Recenze

1 2 3 4 5 6 7 8 9  >  >>
Utahaný Anděl Páně
Anděl Páně: fenomén, dnes již nesmazatelně zapsaný do dějin české filmové pohádky. Původně televizní snímek Jiřího Stracha, který se nakonec dostal do kino distribuce, ve vánočním televizním vysílání pravidelně zaznamenává rekordy ve sledovanosti a jeho úspěch podnítil i vznik druhého, ještě úspěšnějšího filmového pokračování. A protože úspěch je vhodné využít a protože převedení populárního filmu do muzikálové podoby je stále oblíbenějším a komerčně zpravidla vděčným tahem, i Anděl Páně nyní posloužil pro vznik stejnojmenného muzikálu.
27.10.2023 | Iva Bryndová
Překvapení i zklamání Plzně 2023
17.9.2023
Překvapení i zklamání Plzně 2023
Mezinárodní festival Divadlo Plzeň vstoupil svým 31. ročníkem do čtvrté desetiletky. Jaký byl? Splnil očekávání? Jaká přinesl překvapení či naopak zklamání? Podle slov organizátorů se letos odehrálo na čtyřicet představení. Není proto možné zhlédnout veškerou nabízenou produkci, zastavme se tedy u nejdůležitější linie festivalu, u jeho hlavního programu.
17.9.2023 | Jiří Landa
Šaldova šňůra v zahřívacím kole
2.8.2023
Šaldova šňůra v zahřívacím kole
Liberecké Divadlo F. X. Šaldy letos poprvé uspořádalo festival Šaldova šňůra, který představil (téměř) všechny novinky uplynulé divadelní sezony souboru opery, činohry i baletu. Za jeho vznikem stojí ředitelka severočeské scény Linda Hejlová Keprtová, jež se dle vlastních slov nechala inspirovat podobně koncipovaným košickým festivalem. Divadelní přehlídka si prošla zahřívacím kolem, které ukázalo, že se tamní divadlo nachází v dobré formě.
2.8.2023 | Jiří Landa
Ze života skeptického padesátníka
Ze života skeptického padesátníka
V roce 2001 debutoval Petr Zelenka jako dramatik a režisér v Dejvickém divadle hrou Příběhy obyčejného šílenství. Po více než dvaceti letech nabízí další generační pohled na dnešní dobu, tentokrát z pohledu padesátníka v inscenaci Fifty, která je již jeho pátou spoluprácí s dejvickým souborem.
23.3.2023 | Lukáš Dubský
Perplex jako hra proměn
Perplex jako hra proměn
Marius von Mayenburg je současný německý dramatik, jehož jméno rezonuje v českém divadelním prostředí téměř od počátků jeho dramatické kariéry, tj. od nultých let 21. století. První uvedení jedné z jeho raných her Paraziti (2000) se u nás odehrálo v roce 2001 v Činoherním studiu Ústí nad Labem. Od té doby se s menšími časovými prodlevami jméno tohoto autora objevuje v repertoárech divadel po celé republice až do současnosti. V současnosti se inscenování jeho dramat věnuje mimo jiné i Jihočeské divadlo České Budějovice, které se svou inscenací Perplex zavítalo na prkna Švandova divadla v rámci čtvrtého ročníku přehlídky Jižní spojka.
Snová cesta do černého vigvamu
Snová cesta do černého vigvamu
O nové imerzivní inscenaci spolku Pomezí se těžko píše. Když se vás někdo zeptá na názor na divadelní představení, často připojí otázku "o čem to bylo". A to je v případě inscenace Musí se žít dotaz velmi zapeklitý. Jisté ovšem je, že ona neuchopitelná dráždivost patří k velkým kladům novinky, která rozradostní především fanoušky filmového režiséra Davida Lynche.
