Národní divadlo [Stavovské divadlo]

Netrpělivost srdce

Premiéra: 8.11.2018 | 1:55x
Překlad románu: Božena Koseková. Dramaturgie: Jan Tošovský. Scéna: Andrej Ďurík. Kostýmy: Linda Boráros. Hudba: Jiří Hájek. Režie: Daniel Špinar.
Adaptace mistrovského románu rakouského prozaika a esejisty, založený na pronikavém popisu psychologie lidského jednání v konkrétních životních situacích. Poručík Anton Hofmiller je v ospalém městečku v předvečer 1. světové války pozván na slavnostní recepci do domu pána z Kekesfalvy, místní honorace. Na této večeři vyzve k tanci jeho dceru, aniž tuší, že Edita je na nohou zmrzačena a téměř neschopna chůze. Hofmiller z domu zbaběle uteče, ale hned na druhý den se pokusí tuto více trapnou než skandální epizodu napravit. Postupně se tak zaplétá do pasti svých „soucitných gest“, až v dívce vzbudí lásku...
Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
72 %
Uživatelé
79 %
náš tip
Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Helena Grégrová, Pavel Širmer  Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Helena Grégrová, Pavel Širmer  Tip od redaktorů: Iva Bryndová, Helena Grégrová, Pavel Širmer
79761000
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
7.12.Út19:00 vstupenky
8.12.St19:00 vstupenky
10.12.19:00 vstupenky
14.12.Út19:00 vstupenky
22.3.Út19:00 vstupenky

Volby

Hodnocení (80)

HODNOCENÍ REDAKCE
Iva Bryndová  80 %  Tip Iva Bryndová
(zadáno: 13.3.2019, počet hodnocení: 286)
+ přínosný / zajímavý komentář
Až nepříjemně svíravá inscenace, efektní scénická úprava a její skvělé využití, ať už uzavřeného prostoru - propojeného kolem dokola, či dalších částí výpravy jako chladicích skříní a jejich zapojení do děje. Vynikající výkony, zejména Pavlíny Štorkové, i Radúze Máchy. Zajímaví i Vladimír Javorský, Vladislav Beneš a Jiří Štěpnička.
Lukáš Dubský  70 %
(zadáno: 21.2.2019, počet hodnocení: 889)
+ přínosný / zajímavý komentář
Špinar se v dramatizaci Zweigova románu zbavil všech vedlejších motivů a jde přímo k jádru věci. Zajímá ho člověk lapený v síti soucitu, jednající tak, jak si přeje jeho okolí. Významotvorná je scéna využívající točnu, celá inscenace je hororově stylizována. R.Mácha vystihl dvě poručíkovy tváře - na jedné straně okouzlující společník, na straně druhé ironický glosátor. Jenže ironické glosy se postupně mění v beznaděj, když mladý poručík zjistí, že nezávazné návštěvy skončily zasnoubením s dívkou, která je mu protivná. Výrazné výkony předvádí i P.Štorková a V.Javorský. Více viz blog (více v článku na blogu)
Helena Grégrová  70 %  Tip Helena Grégrová
(zadáno: 3.1.2019, počet hodnocení: 1457)
+ přínosný / zajímavý komentář
Souhlasím s hodnocením Pavla Širmera a dodávám: Působivá souhra všech inscenačních složek skládá příběh o přetenké hranici mezi lidským soucitem a sobeckostí, a předně pak o tom, jak je balanc na jejich ostří, jež brousí převážně milosrdné lži, nebezpečný, ba přímo nemožný. Intenzita potu Radúze Máchy na konci představení je přímo úměrná jeho energickému hereckému nasazení i všem pošetilým krkolomnostem, kterým se Hofmiller ve jménu soucitu odevzdá a propůjčí.
