Národní divadlo

Kytice

Premiéra: 28.2.2019. Dramaturgie: Ilona Smejkalová. Scéna: Jakub Kopecký. Kostýmy: Simona Rybáková. Light design: SKUTR (Martin Kukučka & Lukáš Trpišovský), Jakub Kopecký. Video: Erik Bartoš. Hudba: Petr Kaláb. Hudební spolupráce: Tomáš Fuchs, Vít Halška, Adam Koller. Pohybová spolupráce: Jan Kodet. Režie: SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovský).
2:15

Osoby a obsazení
Záhořovo lože:
Poutník - František Němec
a další

Zlatý kolovrat:
Dora & Zlá sestra - Jana Pidrmanová / Magdaléna Borová
Matka - Jana Preissová
Král - Igor Orozovič
Stařec - František Němec
Spoluúčinkují - Taťjana Medvecká a další

Polednice:
Otec - František Němec
Spoluúčinkují - Pavla Beretová a další

Vodník:
Dcera - Anna Fialová
Vodník - Csongor Kassai
Matka - Taťjana Medvecká
a další

Dceřina kletba:
Dcera - Pavla Beretová
Matka - Jana Boušková
a další

Svatební košile:
Dívka - Lucie Polišenská
Ženich - Radúz Mácha
Umrlec - Jan Bidlas
a další

Holoubek:
Vdova - Anna Fialová
Milenec - Patrik Děrgel
Manžel - Jan Bidlas
a další

Štědrý den:
Marie - Pavlína Štorková
Hana - Iva Janžurová
Spoluúčinkují - Igor Orozovič a další

Jevištní adaptace nejčtenější české klasiky, sbírky balad inspirované lidovými pověstmi a báchorkami. Její symbolika je svázána s přírodou, každodenní venkovskou zkušeností a tradicí, je zároveň souborem vášnivých a smyslných příběhů plných nadpřirozena a děsuplných přízraků...
D12+
Volby

