Z tiskových konferencí

Tváříme se, že vše je v pořádku
vydáno: 31.10.2023
Zveme vás na reprezentační PLES POŽÁRNÍKŮ, který se uskuteční v sále Divadla Na Fidlovačce. Bude HUDBA – k tanci i poslechu. Bude TANEC – pánové, nedržte se jen svých půllitrů! Bude bohatá TOMBOLA – vyhrát můžete domácí tlačenku či lahev koňaku. Čeká nás volba KRÁLOVNY KRÁSY. Královna krásy bude mít tu čest vyznamenat zasloužilého člena hasičského spolku. Ale kde je ta lahev koňaku? Tady nebyla lahev koňaku, tady byla tlačenka! Ne, tady přece byla lahev koňaku. Ne, jasně si pamatuju, že tady byla tlačenka. A víš, že jo. Máš pravdu, tady přece byla ta tlačenka. Ty a kde je teda ta tlačenka?

Divadlo Na Fidlovačce přivádí na své jeviště titul, který byste v soukromém divadle nejspíše nečekali: adaptaci slavného snímku Miloše Formana Hoří, má panenko. Česká hořká komedie z roku 1967 je třetím celovečerním filmem Miloše Formana, jednoho z předních reprezentantů tzv. nové vlny českého filmu. Na snímku scenáristicky spolupracovali Ivan Passer a Jaroslav Papoušek. Kameramanem byl dnes světově proslulý Miroslav Ondříček. Scénář, dialogy a celé zpracování vychází ze skutečného zážitku autorů z hasičského plesu ve Vrchlabí, kterého se zúčastnili, aby našli ztracenou inspiraci při psaní scénáře pro zcela jiný film. Sám Miloš Forman líčil, že na dění kolem onoho plesu koukali jako vyjevení. Postřehy a „co by se asi stalo, kdyby…“ začali rozvíjet do scénáře, jehož první verze byla hotova za šest týdnů.

Herectví neherců a scény jako ukradená tombola či nepodařená volba královny krásy zůstávají výrazným symbolem atmosféry šedesátých let v Československu a obrazem tragikomické malosti doby. V roce 1968 uzavíral Hoří, má panenko americký New York Film Festival. Na základě tohoto promítání byl snímek v témže roce nominován na Oscara.

slavný Formanův snímek na divadelní jeviště převedl režisér Tomáš Svoboda
slavný Formanův snímek na divadelní jeviště převedl režisér Tomáš Svoboda


Jan Vlasák, Pavel Nový
Jan Vlasák, Pavel Nový


„I přes všeobecnou známost není to vyloženě hra, respektive titul, na diváckou jistotu. Vážím si toho, že vedení soukromého divadla mělo tuto dramaturgickou odvahu a že postupuje tímto způsobem. Není to úplně běžné...,“ uvedl Tomáš Svoboda, autor divadelní adaptace a režisér inscenace.

„Hoří, má panenko je především komedií o úpadku hodnot, hlouposti a aroganci. Sarkasmus scénáře je nelítostný, plný prázdných frází, lidských figurek, stereotypů, sobeckých starců, kteří drží moc nad světem, jehož pitoreskním obrazem je sál kulturního domu a celý průběh hasičského plesu. Ti, kteří mají zachraňovat životy, naprosto selhávají kvůli své necitlivosti a sobectví,“ říká dramaturgyně inscenace Kateřina Jonášová.

„Hlavní postavou dramatizace je ples. Ples jako kulturní rituál, jako obraz světa. Tento obraz rozehráváme po celém prostoru divadla, bez ohledu na hranice mezi diváky a herci. Důvod, proč převádět Formanův geniální příběh na jeviště právě nyní, vidím především v tom, že se kolem nás opět začíná prosazovat moc neschopných starců, že naše životy začínají opět ničit ti, kteří nás mají zachraňovat,“ zamýšlí se Tomáš Svoboda.

