Národní divadlo [Stavovské divadlo]

Noční sezóna

Premiéra: 9.11.2017 | 2:20
Překlad: Jitka Sloupová. Dramaturgie: Milan Šotek. Scéna: Dragan Stojčevski. Kostýmy: Linda Boráros. Hudba: Victoria Parker. Režie: Daniel Špinar.
Poslední uvedení: říjen 2020.
Hořká komedie z té části Velké Británie, která tak nebezpečně připomíná náš domov. Byl jeden otec, ten měl tři dcery a jednu tchyni. Manželku už ne, ta mu utekla do Londýna. Tchyně je sprostá jak dlaždič, ale neskutečně spontánní. Jedna dcera neví, co se sebou, druhá chodí s marxistou a třetí se zamiluje do herce, který sem přijel natáčet film o básníku Yeatesovi. Taková normální britská rodinka, v jejímž osudu (tragickém a komickém zároveň) není tak těžké poznat obraz sebe sama...
14!    

inscenace již byla stažena z repertoáru

Národní divadlo
Hodnocení inscenace
Redakce
61 %
Uživatelé
50 %
kontroverzní inscenace (181.)
50651000
Volby

Hodnocení (72)

HODNOCENÍ REDAKCE
Jiří Landa  50 %
4.3.2018 | 2975 hodnocení
+ souhlasím
Nejzásadnější problém inscenace spatřuji už na počátku tvůrčího procesu - tedy u výběru samotné hry. Jde totiž o velmi tuctový text, který se cyklí v probírání notoricky obehraných témat, snaží se odkazovat na A. P. Čechova, jenže to celé působí až moc chtěně, přeumělkovaně. Vlastně by se dalo říci, že režie s herci udělali maximum pro oživení neživého. Přesto i tak byla výsledným efektem především nuda a absence zájmu o osudy postav na jevišti. Odpověď na otázku, co chtěl inscenační tým divákům tímto počinem sdělit, jsem nerozklíčoval.
Lukáš Dubský  70 %
22.2.2018 | 1042 hodnocení
+ souhlasím
65%. Od hry nelze očekávat nějakou výraznou dějovost, důležitější jsou charaktery postav a vztahy mezi nimi. Špinarův režijní rukopis tentokrát není příliš viditelný, škoda trochu necitlivého prokrácení textu, který vedl ke zploštění charakterů postav. Scéna v podobě kinosálu mi přišla jako celkem povedená metafora, hodně dobrá je hudební složka. Herecky velmi zdařilá inscenace - všem herečkám se podařilo vystavět nelehké charaktery jejich postav, dobrým cynickým glosátorem je O.Pavelka. Celkem povedená, i když nikterak výjimečná inscenace. Příliš nechápu, proč vzbuzuje takovou kontroverzi...
Pavel Širmer  40 %
10.1.2018 | 1919 hodnocení
+ souhlasím
45%. Stavba hry směruje inscenátory spíše k realističtějšímu řešení, jehož důsledkem má patrně být divácké ztotožnění s rodinnými osudy. Tvůrci v ND poměrně dlouhý text zkrátili, pokusili se o omezení psychologických rovin a motivů vnějškovými prostředky a expresivním herectvím. Souznění nesourodých prvků mělo za následek nudu, krátký dovětek po pauze však přece jen sílu nepostrádal. Avizované „zazáření“ J. Preissové se nekonalo, herečka byla příliš zmítána koncepcí, neměla možnost postavu celistvě vystavět. Na repríze 5.1.2018 se O. Pavelka uchyloval k šaškování na hranici únosnosti.
Helena Grégrová  60 %
20.12.2017 | 1575 hodnocení
+ souhlasím
Ano, oslovily mě především ty pasáže, kdy v textu probleskoval jemný humor s nádechem tragikomična, ostatně, párkrát okatě zamrkala i zjevná inspirace A. P. Čechovem, mistrem žánru. Ano, blízké mi bylo i režijní pojetí. A ano, herecky také nemám námitek a Lily Jany Preissové jsem si vysloveně užila. V celkovém dojmu je ale žel citelná ozvěna všeho již někdy někde divácky viděného, slyšeného a odprožitého v přesile, proto nemohu jít s hodnocením výše.