Jan Pařízek  70 %
(zadáno: 3.1.2019, počet hodnocení: 793)
+ přínosný / zajímavý komentář
Moc pěkně zpracované téma milosrdné lži a přehnaného soucitu. Ve výsledku pak krásně ukázáno, že jen máloco je horší než falešná naděje. Sice nemohu tvrdit, že by mě to výrazně strhlo, vcelku dlouho jsem to pozoroval bez většího zaujetí. Nicméně rozhodně to má dobrou gradaci a závěr je pak správně emoční a působivý, což je podpořeno také přesvědčivými výkony ze strany R. Máchy a P. Štorkové. Celkově inscenace zanechaná dosti silný dojem. 75%
Pavel Širmer  70 %  Tip Pavel Širmer
(zadáno: 16.12.2018, počet hodnocení: 1694)
+ přínosný / zajímavý komentář
(+2)
Návštěvníka znalého románové předlohy může zaskočit razantní stylizace, na první pohled násilná či samoúčelná. Postupně se však objasní důvod, proč D. Špinar román zdramatizoval a zrežíroval právě tímto způsobem. Charaktery Antona, Edity i dalších postav tlačil k extrémním polohám, čímž příhodně zdůraznil problémy, s nimiž se potýkají, i důsledky jejich jednání. Vhodně přispělo i nezvyklé scénické řešení smysluplně využívající točnu. V hlavní roli R. Mácha podal vyčerpávající výkon, výklad bravurně dotvořila také P. Štorková. V dobrém slova smyslu moderní zpracování klasického díla.
Anežka Kotoučová  70 %
(zadáno: 12.12.2018, počet hodnocení: 214)
+ přínosný / zajímavý komentář
Dan Špinar v Zweigově díle hodně akcentuje absenci lidské asertivity a rozhodnosti, což je určitě chvalitebné a celá inscenace se nese komplexně v tomto duchu. Bohužel však příliš upřednostnil expresivní herectví a hororovou stylizaci na úkor pečlivé psychologické drobnokresby, která je výsostným Zweigovým trademarkem. Tento, u Špinara bohužel recidivující neduh se nejvýrazněji projevuje právě u té nejsložitější postavy. Edita je v inscenaci nešťastně zobrazena jako hysterická, ukřičená fúrie. Režisérovo (nikoliv hereččino!) pojetí této figury je hlavní slabinou jinak poměrně podařeného kusu.
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Karel Toman  60 %
(zadáno: 19.7.2021, počet hodnocení: 23)
přínosný / zajímavý komentář
Manýristická inscenace, jakoby se režisér staral víc o vnějškovost.
Slamajak  70 %
(zadáno: 1.10.2020, počet hodnocení: 48)
přínosný / zajímavý komentář
75 % a bilance na hranici "šel bych znovu" a "skvělý, ale znovu asi ne". Boží scénografie a zvuk, skvělý Radúz Mácha, nad svůj průměr skvěle vystupující Pavlína Štorková, z vedlejších rolí srdíčko hlavně pro T. Medveckou a J. Dudziakovou, kterou začínám nekriticky zbožňovat. Z některých scén jsem se zvedal ze židle, v některých mi trošku chyběl větší spád, ale celkově hodně hezký zážitek.
Fr2709  60 %
(zadáno: 13.1.2020, počet hodnocení: 163)
přínosný / zajímavý komentář
Na tvorbu Národního divadla lehce nad průměrem. Chvílemi tomu chyběl spád. A herci svoje role povětšinou pouze hráli.
Ba-jo  90 %
(zadáno: 28.11.2019, počet hodnocení: 217)
přínosný / zajímavý komentář
Mistrovský román, mistrovsky převedený a předvedený na prknech ND. Ústřední Radúz Mácha a Pavlína Štorková podali vrcholný výkon hodný naší první divadelní scény. Skvělá scénografie a hlavně jasně a srozumitelně předané poselství románu Stefana Zweiga, které vůbec není zastaralé. Bravo!
PS: "Žádná vina není zapomenuta, pokud o ní ví svědomí."
