Z tiskových konferencí

Česká divadelní DNA (Development of New Art)
vydáno: 9.2.2012
Malá inventura je festivalem nového divadla, jenž prezentuje živé umění a mapuje současné dění na projektové divadelní scéně. Jako festival zaměřený na prezentaci autorské divadelní tvorby nemá v České republice obdoby. Představí počiny, které překračují hranice oborů a nevznikly v produkci repertoárové divadelní budovy. Festival je určen nejen široké veřejnosti, ale i producentům z České republiky a ze zahraničí, neboť funguje jako jakési „show-case“ nejlepších projektů uplynulého roku.

Festival Malá inventura je již deset let důležitým nástrojem pro celou generaci tvůrců. A pro promotéry se festival stal vyhledávanou událostí, díky které si v minulých letech dovezli na desítky představení českých umělců na své kulturní akce v Belgii, Francii, Velké Británii, Německu, Rakousku, Dánsku, Islandu, Norsku, Itálii, Polsku, Maďarsku, Slovensku, Srbsku, Slovinsku, Litvě, Bělorusku a Spojených Státech. Spolu s tuzemskými výjezdy výsledné číslo je 378 odehraných představení v regionech ČR a v zahraničí. To je přímo neskutečná bilance, málokdo si uvědomuje, že je to právě tzv. nové divadlo, které nejvíce reprezentuje českou kulturu na mezinárodním poli. „Není nic horšího, když vznikne něco, co má jepičí život. Někde v odborných periodicích jsem četl, že české nezávislé projekty necestují po světě a jaká je to chyba. Není to pravda! Přečtěte si zahraniční recenze. Jsou často velmi pozitivní,“ uvádí věci na pravou míru Ewan McLaren, programový ředitel divadla Alfred ve dvoře.

Ewan McLaren, Michaela Kernová, Eliška Vavříková, Adam Halaš, Veronika Švábová
Ewan McLaren (programový ředitel divadla Alfred ve dvoře), Michaela Kernová (PR divadla Ponec),
Eliška Vavříková (herečka Farmy v jeskyni), Adam Halaš (umělecký šéf Roxy/NoD),
Veronika Švábová (performerka ze skupiny Handa Gote)


Jubilejní 10. ročník Malé inventury se koná od 21. do 29. února 2012 a hostit jej budou Nová scéna, Divadlo Ponec, Roxy/NoD, MeetFactory, Alfred ve dvoře, Studio Alt@ a festivalový klub Blink v areálu Holešovické tržnice. Festivalový meeting-point stejně jako loni najdete po dobu konání festivalu v Café NONA v budově Nové scény.

„Mimořádnost letošního ročníku Malé inventury očekávám především v jedinečné možnosti zhlédnout představení od performerů, kteří se v průběhu deseti let etablovali mezi špičku oboru nového divadla, kteří zazářili a jejichž projekty se dostaly na srovnatelnou úroveň s mezinárodní scénou,“ říká hlavní organizátorka festivalu Adriana Světlíková. „Probojovali jsme do desátého kola, snad je za námi vidět poctivá divadelní práce, ale je to i zábava, zadostiučinění pro všechny zúčastněné, když vidí plná divadla. Malá inventura přináší vzájemnou konfrontaci, představujeme osobnosti, síťujeme se.“

Letos festival přichází s jednou zásadní novinkou. Udělí ceny pěti význačným osobnostem, které za posledních 10 let nejvíce přispěly svojí prací pro rozvoj oboru nového divadla. Stane se tak 21.2. v La Fabrice během retrospektivního gala večera. „Divadelní ceny DNA“ (Development of New Art) budou organizátoři festivalu předávat i v dalších letech, a to s dvouletou periodicitou.

