Zpráva

Ceny Alfréda Radoka 2010
[5.3.2011]
5. března byly v Divadle Komedie slavnostně předány Ceny Alfréda Radoka za rok 2010. Inscenací roku se stal Muž bez minulosti režiséra Miroslava Krobota, kterou uvedlo Dejvické divadlo. Cena Alfréda Radoka za nejlepší ženský herecký výkon patří Ivaně Uhlířové za ztvárnění role Alžběty v inscenaci Víra, láska, naděje (hráno v Divadle Komedie). Držitelem Ceny Alfréda Radoka v mužské kategorii se stal David Novotný za výkon v inscenaci Dejvického divadla Muž bez minulosti. Divadlem roku bylo vyhlášeno Dejvické divadlo Praha. Talentem roku 2010 se stal režisér Štěpán Pácl.

V kategorii scénografie získal Cenu Alfréda Radoka americký režisér a výtvarník Robert Wilson za scénu k Věci Makropulos, kterou nastudoval v Národním divadle. Skladatel Aleš Březina byl oceněn za hudbu k této inscenaci. Nejlepší poprvé uvedenou českou hrou se stalo Očištění dramatika Petra Zelenky, které mělo českou premiéru v Jihočeském divadle.

Ceny Alfréda Radoka za inscenaci roku a další umělecké výkony uděluje každoročně Nadační fond Cen Alfréda Radoka ve spolupráci s časopisem Svět a divadlo. V ročníku 2010 se této odborné ankety zúčastnil rekordní počet 78 kritiků. Výsledky vzešly z prostého součtu hlasů nominujících.