Hodnocení

HODNOCENÍ REDAKCE:
Michal Novák 70 %
(zadáno: 28.7.2019, počet hodnocení: 1024)
přínosný / zajímavý komentář
Duo Skutr svým čarováním s propojováním výtvarné složky, hudby a slovem herce vytvořilo působivou podívanou, dalekou školometské divadelní intepretace Erbenových balad, jimiž se vine téma viny. Co je vrcholem této promyšlené divadelní syntézy? Katarzní okamžiky, které se daří vkládat, z provedení balad nejvíce bodují Vodník a Holoubek. Velkým dílem se o to přičinili Anna Fialová a Csongor Kassai. Některé balady (Zlatý kolovrat, Štědrý den a zejména Svatební košile) mi přišly ne úplně šťastně řešené ve vedení herců. Svébytnou kapitolou je mistrovská recitace Františka Němce, jehož Záhořovo lože proniká do morku kostí.
Helena Grégrová 90 %
(zadáno: 20.4.2019, počet hodnocení: 1408)
přínosný / zajímavý komentář
85 %. Kytice K. J. Erbena doslova a do obrazu a do tónu rozkvetá inscenací Národního divadla v divácký zážitek. Režijní, výtvarný, hudební i herecký vklad jdou textu empatickým espritem vstříc. Rámování celku baladou Záhořovo lože umocňuje jednotlivé příběhy a graduje tak jeho prostřednictvím působivě téma viny, které je propojuje. Po pokání přijde osvobozující vykoupení a katarzně se pak mezi vířícími pírky holubic vznáší a rezonuje i tolik potřebná naděje.
Pavel Širmer 70 %
(zadáno: 4.3.2019, počet hodnocení: 1552)
přínosný / zajímavý komentář
U této látky se není možné zavděčit rozdílným představám širokého spektra diváků. Inscenace by neměla urazit konzervativního diváka, jenž zejména v historické budově očekává „klasiku“. Zároveň nemusí být nezajímavou ani pro návštěvníky vyhledávající progresivnější přístup. Více v blogu Erbenovy balady na jevišti Národního divadla.
Jan Pařízek 90 %
(zadáno: 1.3.2019, počet hodnocení: 752)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Poetika SKUTRů se zde moc hezky potkala s tou Erbenovou a vznikla z toho opravdu nádherná inscenace. Krásný průnik všech tvůrčích faktorů, od působivé scény, přes doprovodnou hudbu, až po kompozici jednotlivých obrazů. S tím jde ruku v ruce i výtečné obsazení, kde skoro není slabšího článku. Výborný výkon předvádí hlavně F. Němec., A. Fialová, J. Preissová či L. Polišenská. Nebojím se přiznat, že mě to celé okouzlilo a naprosto vtáhlo do sebe. Rozhodně počin hodný scény Národního divadla.
Anežka Hrebiková 80 %
(zadáno: 1.3.2019, počet hodnocení: 192)
přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Určitě jedna z nejpovedenějších a nejvyzrálejších inscenací v režii SKUTRU. Výborná symbióza nadšeného souboru(zkušených bardů i mladé generace),perfektní scény,nevtíravé hudby a funkčních kostýmů.Z hlediska scénické akce je Kytice technicky náročným majstrštykem, například závěrečný obraz nebo vodní scéna z Holoubka na diváka skutečně zapůsobí.Povedeným nápadem je i prolínání některých postav a motivů z jedné balady do druhé(např.návaznost Vodníka na Dceřinu kletbu nebo Svatebních košil na Holoubka).Komplexně promyšlené a nesoucí jasné poselství.O osud představení takové kvality obavy nemám.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ:
Juagustin 90 %
(zadáno: 11.9.2019, počet hodnocení: 11)
přínosný / zajímavý komentář
(ND 8.9.2019) Šli jsme do divadla trochu v obavách ze Skutrů, ale byli jsme příjemně překvapeni. Krásná scéna, světla, nápadité kostýmy, dobré herecké výkony všech. Nadchl mě Vodník ("podvodní" provedení i výkon Csongora Kassaie), Svatební košile, Holoubek, ale ani žádná další balada nebyla slabá. A po všech těch hrůzách nádherná katarze v Záhořově loži... Kytici jsem četl naposledy povinně na gymnáziu, teď si ji rád přečtu znovu novýma očima.
Maruš Staňková 20 %
(zadáno: 20.6.2019, počet hodnocení: 21)
přínosný / zajímavý komentář
