Blog uživatelů i-divadla

Léčivý rituál ve Skleněnce
vydáno: 23.8.2021, J.anek

Sběr léčivých bylin, noční můra mých školních let. Ale tady jde o vášeň - a vášnivá Magdaléna Borová rozhodně je.

Text Anny Bolavé (Bohumily Adamové) je poetický, básnický. Rytmický. Naléhavý. Strhující. Nádherně jej pro Odeon načetla Anita Krausová. Magdaléna Borová s Terezou Marečkovou původních 8 hodin textu pečlivě otrhaly a opatrně usušily. A přidaly lidové písničky a ledacos upravily.

Aréně, která vyrostla v prostoru Skleněnky, vévodí neúprosná, milovaná i obávaná váha, která ve sběrně rozhoduje o výši finanční odměny. Vzniklý kruh ohraničuje dřevěná stezka s hrníčky na čaj. Zároveň to jsou hradby, za které se Anna schovala před světem. Prostor, kam nikdo jiný nesmí.

Řada motivů se z původního textu vytratila nebo zazní jen slabě. Ale to vůbec nevadí. Hraje se o útěku před světem, hraje se o smyslu bytí, hraje se o smrti. Hudbu Jakuba Kudláče (ten člověk je snad u všeho dobrého) doplňuje živě basa Tomáše Pospíšila.

Důležitou roli hraje množství rekvizit všeho druhu - veškerý Annin majetek, všechno její bohatství. A všechny herecké akce ze všeho nejvíc připomínaji rituál. Rituál života a smrti. V citlivé režii Anny Klimešové vzniklo mimořádné monodrama pro mimořádnou herečku. A pro vnímavé publikum.


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.