Počet komentářů: 0
Nový komentář

Blog návštěvníků i-divadla

Pro napsání nového článku se, prosím, přihlaste.
Švanda dudák
Regner, 5.7.2019

Plzeň a léto s divadlem. Letos to padlo na prostranství U Ježíška, bohem zapomenutý kout Plzně. Tribuny naproti zemníku, výhled na hřbitov, kam pochovali J.K.T. Boží místo. Kulisy tvoří náletové stromy, svah umělého pahorku, na něm „skládka odpadků".

V lesejku hoří ohýnky. Chánov jako vystřižený. A ony jsou to Strakonice.

Děj je známý jako Malý Bobeš. Jedna mravoučná scéna za druhou. Skoro jako Beverly hills 90210. Přicházel jsem rozpačitý. Pak se objevil Ondřej Rychlý a já se usmál. To bude dobré. Pak se tam objevila Dorotka, krásná až srdce usedalo. Měla úsměv mé ženy, okatá jako mé dcery, no byl jsem ztracen. A pak – Kotiš. Broňa Kotiš. Tomu bych odpustil vše. Ale nebylo co odpouštět. Královsky jsem se bavil.

Třeba to bylo i tím, že to autor pojmul moderně, účelově moderně. Někdy se moderna děje samoúčelně, tady sedělo všechno. Skoro každý odpadek se proměnil. Třeba v 1+KK. Anebo jinak.

Zabolelo mě bourání kříže. Pokud je něco poplatné době a za každou cenu moderní, tak to. Rozumím, že víra a solidnost musí ustoupit mamonu a barnumské reklamě, ale přísahám, že bych to pochopil i méně polopatisticky podané.

V plzeňském létu se projevuje divadlo tak, jak bylo prapůvodně zamýšleno. Pro pobavení i pro pomalou převýchovu mas. Snad proto je nabito. Nevěřím, že je problém sehnat 500 diváků na každý večer.

Tyhle úžasné akce mě smiřují s Plzeňskou scénou. S DJKT. Jo, přesně. S divadlem pojmenovaným po tom samým chlápkovi. Někdo projevil o přestávce obavu, zda se Tyl neobrací v hrobě, když mu tak przní Švandu. A já říkám – neprzní! Dělají to přesně tak, jak by to Tyl ve své době udělal také. Totiž tak, aby se diváci bavili. Myslím, že se neobrací v hrobě ani při představeních pořádaných DJKT v kamenných divadlech. Ať už ve Velkém divadle, nebo ještě spíš na Nové scéně. Ne, neobrací. Rotuje jak dynamo. Vedení by mělo povinně, opravdu povinně navštívit tahle představení a přemýšlet, proč je tam tolik diváků a proč se tam víc tleská.

Královsky jsem se bavil. Ještě pořád myslím na představení a to už je pár dní, co jsem na něm byl. Tak se má dělat divadlo. Jděte na něj a bavte se.


Další články tohoto uživatele na blogu


Komentáře k tématu bloguPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.