Bezduchá přehlídka klišé, kýče a povrchností, v níž se trestuhodně ztrácí Erbenova Kytice.
Bob marley 100 %
(zadáno: 4.6.2019, počet hodnocení: 18)
přínosný / zajímavý komentář
Nádhera. Jedním slovem nádhera.
Adaben 80 %
(zadáno: 4.6.2019, počet hodnocení: 44)
přínosný / zajímavý komentář
Pěkná inscenace a působivá, a zdařilé propojení starší, mladší i nejmladší herecké generace současného ND. Ale žel když za Vámi sedí středoškoláci, a úplně celé představení propovídají, tak Vám i tohle podařené představení a Erbenovy verše pokazí.
Michalmusek 100 %
(zadáno: 4.6.2019, počet hodnocení: 197)
přínosný / zajímavý komentář
Úžasné představení
Domi.Mac 100 %
(zadáno: 26.5.2019, počet hodnocení: 42)
přínosný / zajímavý komentář
Dokonalost. Tady nechybí nic. Krásné, nádherně zahrané a ještě v prostředí Zlaté kapličky, přehlídka naší slovesnosti, řeči a skvělého divadla. Fialová je fantastická, stejně tak Mácha, Kassai, Janžurová a pan Němec. Chci to vidět ještě několikrát. 100%
LavinieCamui 70 %
(zadáno: 25.5.2019, počet hodnocení: 310)
přínosný / zajímavý komentář
Líbilo, ale Kytice pana režiséra Brožka v Klicperově divadle v Hradci králové, kterou jsem viděla v roce 2014 mě uchvátila mnohem více. Působila na mě emočně přece jen silněji.
Snekac 90 %
(zadáno: 11.5.2019, počet hodnocení: 58)
přínosný / zajímavý komentář
Naprosto úžasné představení. Krásná a nápaditá scéna, za všechny jmenuji Vodníka, kdy jsme se dívali ze dna jezera vzhůru. Z hereckých výkonů bych vyzdvihl Igora Orozoviče, bavili mě však i všichni ostatní. Rozhodně je potřeba vidět.
Ahor 90 %
(zadáno: 4.5.2019, počet hodnocení: 29)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělé představení, které má úžasnou scénu.
RaB 100 %
(zadáno: 27.4.2019, počet hodnocení: 44)
přínosný / zajímavý komentář
Přesně takové představení bych v ND očekával vždy (čemuž tak bohužel není).
Dokonalé moderní zpracování klasiky.
Jerman 80 %
(zadáno: 14.4.2019, počet hodnocení: 26)
přínosný / zajímavý komentář
Pro jednou se klasická předloha (Erbenova Kytice) a moderní režie (SKUTR) šťastně potkaly a vznikla inscenace, jako stvořená pro "Zlatou kapličku", která má již po několika reprízách mimořádný divácký ohlas. Přispívá k tomu i setkání mladé garnitury herců se "starou gardou" poněkud upozaděnou současnou dramaturgií činohry ND. Nepochopil jsem význam klacíků na záčatku a konci představení. Na nesrozumitelnou a někdy samoúčelnou symboliku je však třeba si u SKUTRů zvyknout, v této inscenaci to bylo únosné. Vznášení korpulentní herečky vysoko nad jevištěm v Svatebních košilích trochu překvapí...
Bolek 90 %
(zadáno: 7.4.2019, počet hodnocení: 13)
přínosný / zajímavý komentář
Vizuálně nádherné představení.
Marsden 90 %
(zadáno: 2.4.2019, počet hodnocení: 10)
přínosný / zajímavý komentář
Krasna scena ve vsech baladach, ale Vodnik mi vyrazil dech. Jednim slovem krasa.
Tezko vybirat nejlepsi vykony, v hlave mi rezonuje temny vyraz Jany Preissove, dokonaly prednes Fr. Nemce a krehkost Anny Fialove. Otaznik nad pani Janzurovou, jak uz tu nekdo psal.
Rozhodne doporucuji.
Barka 50 %
(zadáno: 15.3.2019, počet hodnocení: 212)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Dávám 50% ne proto, že bych považovala inscenaci za tak slabou, ale proto, že z prvního balkonu vpravo jsem neviděla vůbec nic a mohla jsem se jen domýšlet, co se na jevišti asi děje. Strašně mě to mrzí, opravdu jsem se těšila, byla jsem nadšená, že jsem sehnala lístek... a domů jsem odcházela otrávená jak nikdy. Tato místa by ND vůbec nemělo prodávat. Obzvláště ne na inscenace, které se odehrávají většinu času vzadu na horizontu (navíc vpravo).Nebyla jsem jediná, kdo si po skončení stěžoval, že nic neviděl. Myslím, že pokud tato místa chtějí prodávat, mělo by se na to při režijní práci myslet
Hanavelka 100 %
(zadáno: 8.3.2019, počet hodnocení: 18)
