Divadlo Hybernia

Zpívání v dešti

Premiéra: 12.2.2023 | 2:40
Nová verze inscenace Divadla F. X. Šaldy Liberec z roku 2011.
Podle stejnojmenného filmu společnosti MGM. Překlad: Vojen Drlík, František Zacharník. Scéna: Jan Kříž. Kostýmy: Veronika Babraj-Hindle. Hudební nastudování: Jiří Březík. Choreografie: Petra Parvoničová. Režie: Oldřich Kříž.
Divadelní podoba známého filmového muzikálu. Píše se rok 1927 a hvězdný pár stříbrného plátna, Don Lockwood a Lina Lammontová jsou ze dne na den postaveni před hotovou věc - v novém filmu budou muset před kamerou nejen mluvit, ale dokonce zpívat. Don s tím nemá žádný problém, na rozdíl od Liny, jejíž hlas je směšně pisklavý. Už to vypadá, že natáčení skončí fiaskem. Ale je tu ještě Donův kamarád Cosmo Brown, klavírista a skladatel, který přijde na nápad. A to v okamžiku, kdy se objeví mladá a krásná začínající herečka Kathy Seldenová. Ta nejprve okouzlí Dona a nakonec oba kamarádi vymyslí, že by mohla Linu nadabovat...
Divadlo Hybernia
Hodnocení inscenace
Redakce
70 %
Uživatelé
64 %
kontroverzní inscenace (52.)
64291000
Hodnocení redakce
Pavel Širmer 70 %
Iva Bryndová 70 %
Lukáš Dubský 70 %
Chci vidět - přidat do seznamu
Termíny představení
27.4.So14:00Anglické titulky; Pro rodiny; Pro školyvstupenky
27.4.So18:00Anglické titulky; Pro rodiny; Pro školyvstupenky
28.4.Ne14:00Anglické titulky; Pro rodiny; Pro školyvstupenky
19.5.Ne14:00Anglické titulky; Pro rodiny; Pro školyvstupenky
19.5.Ne18:00Anglické titulky; Pro rodiny; Pro školyvstupenky
27.4.So14:00 vstupenky
Anglické titulky; Pro rodiny; Pro školy
27.4.So18:00 vstupenky
Anglické titulky; Pro rodiny; Pro školy
28.4.Ne14:00 vstupenky
Anglické titulky; Pro rodiny; Pro školy
19.5.Ne14:00 vstupenky
Anglické titulky; Pro rodiny; Pro školy
19.5.Ne18:00 vstupenky
Anglické titulky; Pro rodiny; Pro školy

Volby

Hodnocení (29)