Adriana Světlíková, Šárka Havlíčková
Adriana Světlíková, Šárka Havlíčková


„Tyto ceny jsou průlomové vítězství pro tento obor divadla,“ raduje se Šárka Havlíčková, reprezentující občanské sdružení Nová síť. „Způsob práce lidí, kteří svůj talent věnují živému umění, vyžaduje velkou obětavost, aby se vše vůbec udrželo při životě. Není to jenom o nápadech, musí to být i zdatní manažeři. Proto jsme oslovili naše partnery s otázkou, komu by za těch deset let udělili cenu. Nominace již máme (zatím nebudeme prozrazovat). Ceny to budou více méně symbolické, chceme jen upozornit na osobnosti pracující v oblasti, odkud často proudí inspirace, která se rozlévá do dalších aktivit české kultury.“

V programu 10. ročníku Malé inventury vystoupí například Cirk La Putyka, Handa Gote, DOT504, VerTeDance, Décalages, Farma v jeskyni, Teatr Novogo Fronta, produkce z MeetFactory a další, nebude chybět ani další díl oblíbeného Jožkylipnika. Festival počítá i bohatým off programem, jemuž dominuje projekt skupiny Handa Gote Urban camping – 24hodinová expanze performerů do ulic města (28.-29. února).

Za všechny vybíráme dva projekty, které by neměly uniknout vaší pozornosti. Jako první Cestu aneb Work demo Farmy v jeskyni. „Není to klasická inscenace, jen přenesení našich návratů na místa, kde jsme byli obdařeni inspirací, kde jsme se potkávali s příběhy a lidmi,“ přibližuje Eliška Vavříková. „Na základě těchto setkání pak vznikaly jednotlivé projekty. „Cesta“ je pohled do zákulisí naší tvorby, například představíme původní harmonie písní i to, jak jsme je přetvořili. Promítneme také úryvky dokumentů z našich expedicí, diváci se s námi mohou vypravit na východní Slovensko, do Brazílie, Andalusie...“

Eliška Vavříková
Eliška Vavříková


Alfred ve dvoře v rámci Malé inventury představí projekt Veroniky Švábové Mraky. Autorka k němu uvedla: „Nechala jsem se inspirovat historií mé rodiny. V těch příbězích je, zdá se mi, obsažena celá historie 20. století se všemi jeho paradoxy. Na počátku všeho bylo nalezení archivu mého dědečka, tedy deníky, dopisy, dobové fotografie. Napadlo mě, že bych se pokusila některé materiály zpracovat a zreflektovat, i přes jejich zdánlivou obyčejnost. V dnešní době jde všechno strašně rychle dopředu a je hrozná škoda, že jsme ztratili schopnost otočit se i dozadu. V příbězích minulosti nacházíme spoustu věcí, které se opakují. A když si z toho lidé nevezmou ponaučení, spějí ke zopakování. To je asi hlavní poselství Mraků.“

Veronika Švábová
Veronika Švábová


Nové divadlo v sobě zahrnuje nejen fyzické, taneční, vizuální, interaktivní, vokální, nonverbální nebo cross-over divadelní tvary, ale všechny projevy autorské tvorby prezentované v čase a prostoru, jejichž forma nezapadá do vymezených uměleckých žánrů. Společným znakem těchto počinů je často přesah a autentická výpověď, kterou nám tato díla nabízejí o našem současném životě. I díky těmto uměleckým a dramaturgickým kvalitám festival upoutal pozornost diváků...

Malá inventura se připravuje v době, kdy není rozhodnuto o grantech. Organizátoři festivalu se proto rádi označují jako kamikadze, kteří nemají co ztratit. V oblasti živého umění ministerstvo kultury škrtá velmi rádo, často na poslední chvíli, město Praha na tento festival loni přispělo grantem ve výši 50 tisíc korun, letos to pravděpodobně bude ještě méně, pokud vůbec něco. Tak si hlavní město koncepčně váží tohoto významného festivalu živého umění, který je v hledáčku zahraničních promotérů.
„Zvolna sestupujeme zpět do undergroundu,“ komentuje Veronika Švábová.

-mys-