JirkaS  70 %
(zadáno: 1.7.2019, počet hodnocení: 231)
přínosný / zajímavý komentář
Kam až se člověk může dostat, když se bojí říkat ne? O tom je možno se přesvědčit v této psychologické studii, kde vyniká především hlavní postava bravurně ztvárněná Radúzem Máchou, jehož vývoj z nezkušeného mladíka až po zoufalého muže je fascinující. Zdatně mu pak sekunduje krásně uřvaná Pavlína Štorková. Inscenace zaujme především pro činohru Národního divadla vcelku nezvyklým scénickým řešením, kdy je naplno využito točny na jevišti, díky čemuž se lehce během chvíle mění scéna dle potřeby. Škoda, že inscenace si celou dobu nedrží svoje tempo, ale i tak za mě nadprůměr. /24.6.2019/
Marsed  90 %
(zadáno: 31.5.2019, počet hodnocení: 151)
přínosný / zajímavý komentář
Skvělá hra o důsledcích, když nedokážeme přímo vyslovit slovo ne. Psychologické drama, které má spád, které postupně graduje. Velmi povedená scéna, herecké výkony jak v hlavních rolich, tak ve vedlejších, skvěle zvládnuté.
Karla Červenková  80 %
(zadáno: 29.5.2019, počet hodnocení: 6)
přínosný / zajímavý komentář
Ne láska, ale soucit roztáčí hororový kolotoč, do kterého Hofmiller nenápadně usedá a nemůže z něj svépomocí vystoupit, až se člověku svírá žaludek. Pro mě to byl skvělý divadelní zážitek od začátku do konce.
J.S.  70 %
(zadáno: 28.5.2019, počet hodnocení: 131)
přínosný / zajímavý komentář
Psychologické drama o následcích soucitu (na místo lásky) se proměnilo v expresionistické vidění světa. Expresionismus je v tomto případě (na rozdíl od jiných počinů ND) funkční a výsledkem je kvalitní inscenace - herecky zdařilá a scénicky náročná. Nedá se však hovořit o dramatizaci Zweigova románu, ale jen o jakési variaci na něj. V expresionismu se redukuje postava na určitý rys, zatímco Zweig postihuje plasticky psychologii jedince. Bylo by jistě přínosem, kdyby současná činohra ND netrvala v každé inscenaci na expresionistickém pojetí a zkusila někdy inscenační výklad v souladu s textem.
Heda  70 %
(zadáno: 28.5.2019, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
Kdyby to všichni kolem nepsali, tak by mě vůbec nenapadlo, že je to drama o soucitu. A mělo-li to být o soucitu, tak bych dala tak 20%.
Já viděla drama o slabosti. A hlavní "hrdina" byl nejslabší ze všech. Perfektně zahraný. Herecké výkony byly opravdu úžasné (a fyzicky náročné).
Škoda, že se zbytečně hrálo tak daleko od diváků.
Marcellina  90 %
(zadáno: 20.5.2019, počet hodnocení: 15)
přínosný / zajímavý komentář
Silný a dojemný příběh, podtržený přesvědčivými výkony paní Štorkové a pana Máchy. Představení určitě patří k tomu nejlepšímu, co Národní divadlo v současné době nabízí.
Ahor  90 %
(zadáno: 4.5.2019, počet hodnocení: 35)
přínosný / zajímavý komentář
Klobouk dolu před hlavními hrdiny příběhu, jejich výkon byl famózní. Opět skvělá scéna.
Anna NNN  100 %
(zadáno: 27.4.2019, počet hodnocení: 8)
přínosný / zajímavý komentář
Úžasně zahrané - spíš prožité. Naprosto skvělá scénografie. Minimalistická, ale všeříkající. Hra nezůstává své předloze nic dlužná.
Studený Čumáček  70 %
(zadáno: 7.4.2019, počet hodnocení: 316)
přínosný / zajímavý komentář
repríza 11.3. 2019
příběh o muži, který nedokázal říct Zastavte, já nechci.

Poručík Anton Hofmiller (Radúz Mácha) vinou vlastní společenské neobratnosti způsobí skandál. Vyzve k tanci Editu (Pavlína Štorková), mladinkou dceru hostitele, prakticky neschopnou chůze. A to je jen začátek řetězce nedorozumění, soucitných gest a lepkavých společenských pavučin...
V postavě přesný Radúz Mácha i Pavlína Štorková, funkční scéna, kostýmy, ale i jisté nedostatečné propojení vyšší společnosti s vojenským světem, obou světů tápajícího a chybujícího Antona Hofmillera.
