokud se poslední dobou "bojíte" chodit na činohry do ND, tak tady netřeba se bát. Velmi povedené představení formou i obsahem. Doporučuji.
Fedorocko 80 %
(zadáno: 20.1.2020, počet hodnocení: 563)
přínosný / zajímavý komentář
Krásné české divadlo. Pěkná scéna, skvělí herci.
R.JELEN.21 80 %
(zadáno: 18.1.2020, počet hodnocení: 122)
přínosný / zajímavý komentář
100. recenze nemohla jsem vybrat lépe!
Přesně to co od činohry národního divadla člověk očekává.
především je třeba vyzdvihnout scénu Jakuba Kopeckého, pohybovou složku Jana Kodeta a režii SKUTRU.
Pro mě je nejsilnější ztvárnění Záhořova lože, Vodníka, Zlatého kolovratu, Štědrého dne a Holoubka.
Z hereckých výkonů pak jednoznačně pan F. Němec, I. Janžurová, I. Orozovič, A. Fialová, C. Kassai, R. Mácha, . Naopak výkon L. Polišenské a P. Štorkové mně prostě nezaujali.
Musím vyzdvihnout závěrečnou scénu s poletujícími (pírky, papírky, lístky) a rozevlátou sukni holoubka.
Doporučuji
Lenka458 80 %
(zadáno: 18.1.2020, počet hodnocení: 120)
přínosný / zajímavý komentář
Velice povedené představení.
Kamaela 90 %
(zadáno: 29.12.2019, počet hodnocení: 40)
přínosný / zajímavý komentář
Povedené představení, silné, trochu psycho (ale to už Kytice prostě je), a i když SKUTR trochu budil obavy, tak po vizuální stránce to byla hostina.
Fr2709 90 %
(zadáno: 26.12.2019, počet hodnocení: 159)
přínosný / zajímavý komentář
Tak to je přesně typ inscenace, kterou by se mělo prezentovat Národní divadlo. Bohužel je to v poslední době jen jedna vlaštovka a ta jaro nedělá. Výborné herecké výkony ( až na paní Janžurovou a paní Polišenskou ), skvělá scéna, kostýmy a hudba. Vřele doporučuji všem.
Gimli35 80 %
(zadáno: 9.12.2019, počet hodnocení: 77)
přínosný / zajímavý komentář
Všeobecně působivá podívaná, jíž v mých očích vévodí Zlatý kolovrat, Vodník, Svatební košile a samotný závěr představení. Perfektní výkon F. Němce a R. Máchy.
Čiko 90 %
(zadáno: 8.12.2019, počet hodnocení: 720)
přínosný / zajímavý komentář
85% Zdá se mi, že poslední roky je úroveň režií SKUTRu trochu kolísavá, nicméně za jejich vrchol (v pozitivním slova smyslu) považuji Kytici v ND. Skvělá scéna, hudba, kostýmy, světla - všechny tyto složky by si zasloužily svůj prostor - ale především práce s herci. Co herec - to určitý charakter. Je to třetí zpracování Kytice, které jsem viděl a jsem si skoro jistý, že nejlepší. Krásně zpracovaný vizuál, který jsem si z galerie užil snad víc, než diváci z předních řad.
Bova 60 %
(zadáno: 2.12.2019, počet hodnocení: 10)
přínosný / zajímavý komentář
Dávám jen 60%, protože půlku představení jsem si mohla jen domýšlet co se dělo na levé straně.Seděla jsem v l.loži vlevo v přízemí na čtvrté židli.Ten kdo dělá scénu by si tam měl odsedět celé představení,aby pochopil.Představení bylo krásné,ale mám z toho poloviční dojem.
Frankovka 90 %
(zadáno: 28.11.2019, počet hodnocení: 223)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi povedené.
Do ND už se nemusíme těšit jen na návštěvu historické budovy, ale díky skvělé úrovni her v posledních cca 4 letech i na představení samotné.
Děkujeme.
Zupri 100 %
(zadáno: 25.11.2019, počet hodnocení: 97)
přínosný / zajímavý komentář
Nádhera! s pokorou a úctou.
