Divadlo v Dlouhé

Kouzelná flétna

Premiéra: 26.5.2022 | 2:15
„Magický singspiel.“ Nebývale křehká zpěvohra Wolfganga Amadea Mozarta v interpretaci Divadla v Dlouhé.
    
Divadlo v Dlouhé
Hodnocení inscenace
Redakce
73 %
Uživatelé
70 %
náš tip
Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Helena Grégrová, Kateřina Jírová, Michal Novák  Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Helena Grégrová, Kateřina Jírová, Michal Novák  Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Helena Grégrová, Kateřina Jírová, Michal Novák  Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Helena Grégrová, Kateřina Jírová, Michal Novák
70581000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
9.5.Čt19:00poslední uvedení v sezoněvstupenky
9.5.Čt19:00 vstupenky
poslední uvedení v sezoně

Volby

Hodnocení (65)

HODNOCENÍ REDAKCE
Lukáš Dubský  60 %
31.3.2023 | 1129 hodnocení
+ souhlasím
Převod opery do činoherní podoby zachovává Mozartovu krásnou hudbu, ale také zvýrazňuje problematičnost libreta (do úvah, zda jde o alegorickou hádanku nebo dějový slepenec, se radši pouštět nebudu). SKUTR výrazně akcentoval naivistickou, pohádkovou linku, inscenace se vyznačuje stylovou čistotou. Rámování jako sen je fajn, příliš mě neuchvátilo pojetí kněžích jako chodících bulev. Hodně komických situací vychází z parodie operních klišé, ve druhé polovině už ale kusu viditelně dochází dech. Herecky i pěvecky je inscenace na vysoké úrovni, s nadsázkou výborně pracují O.Rychlý a S.Venclovská, divák si určitě zapamatuje i výstupy J.Sklenáře.
Pavel Širmer  60 %
9.9.2022 | 2000 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
65%. Mozart složil k pohádkové opeře tak krásnou hudbu, že i po staletích rádi odpustíme rozporuplnosti libreta. SKUTŘi se snažili dát jevištním akcím smysl, ale libreto jim to umožnilo jen v omezené míře. Rámec Taminova snu účel celkem splnil, prostředí galerie v jednotlivých situacích fungovalo kolísavěji. V minulosti jsme v Dlouhé zažili oslnivější hudební tituly, přesto lze aranžmá a pěvecké nastudování shrnout jako zdařilé. Milá podívaná sice nepřestává bavit celé představení, ale při hlubším zamyšlení je možno nalézt dluh v práci s nadsázkou a bizarností. Anebo se divák může s poetikou inscenace minout.
Jan Pařízek  70 %
30.8.2022 | 898 hodnocení
+ souhlasím
I zde opět velmi dobře funguje poetika dua SKUTR dohromady s hravostí zdejšího souboru. Řada krásných scén na které se moc pěkně kouká. Smysl některých z nich, nebo jejich prvků, mi však místy bohužel trochu unikal. Ale na tom má, nepopírám, i svůj podíl moje neznalost samotného díla. Též ale nepopírám pocit jisté lacinosti při opětovném použití jednoho scénického prvku, aneb zbytečné vykrádání sama sebe. Jako celek jsem si to však opravdu příjemně užil, a to určitě díky velmi dobrým hereckým i pěveckým výkonům prakticky od všech aktérů a krásné živé hudbě. Hlavně mile rád vyzdvihuji skvělého J. Sklenáře a vedle něj také M. Zavičára. 75%
Iva Bryndová  80 %  Tip Iva Bryndová
1.7.2022 | 551 hodnocení
+ souhlasím
85% - První polovina Kouzelné flétny v Dlouhé funguje téměř stoprocentně: zdobená svěží hravou nadsázkou, výbornými hereckými a pěveckými výkony, živou hudbou; to vše v tradičně výrazné a nápadité výpravě.
Druhá polovina za tou první, ač stále zdobená stejnými klady, trochu kulhá, příběh ztrácí na lehkosti a tempu. Zamrzí v ní navíc doslovné opakování některých již dříve použitých scénických nápadů, jakkoli zajímavých. (Proč?!)
Výborní jsou Ondřej Rychlý, Sára Venclovská, Martin Zavičár a Jan Sklenář.
Helena Grégrová  80 %  Tip Helena Grégrová
12.6.2022 | 1662 hodnocení
+ souhlasím
Cit tandemu SKUTR pro imaginaci zdá se být bezbřehý. Aktuálně je možné se o tom přesvědčit v DvD, kde se oba s postem uměleckého vedení více než důstojně rozloučili nastudováním magického singspielu Kouzelná flétna, ze kterého pod jejich režijní taktovkou dýchá a promlouvá především radostná hravost se spoustou nápaditých, v rámci děje inovativních detailů. Ke komplexnímu zážitku měrou zásadní přispívá i živý hudební doprovod ve zdařilém aranžmá Matěje Kroupy a múzicky mimořádně obdařený soubor divadla, tentokrát v čele s Královnou noci v absolutně neodolatelném podání Jana Sklenáře.
Kateřina Jírová  80 %  Tip Kateřina Jírová
6.6.2022 | 344 hodnocení
+ souhlasím
Půvabná zpěvohra o tom, jak zlo bylo potrestáno a velká láska zvítězila. Soubor Divadla v Dlouhé opět předvedl, že disponuje hudebně kultivovaným projevem. Duo SKUTR se zednářskými symboly moc nezdržovalo, možná je symbolizovaly bulvy, za které bylo převlečeno trio knězů. V závěru se vznešený Sarastro (důstojný Tomáš Turek) promění v hlídače obrazárny, a vyprovodí Tamina, který se probudí ze snu, a spatří jakousi dívku, která mu připomíná Paminu z jeho snu. Hlídač pro jistotu za oběma zamkne dveře. Kostýmy Simony Rybákové byly opět velmi vydařené.
Michal Novák  80 %  Tip Michal Novák
3.6.2022 | 1155 hodnocení
+ souhlasím
85 % SKUTR se s Dlouhou loučí nejkouzelnější inscenací, kterou zde připravil. Klasicistní singspiel je opřen o nápad zasazení do obrazové galerie, kde příběh ožívá, vstupujeme do snu, místy výtvarně poněkud bizarního. Jevilo se jako nemožné, že vznešené operní party budou provedeny činoherci. Vypilováno, vydřeno tak, že nad výsledkem užasnete (ano, především nutno jmenovat Jana Sklenáře v partu Královny noci), anebo interpretace přiznaně sklouzne k naivistickému vtipu; ostatně je to jeden z principů inscenace. Individuální výkony i kolektivní souhra a pečlivé dramaturgicko-režijní zpracování staré, ale živoucí látky přinášejí divácký zážitek.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Janis  30 %
13.6.2023 | 283 hodnocení
+ souhlasím
Vemte hrnec, přihoďte do něj pár notoricky známých motivů z geniální opery, ty zkombinujte s vizuálem kapely The Residents a podivnou parodií na jejich hudbu, přisypte herce namísto školených zpěváků a k tomu přihoďte ještě pár nesouvisejících nápadů a nechte vymíchat duem SKUTR.

