Blog uživatelů i-divadla

Z úlu se ozývá nonsensové blábolení (o nás)
vydáno: 1.11.2010, Mouser
Inscenací Úl malé A studio Rubín expandovalo do velkého prostoru Nové scény. Divákům zapadlým v koženkových křeslech nabídlo nekonzistentní, blábolivou, infantilní a drzou inscenaci, která útržkovitě skládá obraz bzučícího úlu – naší společnosti a našeho stylu života, včetně jeho „hrdinů“ či vlastně „outsiderů“. Kde cílem pachtění lidu pracujícího i high society může být cachtavý víkend na Mácháči (a i ten Mácháč bude zjevná ironie, neboť se každý pachtí za radovánkami podstatně vyšších řádů), nebo kde politici mluví, aniž by cokoli řekli. Inscenace nepokrytě hlásá, že základem týhle společnosti je bordel. Což se blbě poslouchá, ale je třeba tohle říkat už konečně na plná ústa. A snad se nám i naznačuje, že už stačilo prostituování včeliček společnosti ve prospěch pár jedinců, kteří se samonadřadili nad ostatní. A jednoho dne, který začal jako každý jiný, dojde stav do situace, kdy je zapotřebí hrdinů, protože v úlu není med...

Tvůrci (Petr Kolečko, Thomas Zielinski) nám servírují prachobyčejné banality zabalené v operním pozlátku. Tato kombinace nízkého a vysokého stylu jakoby byla motorem představení a zdrojem humoru. Ty kraviny jsou napsány v blankversu a dokonce některé pasáže jsou vznešeně zpívané (bohužel trapácky na playback). Aby toho nebylo málo, pracuje se i s perverzí, kterou slabší povahy nemusí přijmout. Nechci z Úlu prozrazovat nic konkrétního, protože je na každém, co mu z té mozaiky vyleze a co si odnese.

Chaos inscenace je ok, její dramaturgické zacílení je ok, inscenační nonsens-styl je ok, infantilita budiž, sdělnost skrze erotismy je na hraně, zato blábolivost některých pasáží není úplně ok, playbacky nejsou ok vůbec. Z výše popsaných dojmů je také zřejmé, že „celek“ není ok. Ale i tak mě to bavilo. Naplnit reprízy diváky bude podle mého soudu v ratejně Nové scény problém.

Viděl jsem to, co jsem viděl, a celkový dojem z viděného je 50 %.

Tento blog vyjadřuje stanovisko jeho autora, nikoli celé redakce.

Další články tohoto redaktora na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.