BloggarSumec  80 %
(zadáno: 30.3.2019, počet hodnocení: 37)
přínosný / zajímavý komentář
Excelentní inscenace s excelentními výkony Radůze Máchy a Pavlíny Štorkové v hlavních rolích. Skvělá režie Daniela Špinara, úžasná výtvarná stránka. A ostatní i menší role skvěle obsazené a zahrané. Divadlo s velkým příběhem, velkými hereckými výkony, divadlo s velkým D. 85%
Alcha  100 %
(zadáno: 29.3.2019, počet hodnocení: 115)
přínosný / zajímavý komentář
Pro mě byla tato inscenace velký zážitek, režie D. Špinara mě nikdy nezklamala a tato hra nebyla výjimkou.
Herecké výkony byly dobré, až nadprůměrné. R. Mácha neslezl z jeviště skoro dvě hodiny a někde stále získával energii až do závěrečné scény. Byl skvělý a okouzlující. Ale co předvedla P. Štorková byl herecký koncert. Lepší Editu si snad člověk nemůže přát - miloučká panenka, která se během vteřiny promění v hysterického rozmazleného tyrana, nemluvě o náročnosti její role po fyzické stránce.
Díky krásným kostýmům a jednoduché scéně, která ale fungovala, byl zážitek ještě intenzivnější.
Psychoklara  70 %
(zadáno: 12.3.2019, počet hodnocení: 37)
přínosný / zajímavý komentář
Tísnivé drama, které se nepovedlo odlehčit. Vtipy vyznívají poněkud prázdně, když se ozve jen jedno osamělé uchechtnutí. Bez nich by šlo o skvělou hru s velkým dopadem na psychiku diváka. Pointa však přichází moc brzo a závěr působí násilně, podivně a nepatřičně. Trvalo mnoho vteřin, než ve zhaslém sále zazněl rozpačitý potlesk.
Musím však vyzdvihnout skvělý výkon P. Štorkové, zvukový doprovod i zajímavou scénu. Miluji hororové mrazení a toho se mi dostalo vrchovatě, vitrína s dorty pro mě už nikdy nebude to, co dřív. Upracovaný divák, který si přišel odpočinout, však nejspíš nadšený nebude.
KSnow  80 %
(zadáno: 11.3.2019, počet hodnocení: 102)
přínosný / zajímavý komentář
Ta scéna! Ta dynamika!
J.anek  80 %
(zadáno: 11.3.2019, počet hodnocení: 360)
přínosný / zajímavý komentář
Radúz Mácha v lepkavé pavučině citového vydírání geniálně zrůdné manipulátorky. Nebo je v tom i Pavlína Štorková nevinně? Kolotoč, na kterém jsou všichni tak trochu oběti. Otroci předsudků, tlaku veřejného mínění, vlastního soucitu a bůhvíčeho ještě. Vražedně se stupňující tempo je k nesnesení. Skvělý kus.
Jerman  70 %
(zadáno: 21.2.2019, počet hodnocení: 70)
přínosný / zajímavý komentář
Expresivní Špinarova režie, vyvolávající tíživou atmosféru, která padá na diváka sledujícího "sestup do pekel" mladého důstojníka po cestě dlážděné dobrými úmysly. Výborná téměř prázdná scéna užívající točny, která dává představení velkou dynamiku. "Stará garda ND" Štěpnička (velitel) a Beneš (lékař) ve svém civilním projevu ovšem neladí zcela s expresí ostaních aktérů a hrají "to svoje", jak už bylo někde zmíněno kritikou.
Plšík  70 %
(zadáno: 19.2.2019, počet hodnocení: 581)
přínosný / zajímavý komentář
75%
Vladimír Rogalewicz  80 %
(zadáno: 6.2.2019, počet hodnocení: 670)
přínosný / zajímavý komentář
Není to divadelní bomba, ale rozhodně se jedná o vysoce nadprůměrné řemeslo ozdobené celou řadou skvělých hereckých kreací. Špinarovy režie mě baví. Zde je začátek trochu nudný ve snaze rychle uvést diváka do děje i za cenu deklamativních vložek, ale následně se ukáže, že celá stylizace je vysoce funkční a představení báječně graduje.
Michkyse  70 %
(zadáno: 6.2.2019, počet hodnocení: 100)
přínosný / zajímavý komentář
Oslňující výkon Radúze Máchy.
