Z tiskových konferencí

Shakespearova „sváteční komedie“ na Hradě
vydáno: 11.6.2014
Pilotní inscenací letošního ročníku Letních shakespearovských slavnostní je komedie Mnoho povyku pro nic, která se na programu festivalu objeví úplně poprvé. Střízlivě drsný příběh je plný překvapení, milostných zvratů, důvtipných pletich i zákeřných pomluv. Děj hry, který tvoří tři příběhové linie, ježto se vzájemně ovlivňují, divadelním příznivcům jistě netřeba blíže představovat (nedávno tuto komedii uvedlo například pražské Divadlo v Dlouhé).

Petr Čtvrtníček, Jiří Menzel, Petra Horváthová (foto: Michal Novák)
Petr Čtvrtníček, Jiří Menzel, Petra Horváthová (foto: Michal Novák)


Premiéra Shakespearovy sváteční komedie o lásce, intrikách a lžích letošní Letní shakespearovské slavnosti 24. června na scéně Nejvyššího purkrabství Pražského hradu zahájí. Hra bude uvedena, jak je na Slavnostech neodmyslitelnou tradicí, v překladu našeho předního shakespearologa, profesora Martina Hilského. „Tuto hru pro mě vybral právě on. Líbila se mu moje inscenace Povyku v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích v roce 2008, a tak mě přemluvil, abych ji nastudoval znovu pro Letní shakespearovské slavnosti,“ popisuje Jiří Menzel a dodává: „Pro mě je to prostě letní hříčka, žádný Macbeth, ale letní večerní pohlazení o lásce a o tom, jak k ní a skrze ni i k sobě lidé hledají cestu.“ Dodejme, že pro Jiřího Menzela je to již druhá práce na „Hradě“. Jeho prvním režisérským počinem pro Letní shakespearovské slavnosti byla v roce 2009 komedie Veselé paničky windsorské (dosud na repertoáru).

Jiří Menzel (foto: Michal Novák)
Jiří Menzel (foto: Michal Novák)


Herci již opustili zkušebnu a na Pražském hradě od začátku června probíhají zkoušky na plné obrátky. „Jsem rád, že jsme včas stihli dokončit výpravu, kterou pro nás navrhl Jaroslav Milfajt. Od prvního dne zkoušení je tak na Hradě k dispozici kompletní scéna. V následujícím týdnu přijedou kostýmy Sylvy Zimuly Hanákové a než se nadějeme, bude premiéra,“ těší se umělecký ředitel Slavností Libor Gross. V režii Jiřího Menzela se v komedii Mnoho povyku pro nic divákům představí Petra Horváthová, Václav Jílek, Radúz Mácha nebo Tomáš Vaněk, Miloš Vávra, Lenka Zahradnická, Daniel Rous, Jan Révai, Petr Čtvrtníček, Pavel Nový, Jana Malá, Marie Štípková, Jan Jankovský, Václav Liška, Ctirad Götz, Vladislav Beneš, Leoš Noha, Jaroslav Šmíd a Martin Kubačák.

„Mám pro tuhle Shakespearovu komedii – nekomedii zvláštní slabost. Je rozkošně ukecaná a nepředstírá nijakou zvláštní filozofii, kromě té, že se nic nemá brát vážně. A taky nás poučuje, že na této planetě je ze všech božích tvorů člověk tvorem nejlegračnějším,“ říká Jiří Menzel. Profesor Martin Hilský pak vysvětlil pojem „sváteční komedie“: „Žánrově tato hra patří do skupiny takzvaných "svátečních komedií" (festive comedies) Williama Shakespeara. Sváteční čas se v ní neprojevuje jenom v závěrečném tanci. I "veselá válka" mezi Benedickem a Beatricí patří do veselicové kultury anglické i evropské renesance. Podobné agresívní slovní výměny mezi muži a ženami patřily k ustáleným velikonočním zvykům – pře či hádky plné nadávek (tzv. "flyting", známé již od středověku) nabyly postupně podoby obřadu a rituálu a posléze pronikly i do struktury svátečních komedií. Zároveň se Mnoho povyku pro nic od největších Shakespearových "svátečních komedií" významně odlišuje. Nenalezneme v ní žádný aténský či ardenský les, žádnou Ilýrii. Schází v ní onen magický prostor, který komediím Sen noci svatojánské, Jak se vám líbí a Večer tříkrálový propůjčuje dimenzi snu. Ve srovnání s nimi je Mnoho povyku pro nic střízlivější, drsnější a realističtější. V žádné jiné Shakespearově komedii nenalezneme tak výrazně protikladné a zároveň tak jemně vyvážené hlavní milenecké dvojice.“

