Blog redakce i-divadla

Divadlo NaHraně - Mesiáš
vydáno: 24.4.2010, Lenka Dombrovská
A máme tady nové divadlo! Mladí zakladatelé – tedy loňští absolventi činohry na DAMU své Divadlo NaHraně označují jako neprovokativní a především herecky interpretační. Svou činnost zahájili v prosinci loňského roku v Divadle Čertovka českou premiérou hry Mesiáš. Autor textu Patrick Barlow je českému publiku znám především divadelní adaptací Alfreda Hitchcocka 39 stupňů.

Apokryfní hra Mesiáš vypraví o tom, co všechno mohlo předcházet narození Ježíše. V dávných časech – ještě před Kristem – se seznámí obšívačka chrámových závěsů a tesař. Jejich vztah ovšem není zcela bez trhlinek, protože Josef si rád občas povyrazí a Marie nerada zůstává doma sama. Takže se občas hádají jako velbloudi. Z jejich všedního života je vytrhne mírně roztržitý archanděl Gabriel, když přiběhne zvěstovat Marii radostnou událost, která se má stát na Vánoce. Nastávající rodiče z ní příliš nadšeni nejsou. A to ještě neví, jaké útrapy a roztodivné osoby na ně čekají...

Tato komedie je velikou (a využitou) příležitostí pro čerstvé absolventy herectví Ondřeje Nováka a Pavla Kryla. Jednak sami ztvárňují všechny postavy známého příběhu (až na novorozence), pak také aktivizují publikum (např. při sčítání lidu) a v neposlední řadě mezi sebou diskutují o nejvhodnějším ztvárnění svých mnohých rolí. Dočkáme se i několikaminutové pantomimy, kterou vzápětí dostaneme naservírovanou ještě jednou s patřičným komentářem.

Inscenace je hravá, nápaditá a živelná. Režisér Šimon Dominik skvěle oba herce navigoval a divák se bavil stále novými nápady. K mému údivu dobře fungovaly i interakce s publikem – takovou chuť zapojit se, jsem už dlouho u svých spolusedících nezažila. Zbytečné mi ale přišlo angažování operní divy Lucie Prokopové, která obstarávala „hudební vložky“. Příběhu nijak nepomohly a místy vytvářely dojem, že se tito mladí snaží do inscenace vměstnat všechny své nápady. Když bych už o nějaký další stála, tak by se týkal „kostýmů“. Propagační fotky k této inscenaci byly moc podařené – oba hlavní protagonisté byli do půl těla obnaženi a měli nasazena andělská křídla. Bohužel, při představení mají oblečeny konferenciérské obleky. A dovolím si prozradit happy end – nesundají si je!

Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.