Inscenace bohužel působí jako práce amatérského souboru, vydržet se dala hlavně ve chvílích, kdy zpívali hudebně zdatní Sára Venclovská nebo Jan Sklenář. Kladně hodnotím ještě některé herecké výkony a výkon hudebníků.
Tereza Rybková  10 %
12.4.2023 | 48 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Nechápu zdejší uhranutost tímto představením. (A ceny pro Honzu Sklenáře, kterého mám jinak ráda, za Královnu noci?!) Upřímně mám pocit, že to ani herce nebavilo hrát (a to bych jako divák snad neměla). A mě rozhodně absolutně nebavilo na to koukat.
Ledu  60 %
31.3.2023 | 34 hodnocení
+ souhlasím
Řemeslně dobře zpracovaná hra, líbivá hudba, hudebně nadaný herecký soubor DvD. Ale jako celek mě hra nezaujala.
Jaroslavz  90 %
20.2.2023 | 76 hodnocení
+ souhlasím
Hravé, milé, vtipné. Míra Zavičár jako Papageno je nesmírně milý, Královna noci Jana Sklenáře oslňující, Ondřej Rychlý v roli Pamina je skvělý herecky, pohybově i pěvecky, Martin Matejka vtipný... Nápadité kostýmy.
Fekete  20 %
20.2.2023 | 143 hodnocení
+ souhlasím
20.2.2023. 3 rada. 20 % jen a pouze za S. Venclovskou. Jako celek se mi to nelibilo. Byl jsem od zacatku do konce jako Alenka v risi divu. Amaterske, herce to moc nebavilo (zde zminovany a obdivovany J. Sklenar jako Kralovna noci byl na jevisti 5 min, v zenskem kostymu, zpival) a s predpokladem ze druha polovina je jeste slabsi tak jsem pri prestavce odesel. Poetika ? Behajici lidske bulvy po jevisti ? Vzit na tohle deti ? Fakt ne. Nechapu zdejsich 75 % / 72 %.
Slaná  90 %
7.2.2023 | 46 hodnocení
+ souhlasím
Viděno již podruhé a tudíž jsem si mohla vychutnat všechny dopsané vtípky. Mozartova hudba je skutečně nesmrtelná a v podání komorních hudebníků možná ještě více zapamatovatelná .Herci hrají i zpívají s nadšením. Královna noci má na otevřené scéně stejný potlesk jako operní divy ve velké opeře. Měli jsme s sebou 8 letého chlapce, který celý děj pobral, hodně se smál a při hudbě vyťukával prsty rytmus na ochoz a místy i tančil. Takže nebojte se brát na tuto " pohádku" děti.
J.anek  80 %
5.2.2023 | 476 hodnocení
+ souhlasím
Vsadím se, že by se Mozart moc dobře bavil. Sen restaurátora Ondřeje je hravý, poetický, skoro surrealistický. Nechybí mu vtip, nadsázka a lehkost. Je to taková čistá divadelní radost - nic se neřeší, nikdo se k ničemu nevyjadřuje, je tu jen radost - z hraní, z hudby, ze života.
Guildenstern  60 %
10.1.2023 | 440 hodnocení
+ souhlasím
65%
Stejně jako M. Krobot v NDB ani SKUTři svoji koncepci v tomto případě zcela nedotáhli. Možná to v případě problematického libreta ani nejde, možná to ani nebylo jejich cílem. Spousta fajn nápadů, dobře zvolená míra nadsázky, ale nemohu se ubránit pocitu, že si s předlohou šlo pohrát ještě mnohem více, zejména ve druhé půlce tomu trochu dochází dech. S. Venclovská a O. Rychlý jsou výborně pojatým ústředním párem, Zavičárův Papageno mohl být zábavnější a intonačně přesnější. Potěší sehraná a sezpívaná trojice bulev. Kreace J. Sklenáře úžasná, i když ruku na srdce, milá redakce portálu, vážně jde o Nejlepší mužský herecký výkon sezony?