Michal Novák  60 %
27.11.2017 | 1124 hodnocení
+ souhlasím
Inscenace je využitou příležitostí pro Janu Preissovou, která stála před úkolem zpodobnit vnitřní svět své hrdinky. Jinak sledujeme hru z rodu těch, které odhalují minulost, jež právě teď dostihla postavy, a mísí se v tom sentiment i cynismus. Průměrná hra snad i chvílemi baví tím svým čechovovským laděním, williamsovskými vztahy, ale i drsností, která je blízká irským autorům, ale režie namísto konverzační smršti a realistického vedení figur volí spíše chladný odstup a dramaturgie text redukuje snad až příliš, vždyť nejednou nejsou zdůvodněné motivace postav. 55 %
Jan Pařízek  70 %
15.11.2017 | 859 hodnocení
+ souhlasím
Je to určitě svým způsobem zvláštní hra. Na jedné straně jsou zde oplzlosti, nadávky, alkohol, nesympatické chování postav. Ale tak nějak za tím vším jsou vidět také silné emoce, vnitřní rozpolcenost a utrpěné jizvy na duši. Po nějaké době si jednotlivé postavy získali moje sympatie a byl jsem dobře vtažen do děje. Sice není dlouho jasné zda za tím bude něco více, ale nijak to neruší od sledování celého příběhu. A nakonec je myslím hezky ukázáno, že jiskru života lze zažehnout třeba i z popela. Výtečné herecké výkony, zvláště T. Vilišová, V. Lazorčáková nebo O. Pavelka. Stojí za vidění.
Anežka Kotoučová  80 %
8.11.2017 | 228 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Dan Špinar se tentokrát trefil do černého, nebo spíše do černé (komedie). Noční sezona je totiž výborná tragikomedická vztahovka se vším všudy. Je to dojemné, je to výstižné, je to vtipné. Režisérova tradiční pečlivá práce s herci je zde dovedena do dokonalosti. Všem sedmi představitelům role sedí doslova jako ulité, všichni jsou bezvadní. Dosud hodně opomíjená Jana Preissová tu přímo září. Scéna s kino sedačkami už je sice trochu klišé,ale tady je dobře využita. Velmi oceňuji,že si Špinar odpustil svůj tradiční expresionismus a manýry (až na obligátní svlékání I. Orozoviče). Spokojenost.
82%
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Michal Ernat  40 %
18.10.2020 | 27 hodnocení
+ souhlasím
Hra chaosu, křičení a tak nějak jsem nevěděl, co má divákovi dát.
Ivo Železný  50 %
2.11.2019 | 282 hodnocení
+ souhlasím
No nestojí to za zmínku. Takové upachtěné. Hlavní myšlenkou i těch nejlepších herců je tam zřejmě odpracovat si to v potu...
Mora  40 %
18.10.2019 | 143 hodnocení
+ souhlasím
Řadím se k těm, kterým se toto představení nelíbilo. Připadalo mně nudné a plytké. Mám ale ráda p. Preissovou (proto alespoň 40 %), i když jsem ji upřímně litovala, že v tom musí hrát.
Studený Čumáček  70 %
28.9.2019 | 362 hodnocení
+ souhlasím
Hodně absurdní situace. Buď zapomenu na to, že příliš zřetelná inspirace autorky (Tři sestry, Král Lear) neťuká jemně na čelo, ale rve obouruč za uši, nebo nechám prostě působit plynoucí hereckou akci a nic víc.
Lilly /J. Preissová je na cestě "jinam" a svět kolem ní roztáčí už jen její oběžnice Maud, Rose a Judith, pokoušející se o funkční spojení s životem zraněnými muži, otcem a neviděnou vzdálenou matkou.
