Blog uživatelů i-divadla

Vojcek šokuje v Divadle na Vinohradech
vydáno: 9.6.2009, Mouser
Obtížně chápu, proč musela se dělat pirueta o 900 stupňů, když stačilo o 90. Milý diváku, pokud to neustojíš, už tě mladý pan režisér v jednom rozhovoru nazval nevzdělaným, pasivním, neotevřeným a pokryteckým. Dan Špinar při těch slovech asi zapomněl, kolik se platí za vstupenku. Šokování za každou cenu se mi nelíbilo, ale je třeba ocenit snahu hodně zariskovat a vedle toho také Michala Kerna a Martina Stropnického ve vedlejších postavách Blázna, resp. Hejtmana.

Vojcek je nedokončený fenomén odrážející bytí v šíleném světě, takže každý divadelník si ho zpracuje a upraví po svém. Úprava připravená pro Divadlo na Vinohradech je pro diváka neznalého, byť zvídavého, nesrozumitelná. Chyběl výklad, emoce, vše podle mě přebily ty šokové ilustrace, jako sahání do análu, masturbování, znásilnění nebo kečupové podřezávání krku. O to ani tolik nejde, jako o experimentálně šroubovanou konstrukci textu, kterou si dramaturgicky dovedu představit někde ve zcela jiném prostoru. Místo příběhu, cílená práce s chaosem, vykloubeností a vyšinutostí, jež dohromady nejsou s to vytvořit nějaký znejišťující obraz současnosti. Problematickým (nepasujícím) vidím i katarzní happy end, kdy mrtvý Vojcek s mrtvou Marií v dotáčce utíkají před šíleností světa do neméně šílených pražských ulic.

První půlka hlediště téměř netleská, otrávenost předvedeným je více než zjevná, zadní řady, kam byli navezeni jacísi mládežnici, ryčí nadšením. Dokázali by odpovědět na prostou otázku, o čem to bylo? O inscenaci by se přitom dalo debatovat hodiny. Do placu bych dal otázky: Proč se inscenace nezaměřila více na postihnutí osudu bezvýznamného vojenského pucfleka, sloužícího k ukájení rozmarů těch lepších lidí? Lépe bychom pak rozkryli jeho pocit nepochopení a existenciální osamělosti. Neztratila se v perverzním reji Vojckova hrdost? Zřetelnější by pak byla jeho proměna v narcise a jeho vražedný čin by měl své odůvodnění bez ohledu na zvrácenost světa, v kterém žil. Měli bychom před sebou prototyp člověka, který posílá svět k ďáblu. Mohla to být trefa do pocitu z dneška.

Viděl jsem to, co jsem viděl, a celkový dojem z viděného je 40 %.

Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.