5.12.2022 | Lukáš Dubský
Muzikál Medicus v české premiéře
Muzikál Medicus v české premiéře
Nejnovější muzikálovou premiérou přineslo Městské divadlo Brno na jeviště své Hudební scény celosvětově známý a proslulý příběh, pocházející z pera amerického autora Noaha Gordona, Ranhojič, jenž se do širšího povědomí dostal i díky stejnojmennému německému filmu Philippa Stölzla z roku 2013. Na přípravě španělského muzikálu El Médico, který byl premiérově uveden v roce 2018 v divadle Nuevo Apolo v Madridu, se spolu s autorem textů písní a scénáře Félixem Amadorem a hudebním skladatelem Ivánem Macíasem, spolupracujícím i na scénáři, svými nápady a poznámkami podílel i autor předlohy Noah Gordon. A tuto verzi, muzikál Medicus autorů Macíase a Amadora, nyní uvádí Městské divadlo Brno, v první premiéře tohoto titulu mimo Španělsko.
22.10.2022 | Iva Bryndová
Někdy zaklepe milosrdenství i na srdce ďábla
Někdy zaklepe milosrdenství i na srdce ďábla
Mnohovrstevnatý román Mistr a Markétka patří k celkem oblíbeným námětům divadelních tvůrců. Vzhledem k množství motivů může každá dramatizace přinášet nové náhledy na známé dílo. K magickému realismu tendující Bulgakovův román se zdá být ideálním dílem pro vizuální režijní styl dua SKUTR.
6.10.2022 | Lukáš Dubský
Romantický hit v Divadle Kalich
Romantický hit v Divadle Kalich
Divadlo Kalich představilo ve slavnostní premiéře 16. 9. 2022 napjatě očekávaný Biograf láska. Muzikál Uljany Donátové s hity Hany Zagorové, která se na něm sice přímo nepodílela, ale jeho přípravy sledovala a s tvůrci konzultovala jeho scénář, v režii Jana Kříže úspěšně navazuje na nejlepší tradici muzikálů v Divadle Kalich.
16.9.2022 | Iva Bryndová
Bajkáále sváátý, ty móóře všech krás!
Bajkáále sváátý, ty móóře všech krás!
Tvůrčí tým souboru Tygr v tísni, který se na divadelní scénu uvedl povedeným projektem Golem na pražské Štvanici v roce 2013, uvedl ve dnech 2.6.-15.7.2022 svoji adaptaci mnohovrstevnatého románu Michaila Bulgakova Mistr a Markétka. Ve formě imerzivního divadla v prostorách Hrzánského paláce v Celetné ulici 12.
12.7.2022 | Kateřina Jírová
Splašeným mixérem až k vytvoření Charty 77
Splašeným mixérem až k vytvoření Charty 77
Divadelní hitmaker Tomáš Dianiška chrlí nové hry úctyhodným tempem. Po BurianoviŠpinarce měla na konci roku 2021 premiéru v Divadle pod Palmovkou Encyklopedie akčního filmu. Inscenace, která pokračuje v Dianiškově oblíbeném pohrávání si s popkulturními odkazy i českou historií.
20.6.2022 | Lukáš Dubský
Ježíš s davem v zádech
Ježíš s davem v zádech
Když Slovácké divadlo Uherské Hradiště oznámilo, že chystá uvedení rockové opery Jesus Christ Superstar, přiznávám, že to ve mně vzbudilo jisté pochybnosti. Jistě v Uherském Hradišti mají hudebně nadaný soubor a muzikálový žánr pro ně není novinkou. Ovšem díla skladatele Andrewa Lloyda Webbera jsou přece jen trochu jiným levelem.
10.3.2022 | Lukáš Dubský
Svůj životní příběh si každý píše sám
Svůj životní příběh si každý píše sám
Pohádkový muzikál Sněhurka a já uvedlo Městské divadlo Brno ve světové premiéře. Nejedná se přitom o hru, pod kterou by byli podepsáni členového tamního uměleckého souboru. Nejedná se přitom o hru, pod kterou by byli podepsáni členového tamního uměleckého souboru...
