Blog redakce i-divadla

Starci na Vyšehradu
vydáno: 28.7.2020, Lukáš Dubský

Starci na chmelu patřily k prvním filmovým muzikálům, které se u nás natočily, a známé melodie s jednoduchým příběhem fungují dodnes. Základní dějová linka pracující s kdysi tabuizovaným tématem sexuality mladých lidí se dnes může zdát už dost úsměvná, ovšem inscenace Studia DVA na Vyšehradě ukazuje, že Starci na chmelu mají i dnes o čem vyprávět.

Stále platnou pravdou zůstává, že individualita je často na obtíž a ve společnosti se lépe prosadí jedinec, který se přizpůsobí nastaveným pravidlům, o kterých příliš nepřemýšlí. Konvence a stereotypy se jednoduše zamaskují ve jménu morálky a výchovy. Zkostnatělost myšlení se nejspíš vymýtit nedá, byť už to samozřejmě není takový problém jako za minulého režimu. K přiblížení dobové atmosféry se tvůrci rozhodli zapojit do inscenace i zvukové nahrávky, jež tvoří útržky různých anket a rozhovorů.

Režisér Adam Kraus dokázal dát inscenaci slušné tempo, hudební čísla se v rychlém sledu střídají s těmi činoherními, z nichž vynikají především rozhovory Filipa a Hanky na půdě. Živý hudební doprovod obstarává nepočetná, ale dobře hrající kapela, povedená je také choreografie Petry Parvoničové. Chybět nesmí trojice kytaristů v černém, kteří jsou průvodci celého příběhu (Pavel Režný, Peter Strenáčik a Kryštof Mende).

Dobrým nápadem bylo obsadit do hlavní role Filipa Ivana Luptáka, protože tato postava má hlavně činoherní scény a v těch je Lupták silný, nechybí mu cit pro pointování komických situací. S Hankou v podání Bereniky Kohoutové na sebe slyší, Kohoutová navíc potěší i znělým hlasem. Zlata Adamovská je spíš chápající než zlověstnou soudružkou učitelkou, až se zdá trochu nevěrohodné, že by vážně vylučovala své žáky ze studia kvůli provinění proti tehdejším mravům. Josef Carda v roli Předsedy JZD ve svých prvních výstupech trochu tlačí na pilu, ale naštěstí pak po většinu času dobře slouží příběhu. Z vedlejších rolí je ovšem nejvýraznější Petr Ryšavý, který v roli Honzy svým charismatem válcuje i hlavního hrdinu.

Na Vyšehradě vznikla zábavná retroinscenace, která nabízí několik nestárnoucích melodií a nekomplikovaný příběh vhodný pro letní večery. Navíc je to vše uděláno se značnou dávkou profesionality, takže diváka čeká celkem příjemný zážitek.


Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.