Skvělá Jana Preissová, jí důstojný partner Igor Orozovič a zajímavý do sebe stažený Pavel Batěk...
Bišu  40 %
4.4.2019 | 214 hodnocení
+ souhlasím
Režijní záměr D. Špinara mne opět minul. S jiným režisérem to možná mohla být přijatelná hra, námět byl docela zajímavý, herci jako vždy vynikající, jen kdyby ještě měli co hrát. Procenta patří výhradně hercům.
Lenka Rzepková  80 %
31.3.2019 | 24 hodnocení
+ souhlasím
Hořkosladká komedie o vztazích a lásce. Je to prosté, dojemné a přesto něčím silné. Herecké výkony mě bavily a přišly přesvědčivé u všech herců, jmenovitě bych vyzdvihla paní Janu Preissovou, které se role ujala s grácií a šarmem. Igor Orozovič taky nezklamal. Scéna v podobě sedaček v kině mě bavila a nepřišla mi kýčovitá, naopak - byla využita kreativně a hravě. Líbila se mi také scénografie s mořem, kde si hezky pohrávají se světlem, pamatuji-li si to dobře. Celá inscenace mi přišla svižná a nesla pro mě myšlenku, že láska může kvést v každém věku. Za mě povedené.
Tereza.vogeltanzova  10 %
11.2.2019 | 6 hodnocení
+ souhlasím
Představení až k uzoufání nudné, plné plytkých "velkých" gest a zbytečné exprese. Herecké výkony solidní, ale chabý překlad a zejména Špinarova režie činí z Noční sezóny nekoukatelné představení.
Janinka123  70 %
28.10.2018 | 146 hodnocení
+ souhlasím
65%
Marketa.ziva  10 %
14.10.2018 | 15 hodnocení
+ souhlasím
10% Janě Preissové, představení byla nuda, bez režijního nápadu. Ostatní herecké výkony se nám nelíbili.
Michvon  70 %
11.5.2018 | 193 hodnocení
+ souhlasím
Taková klasická vztahovka... Nechápu to nízké hodnocení. Výborní herci, jednoduchá, účelná scéna - ostatně jako vždy u Špinara. Možná by hře více slušela Nová scéna.
Vladimíra  10 %
2.5.2018 | 6 hodnocení
+ souhlasím
(+3)
Těch 10 % dávám Janě Preissové. Daniel Špinar opět nezklamal a stvořil další svoji režijní pokleslou ubohost. Odejít o přestávce bylo vysvobozením.
Přeji Národnímu divadlu, aby do vedení činohry přišli zase kompetentní a kultivovaní lidé místo exhibionistů typu Daniela Špinara. Lístky na představení jsme dostali jako dárek, jinak bychom po předchozích zkušenostech na nic, pod čím je podepsán Daniel Špinar, nešli.
Beebb  20 %
6.4.2018 | 45 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Po 20 minutách přesvědčování se, že to přeci nebude tak špatné, jsem to vzdal a oddal se spánku. Po probuzení jsem zjistil, že to stále celé nedává smysl... motivace postav, dialogy, nepřesvědčivé/otravné trio sester... prostě nic. Nechápu co chtěl autor/tvůrci sdělit a proč to vůbec uvádět. 5% za Ozoroviče ve slipech, 5% za Baťka v trenýrkách a 10% za stále krásnou Janu Preissovou, která by si zasloužila roli stejného rozsahu, ovšem v lépe zvolené hře. O přestávce, která přichází až po hodině a půl, jsme utekli a nebyli sami. Nebetyčná nuda. Raději doma koukejte do zdi... vyjde to nastejno.
PavelK  70 %
13.3.2018 | 221 hodnocení
+ souhlasím
Povedená moderní inscenace, kterou bohužel diváci milující klasiku v historických budovách příliš neocení. Herecky moc povedené, text by v první polovině určitě snesl zkrácení, režijně precizně vedené s několika pěknými nápady. Scénografie zajímavá a na první pohled líbivá, ale celkový koncept postrádá hlubší inscenační smysl.