15.2.2022 | Lukáš Dubský
Sonda do ztrápené rodiny ve formě netradičního muzikálu
Sonda do ztrápené rodiny ve formě netradičního muzikálu
Autory komorního muzikálu Briana Yorkeyho (libreto a texty písní) a Toma Kitta (hudba) zná náš divák díky oblíbené komedii Děsnej pátek, kterou Městské divadlo Brno před časem uvedlo v evropské premiéře. Podobně jako v případě Děsnýho pátku, vypráví i NE/NORMÁLNÍ příběh jedné rodiny. Dcera Natalie zažívá svou první lásku a naráží na překážky a problémy s rodiči - Dianou a Danem. Ti řeší svůj vlastní vztah, navíc se stále vyrovnávají s dávnou tragickou ztrátou svého malého syna. Potud by to byl zcela obyčejný příběh, kdyby Diana netrpěla bipolární poruchou, nemocí, která samozřejmě ovlivňuje veškeré rodinné dění.
15.2.2022 | Peter Stoličný
Jak je důležité umět odpouštět
Jak je důležité umět odpouštět
Městské divadlo Brno uvedlo krátce po sobě dvě odložené premiéry muzikálů Pretty WomanJane Eyrová. V obou případech jde o díla prověřená newyorskou Broadwayí, zároveň to jsou ovšem kusy s velmi rozdílným přístupem k muzikálovému žánru.
4.11.2021 | Lukáš Dubský
„Vždyť tady už ani není komu poroučet.“
„Vždyť tady už ani není komu poroučet.“
Maxim Gorkij měl z dnešního hlediska tu smůlu, nebo chcete-li, to štěstí, že žil a tvořil v období sovětského režimu a stal se jeho prominentním autorem, literátem a dramatikem. V současnosti dochází k postupné renesanci inscenování některých jeho her, a i na základě této tendence uvedla Činohra Národního divadla před několika dny premiéru Gorkého dnes méně známé hry Vassa Železnovová.
30.10.2021 | Anežka Kotoučová
Nástup zla v rytmu jazzu
Nástup zla v rytmu jazzu
Jazzový muzikál Cabaret autorského tria John Kander, Fred Ebb a Joe Masteroff už několik desetiletí boří na scénách po celém světě klišé, že je muzikál jen oddechový žánr. Cabaret totiž na pozadí jednoho milostného příběhu ukazuje nenápadný nástup zla, jehož rozpoznání může být v prvních okamžicích velmi komplikované.
8.10.2021 | Lukáš Dubský
Pretty Woman v Brně
Pretty Woman v Brně
Brněnské městské divadlo uvedlo v premiéře lákavý titul. Známe ten příběh ze slavného filmu, kde boháče Edwarda Lewise hrál Richard Gere a prostitutku Vivian z Hollyvoodského bulváru hrála Julia Roberts. Dej je vlastně putující sujet o Popelce. Seznámí se s princem, postupně se do sebe zamilují a musí přijít šťastný konec.
14.9.2021 | Peter Stoličný
V rytmu zlatých šedesátých
V rytmu zlatých šedesátých
Adaptace populárního filmového muzikálu Rebelové se stala první premiérou Hudebního divadla Karlín po znovuotevření divadel. Kromě domovské scény je retromuzikál uváden na letňanském výstavišti, kde má Karlín svůj letní azyl.
29.7.2021 | Lukáš Dubský
Hledání spřízněné duše
Hledání spřízněné duše
Upírská hororová romance zní jako velmi netradiční námět pro divadlo. Ovšem ve Švandově divadle inscenací Ať vejde ten pravý navazují je na to, co smíchovská scéna dlouhodobě rozvíjí. Jsou to díla severské provenience a za druhé adaptace literárních a filmových děl.
14.6.2021 | Lukáš Dubský
1 2 3 4 5 6 7 8 9  >  >>