Ramgad  80 %
3.1.2023 | 62 hodnocení
+ souhlasím
Velmi povedené provedení opery a bezkonkurenční Jan Sklenář.
Jerman  80 %
6.12.2022 | 127 hodnocení
+ souhlasím
Před převzetím uměleckého vedení činohry ND se dvojice kmenových režisérů SKUTR rozloučila s Dlouhou osobitým nastudováním známé Mozartovy opery. Byla to výzva obsadit Kouzelnou flétnu činoherci memajícími školení v operním zpěvu a zredukovat živý orchestr na čtyři hudebníky. Režiséři opět osvědčili svoji invenci (zarámování inscenace do prostředí obrazárny, trojice nadpřirozených kněží) a vytvořili divácky vděčné představení, přes komplikovanost a bizarnost této zednářské pohádky. O. Rychlý v titulní roli Tamina osvědčil svůj komediální talent a J. Sklenář jako Královna nadchl svými dvěma pěveckými výstupy. Přejme SKUTRům v ND ZLOMTE VAZ.
Koeman2  80 %
3.11.2022 | 181 hodnocení
+ souhlasím
Magický singspiel v interpretaci herců Divadla v Dlouhé. Mozart ani milovník opery by se nemusel stydět a my co na operu nechodíme, jsme si užili líbivé melodie, kouzelný příběh a srozumitelné pěvecké výkony.
Čiko  80 %
1.10.2022 | 1085 hodnocení
+ souhlasím
85%
Pro mě jeden z nevětších divadelních zážitků poslední doby.
Výtečná režie SKUTRU plná invence. Je to velmi vydařené pěvecky, herecky, vizuálně i hudebně. Nepostrádá to humor a nadsázku.
Nejvíce bodovali herci příchozí z oblastních divadel - O. Rychlý a M.Zavičár, naprosto famózní je J. Sklenář. Vadily mi jen dvě drobnosti - S. Venclovská se na roli Paminy typově příliš nehodí (a soubor DvD by vhodnější typ herečky měl) a ubral bych scény s očníma bulvama.
Tuto inscenaci rád a vřele doporučuji.
R.JELEN.21  70 %
29.9.2022 | 241 hodnocení
+ souhlasím
Na činoherce slušná jízda.
Asi jsem už viděla moc věcí ala SKUTR, že mě ty opakující se aranžmá prudí o trochu více než by musely. Některé prvky se domnívám vychází více rušivě (zvuk uvnitř bulvy je někdy než nesrozumitelný) a druhé části dochází dech.
Určitě nezapomenu na Královnu noci v podání J. Sklenáře a jméno nedám M. Zavičara :)
Gimli35  60 %
31.8.2022 | 255 hodnocení
+ souhlasím
65 %. SKUTRovská Kouzelná flétna rozhodně není špatná, může se opřít o slušný nebo až výborný (S. Venclovská, K. Oltová, O. Rychlý) zpěv účinkujících. Činoherní pasáže bohužel ve víru neustálého shazování sklouzávají do infantility, nejvíce se to projevuje v únavné stylizaci tří kněží (M. Poulová, M. Turková, M. Zimová) do podoby "tří bulev" a v projevu M. Zavičára. Zamrzela i recyklace režijních postupů z Mistra a Markétky (zrcadla, efekty bouře). Milým nápadem je naopak pěvecké zapojení živého orchestru.
Pamela  90 %
30.8.2022 | 14 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Dát 100, by byla taková konečná, že už nemůže být lepší...Ale Kouzelné flétně v Dlouhé opravdu nejde nic vytknout..Výprava, kostýmy, jednotliví účinkující...prostě skvělé :). A budeme polemizovat o tom, že hra je o ničem? Tak byla napsaná..