Milan kucera  20 %
20.2.2018 | 14 hodnocení
+ souhlasím
Vždy jsem odsuzoval ty, co odchází po přestávce. Omlouvám se, ale včera jsem ani já nemohl jinak a proto hodnotím jen první část. Hra je podle mého soudu poměrně slabá - nijak originální děj, rádoby drsný jazyk, ale zejména nesrozumitelné jednání postav. Výjimka je Lily, kterou jsem Janě Preissové uvěřil- byla spontánní, eterická, ale hlavně přirozená. To se o jejich vnučkách říct nedá- krečovité scény, kde má divák zřejmě tušit jejich nelehký vztah k matce, jež je opustila. Pár věcí bych ocenil- zajímavá scéna, triky s kouřením.. Přál bych Národnímu štastnější ruku při výběru repertoáru.
Kateřina Vodáková  30 %
13.2.2018 | 159 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Nuda, nuda, nuda. První Špinarova režie, která mě nebavila a nemá děj. A to mi jinak jeho režijní rukopis sedí a jeho her jsem již viděla docela hodně. Tohle nezachránil ani fešák I. Irozovič, ty % dávám vlastně jen jemu. Nezanechalo to ve mně nic, emoce nula. Přestávka byla po nesnesitelně dlouhé době, po ní publikum prořídlo. A v tom krátkém kousku po přestávce mi vadil ten nesnesitelný smrad ze sborového kouření. Proč to mám dýchat za tolik peněz? Tento kus do Stavovského ne.
Bedrich.spesny  50 %
20.12.2017 | 59 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Kdyby vynechali přestávku, byla by na pohřbu větší účast.
Xaver  10 %
18.12.2017 | 21 hodnocení
+ souhlasím
Otřesné ...., nejsem puritán, ale tohle je opravdu moc. A navíc zbytečné,
způsob režie pana Špinara jsem nepochopil. Asi pokus o něco nového, neotřelého za každou cenu. Lituji paní Preissovou, kterou mám za legendu českého herectví, že v tom účinkuje. Rozhodně nedoporučuji.
Adaben  60 %
12.12.2017 | 46 hodnocení
+ souhlasím
Ostrovní Tři sestry. Už je to žel po několikáté v ND (Nebeského Lear atd.), kdy je zbytečně dlouhé první jednání a pak po přestávce jen takový dodatek, byť v tomto případě i zvládnutý. Hra má jistý spád, nápaditou scénu, herci hrají zajímavě a téměř každý má své silné scény (Preissová při tancích, Pavelka nad urnou, všechny sestry svým nasazením atd.), ale stejně jsem se nějak víc do děje nepropadl, úplně mne to nechytilo. Viděl jsem i ve Stavovském zdařilejší inscenace irských her. A ta sprostá mluva od sester mne v podstatě míjela, ani nedráždila, ani nepřitahovala, poněkud prázdnota.
Milans  10 %
12.12.2017 | 7 hodnocení
+ souhlasím
Národ sobě opět obdaroval repertoárem nekončících vulgarit a hrou o ničem - ale když národ chce být opět IN (jen škoda, že i z mých daní a v tomto případě i za ceny vstupenky). Chudáka paní Preissovou lituji, že se musí na něčem takovém podílet.
S přestávkou jsem poplivané Stavovské divadlo opustil, ale jistě jsem o nic nepřišel.
Jirkan  60 %
12.12.2017 | 564 hodnocení
+ souhlasím
11.12. 2017: Svěží a herecká inscenace se zajímavými hereckými výkony. V první chvíli jsem si myslel, že v této výpravě to nemůže fungovat, v průběhu večera se ukázal opak. Jen jsem (podle anotací a dostupných informací) čekal, že Lily bude mít trochu větší prostor. U některých postav a situací jsem si kladl otázku "proč", ale možná jen chci moc odpovědí. Zajímavé je rozdělení inscenace do dvou částí. Moment, který si z této inscenace budu pamatovat: příchod Johna a poslední výstup Lily v první části. Nemohu se ale zbavit pocitu, že to bylo jen "tady a teď" a že mi tam trochu něco chybělo...