Michvon  80 %
(zadáno: 31.1.2019, počet hodnocení: 175)
přínosný / zajímavý komentář
Tak tohle se velice povedlo po všech stránkách - výtečná scéna, rytmizace, herecký výkon Radúze Máchy je fantastický, ale skvělá je také Pavlína Štorková. Souhlasím, že malinko chyběla drobnokresba, ale ono je to na tak velké scéně dost těžké. Intenzivní zážitek, vřele doporučuji.
Duch  90 %
(zadáno: 4.1.2019, počet hodnocení: 7)
přínosný / zajímavý komentář
Vynikající herecké výkony, úžasná scéna. Vše drží pohromadě. Bravo! Těším se na další projekty!
Slaná  90 %
(zadáno: 27.12.2018, počet hodnocení: 24)
přínosný / zajímavý komentář
Repríza 26.12.2018. Předlohu jsem nečetla, nevěděla jsem do čeho jdu. Představení mně vtáhlo, uchvátilo a přimělo se zamyslet nad tím, kdy jsem ve správnou chvíli neřekla ne. Výkony herců obdivuhodné i po fyzické stráce (např. Edita prolézající vitrinou).
Michal Ernat  60 %
(zadáno: 16.12.2018, počet hodnocení: 27)
přínosný / zajímavý komentář
Přemýšlím o objektivním zhodnocení. Vidět to jako první dílo od pana Špinara, asi se mi to líbí velmi a tleskám. Ale čím více jeho režisérských děl vidím, tím jsou tam stejné prvky. Stejné prvky oblečení, stejné pohybové a hlasové projevy herců a hereček. Režisér už dělá pořád stejná představení, jen sám sebe kopíruje do dalších děl. Tudíž pak představení ztrácí kouzlo. Ostatní věci jsou zajímavé, výkony skvělé. Ale jak sami píší, mistrovský román Stefana Zweiga sám o sobě je nosný a vždy bude dobrý.
Čiko  60 %
(zadáno: 30.11.2018, počet hodnocení: 770)
přínosný / zajímavý komentář
Velmi se mi líbila scéna a výkon Pavlíny Štorkové. Pořád se ale nemůžu zbavit dojmu, že pro Radúze Máchu je to příliš velké sousto..
Antioch  60 %
(zadáno: 25.11.2018, počet hodnocení: 149)
přínosný / zajímavý komentář
65% repríza 21.11.2018
Michal1982  80 %
(zadáno: 23.11.2018, počet hodnocení: 83)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Jednoduchá ale přitom efektivní pohyblivá scéna, kterou tvoří 3 pokoje, lehce hororové ladění + Radůzu Máchovi role sedla + P. Štorková mě baví ohromně jako vždy a jejímu výkonu tleskám. Konec, ač ho divák předvídá, přijde nečekaně a rychle, jeviště zmizí ve tmě, vám tluče srdce a říkáte si, tak to byla zase jednou pecka!Po Manon Lescaut další kousek od pana Špinara, který se mi trefil do vkusu a vryl do paměti. Díky!
LucieSykorova  100 %
(zadáno: 21.11.2018, počet hodnocení: 140)
přínosný / zajímavý komentář
Divadlo 21. století...
Jaroslavz  90 %
(zadáno: 11.11.2018, počet hodnocení: 42)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Ať si kdo chce, co chce říká, Špinar je guru moderního divadla. Horor jako hrom, a přitom chytrý, hluboký, zábavný. A Radúz Mácha, Pája Štorková, Beneš, Medvecká, Javorský - boží herci!!!
Blumarik  70 %
(zadáno: 9.11.2018, počet hodnocení: 239)
přínosný / zajímavý komentář
Opravdu to režíroval Dan Špinar a byla jsem ve Stavovském divadle?
Velmi milé překvapení, stojí za návštěvu.
Mora  50 %
(zadáno: 9.11.2018, počet hodnocení: 138)
přínosný / zajímavý komentář
Po docela slibném začátku inscenace postupně ztrácela grády a přibývalo manýry (již několikrát viděné a použité). Čtenář románu pravděpodobně řadu postav nepoznával.Rozhodně se nedalo věřit, že by Hofmiller soucítil s Editou, ze které režisér udělal uječenou hysterku. Poklonu jistě zaslouží R.Mácha, který neopustí dvě hodiny jeviště. Jinak lze jen doporučit divákům, aby si doma Zweigův román přečetli, aby se dozvěděli, o čem to taky mohlo být, pokud by se inscenoval opravdu Zweig...