přínosný / zajímavý komentář
Hurá!Sláva!Více než důstojná současná pocta K.J.Erbenovi,budově ND a účinkujícím hercům.Trpišovský,Kukučka,Smejkalová,Kopecký,Rybáková, Kaláb,Kodet,Bartoš dokázali,že v ND lze i za současného vedení uvést "PECKU" a nikoliv nudnou stále se opakující "PERVERZNOST".Skvělá Preissová/matka/,Pidrmanová/Dora/s oddělenými končetinami a vydloubanýma očima, Orozovič/král-jízda na sekeře/,Fanda Němec na jevišti úplně omládl,skvělá Janžurová/Hana/výborný nápad obsazení. Kassai/vodník/,v prostoru plavající Fialová,oživlá mrtvola Radůze Máchy usilující o Polišenskou....Děkuji všem za časoprostorový zážitek.
Irena7 80 %
(zadáno: 3.3.2019, počet hodnocení: 25)
přínosný / zajímavý komentář
Krásné vizuální zpracování, většinou skvělé herecké výkony, vyzdvihla bych Františka Němce a Janu Preissovou, nezaostával však nikdo. Oceňuji také Csongora Kassaie jako Vodníka. Celkové pojetí velmi působivé. Jen bych asi "prohodila" role Lucie Polišenské a Pavlíny Štorkové, ta by mi ve Svatebních košilích seděla podstatně víc.
Suzana 70 %
(zadáno: 2.3.2019, počet hodnocení: 245)
přínosný / zajímavý komentář
působivě obrazivé (+9%), minus - herectví paní Janžurové
Honzy 70 %
(zadáno: 1.3.2019, počet hodnocení: 187)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Erbenova KYTICE v ND v režii SKUTRu má své klady i zápory.K mínusům lze přičíst ne vždy adekvátní hudba a zpěv s folklórními prvky,pohybová kreace (Orozovič,umrlci,Polišenská),statické obrazy (Němec),kostýmy ne vždy v souladu s dějem,diskutabilní obsazení Janžurové.Nicméně klady převyšují zápory.Dobré činoherní výkony Preissové,Orozoviče,Fialové,Medvecké,Bouškové,Máchy.Výborná scénografie,světelný design + režijní vedení,prolínání jednotlivých balad v inscenaci.Nutno dodat,že Kytice jako celek působí kompaktně a uvádění ve Zlaté kapličce jí sluší.Psáno z I.premiéry 28.2.2019
Avlis 100 %
(zadáno: 28.2.2019, počet hodnocení: 99)
přínosný / zajímavý komentář
Poprvé v Národním, poprvé na premiéře a hned taková pecka! Jedinečná scéna, která vás dostane. Herecky vynikající, těžko některý výkon vyzdvihnout. I když mě mile překvapil Radúz Mácha ve Svatebních košilích.KYTICI vřele doporučuji,budete jistě okouzleni a dojati zároveň. BRAVO!!!
Jaroslavz 20 %
(zadáno: 28.2.2019, počet hodnocení: 34)
přínosný / zajímavý komentář
Je to milé, je to české, je to hezké. Co to je? Kytice od Skútrů. Nenáročná vyprávěnka pro zlenivělé obecenstvo.
Tomáš Molík 100 %
(zadáno: 28.2.2019, počet hodnocení: 43)
přínosný / zajímavý komentář
Toto představení by dojalo samotného Erbena. Geniální nápaditá a jedinečná scéna, excelentní obsazení a excelentní výtečné herecké výkony. Nádherné kostýmy, úžasná scéna,plná překvapení. Sedíte v hledišti a máte celou dobu husí kůži, jste šťastní, smutní i udivení zároveň a modlíte se, ať ta krása nikdy neskončí. Směs lidských ctností i neřestí, lásky i smutku, života a smrti.Na konci, když se Záhoř, originálním způsobem,dostává do nebe se přistihuji,že mi vlhnou oči a při nádherné děkovačce mi stéká slza,ne to není hysterie ani sentiment, to je dojetí ze zážitku na celý život, velký dík...
Zma 70 %
(zadáno: 28.2.2019, počet hodnocení: 16)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Očekávala jsem víc. První polovina skoro nudná, jen Vodník zaujal. Druhá polovina to napravuje. Výborné nápady, vizuální efekty (závěrečná scéna), herci vyjadřují emoce i děj pohybem, výborný Radúz Mácha (Svatební košile), tradičně Pavlína Štorková (Holoubek),
spojení s lidovými písněmi mě nijak nezaujalo
Michkyse 90 %
(zadáno: 27.2.2019, počet hodnocení: 92)
přínosný / zajímavý komentář
Zdařilá pocta klasice, která zlaté kapličce nesmírně sluší. Zároveň vizuální 'pastva' pro oči. Fenomenální výkon Františka Němce - bravo!
