Rozhovor

Steve Gove
Atmosféra Prague Fringe je unikátní
vydáno: 24.5.2016, Veronika Boušová
foto: foto z festivalových představení: archiv festivalu Prague Fringe
profilové foto: osobní archiv Steve Govea
Steve GoveV pátek 27. května 2016 bude zahájen už 15. ročník Prague Fringe. Mezinárodní festival divadla, hudby, tance a poezie je odnoží proslulého Fringe v Edinburghu. Na tom, že v lokalitě Malé Strany můžeme každý rok během intenzivního devítidenního programu poznávat tvorbu různých umělců z celého světa a společně s nimi si po nocích užívat multikulturní společnosti ve Fringe klubu, má hlavní zásluhu Steve Gove, zakladatel a ředitel pražského Fringe.

Kde se vzala myšlenka založit Prague Fringe Festival?
Po několika letech života v Praze jsem byl stále překvapen, jak malá je zdejší nabídka divadelních inscenací v angličtině a jak omezená je nabídka divadel pro turisty (pokud nebyli fanoušky opery nebo baletu). Když jsem pak byl jednou doma ve Skotsku, ocitl jsem se se dvěma přáteli v baru v Edinburghu, zrovna když probíhal Fringe festival. Tak jsem navrhl: „Pojďme udělat Fringe v Praze.“ A tak jsme ho udělali... Fringe v Edinburghu je největší a nejinspirativnější umělecká událost na světě a naše vztahy s Edinburghem jsou stále velice blízké. Shona McCarthy, ředitelka edingburghského Fringe, navštíví tento rok pražský Fringe.

Proč právě Praha? Máte k ní nějaký osobní vztah?
V Praze žiji už od roku 1997. Dostal jsem se sem úplnou náhodou - žil tu kamarád. Řekl jsem si, že tu pár měsíců pobudu a uvidím, co se bude dít... Uběhlo 20 let a jsem stále tady.


Čím je Prague Fringe specifický – tedy čím se liší od jiných festivalů?
Praha je neuvěřitelně krásné město a většina míst, kde se festival odehrává, je od sebe vzdálená jen kousek cesty pěšky. Rozhodli jsme se, že nebudeme expandovat do monstrózních rozměrů jako jiné festivaly Fringe, ale že budeme každý rok zachovávat stejný objem a náplň – tedy okolo 50 inscenací během 9 dnů. Právě díky této kombinaci je atmosféra Prague Fringe unikátní. Jim Hayne, veterán Fringe, který ve svém požehnaném věku (je mu už přes 80 let) půjde letos na edingburghský festival už po šedesáté, řekl: „Pražský Fringe je jako ten edinburghský v 60. letech - intimní, zábavný a přátelský.“

Pořádá se kromě Edinburghu a Prahy ještě v jiných městech?
Myslím, že všude po světě jsou jich teď stovky. Nejnovější je pařížský, který se bude v prvních dnech krýt s tím naším. Edingburgh Fringe je nejstarší, Adelaide a Perth v Austrálii jsou zase jedny z největších. Doufám, že jednoho dne bude v každém zemi a v každém městě Fringe.


Jak vypadal první ročník Prague Fringe?
Byl malý! Jen 12 inscenací a 60 představení a prodali jsme jen 400 vstupenek. Ale byl to úspěch – zvládli jsme to a jedeme dál navzdory současné složité ekonomické situaci ve světě.

Na který ročník vzpomínáš obzvláště rád?
Na všechny samozřejmě! První rok byl samozřejmě hodně speciální...a přežít těch několik dalších let bylo o nervy. Vyrostli jsme velice rychle ve velice krátkém čase. Myslím, že to, že jsme přežili ty první roky, je něco, na co bychom měli být všichni velice hrdí. Bylo to opravdu těžké a jádro týmu vydrželo a zůstalo pohromadě i po všech těch letech... A navíc jsme stále přátelé!

Zúčastnili se Prague Fringe někteří umělci nebo soubory, kteří se později významně proslavili?
Ještě ne. Jsme stále dost mladí. Ale spousta performerů, kteří hráli na Fringe v Edinburghu v 60. letech, se hodně proslavila – třeba všichni z Monty Pythona, Rowan Atkinson (Mr. Bean) a další.


Jak probíhá výběr performancí a inscenací?
Přihlášky otevíráme v srpnu a v září začínáme vybírat z inscenací, které byly přihlášeny. Inscenace, které se nám hlásí, jsou mixem toho, co jsme viděli během našich cest (nadále každý rok navštěvuji Edinburgh, letos už to bude po jednadvacáté!) a těch, které jsou pro nás velkou neznámou a nikdy jsme o nich neslyšeli. Velmi často se právě tyto méně známé kusy stanou hitem.

Jaká je odezva zúčastněných umělců na Prague Fringe?
Vždy velmi pozitivní. Mnozí z nich v Praze nikdy předtím nebyli a jsou uneseni její krásou. Máme velmi vysokou návštěvnost a spousta představení je vyprodaná. A pivo je levné a nejlepší na světě. Kdo by to nemiloval!


Bude jubilejní 15. ročník něčím výjimečný? Na co se můžeme těšit?
Tento rok nabízíme vzrušující kombinaci divadla, tance a kouzel z Jižní Afriky. Máme tam blízké kontakty s National Arts Festivalem a jsme nadšeni, že konečně můžeme mít sérii výrazných počinů sezony na našem Fringe – celkem 5 inscenací. Běžte se podívat na všechny! Zároveň otevíráme nové pop-up divadlo v historickém sklepení hotelu Golden Key v Nerudově ulici. To je hodně zajímavé místo a vejde se tam jen 20 lidí, takže rychle sežeňte vstupenky!

Další rozhovory

Farma v jeskyni už není jen laboratoří pro performery
(rozhovor s: Viliam Dočolomanský, 25.4.2024)
Albeeho mysl je myslí šachového génia
(rozhovor s: Ondřej Zajíc, 21.3.2024)
Nejlepším oceněním je spokojený divák
(rozhovor s: Radka Coufalová, 28.2.2024)
Divadlo je tvůrčí práce, které si moc považuji
(rozhovor s: Viktor Kuzník, 5.12.2023)
Přes třicet let s Betlémem
(rozhovor s: Vladimír Morávek, 4.12.2023)
Nemám žádnou vysněnou roli, nechávám se ráda překvapit
(rozhovor s: Lenka Schreiberová, 1.11.2023)
Německá herečka roku, svět jako donut nebo Sex Pavla Kohouta
(rozhovor s: Jitka Jílková a Petr Štědroň, 28.10.2023)