Blog redakce i-divadla

Jaký bude kolaps civilizace?
vydáno: 31.5.2017, Lukáš Dubský

Hra Ondřeje Novotného Kolaps napsaná přímo pro strašnický soubor X10 mi, přiznávám, příliš nesedla. Zpočátku se to tváří jako trochu absurdní, ale vesměs srozumitelná hříčka o jednom pohřebním ústavu, který je těsně před krachem a zachránit ho může nová klientka, které je nabízena řada bizarních pohřebních rituálů.

Od okamžiku, kdy na scénu vstoupí postava Jacka (J. Gottwald), ovšem dojde k prudkému střihu a divák sleduje apokalyptickou dystopii z 23. století, která je ale zároveň jakýmsi způsobem provázaná s původním dějem.

Myslím, že problém bude v tom, že se s Novotným značně míjím v tom, co je na divadle zajímavé. V rozhovoru otištěném v programu k inscenaci píše, že přistupuje k textu divadelní hry jako k poezii, ale že jednání postav v dramatických situacích ho vlastně nezajímá. A na Kolapsu je to hodně vidět. Jazykově je to opravdu vypulírované, autor si s jazykem umí pohrát, ale dlouhé monology začnou být časem dost únavné, trochu je na nich znát inspirace Sorokinovým dílem Den opričnika.

Bohužel právě jednání postav, jejich charakterizace jsou věci, které mě na divadle obvykle baví nejvíc, jisté zklamání z této produkce je tedy asi pochopitelné. Neznamená to ale, že by byli na vině herci. Ti se snaží naplnit nelehkou koncepci režisérky Ewy Zembok a právě díky nim se divák nebude nudit, i když se během matoucího vyprávění nenávratně ztratí. Za všechny zmíním skvěle neurotického Pavla Neškudlu a chladně perverzní Smrt v podání Markéty Dvořákové. Zajímavá je i syrová výprava Ivany Kanhäuserové, která z velké části využívá odpadních materiálů.

Inscenace může být pro někoho šokující otevřeným násilím a sexualitou, na mě bylo ovšem té exprese a agresivity až příliš, takže mi to stupňující se běsnění přišlo po chvíli spíš ubíjející než šokující.

A o čem, že to vlastně je? Netroufal bych si to s jistotou říct. Jisté je, že se jedná o pohled dosti pesimistický ukazující to nejhorší, co je v člověku. Možná tím chtěl autor naznačit, že lidstvo pomalu spěje ke kolapsu civilizace, k rozrušení veškerých hodnot, kdy už ani jazyk či čas nebudou nic znamenat a stanou se z nich nesmyslné kategorie. Nevím, těžko říct, ale vzhledem k tomu, že lidstvo se moc nemění a všechny krutosti zobrazené v inscenaci jsou tady odnepaměti, bych si dovolil tvrdit, že to tak zlé nebude.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.