Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva z...
Národní divadlo moravskoslezské

OST-RA-VAR je plnoletý!
[21.11.2014]
Již POOSMNÁCTÉ zvou ostravská činoherní divadla divadelní kritiky a teoretiky, pedagogy, kulturní redaktory a praktické divadelníky, stejně jako studenty vysokých divadelních škol, na FESTIVAL OSTRAVSKÝCH ČINOHERNÍCH DIVADEL OST-RA-VAR, který se uskuteční od středy 26. listopadu do neděle 30. listopadu 2014.

Smyslem festivalu je účastníkům v několika dnech nabídnout reprezentativní průřez tvorbou ostravských profesionálních divadel za poslední rok. Své názory na uvedené inscenace pak mohou zúčastnění vyjevit na seminářích, jichž se účastní divadelní kritikové a teoretikové, studenti divadelní vědy a samozřejmě inscenátoři a ti z herců, kterým to náročný festivalový program dovolí.

K „plnoletosti“ festivalu se rozhodli pořadatelé uskutečnit také několik změn: „Tak například semináře: zůstávají sice tři, ovšem hodnocením inscenací se budou zabývat dva z nich; ten třetí (v pořadí ovšem první) se bude týkat aktuálních témat spjatých s divadlem. Po několika letech v COOLTOURu na Černé louce se také semináře vracejí zpět do pořádajících divadel – první se uskuteční v sále Komorní scény Aréna, druhý v klubu Divadla Petra Bezruče a třetí v klubu Divadla Jiřího Myrona. A protože hosté si v posledních ročnících stýskali, že je program festivalu příliš nahuštěn, snižujeme letos počet nasazených inscenací. I tak se ovšem mohou návštěvníci těšit na jedenáct festivalových představení a k tomu i několik ‚hostujících‘,“ uvádí zakladatel festivalu a dramaturg činohry NDM Marek Pivovar.

Akci pořádá činoherní soubor Národního divadla moravskoslezskéhove spolupráci s Komorní scénou Aréna a Divadlem Petra Bezruče za finanční podpory statutárního města Ostrava a Ministerstva kultury ČR.

Národní divadlo moravskoslezské si pro diváky připravilo dramatizaci cenami ověnčeného bestselleru Večeře nizozemského spisovatele Hermana Kocha, představení komorní inscenace o chlapci s Aspergerovým syndromem Podivný případ se psem, původní hru z Hlučínska z pera Davida Jařaba Za vodou (Dokud nás smrt…), nejčernější alžbětinskou tragédii Macbeth v progresivní režii Rastislava Balleka a poetické Hrabalovy Postřižiny.

Divadlo Petra Bezruče uvede nejslavnější hru průkopníka absurdního divadla Samuela Becketta Čekání na Godota, českou premiéru hry německé spisovatelky a dramatičky Felicie Zellerové Klub outsiderů a „paralyzující thriller“ Petrolejové lampy.

V Komorní scéně Aréna neuniknete Ibsenovým Přízrakům, ďábel bude nablízku v inscenaci Neuvěřitelné příhody Julie a Nataši a pod kůži se dostanou Bílý muž a Rudá tvář.

Hostem festivalu bude opět Bílé divadlo, které nově doplní studenti 4. ročníku herectví JKGO.

Součástí celého festivalu jsou také již zmíněné tradiční rozborové semináře: „Největší přínos osobně spatřuji právě v rozborových seminářích, kde se střetávají dva světy – hodnocení fundovaných kritiků s názory nás studentů. Často ještě objevujeme, jak správně pojmenovat a objektivně zhodnotit jednotlivá představení, nicméně nám to přináší možnost prezentovat své dosavadní znalosti a postřehy,“ hodnotí studentka Alžběta Novotná.

Více informací: http://www.ndm.cz/cz/stranka/60-ost-ra-var-2014.html

zdroj zprávy: Marcela Bednaříková (Národní divadlo moravskoslezské)Komentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.