Michal1982 100 %
(zadáno: 27.2.2019, počet hodnocení: 35)
přínosný / zajímavý komentář
SKUTR vjel na jeviště Národního divadla a je dobře, že tam zaparkoval. Fascinace scénou, přednesem, pohybem, hudbou, využitím prostoru, dynamičností... Krásné, krásné, krásné.. Pro mě jedna z nej událostí divadelní sezóny!
Potlesk vestoje byl zasloužený..!
J.anek 100 %
(zadáno: 27.2.2019, počet hodnocení: 245)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
To, co se děje na jevišti, je čistá krása. Hříšníci světa ve zpustlém opuštěném chrámu, tíha jejich (a našich) vin a víra v boží milost. Fascinující erudice a charizma Františka Němce, hravost i naivita Igora Orozoviče, opuštěnost Csondora Kassaie, krutá kletba Pavly Beretové, vlkodlakovitá lačnost Radúze Máchy, energie Ivy Janžurové...
Poetika SKUTRŮ a poetika Erbenova se v Národním divadle prolínají a souzní, aniž by byly nuceny ke kompromisům. Scéna fascinuje - jaksi obyčejně se na ní dějí zázraky. Je to krása plná bolesti, krása důstojná, krása morálních zásad, které nám tolik chybí.
Collete 90 %
(zadáno: 15.5.2019, počet hodnocení: 1)
přínosný / zajímavý komentář
Silný zážitek z hereckých výkonu ještě posílí promyšlená variabilní scénografie. Snaha přiblížit oděv doby vzniku básnické sbírky umocní celkový dojem z historické budovy. Výborně vybrané dílo ke 120. výročí Národního divadla doporučuji nejen žákům základních a středních škol pro lepší pochopení dějů jednotlivých básní.
Prest 50 %
(zadáno: 12.5.2019, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
Bohužel mám po včerejším představení stejnou zkušenost jako divák/divačka Barka, která popisuje svoji zkušenost níže. Ze čtvrtého místa lóží na balkonu 2 není z představení vidět téměř nic! Je smutné, že u těchto míst není upozornění na sníženou viditelnost! Po poslechu(!) představení je ale můj dojem rozpačitý a nepovažuji tuto hru za příliš zdařilou, některé pasáže mi moc nedávaly souvislost s Erbenovým pojetím, např. zvolené zpěvy a muzika, i někteří renomovaní herci nepůsobili moc přesvědčivě. Erbena zdramatizovat moderně není určitě jednoduché, tohle je pokus o jakési pojetí...
David Lodzermensch 100 %
(zadáno: 1.3.2019, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
Krása. Poezie. Magie. Vynikající herecké výkony všech. Musíte to vidět na vlastní oči.
InkaR 100 %
(zadáno: 27.2.2019, počet hodnocení: 2)
přínosný / zajímavý komentář
Krásné, vizuálně nesmírně působivé. Herci dokonalí, hudba taktéž.
Coward 80 %
(zadáno: 25.9.2019, počet hodnocení: 190)
Strom-z 70 %
(zadáno: 28.8.2019, počet hodnocení: 31)
Sova.jan 80 %
(zadáno: 12.8.2019, počet hodnocení: 11)
Doucha 50 %
(zadáno: 17.7.2019, počet hodnocení: 45)
Xcepek 80 %
(zadáno: 20.6.2019, počet hodnocení: 444)
Pauko 100 %
(zadáno: 12.5.2019, počet hodnocení: 18)
Unionboy 90 %
(zadáno: 12.5.2019, počet hodnocení: 155)
Michaela70 90 %
(zadáno: 11.5.2019, počet hodnocení: 30)
Frank Shelley 70 %
(zadáno: 23.4.2019, počet hodnocení: 27)
Weller 80 %
(zadáno: 22.4.2019, počet hodnocení: 35)
Zahon.blaha 80 %
(zadáno: 3.4.2019, počet hodnocení: 18)
Firestone 90 %
(zadáno: 3.4.2019, počet hodnocení: 21)
Jana.janka 70 %
(zadáno: 3.4.2019, počet hodnocení: 42)
LucieSykorova 80 %
(zadáno: 18.3.2019, počet hodnocení: 124)
Radiator 90 %
(zadáno: 17.3.2019, počet hodnocení: 97)
Graiv 90 %
(zadáno: 5.3.2019, počet hodnocení: 98)
Klob 100 %
(zadáno: 5.3.2019, počet hodnocení: 128)
Národosolsobě 70 %
(zadáno: 3.3.2019, počet hodnocení: 282)
Slavek53 70 %
(zadáno: 1.3.2019, počet hodnocení: 66)
Plšík 80 %
(zadáno: 28.2.2019, počet hodnocení: 394)
MicRuz 80 %
(zadáno: 28.2.2019, počet hodnocení: 16)
Tomas22 100 %
(zadáno: 27.2.2019, počet hodnocení: 75)
Nimha 80 %
(zadáno: 1.3.2019, počet hodnocení: 2)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.