JirkaS  70 %
26.11.2017 | 301 hodnocení
+ souhlasím
Na inscenaci neshledávám nic výjimečného, co by jí mělo opravňovat k zařazení na repertoár českých divadel. Nicméně pominu-li tento fakt, jedná se o vcelku zajímavý vhled do života jedné britské rodiny. Kupodivu pan Špinar se tentokrát krotil a nabídl nám téměř normální činoherní představení. O to více mrzí, že když je to tak málo špinarovské, tak se část děje ztrácí mezi kinosedačkami. To je z mého pohledu velmi špatné řešení adaptace textu a ubírá to zážitek i procenta. Ale herectví a vynikající výkon paní Jany Preissové ční nad všemi nedostatky! /24.11.2017/
Antioch  50 %
25.11.2017 | 149 hodnocení
+ souhlasím
repríza 24.11.2017
Michkyse  50 %
24.11.2017 | 100 hodnocení
+ souhlasím
Z tak obsahově prázdné hry se asi nedá vykřesat víc. Nezachrání to ani snaživé a sympatické výkony všech herců, jmenovitě pak Jany Preissové, Ondřeje Pavelky a Igora Orozoviče. Nechápu dramaturgický výběr této hry pro inscenování v ND.
Mirka_divadlo  0 %
16.11.2017 | 57 hodnocení
+ souhlasím
Ach jo, nic.
Katarina16  80 %
16.11.2017 | 26 hodnocení
+ souhlasím
7 výborných herců, krásná hudba (ta hlavní písnička zůstává v hlavě hodně dlouho), hezká scéna, působivé filmové projekce. Celkově určitě stojí za vidění. Říct si "a teď mě bavte" tady nestačí a to je dobře.
Drulik  0 %
12.11.2017 | 22 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Ja neviem, či bola pani Hrebíkavá na inej hre, ako ja, ale ja som nevidel nič z toho, čo popísala. Chodím kvôli divadlu do Prahy 400 km a občas je to terno a človek je šťastný, že ten čas a peniažky za to stáli, často je to proste fajn, no a sem-tam mi je tých kilometrov ľúto. Teraz mi ich bolo fakt ľúto. Réžia - evidentne snaha o to, urobiť to inak, možno niečo umelecké imitovať ... neviem. Ale určite nevyšlo. Herci prehrávali a snažili sa nájsť dôvod, prečo sú na javisku, tri dcéry mi prišli, akoby ušli každá z inej inscenácie. V jednom prípade evidentne z inscenácie ochotníckej. Škoda.
Honzy  50 %
10.11.2017 | 274 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
NOČNÍ SEZÓNA britské autorky ve Stavovském divadle v režii Špinara Vás moc nenadchne.Chyba je již v dramaturgii.Komorní poloha hry nepatří do kamenného ND.(možná ještě na Novou s.)Špinar v režii nic nového nepřinesl,snad jen,že kus trvá v první půlce neúnosně dlouhou dobu a ta druhá jen cca čtvrthodinku!Výborně hraje Lily -J.Preissová,standardní jsou výkony O.Pavelky,L.Polišenské a V.Lazorčákové.Nezklamal I.Orozovič,role citlivého herce mu sedí.Scéna s hledištěm kina není nijak nová,text hry je opět značně seškrtán,a zato je zvýrazněn a hojně opakován jeden český vulgarismus.Předprem. 8.11.17
Vejtek  40 %
10.11.2017 | 15 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Trochu nechápu hodnocení redakce, respektive paní Hřebíkové. Takové patolízalství, když sama ví, že to dobré není. Představení je prostě zvláštní. Takový ten pocit, když se začnete dívat na hodiny, kolik je. Herecky to byl však zážitek . Scéna taktéž, ale hodila by se více do nové budovy.