Martin Písařík se představí v úloze (místního) <br />
konferenciéra a samozřejmě i hasiče
Martin Písařík (představí se v úloze místního konferenciéra a samozřejmě i hasiče), Lukáš Adam a Berenika Suchánková


moderátorkou
moderátorkou "z Prahy" bude Vendula Příhodová


Proč je dobré jít do divadla, když si to můžeme pustit doma…?
„Forman točil o tehdejší povaze. V našich očích získává ten samý scénář zcela nový rozměr a nová témata. Máme tu obrovské konflikty, vztahy jsou vyhrocené, jako kdyby svět nám pod nohama začal hořet. Tímto prizmatem jsme se znovu podíval na film a metafora toho, co žijeme právě teď, je evidentní. Skupina uniformovaných pánů má pocit, že řídí společnost, dokonce pro ni uspořádá ples, ale hluboce se mýlí, neboť společnost na ně kašle a každý si dělá, co chce. Tu se něco rozkrade, tam začne hořet, oni však klesají dál, a co je horší, dělají, že nic není.
Hoří, má panenko je i o nás tady a teď. Tváříme se, že vše je v pořádku. To je ta nejvíce děsuplná zpráva,“
říká Tomáš Svoboda.

postava dědečka (pána, co mu hoří chalupa) nebude chybět ani v jevištní verzi, ztvární ho Jaroslav Someš v alternaci s Luďkem Nešlehou
postava dědečka (pána, co mu hoří chalupa) nebude chybět ani v jevištní verzi,
ztvární ho Jaroslav Someš v alternaci s Luďkem Nešlehou


„Děkuji za ten dramaturgický background, naskočil jsem totiž do zkoušek o trochu později. Já se u scénáře zprvu jenom příšerně smál, ale je to samozřejmě všecko složitější, z průběhu jednoho hasičského bálu opravdu nevzchází nic dobrého,“ říká Jan Vlasák.

Tvůrci všechny diváky však ubezpečují, že původní humor samozřejmě zůstává i v této adaptaci. Divadelní úprava téma jen mírně žánrově posouvá. Dobře známý, „nevymyslitelný“, přesto autenticky působící příběh z hasičského plesu Tomáš Svoboda inscenuje jako hudební komedii. Zároveň vychází z herecké improvizace a typů obsazených herců: Pavla Nového, Jana Vlasáka, Zdeňka Maryšky, Pavla Kikinčuka, Martina Písaříka a dalších. „Půjčili jsme si tak trochu jejich herecké typy,“ směje se Tomáš Svoboda.

Jan Vlasák, Pavel Nový, Pavel Kikinčuk
Jan Vlasák, Pavel Nový, Pavel Kikinčuk (inscenace plná humoru to jistojistě bude)


Zajímavostí je, že postavy zasloužilých hasičů ve filmu nemají jména. V divadelní inscenaci je mít budou, podle křestních jmen herců. A tak jako aktéři Formanova filmu nejednou do figur otiskovali svá neherecká já, i tady je vytýčen prostor pro vlastní uchopení a vidění. S předstíráním neherectví se herci prý ještě, týden před premiérou, nevyrovnali, jak shodně komentují.

početný tým nové inscenace Divadla Na Fidlovačce
početný tým nové inscenace Divadla Na Fidlovačce


Na další kouzelný paradox poukázal nestor českého divadla Jaroslav Someš (herec, ale i moderátor, divadelní historik a publicista), který ztvární postavu pána, jemuž hoří chalupa. „Postavy „nemají osud“, nic o nich ani z filmu nezjistíme, kromě zmínek o manželce nebo dětech. Jsou z jakéhosi vzduchoprázdna a jak na ples přijdou, tak z něj i odejdou. Výjimkou jsou ti nejstarší: starý hasič čekající na předání vyznamenání a ten děda, jenž v pyžamu sleduje zkázu svého domu plameny. Tam si vše léty proběhlé a hlavně to smutné následující živě představíme… Dvě totálně epizodní postavy s pár větičkami ve scénáři!“

O autentické kostýmy se postarala designérka Markéta Kaplanová. Jedna hasičská uniforma se však přesto bude vymykat. Bude ji nosit Pavel Nový (coby Velitel hasičů), získal ji kdysi jako dar od již zesnulého matadora hasičského sboru z místa svého bydliště.

tombola je připravena...
tombola je připravena...


zpracoval + foto: Michal Novák