Suzana  70 %
(zadáno: 9.11.2018, počet hodnocení: 274)
přínosný / zajímavý komentář
dynamické představení s výbornými hereckými výkony
Valmez  100 %
(zadáno: 8.11.2018, počet hodnocení: 260)
přínosný / zajímavý komentář
(+1)
Už se těším na další reprízu, skvělé výkony. Viděno na veřejné generálce a po roce v procesu. Viděno 2x.
Nikoss  80 %
(zadáno: 2.10.2021, počet hodnocení: 63)
Klára Matiasovitsová  70 %
(zadáno: 12.9.2021, počet hodnocení: 41)
Pepa Franta  90 %
(zadáno: 4.6.2021, počet hodnocení: 9)
Chupetica  90 %
(zadáno: 21.9.2020, počet hodnocení: 118)
Vladimír10  80 %
(zadáno: 18.9.2020, počet hodnocení: 392)
Kamčari  90 %
(zadáno: 17.2.2020, počet hodnocení: 60)
Dramaholik  80 %
(zadáno: 13.1.2020, počet hodnocení: 120)
Graiv  80 %
(zadáno: 18.11.2019, počet hodnocení: 105)
Jant  70 %
(zadáno: 13.11.2019, počet hodnocení: 24)
Marja  80 %
(zadáno: 24.9.2019, počet hodnocení: 20)
Eden  80 %
(zadáno: 24.6.2019, počet hodnocení: 28)
Togaf  70 %
(zadáno: 18.6.2019, počet hodnocení: 143)
Lovin  80 %
(zadáno: 27.5.2019, počet hodnocení: 219)
Unionboy  100 %
(zadáno: 27.5.2019, počet hodnocení: 268)
Snekac  100 %
(zadáno: 27.5.2019, počet hodnocení: 138)
Kubicek  80 %
(zadáno: 10.5.2019, počet hodnocení: 29)
Munoz  100 %
(zadáno: 27.4.2019, počet hodnocení: 107)
Weller  60 %
(zadáno: 24.4.2019, počet hodnocení: 58)
Xcepek  70 %
(zadáno: 14.4.2019, počet hodnocení: 555)
Dzaamek  70 %
(zadáno: 11.4.2019, počet hodnocení: 70)
Frank Shelley  80 %
(zadáno: 8.4.2019, počet hodnocení: 39)
Dajcik  80 %
(zadáno: 30.3.2019, počet hodnocení: 203)
Kosan  80 %
(zadáno: 29.3.2019, počet hodnocení: 192)
Zma  70 %
(zadáno: 20.2.2019, počet hodnocení: 31)
Lumca  70 %
(zadáno: 20.2.2019, počet hodnocení: 331)
Makronka123  70 %
(zadáno: 19.2.2019, počet hodnocení: 42)
Terrysh  80 %
(zadáno: 19.2.2019, počet hodnocení: 51)
Sova.jan  100 %
(zadáno: 19.2.2019, počet hodnocení: 19)
Treperenda Rakytníková  100 %
(zadáno: 13.2.2019, počet hodnocení: 13)
Monday  60 %
(zadáno: 1.2.2019, počet hodnocení: 31)
Paya888  90 %
(zadáno: 19.1.2019, počet hodnocení: 285)
Stan  80 %
(zadáno: 3.1.2019, počet hodnocení: 46)
Andro  90 %
(zadáno: 28.12.2018, počet hodnocení: 46)
Slavek53  70 %
(zadáno: 15.11.2018, počet hodnocení: 76)
MarekLinhart  60 %
(zadáno: 9.11.2018, počet hodnocení: 152)
Tomas22  70 %
(zadáno: 9.11.2018, počet hodnocení: 88)
Iggypop  100 %
(zadáno: 23.2.2020, počet hodnocení: 4)
Tchupak  80 %
(zadáno: 30.3.2019, počet hodnocení: 3)
Mata  100 %
(zadáno: 9.11.2018, počet hodnocení: 2)

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.