Jaroslavz  20 %
9.11.2017 | 62 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
20 % za Orozoviče a místy vtipného Pavelku a Polišenskou. Jinak nebetyčná nuda. Blbá hra, nijaká režie.
Suzana  50 %
9.11.2017 | 320 hodnocení
+ souhlasím
Neúměrně dlouhá první část +7% za druhý díl, Lucii Polišenskou a tři herce, vtipná místa a trochu literární vzdělanosti
Nica  0 %
4.1.2019 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Otřesná a neuvěřitelně nudná hra. Nedá se vydržet do konce.
Scaly  10 %
14.9.2018 | 3 hodnocení
+ souhlasím
5% za scenografii, 5% za energii pani Preissove. Jinak jsme neprisli na chut deji, rezii ani hereckym vykonum. Prvni pul hodinu jsme se presvedcovali, ze se to jiste zlomi a zacne to davat smysl. Pak jsme uz jen pokukovali po hodinkach a cekali slibovanou pauzu. Po te jsme se jiz nevratili. Pokud nevite, co s dvema hodinami sveho zivota, bezte radeji nekam jinam delat neco jineho.
Judith  80 %
25.2.2018 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Také dost dobře nechápu, proč by to měla být kontroverzní inscenace. Rozhodně po všech stránkách nadprůměrná činohra. Nebo je snad v intelektuálních kruzích stále ještě odvaha říct, že chodím na činohru do ND a že se mi ta představení líbí?
JUBA  10 %
12.2.2018 | 1 hodnocení
+ souhlasím
Tak to se nám tedy fakt NELÍBILO, nechápali jsme to, nechápeme to ani teď a já už vůbec nechápu, proč bych se na takovouhle hru měla chodit dívat, snad krom báječné p Preissové. Zlaté Tři sestry, ty alespoň snily o Moskvě! Tyhle tři ani to ne.
LavinieCamui  60 %
16.3.2022 | 705 hodnocení
Xcepek  60 %
19.3.2020 | 622 hodnocení
K_kovandova  60 %
14.2.2020 | 48 hodnocení
Owles19  100 %
31.12.2019 | 12 hodnocení
Slamajak  70 %
14.12.2019 | 71 hodnocení
Doucha  80 %
17.7.2019 | 44 hodnocení
Eden  50 %
24.6.2019 | 45 hodnocení
Weller  50 %
24.4.2019 | 65 hodnocení
Frank Shelley  60 %
16.4.2019 | 47 hodnocení
MicRuz  50 %
28.2.2019 | 19 hodnocení
Dave  80 %
14.2.2019 | 112 hodnocení
LuKrej  30 %
16.12.2018 | 83 hodnocení
Petr-sima  40 %
26.11.2018 | 101 hodnocení
Pauko  80 %
2.7.2018 | 22 hodnocení
Gaspoda  60 %
18.6.2018 | 53 hodnocení
LucieSykorova  70 %
18.5.2018 | 167 hodnocení
MarekLinhart  50 %
11.2.2018 | 152 hodnocení
Petr.trep  60 %
11.1.2018 | 171 hodnocení
Marie friedlova  60 %
9.1.2018 | 73 hodnocení
Kytina  50 %
8.1.2018 | 175 hodnocení
Kevinator  80 %
5.1.2018 | 193 hodnocení
Dramaholik  80 %
12.12.2017 | 125 hodnocení
Plšík  50 %
11.12.2017 | 732 hodnocení
Anex  80 %
8.12.2017 | 111 hodnocení
Marcela  80 %
27.11.2017 | 413 hodnocení
BlackAngel  50 %
14.11.2017 | 26 hodnocení
Slavek53  60 %
11.11.2017 | 89 hodnocení
Mcenole@senam.cz  10 %
8.11.2017 | 52 hodnocení
Mysakli  40 %
18.11.2019 | 3 hodnocení
Flambeau  70 %
4.1.2019 | 3 hodnocení
PK93  100 %
25.11.2018 | 3 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.