Blog uživatelů i-divadla

Romantika u filmového plátna
vydáno: 1.3.2023, Emanuel Flame

Klasický muzikál v klasickém pojetí, takové je Zpívání v dešti. Činoherní výstupy jsou prokládány čísly pěveckými a především tanečními, a ta jsou převážně v předvedení sólistů, company je zapojeno sporadicky. Velký prostor je dán zdařilým stepařským číslům v podání – Jana Kříže, coby sebevědomý Don - herecká star, unavený svou popularitou avšak nadšen z nově zažehnuté lásky. Všechny složky muzikálu přirozeně zvládá. Jeho pravou rukou je kamarád, skladatel, věčný snílek, hlavička a snad i křen - Cosmo Brown. Nechybí ani typická choreografie Cosma ve studiu, kde tančí a využívá vše a všechny kolem pro nový taneční impulz, chvíli tančí, chvíli se válí po zemi, pak se odráží od stěny, nechá se naložit rudlíkem, ale nohy jsou stále neposedné. Pěkný výkon, Roberte Urbane.

Kate Seldenovou, začínající herečku, jež se touží prosadit, předvedla Marie Křížová, to nadšení pomáhat s novým filmem je snad až nakažlivé.

Linu Lamontovou pozoruhodně odehrála Kateřina Bohatová, jejíž přítomnost na jevišti je zárukou zábavy. Roli Liny musí odehrát výrazným, nosovým hlasem, a to si udrží i během svého pěveckého sóla. Bavily mě její grimasy, její urputnost při natáčení zvukového filmu.

Zaujal mě výkon Petra Jeništy, ačkoliv má řadu epizodních výstupů, vždy si jej všimnete - např. coby zoufalý hlasový poradce s neuvěřitelným rozcuchem vlasů.

Provedení v Divadle Hybernia přejímá veškerou výpravu, se kterou bylo představení hráno premiérově v Šaldově divadle v Liberci (2011). Pak mě tedy zajímá nový dramaturgický záměr pražské scény. Herci využívají několika nejnutnějších rekvizit, v podstatě jen herecké stolky na líčení, automobil, lože a jako kulisa stěny s nápisem "Monumental Picture" či kobercová zástěna při filmování zvukového snímku a v prostoru Hybernie to působí poněkud ztraceně. K dokreslení děje jsou použity nutné filmové černobílé dotáčky, které však po čase začnou nudit a inscenaci ubírají tempo, a to i zatmívačky.

Zpívání v dešti samozřejmě nechybí ikonická píseň "Singing in the rain", jež je oslavou lásky zamilovaného Dona do Kathy. Don tak tančí v jakési kašně, v jejímž středu je hydrant, kolem kterého tančí, stepuje a voda dopadá na jeviště.

Herecké výkony jsou velkým pozitivem, Křížovým velká scéna Hybernie sluší. Povedený zvuk. Co už bylo horší byl obraz... Ve druhé části trvalo, než se projekce spustila. V první zase vypadly titulky v lunetě nad scénou, tudíž diváci byli odsouzeni k četbě "settings" projektoru... Dojem zájezdového představení tak byl potvrzen. Navíc bych zrušil pokřikování "davů" na úrovni hlediště, jeviště divadla je dost prostorné, aby bylo využito.

Zpívání v dešti je jedním z nejvýznamnějších muzikálů všech dob a stále je populární díky svému nadčasovému stylu a skvělému humoru.

 

Pro neznalé. Příběh je prostý - sleduje tři hlavní postavy. Filmové stars - Don Lockwood a Lina Lamontová jsou nejznámějšími herci němého filmu. Jsou očekávání na nové premiéře, jak jinak než úspěšné, jež je následována setkáním s novináři. Z myšlenky schůzky s novináři se Donovi již začíná točit hlava a utíká. Ovšem cestou jej všude poznávají lidé, tak i jim prchá, až skočí do auta - Kathy Seldenové, jež ho vůbec nezná. A právě tou je třetí postava -  mladá a nadějná herečka. Ona Dona okouzlí a po rozloučení ji však začne hledat.

Naše filmové hvězdy jsou svědky vynálezu zvukového filmu, a je zřejmé kudy se budou kroky průmyslu ubírat. Na prezentaci se však překvapivě objeví Kathy, coby statistka, jež vystupuje v divadle. Don z ní již nespustí oči...

Tvůrci si uvědomují, že mluvený film je skvělá věc, až do chvíle, než si uvědomí, že hlas Liny je naprosto příšerný - nosový, pronikavý - dlouho se poslouchat nedá.

Cosmo Brown, coby nejlepší přítel Dona, skladatel, křen a hlava plná nápadů - přijde s ideou, že hlas Liny by mohla nadabovat Kathy. Tak se stane.

Cosmo přichází s dalším nápadem, že nový snímek by mohl být dokonce "filmový muzikál" a po slavnostní premiéře je jasné, že Don a Lina to opět dokázali, ovšem až do chvíle, kdy si sebejistá a urputná Lina předstoupí před publikum, které ji poprvé slyší mluvit, což berou jako neskutečnou legraci a vysmějí se jí a prosí ji, aby zazpívala.

Lina však před výstupem vyhrožovala advokáty, že Kathy musí dabovat všechny její filmy. Lina zpívá, opět s dabingem za oponou, ovšem opona je schválně rozhrnuta, a obecenstvo spatří, kdo skutečně zpívá. Vše vrcholí velkolepou taneční scénou, během níž všichni zpívají a tančí s deštníky v dešti.

 

Doslov

Dělá to na mě dojem "vybrat prachy, něco odehrát a čau". To že cinkající nádobí příslušné kavárny ruší, ještě pochopím. Ale že vám za zády, téměř po celou dobu představení někdo stojí a natáčí na mobil? No, nepříjemné chvilky se jen kupily. Mám tušení, že mohlo jít o lady z marketingu, ale myslím si, že záběry jde dělat i nějak jinak, jinde, jindy. Vskutku neprofesionální...

 

IG: @emanuelflame


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.