Na jednu z hlavních rolí byla oslovena Petra Horváthová: „Jsem velmi ráda, že jsem roli Beatrice dostala, protože byla jedním z mých hereckých přání. Ještě v době studií na DAMU jsem hrála Violu ve Večeru tříkrálovém, ale od té doby už žádnou další shakespearovskou postavu ne. A v tak velkém prostoru, jakým je scéna v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu, jsem ještě nehrála. Ale moc se na to těším.“

Martin Hilský, Petr Čtvrtníček (foto: Michal Novák)
Martin Hilský, Petr Čtvrtníček (foto: Michal Novák)


Role jednoho z popletených strážníků (v Hilského překladu postava je pojmenována Puškvorec) se zhostí Petr Čtvrtníček, známý svým pohotovým vystupováním a vůbec improvizačními eskapádami. Pro roli se to jakoby hodí, ale chyba lávky. „Zakázali mi to, ale jsem tomu nakonec rád,“ lakonicky konstatuje. „Je to zajímavá zkušenost...naučit se text, každé písmeno, ne hrát „volně na motivy“, jak mi to procházelo doteď,“ avšak jako správný profesionál okamžitě souhlasí se slovy režiséra Menzela, který to vyjádřil výstižně: „Shakespeare ani pan Hilský si nezaslouží, aby se z toho textu dělal trhací kalendář, má určité zákonitosti a styl, který se musí dodržovat. Díky tomu se představení aspoň udrží dlouho a nerozsype se. Improvizace je někdy sice hezká, ale přináší také trapné chvíle, když se třeba herec nesejde s partnerem. Musí to jako improvizace vypadat, ale i improvizace musí mít svůj pevný řád.“

Martin Hilský, Petr Čtvrtníček, Petra Horváthová, Jiří Menzel (foto: Michal Novák)
Martin Hilský, Petr Čtvrtníček, Petra Horváthová, Jiří Menzel (foto: Michal Novák)


Za novou inscenací se vydejte do Nejvyššího purkrabství Pražského hradu. Program samozřejmě nabídne řadu dalších inscenací, většinou jde o reprízy úspěšných titulů z minulých ročníků: Sen noci svatojánské, Richard III., Zkrocení zlé ženy, Veselé paničky windsorské, Marná lásky snaha, Dvaja páni z Verony, Jak se vám líbí, Večer trojkráľový. Naplánováno je celkem 153 představení na všech obvyklých lokacích, tj. vedle Pražského hradu se bude hrát na další pražské plenérové scéně, „v podhradí“ – na nádvoří Lichtenštejnského paláce na Malé Straně. Dále pak je připraven program v Brně (hrad Špilberk), v Ostravě (Moravskoslezský hrad) a také v zahraničí, v Bratislavě. Slavnosti opanují celé léto, hraje se až do 6. září. Vstupenky na pražská, ostravská a bratislavská představení jsou v prodeji exkluzivně v síti Ticketportal. V Brně se vstupenky prodávají prostřednictvím předprodejní sítě TIC města Brna.

Letošní Slavnosti také přivítají velmi vzácného hosta, ve dvou večerech (25.6. a 26.6.) se divákům představí londýnské divadlo Globe, které do Čech zavítá díky spolupráci Prague Shakespeare Company a Letních shakespearovských slavností. Hostování připomeneme uplynulých 450 let od narození Wiliama Shakespeara. V rámci „Globe on Tour“ londýnští divadelníci zahrají Shakespearova Hamleta. Hrát se bude pochopitelně v originále, nebo ještě přesněji ve staré angličtině autorovy doby, text (kromě zkrácení) nedoznal jazykových úprav, jak novinářům potvrdil Guy Roberts z Prague Shakespeare Company.

Pořadatelé Letních shakespearovských slavností z agentury Schok doufají, že počasí bude hercům a divákům přát minimálně tak jako loni a nenastane po nynější vlně veder propad zas do jiných extrémů a vyloženě zrušených představení bude naprosté minimum. Ani režisér Menzel, velký harcovník (režíroval mj. na open air scénách v Dubrovníku, v Tampere, v Českém Krumlově...) to nevidí nijak dramaticky: „Moje zkušenost je, že hercům příroda či momentální počasí pomáhá, protože je to baví, když hrají mimo obvyklý divadelní prostor, je to pro ně adrenalin. Dá se říci, že příroda je velkým pomocníkem herců. Diváci jsou na tom hůř, tedy pouze ti zchoulostivělí...“

-mys-