Zpráva

AVERZE_ hledá katalyzátor stability
vydáno: 8.8.2022
Divadelní platforma Averze_ vstupuje do nové sezóny s mezinárodním koprodukčním projektem katalyzátor_stability. V divadelním tvaru s nadnárodním přesahem řeší otázky interrupcí a interrupčního zákona ve slovenském a českém kontextu, hranice zodpovědnosti, individuality a tabuizace. Premiéra se odehraje 2. 9. 2022 v kulturním centru P*AKT v Bratislavě, dále 5. 10. 2022 v zóně nezávislého umění CO.LABS v Brně a nakonec 9. 10. 2022 v Praze, v prostoru Venuše ve Švehlovce.

„Inscenace vzniká jako reakce na vyostřující se situaci kolem interrupční legislativy na Slovensku, ale také v Čechách,“ přibližuje projekt dramaturgyně inscenace Karolína Vaňková a dodává: „předkládáme argumenty a otázky, které na dané téma řešíme nebo slýcháme a v šumu, který je obklopuje, hledáme odpovědi.“

Spolupráci režisérky Alexandry Bolfové a herečky a performerky Márie Ševčíkové, která navazuje na jejich společnou práci na bratislavské inscenaci Spaľovačka oceněné festivalem Nová Dráma 2022, doplňuje bývalý člen souboru Horáckého divadla Jihlava, Michal Kraus, který se v roce 2020 objevil mezi užšími nominacemi na Ceny Thálie.

Inscenace vzniká jako unikátní spojení pěti uměleckých subjektů, Innenhof o.z., bratislavského kulturního centra P*AKT, brněnské zóny nezávislého umění CO.LABS a pražské Venuše ve Švehlovce.

Téma a zpracování inscenace volně navazuje na dramaturgickou linku platformy Averze_, která se programově věnuje silným ženským tématům se sociálním a politickým přesahem. Realitu v nich přibližuje přítomnost neherců na jevišti. I tím Averze_ navazuje na předchozí projekt, Medea_is_missing.

premiéry:
Bratislava (P*AKT)  2. 9. 2022
Brno (CO.LABS)  5. 10. 2022
Praha (Venuše ve Švehlovce)  9. 10. 2022


ANOTACE:
Autorská performativní esej pojednávající o tématu interrupcí a interrupčního zákona ve slovenském a českém kontextu, o hranicích zodpovědnosti, individuality a tabuizace. Kde naráží idea regulace interrupcí na pomyslnou hranici morální zodpovědnosti? Kdo je oběť a kdo je viník? Co za benefity nese interrupční zákroky regulovat?
Žena jako subjekt, nebo objekt? Mechanismy moci na půdorysu rodinných vztahových vzorců.
“Možná máš dítě, ale stejně jsi sám. Tvůj pocit samoty je stejný.”
“Asi.”
Bránit si svůj vlastní svět se zdá být jediným východiskem.


Projekt z veřejných zdrojů podpořil Fond na podporu umenia, Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury a Statutární město Brno. Averze_ je rezidenční skupinou zóny nezávislého umění CO.LABS. Inscenace je v roce 2022 podporována Novou sítí v rámci programu Nová krev na scéně.

Averze_ je profesionální divadelní platforma, která vznikla v září 2020. Sdružuje divadelní umělce různých profesí se zaměřením na novou činohru a hraniční divadelní formy. Vznikla s cílem a touhou jejích členů po kontinuální tvorbě a vytváření specifické linie inscenačních projektů z oblasti performing arts se sociálním a politickým přesahem. Propojuje v sobě autorský a experimentální přístup. Programově se věnuje sociálním tématům a feminismu v kontextu reflexe soudobé společnosti.

https://www.facebook.com/averzeplatform/
https://www.instagram.com/averzeplatform/
.