Blog redakce i-divadla

Stanislav Moša šedesátiletý
vydáno: 13.2.2016, Peter Stoličný

„To je hrozné, dnes už každý puberťák oslavuje šedesátiny," vzdechl si na páteční oslavě narozenin ředitele Městského divadla v Brně jeden z přátel Stanislava Moši. Když kliknete v Google na jméno toho pracovitého kumštýře a manažera, vysype se na vás ze všech koutů internetové sítě spousta údajů, takže je zbytečné „nosit sovy do Athén".

Faktem je, že se stalo činoherní i hudební divadlo pod jeho vedením vyhledávanou a stále beznadějně vyprodanou scénou. Faktem je, že ten velký tým umělců má neuvěřitelně profesionální úroveň. Městské divadlo Brno i jeho ředitel a režisér jsou známí po celé Evropě. Které divadlo si může dovolit konkurz na svá představení v londýnském West  Endu...? Které české divadlo má takové spousty zájezdů po Evropě, kde hraje svá představení v několika jazycích? No a o českých premiérách světových muzikálů nemluvě. Navíc je toto divadlo líhní původních hudebně dramatických děl, nejenom tvůrčího tandemu Stanislav Moša, Zdenek Meta.

Oslava šedesátin byla velkolepá. Od ohňostroje na nádvoří divadla, přes nádherný koncert orchestru, sboru a protagonistů divadla, po hosty, jakými byli například sourozenci Ulrychovi. Svým klavírním mini koncertem se přidal i Zdenek Merta a na závěr překvapil sám oslavenec, který zazpíval zhudebnělé moc hezké Kainarovy verše.

Ve foyeru divadla byl potom raut, s bohatou nabídkou dobrot. Ale pozornost se soustředila na nekonečně dlouhou frontu gratulantů. Vždyť Hudební scéna pojme 680 návštěvníků. Bylo plno a každý chtěl Mošovi osobně blahopřát. To je 680 byť stručných projevů sympatií, potřásání rukou, kde tu polibek. Klobouk dolu před takovým výkonem.

Jelikož jsem naposledy stál ve frontě na banány pro děti, v roce 1988, nezbývá než přidat se ke gratulantům touto formou. Poslal jsem oslavenci dopis, který zde rád odcituji:

Vážený pane řediteli,
dovolte, abych se přidal k řadě gratulantů. Konečně jste se ocitl mezi námi, dospěláky. Tak Vám přeji ještě jednu šedesátku, stejně tak plodnou, tvořivou, a ať vám ta jiskra, která zapaluje lidi kolem vás, ještě dlouho vydrží.
Lidé něčím výjimeční to nemají obyčejně v životě lehké. Vy jste obdarován několika výjimečnostmi, od uměleckého espritu, talentu, po schopnosti manažerské. Dáváte divadlu, Brnu, českému i evropskému kumštu hodně.
Lidí, jako jste vy, až tak moc není... Kdykoliv si vzpomenu na vás a na vaší tvorbu, mám dobrou náladu. Za to vám děkuji.
Je opravdu dobře, že jste.

Váš
Peter Stoličný


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.