Stelap 100 %
(zadáno: 19.11.2019, počet hodnocení: 5)
přínosný / zajímavý komentář
Líbilo se mi všechno, především výkony pana Němce, paní Preissové, Anny Fialové.... vlastně všichni skvělí. Scéna, celkové pojetí úžasné! Byla jsem jednou po premiéře a už mám vstupenky na další představení v prosinci.
JirkaS 40 %
(zadáno: 7.11.2019, počet hodnocení: 231)
přínosný / zajímavý komentář
(+3)
Forma vítězí nad obsahem. Kolikrát už jsem tohle u režie SKUTRu konstatoval? Recitace v pořádku, herecké výkony až na výjimky (I. Janžurová, L. Polišenská) skvělé, folklorní motivy dokonalé. Ale ve chvíli, kdy se režie utrhla ze řetězu, jsem místo Erbena sledoval jen velké prázdné nic. Ploché, bez emocí, dokonce jsem zíval nudou a bojoval se spánkem. Viděl jsem solidní představení s hluchými místy, jež mě nechalo po celou dobu chladným a nedokázalo mě vtáhnout. Ale musím pochválit vynikajícího F. Němce, R. Máchu, J. Preissovou a T. Medveckou. Díky nim to nebyla ztráta času! /29.10.2019/
Beebb 90 %
(zadáno: 30.10.2019, počet hodnocení: 23)
přínosný / zajímavý komentář
Nádherné, vizuálně opulentní představení (Zlatý kolovrat, Vodník, Holoubek), doplněné ladící hudební složkou, choreografií, zahrané s citem k předloze. Jedinou vadou na kráse, jinak skvěle uvázané Kytice, je pak přítomnost Lucie Polišenské. Její "diblíkovské hraní" je nepřesvědčivé a otravné až běda (ostatně jako všude, kde jsem ji měl možnost vidět). Nebýt jí... bylo by to za 100.
Slamajak 100 %
(zadáno: 30.10.2019, počet hodnocení: 36)
přínosný / zajímavý komentář
Úžasné, geniální, nejlepší. Těšil jsem se jako malej kluk, sledoval jsem se zatajeným dechem a místy s husí kůží, už se těším, až půjdu znovu. Snad jen škoda té Polednice, ta měla určitě větší potenciál, ale zase je to takové hezké intermezzo, a možná taky škoda obsazení dívky ve Svatebních košil, LP mi tam moc nesedla.

Edit: Druhé zhlédnutí mě dostalo ještě víc než první. Provázání balad (třeba Vodníka a Dceřiny kletby nebo Svatebních košil a Holoubka) vynikající.

Edit: Třetí zhlédnutí, tentokrát konečně z přízemí, mě dostalo ještě víc. Na několika místech jsem skoro brečel.
Jambra 80 %
(zadáno: 26.10.2019, počet hodnocení: 7)
přínosný / zajímavý komentář
Výborné představení, nápaditá scéna, skvělé výkony herců
Juagustin 90 %
(zadáno: 11.9.2019, počet hodnocení: 11)
přínosný / zajímavý komentář
(ND 8.9.2019) Šli jsme do divadla trochu v obavách ze Skutrů, ale byli jsme příjemně překvapeni. Krásná scéna, světla, nápadité kostýmy, dobré herecké výkony všech. Nadchl mě Vodník ("podvodní" provedení i výkon Csongora Kassaie), Svatební košile, Holoubek, ale ani žádná další balada nebyla slabá. A po všech těch hrůzách nádherná katarze v Záhořově loži... Kytici jsem četl naposledy povinně na gymnáziu, teď si ji rád přečtu znovu novýma očima.
Maruš Staňková 20 %
(zadáno: 20.6.2019, počet hodnocení: 36)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Bezduchá přehlídka klišé, kýče a povrchností, v níž se trestuhodně ztrácí Erbenova Kytice.
Bob marley 100 %
(zadáno: 4.6.2019, počet hodnocení: 18)
přínosný / zajímavý komentář
Nádhera. Jedním slovem nádhera.
Adaben 80 %
(zadáno: 4.6.2019, počet hodnocení: 45)
přínosný / zajímavý komentář
Pěkná inscenace a působivá, a zdařilé propojení starší, mladší i nejmladší herecké generace současného ND. Ale žel když za Vámi sedí středoškoláci, a úplně celé představení propovídají, tak Vám i tohle podařené představení a Erbenovy verše pokazí.