HODNOCENÍ REDAKCE
Pavel Širmer  70 %
30.5.2023 | 2013 hodnocení
+ souhlasím
Tým s režisérem O. Křížem v čele asi leccos přezval z liberecké, resp. budějovické verze, jeho inscenace však stále funguje. Obsazení hlavních rolí z větší části prochází všemi nastudováními, přesvědčivé, jisté a zralé herecké a pěvecké výkony. Nelze nezmínit K. Bohatovou, jež pro nesnesitelný hlas Liny našla správnou polohu, která nepřestává rozesmávat celé představení. Jak už zaznělo, výprava by mohla být oslnivější, živý orchestr by přišel vhod. Nicméně na pražské komerční scéně není úplně obvyklé nastudovávat „klasiku“ muzikálového žánru, zvlášť takto poctivým způsobem.
Iva Bryndová  70 %
25.5.2023 | 551 hodnocení
+ souhlasím
75% Inscenace Oldřicha Kříže (snad v trochu pozměněné podobě, ale přiznávám, že jsem žádné zásadní změny po těch více než 10 letech nerozeznala) představuje sympatickou klasiku, která spojuje kvalitní základ, tedy roky prověřený muzikál, s podobně kvalitním řemeslem. Užila by snad "lepší"/bohatší výpravu a zejména živou hudbu, ale potěší i v aktuálním provedení, jež oslní především skvělými hereckými, pěveckými a tanečními výkony ústřední čtveřice v podání J. Kříže, M. Křížové, R. Urbana a I. Hošpesové.
Lukáš Dubský  70 %
14.3.2023 | 1132 hodnocení
+ souhlasím
Příjemný a odpočinkový retromuzikál, kterému se daří dobře pointovat komické situace. Je to hlavně zásluha kvalitního hereckého obsazení ústřední trojice (J.Kříž, R.Urban, B.Šampalíková). Hlavní hvězdou je ovšem K.Bohatová v roli Liny, která si opravdu vyhrála s hlasovým projevem své postavy a její "no jo" ve mně vyvolává smích i pár dnů po zhlédnutí. Zbytečně přehrává snad jen M.Pošta v roli vizážisty. Povedla se i náročná taneční čísla pod taktovkou P.Parvoničové. Scéna je trochu chudší, což poznamená i ikonické číslo s titulním songem. Zdařilé jsou ovšem filmové dotáčky. (více v článku na blogu)
HODNOCENÍ UŽIVATELŮ
Snekac  30 %
24.3.2024 | 289 hodnocení
+ souhlasím
Dávám za pravdu mnoha komentářům od uživatelů (hodnocení redakce nechápu v tomto případě ani trochu). V muzikálu je vlastně poměrně málo písní, dekorací minimum, děj se vleče a rozhodně není na 2,5 hodiny a mohl bych pokračovat... A to se nebavím o ceně, co za to dáte. Nedoporučil bych nikomu.
A ještě upozornění k divadlu samotnému - pokud jste jen trochu vyšší, nesmí před vámi nikdo sedět, jinak si normálně nesednete. Je tu extrémně málo místa na nohy.
Dokonalý Petr  40 %
24.10.2023 | 17 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Z RERÍZY 25.2.23 / Inscenační tým by měl mít patent na to, jak diváky unudit k smrti. Klasika by měla být jakákoli, jen ne nudná. Celou tu nudu zachraňovala pouze Bohatová. Pár Křížových sice chemii má, ale mezi sebou, nikoli na jevišti. Navíc, ve vší úctě, protože může být fantastická, jak jen chce, se Marie na roli mladinké naivky opravdu nehodí. Příšerný Pošta. Company nemá moc smysl... Scéna chudá jak kostelní myš. Dostatečná by možná i byla v jiném prostoru, ale v obrovské Hybernii skutečně ne.
Ivan Andrejevič Bubnov  40 %
15.10.2023 | 67 hodnocení
+ souhlasím
Nemá smysl rozepisovat co všechno mi přišlo plytké a nezajímavé, protože jde obecně o neduhy českého muzikálu. Jeden za všechny - nedotažená scénografie ještě více zvýrazňuje velikost prostoru a dělá tak z kulis utopené střípky ve tmě. Inscenaci by zkrátka slušel menší prostor, obecně nápad přesunout ji právě do Hybernie nebyl za mě úplně šťastný.

Plusy
- Jan Kříž. Tečka. Hlavní důvod, proč to celé dávalo smysl.
- Taneční a pěvecká company. Technicky naprosto čisté a svěží.