Suzana  70 %
16.6.2022 | 333 hodnocení
+ souhlasím
obsahem skvělý předkrm pro operu; baví, má spád a herci zvládají herecké i pěvecké party s grácií. Královna noci ovšem kraluje.
Radarrius  60 %
6.6.2022 | 70 hodnocení
+ souhlasím
Co se týče oper, jsem kulturní barbar. Jeví se mi jako plytké příběhy pro uvedení několika hitů prokládaných hudební vatou. To mi potvrdilo i toto provedení Kouzelné flétny činoherci. Bylo jim totiž při zpěvu rozumět o čem zpívají, a tak ještě více vyniklo, že je to hra o ničem. Původní mluvené slovo bylo rozšířeno o recitaci "nehitové" hudební části, a tak se v druhé půli zpívalo daleko méně. Jako studie opery bezesporu zajímavé. Na vyšší úroveň to ovšem povýšil styl herectví v Dlouhé, který si dělá šprťouchlata ze všeho. I z opery a operního zpěvu. Smích spolu se skvělou Mozartovou hudbou šel krásně dohromady.
Viktorie  90 %
1.6.2022 | 48 hodnocení
+ souhlasím
Většinu času jsem měla úsměv na tváři, bylo to opravdu kouzelné. I přes strohost některých kostýmů (Tamino, Papageno) jsem se přenesla, vynahradila to výrazně barevná scéna. Herecký sobor Divadla v Dlouhé pěvecky opravdu nezaostává.
Všem doporučuji!
Kubales  100 %
17.10.2022 | 4 hodnocení
+ souhlasím
Talentovaní herci předvádí neuvěřitelné výkony. Úžasný zpěv, Vtipné provedení a o úžasu nad dramaturgii Skutru nemluvím. :)
Applejuice  70 %
30.3.2024 | 364 hodnocení
Kihei  90 %
28.1.2024 | 15 hodnocení
Alis  80 %
7.12.2023 | 39 hodnocení
Nezavisla  60 %
13.11.2023 | 57 hodnocení
Teres  60 %
27.10.2023 | 256 hodnocení
Helena23  60 %
15.9.2023 | 21 hodnocení
Freebird  70 %
18.6.2023 | 82 hodnocení
SJC  90 %
10.6.2023 | 15 hodnocení
Accidentallytheatrical  90 %
18.4.2023 | 31 hodnocení
CercaTrova  100 %
31.3.2023 | 69 hodnocení
TereHun  50 %
29.3.2023 | 37 hodnocení
Dolente  80 %
21.2.2023 | 70 hodnocení
Togaf  70 %
21.2.2023 | 176 hodnocení
Kastan42  80 %
21.2.2023 | 63 hodnocení
Ondra123  10 %
7.2.2023 | 7 hodnocení
Volnicko  60 %
5.2.2023 | 56 hodnocení
Onndra  70 %
16.1.2023 | 54 hodnocení
Tech.KA  90 %
31.10.2022 | 52 hodnocení
Xcepek  90 %
25.10.2022 | 633 hodnocení
Jeane987  60 %
24.10.2022 | 82 hodnocení
Kosan  50 %
24.10.2022 | 274 hodnocení
Dajcik  30 %
23.10.2022 | 284 hodnocení
Kluk.sedu  70 %
23.10.2022 | 129 hodnocení
Lovin  60 %
12.10.2022 | 269 hodnocení
Braddy  80 %
11.10.2022 | 195 hodnocení
Plšík  80 %
30.9.2022 | 755 hodnocení
Birter  70 %
30.9.2022 | 200 hodnocení
Adam Zelinka  70 %
29.9.2022 | 201 hodnocení
Moonek  80 %
11.9.2022 | 100 hodnocení
Snekac  80 %
2.9.2022 | 289 hodnocení
Nickmik  60 %
31.8.2022 | 76 hodnocení
Vladimír10  50 %
30.8.2022 | 621 hodnocení
Unionboy  80 %
30.8.2022 | 446 hodnocení
Wolverine  60 %
28.6.2022 | 40 hodnocení
Coffeegirl  70 %
28.6.2022 | 5 hodnocení
LavinieCamui  80 %
11.6.2022 | 806 hodnocení
Lukáš Jeníček  90 %
2.6.2022 | 44 hodnocení
Astuta  90 %
2.6.2022 | 34 hodnocení
Mil68  90 %
4.10.2022 | 2 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.