Michalmusek 100 %
(zadáno: 4.6.2019, počet hodnocení: 224)
přínosný / zajímavý komentář
Úžasné představení
Domi.Mac 100 %
(zadáno: 26.5.2019, počet hodnocení: 52)
přínosný / zajímavý komentář
Dokonalost. Tady nechybí nic. Krásné, nádherně zahrané a ještě v prostředí Zlaté kapličky, přehlídka naší slovesnosti, řeči a skvělého divadla. Fialová je fantastická, stejně tak Mácha, Kassai, Janžurová a pan Němec. Chci to vidět ještě několikrát. 100%
LavinieCamui 70 %
(zadáno: 25.5.2019, počet hodnocení: 310)
přínosný / zajímavý komentář
Líbilo, ale Kytice pana režiséra Brožka v Klicperově divadle v Hradci králové, kterou jsem viděla v roce 2014 mě uchvátila mnohem více. Působila na mě emočně přece jen silněji.
Snekac 90 %
(zadáno: 11.5.2019, počet hodnocení: 105)
přínosný / zajímavý komentář
Naprosto úžasné představení. Krásná a nápaditá scéna, za všechny jmenuji Vodníka, kdy jsme se dívali ze dna jezera vzhůru. Z hereckých výkonů bych vyzdvihl Igora Orozoviče, bavili mě však i všichni ostatní. Rozhodně je potřeba vidět.
Ahor 90 %
(zadáno: 4.5.2019, počet hodnocení: 34)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělé představení, které má úžasnou scénu.
RaB 100 %
(zadáno: 27.4.2019, počet hodnocení: 81)
přínosný / zajímavý komentář
Přesně takové představení bych v ND očekával vždy (čemuž tak bohužel není).
Dokonalé moderní zpracování klasiky.
Jerman 80 %
(zadáno: 14.4.2019, počet hodnocení: 57)
přínosný / zajímavý komentář
Pro jednou se klasická předloha (Erbenova Kytice) a moderní režie (SKUTR) šťastně potkaly a vznikla inscenace, jako stvořená pro "Zlatou kapličku", která má již po několika reprízách mimořádný divácký ohlas. Přispívá k tomu i setkání mladé garnitury herců se "starou gardou" poněkud upozaděnou současnou dramaturgií činohry ND. Nepochopil jsem význam klacíků na záčatku a konci představení. Na nesrozumitelnou a někdy samoúčelnou symboliku je však třeba si u SKUTRů zvyknout, v této inscenaci to bylo únosné. Vznášení korpulentní herečky vysoko nad jevištěm v Svatebních košilích trochu překvapí...
Bolek 90 %
(zadáno: 7.4.2019, počet hodnocení: 13)
přínosný / zajímavý komentář
Vizuálně nádherné představení.
Marsden 90 %
(zadáno: 2.4.2019, počet hodnocení: 11)
přínosný / zajímavý komentář
Krasna scena ve vsech baladach, ale Vodnik mi vyrazil dech. Jednim slovem krasa.
Tezko vybirat nejlepsi vykony, v hlave mi rezonuje temny vyraz Jany Preissove, dokonaly prednes Fr. Nemce a krehkost Anny Fialove. Otaznik nad pani Janzurovou, jak uz tu nekdo psal.
Rozhodne doporucuji.