Mínusy
- Nesmyslná délka 2 h 40 min. Spousta scén byla úplně zbytečná.
- Marie Křížová. Neupírám jí umělecké kvality, ale na roli mladičké Kathy se vůbec nehodí.
Makaluzo1  20 %
14.10.2023 | 83 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Když se přenese úspěšný kus z komorního prostředí na oblasti na obrovské jeviště, představení ztratí atmosféru.Herci si musí připadat jak sirotci v katedrále.Tento pocit umocňuje i poloprázdné hlediště.Standardní,leč studené výkony rodiny Kžížovy a pitvoření K.Bohatové jasně převyšuje svým výkonem po všech stránkách perfektní R.Urban,jak pěvecky,tak i herecky,ale hlavně tanečně.Scéna je nepěkná,kostýmy zbabrané.Občas se divák nudí.Kdo by čekal zpívání v dešti,bude zklamán,žádné se nekoná.
honzy  20 %
14.10.2023 | 284 hodnocení
+ souhlasím
Přenesení muzikálu z oblasti do Prahy se nepovedlo,Zpívání v dešti se na velkém jevišti ztrácí,inscenaci chybí tempo,zkrátka to nešlape. Hvězdou muzikálu je Robert Urban,který svým výkonem ostatní převyšuje.Ústřední
scéna se odehrává v malém bazénku s vodou,kde se ráchá Jan Kříž,působí značně amatérsky.Bohužel i nehezké kostýmy celkový matný dojem z inscenace nevylepší.Dlouhé stmívačky a přestavba jeviště diváka ruší.Tento klasický muzikál je nad síly všech protagonistů.Psáno z reprízy dne 13.10.2023
Guildenstern  60 %
9.9.2023 | 440 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Mezi ústřední čtveřicí Kříž-Křížová-Urban-Bohatová funguje velmi sympatická chemie a jejich propracované výkony jsou hlavní ozdobou této inscenace. Bohužel ale Hybernie je vážně šílená ratejna a tak se jejich energie cestou do páté řady záhadně vytrácí. Přispívá k tomu i absence orchestru, chudá výprava, statická company a problematická dynamika inscenace. Možná by bylo zapotřebí ji po létech putování po jevištích českých trochu lépe režijně opečovat. Úplně zbytečná karikatura M. Pošty a klapky. Zbytečně přepálená výše vstupného. Celkově chvályhodný počin, kterému mám velkou chuť fandit, ale scházel tomu drajv a atmosféra.
Markéta Nedvědová  40 %
8.9.2023 | 142 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Regionální povaha původního nastudování je bohužel hodně znát. Druhá polovina je skoro k nesnesení. Navíc měli v Hybernii spoustu technických lapsů. Nicméně známé melodie jsou líbivé, české texty nejsou marné, akorát ta karikatura hvězdy němého filmu je za hranicí parodie a místo vtipného setkání se zvukovým filmem je Lina Lammont vykreslená jako Aťka Janoušková křížená s Rákosníčkem. To skutečně nebylo nutné. Navíc filmové dotáčky dělal někdo, kdo němý film nikdy neviděl, v programu hovoří o statické kameře a na jiném místě o tom, že zvukový film musel kameru opět rozpohybovat. Ehm. V alternaci 8. 9. jediný dobrý herec Václav Vydra.
Aperolka  80 %
21.6.2023 | 53 hodnocení
+ souhlasím
Muzikálová klasika s parádním obsazením prakticky ve všech rolích a skvělou choreografií. Ústřední trojice Jan Kříž, Jan Révai (i alternující Robert Urban) a Marie Křížová se skvěle doplňuje a vyzařuje z nich nesmírné nadšení. Nezapomenutelná je ale především Kateřina Bohatová v roli Liny, která dokáže se svým hlasem opravdu neuvěřitelné věci. Jediný z obsazení, kdo mi příliš nesedl, byl Martin Pošta v roli vizážisty. Mrzela mě také absence živé hudby. U muzikálu jako je tento, to považuji za dost zásadní nedostatek.
Fedorocko  90 %
5.6.2023 | 747 hodnocení
+ souhlasím
V Hybernii po čase dávají opět opravdový muzikál s velkým M.
Naprosto vynikající záležitost, s naprosto výbornými Křížovými, Révaiem a Bohatovou.
Krásné taneční čísla, příjemný muzikál ve všech směrech.
Bravo !!!
Čiko  70 %
30.4.2023 | 1085 hodnocení
+ souhlasím
65%
Poctivě nastudovaný muzikál, jen by si zasloužil lepší scénu, výpravu a práci s prostorem, který Hybernie nabízí.