Barka 50 %
(zadáno: 15.3.2019, počet hodnocení: 250)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Dávám 50% ne proto, že bych považovala inscenaci za tak slabou, ale proto, že z prvního balkonu vpravo jsem neviděla vůbec nic a mohla jsem se jen domýšlet, co se na jevišti asi děje. Strašně mě to mrzí, opravdu jsem se těšila, byla jsem nadšená, že jsem sehnala lístek... a domů jsem odcházela otrávená jak nikdy. Tato místa by ND vůbec nemělo prodávat. Obzvláště ne na inscenace, které se odehrávají většinu času vzadu na horizontu (navíc vpravo).Nebyla jsem jediná, kdo si po skončení stěžoval, že nic neviděl. Myslím, že pokud tato místa chtějí prodávat, mělo by se na to při režijní práci myslet
Hanavelka 100 %
(zadáno: 8.3.2019, počet hodnocení: 23)
přínosný / zajímavý komentář
Hurá!Sláva!Více než důstojná současná pocta K.J.Erbenovi,budově ND a účinkujícím hercům.Trpišovský,Kukučka,Smejkalová,Kopecký,Rybáková, Kaláb,Kodet,Bartoš dokázali,že v ND lze i za současného vedení uvést "PECKU" a nikoliv nudnou stále se opakující "PERVERZNOST".Skvělá Preissová/matka/,Pidrmanová/Dora/s oddělenými končetinami a vydloubanýma očima, Orozovič/král-jízda na sekeře/,Fanda Němec na jevišti úplně omládl,skvělá Janžurová/Hana/výborný nápad obsazení. Kassai/vodník/,v prostoru plavající Fialová,oživlá mrtvola Radůze Máchy usilující o Polišenskou....Děkuji všem za časoprostorový zážitek.
Irena7 80 %
(zadáno: 3.3.2019, počet hodnocení: 26)
přínosný / zajímavý komentář
Krásné vizuální zpracování, většinou skvělé herecké výkony, vyzdvihla bych Františka Němce a Janu Preissovou, nezaostával však nikdo. Oceňuji také Csongora Kassaie jako Vodníka. Celkové pojetí velmi působivé. Jen bych asi "prohodila" role Lucie Polišenské a Pavlíny Štorkové, ta by mi ve Svatebních košilích seděla podstatně víc.
Suzana 70 %
(zadáno: 2.3.2019, počet hodnocení: 267)
přínosný / zajímavý komentář
působivě obrazivé (+9%), minus - herectví paní Janžurové
Honzy 70 %
(zadáno: 1.3.2019, počet hodnocení: 213)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Erbenova KYTICE v ND v režii SKUTRu má své klady i zápory.K mínusům lze přičíst ne vždy adekvátní hudba a zpěv s folklórními prvky,pohybová kreace (Orozovič,umrlci,Polišenská),statické obrazy (Němec),kostýmy ne vždy v souladu s dějem,diskutabilní obsazení Janžurové.Nicméně klady převyšují zápory.Dobré činoherní výkony Preissové,Orozoviče,Fialové,Medvecké,Bouškové,Máchy.Výborná scénografie,světelný design + režijní vedení,prolínání jednotlivých balad v inscenaci.Nutno dodat,že Kytice jako celek působí kompaktně a uvádění ve Zlaté kapličce jí sluší.Psáno z I.premiéry 28.2.2019
Avlis 100 %
(zadáno: 28.2.2019, počet hodnocení: 117)
přínosný / zajímavý komentář
Poprvé v Národním, poprvé na premiéře a hned taková pecka! Jedinečná scéna, která vás dostane. Herecky vynikající, těžko některý výkon vyzdvihnout. I když mě mile překvapil Radúz Mácha ve Svatebních košilích.KYTICI vřele doporučuji,budete jistě okouzleni a dojati zároveň. BRAVO!!!
Jaroslavz 20 %
(zadáno: 28.2.2019, počet hodnocení: 40)
přínosný / zajímavý komentář
Je to milé, je to české, je to hezké. Co to je? Kytice od Skútrů. Nenáročná vyprávěnka pro zlenivělé obecenstvo.
Tomáš Molík 100 %
(zadáno: 28.2.2019, počet hodnocení: 45)
přínosný / zajímavý komentář
Toto představení by dojalo samotného Erbena. Geniální nápaditá a jedinečná scéna, excelentní obsazení a excelentní výtečné herecké výkony. Nádherné kostýmy, úžasná scéna,plná překvapení. Sedíte v hledišti a máte celou dobu husí kůži, jste šťastní, smutní i udivení zároveň a modlíte se, ať ta krása nikdy neskončí. Směs lidských ctností i neřestí, lásky i smutku, života a smrti.Na konci, když se Záhoř, originálním způsobem,dostává do nebe se přistihuji,že mi vlhnou oči a při nádherné děkovačce mi stéká slza,ne to není hysterie ani sentiment, to je dojetí ze zážitku na celý život, velký dík...
Zma 70 %
(zadáno: 28.2.2019, počet hodnocení: 28)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Očekávala jsem víc. První polovina skoro nudná, jen Vodník zaujal. Druhá polovina to napravuje. Výborné nápady, vizuální efekty (závěrečná scéna), herci vyjadřují emoce i děj pohybem, výborný Radúz Mácha (Svatební košile), tradičně Pavlína Štorková (Holoubek),
spojení s lidovými písněmi mě nijak nezaujalo
Michkyse 90 %
(zadáno: 27.2.2019, počet hodnocení: 100)
přínosný / zajímavý komentář
Zdařilá pocta klasice, která zlaté kapličce nesmírně sluší. Zároveň vizuální 'pastva' pro oči. Fenomenální výkon Františka Němce - bravo!
InkaR 100 %
(zadáno: 27.2.2019, počet hodnocení: 9)
přínosný / zajímavý komentář
Krásné, vizuálně nesmírně působivé. Herci dokonalí, hudba taktéž.
Michal1982 100 %
(zadáno: 27.2.2019, počet hodnocení: 78)
přínosný / zajímavý komentář
SKUTR vjel na jeviště Národního divadla a je dobře, že tam zaparkoval. Fascinace scénou, přednesem, pohybem, hudbou, využitím prostoru, dynamičností... Krásné, krásné, krásné.. Pro mě jedna z nej událostí divadelní sezóny!
Potlesk vestoje byl zasloužený..!
J.anek 100 %
(zadáno: 27.2.2019, počet hodnocení: 318)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
To, co se děje na jevišti, je čistá krása. Hříšníci světa ve zpustlém opuštěném chrámu, tíha jejich (a našich) vin a víra v boží milost. Fascinující erudice a charizma Františka Němce, hravost i naivita Igora Orozoviče, opuštěnost Csondora Kassaie, krutá kletba Pavly Beretové, vlkodlakovitá lačnost Radúze Máchy, energie Ivy Janžurové...
Poetika SKUTRŮ a poetika Erbenova se v Národním divadle prolínají a souzní, aniž by byly nuceny ke kompromisům. Scéna fascinuje - jaksi obyčejně se na ní dějí zázraky. Je to krása plná bolesti, krása důstojná, krása morálních zásad, které nám tolik chybí.
Jana Miklasova 100 %
(zadáno: 29.1.2020, počet hodnocení: 4)
přínosný / zajímavý komentář
Byla jsem pyšná na to, jak Národní divadlo vytvořilo dokonalou inscenaci.
Vizuálně skvělé a herci dokonalí!
100%
Collete 90 %
(zadáno: 15.5.2019, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Silný zážitek z hereckých výkonu ještě posílí promyšlená variabilní scénografie. Snaha přiblížit oděv doby vzniku básnické sbírky umocní celkový dojem z historické budovy. Výborně vybrané dílo ke 120. výročí Národního divadla doporučuji nejen žákům základních a středních škol pro lepší pochopení dějů jednotlivých básní.
Prest 50 %
(zadáno: 12.5.2019, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
Bohužel mám po včerejším představení stejnou zkušenost jako divák/divačka Barka, která popisuje svoji zkušenost níže. Ze čtvrtého místa lóží na balkonu 2 není z představení vidět téměř nic! Je smutné, že u těchto míst není upozornění na sníženou viditelnost! Po poslechu(!) představení je ale můj dojem rozpačitý a nepovažuji tuto hru za příliš zdařilou, některé pasáže mi moc nedávaly souvislost s Erbenovým pojetím, např. zvolené zpěvy a muzika, i někteří renomovaní herci nepůsobili moc přesvědčivě. Erbena zdramatizovat moderně není určitě jednoduché, tohle je pokus o jakési pojetí...
David Lodzermensch 100 %
(zadáno: 1.3.2019, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
Krása. Poezie. Magie. Vynikající herecké výkony všech. Musíte to vidět na vlastní oči.