Z mého obsazení úžasní J.Kříž, R.Urban, M.Křížová a I.Hošpesová. V.Vydra tak trochu do počtu, ostatně jako ve většině muzikálů, ve kterých účinkuje a M.Pošta otřesný, ostatně jako ve většině muzikálů, ve kterých účinkuje:-)
Obdivuji zejména bonviána J.Kříže a R.Urbana za jejich kombinaci herectví, tance, zpěvu a stepu. Trochu škoda, že v první polovině není více využita company.
Věřím, že si tento muzikál najde své diváky a přeji mu vyprodané sály, zaslouží si to.
Rejpalka  40 %
27.2.2023 | 209 hodnocení
+ souhlasím
(+2)
Scénografie místy velmi připomíná Lodýn před 10 lety. Ale o dešti není ani památky a směšný dětský bazenek v převlečení za hydrant tomu nepomáhá. Jan Kříž si sice vymáchá nohy a to je tak vše. Zmizela veškerá opuletnost doby. Zdlouhavé scény s filmem a hudba z CD leckdy přinášely WTF momenty. Jediné, co drží představení nad vodou jsou výkony. Jan a Marie Křížovi byli skvělí, přinesli na jeviště domácí chemii. Velmi přijemně mě překvapila Marie Křížová. Jan Révai umí tančit, obstojně i hrát, ale proboha ať nezpívá. A největší hvězdou byla stejně Lina - Kateřina Bohatová. "Pořádně" si nezazpívá vůbec, ale její hlasový projev byl dokonalý.
RaB  70 %
26.2.2023 | 364 hodnocení
+ souhlasím
Upravené liberecké nastudování ztratilo přesně to, co se mi na něm tak líbilo - komornost a atmosféra.
M. Křížová a R. Urban předvádějí své stabilně fantastické výkony, nezaostává ani K. Bohatová. H. Kříž svého Dona již posunul do jiné polohy (mně osobně se líbila víc ta starší).
V company vyniká J. Šup, který je svým výkonem přirozenější než herečtí bardi Kříž st. a Polák a spolu s výše uvedenou 4 tvoří pozitivní dojem z představení.
Negativa - řvoucí company na začátku a konci na kraji hlediště, O. Bohata a O. Martiš by potřebovali ještě několik hodin zkoušek. Ikonická scéna ve vodě se také nekoná.
LavinieCamui  50 %
17.2.2023 | 806 hodnocení
+ souhlasím
Vynikající taneční i pěvecké výkony v hlavních rolích (viděno s Robertem Urbanem v roli Cosmo Browna). Bohužel schází živá hudba, která by představení povznesla. Nevýrazná režie, nenápaditá scéna a téměř žádná voda.
Divadelnik  100 %
14.2.2023 | 146 hodnocení
+ souhlasím
generálka 12.2.2023 - Líbilo, pěkné herecké, pěvecké i taneční výkony - Urban, Kříž, Křížová, Bohatová i všichni ostatní. Konečně po dlouhé době klasický muzikál! Jen tak dál divadlo HYBERNIA! Půjdeme určitě znovu.
MartinB  50 %
12.2.2023 | 126 hodnocení
+ souhlasím
(+1)
Inscenace, která postrádá tempo. Strašně dlouhé zatmívačky, promlky, přestavby,... naprosto neefektivní pracování s časem. Nemůžu ale režii upřít přesvědčivé vedení herců. Urbanovi Cosmo Brown padne jako ulitý. Je výborný. Sympatické výkony Bohatové (zfleku by mohla dabovat Lisu Simpsonovou) a Křížové. Skvělí Hořínková a Vydra. ...a koho proboha napadlo obsadit Poštu do této role? Otřesné, pardon. ...a sice se jednalo o veřejnou generálku, ale byly časté přeřeky či záměny jmen. Hezké kostýmy. A s povděkem kvituji drobnou vzpomínku na Vladimíra Marka.
Jiricek_divadelnicek  100 %
21.4.2023 | 2 hodnocení
+ souhlasím
Krásné představení. Výkony herců hodnotím za jedna. Celkové dojmy z představení za jedna. Navíc uvaděčský tým v divadle Hybernia je naprosto skvělý a ochotný.
Unionboy  20 %
24.3.2024 | 447 hodnocení
MatildaReda  100 %
20.2.2024 | 8 hodnocení
PaS  90 %
16.2.2024 | 16 hodnocení
LadaNovak  90 %
16.2.2024 | 12 hodnocení
Jansuchy7  100 %
22.1.2024 | 8 hodnocení
House Pachodi  60 %
16.1.2024 | 65 hodnocení
Helena23  60 %
29.11.2023 | 21 hodnocení
Jiki  90 %
14.10.2023 | 12 hodnocení
Mikika  70 %
5.9.2023 | 67 hodnocení
Isa Johanovská  90 %
2.3.2023 | 123 hodnocení

Komentáře uživatelů nevyjadřují stanovisko redakce. Názory jednotlivých redaktorů nemusejí vždy vyjadřovat stanovisko celé redakce.