Jamos 100 %
(zadáno: 16.9.2020, počet hodnocení: 21)
Vladislavka 80 %
(zadáno: 9.9.2020, počet hodnocení: 99)
Jakubson 100 %
(zadáno: 31.8.2020, počet hodnocení: 78)
Kolemjdouci 80 %
(zadáno: 30.8.2020, počet hodnocení: 74)
Bernardblack 70 %
(zadáno: 30.8.2020, počet hodnocení: 251)
Margaret 90 %
(zadáno: 4.8.2020, počet hodnocení: 92)
Mot 0 %
(zadáno: 2.6.2020, počet hodnocení: 31)
Alcha 100 %
(zadáno: 5.3.2020, počet hodnocení: 105)
Gardan 90 %
(zadáno: 1.3.2020, počet hodnocení: 35)
Sim_moona 90 %
(zadáno: 28.2.2020, počet hodnocení: 18)
Katkrau 80 %
(zadáno: 19.1.2020, počet hodnocení: 45)
Pevos 80 %
(zadáno: 19.1.2020, počet hodnocení: 90)
Hacko 80 %
(zadáno: 18.1.2020, počet hodnocení: 54)
Owles19 100 %
(zadáno: 31.12.2019, počet hodnocení: 6)
Kosan 80 %
(zadáno: 26.12.2019, počet hodnocení: 186)
Dajcik 90 %
(zadáno: 26.12.2019, počet hodnocení: 196)
Dzaamek 80 %
(zadáno: 8.12.2019, počet hodnocení: 69)
Blumarik 100 %
(zadáno: 2.12.2019, počet hodnocení: 239)
Janaa 90 %
(zadáno: 1.12.2019, počet hodnocení: 32)
Anna R. 70 %
(zadáno: 30.11.2019, počet hodnocení: 29)
Petr-sima 90 %
(zadáno: 25.11.2019, počet hodnocení: 75)
Martina123 80 %
(zadáno: 30.10.2019, počet hodnocení: 68)
Chupetica 100 %
(zadáno: 30.10.2019, počet hodnocení: 56)
Coward 80 %
(zadáno: 25.9.2019, počet hodnocení: 203)
Strom-z 70 %
(zadáno: 28.8.2019, počet hodnocení: 34)
Sova.jan 80 %
(zadáno: 12.8.2019, počet hodnocení: 18)
Doucha 50 %
(zadáno: 17.7.2019, počet hodnocení: 45)
Xcepek 80 %
(zadáno: 20.6.2019, počet hodnocení: 543)
Pauko 100 %
(zadáno: 12.5.2019, počet hodnocení: 22)
Unionboy 90 %
(zadáno: 12.5.2019, počet hodnocení: 214)
Michaela70 90 %
(zadáno: 11.5.2019, počet hodnocení: 33)
Frank Shelley 70 %
(zadáno: 23.4.2019, počet hodnocení: 37)
Weller 80 %
(zadáno: 22.4.2019, počet hodnocení: 56)
Zahon.blaha 80 %
(zadáno: 3.4.2019, počet hodnocení: 18)
Firestone 90 %
(zadáno: 3.4.2019, počet hodnocení: 31)
Jana.janka 70 %
(zadáno: 3.4.2019, počet hodnocení: 45)
LucieSykorova 80 %
(zadáno: 18.3.2019, počet hodnocení: 130)
Radiator 40 %
(zadáno: 17.3.2019, počet hodnocení: 86)
Graiv 90 %
(zadáno: 5.3.2019, počet hodnocení: 105)
Klob 100 %
(zadáno: 5.3.2019, počet hodnocení: 128)
Národosolsobě 70 %
(zadáno: 3.3.2019, počet hodnocení: 294)
Slavek53 70 %
(zadáno: 1.3.2019, počet hodnocení: 75)
Plšík 80 %
(zadáno: 28.2.2019, počet hodnocení: 509)
MicRuz 80 %
(zadáno: 28.2.2019, počet hodnocení: 17)
Tomas22 100 %
(zadáno: 27.2.2019, počet hodnocení: 88)
Skočdopole 90 %
(zadáno: 10.3.2020, počet hodnocení: 2)
Iggypop 100 %
(zadáno: 23.2.2020, počet hodnocení: 4)
Hispida 30 %
(zadáno: 29.10.2019, počet hodnocení: 1)
Nimha 80 %
(zadáno: 1.3.2019, počet hodnocení: 2)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.