Počet komentářů: 0
Nový komentář

Zpráva

Strhující dobrodružství dvou znesvářených rodů Mahábhárata
[29.8.2009]
Slavný hrdinský epos starověké Indie ožije v inscenaci Mahábhárata, které je svým tématem i zpracováním ústředním projektem podzimní sezony Městských divadel pražských. Exotický příběh plný zvratů a fantaskních obrazů vypráví o věčném zápasu o moc a vládu nad světem, ale i o stejně silné lidské touze po míru a nenásilí, aby se tak dotkl základních otázek o smyslu a postatě naší existence. Režie unikátního opusu s mnoha výtvarnými, tanečními a pohybovými efekty se ujal Ondřej Zajíc. Česká premiéra hry, vycházející z předlohy světoznámého scenáristy Jean-Clauda Carrièra, proběhne 12. září 2009 v Divadle ABC.

„To co naleznete zde, najdete ve světě kdekoli, to co zde nenaleznete, nenaleznete nikde jinde,“ říká motto hry Mahábhárata.


Mahabháráta – věčně živý příběh
Starověký indický epos, srovnatelný v evropském kontextu třeba s legendou o králi Artuši nebo o rytíři Cidovi, je rozsáhlejší než Korán a Bible dohromady. V písemné podobě vznikal více než 1000 let, vyprávěním z generace na generaci se ovšem předával ještě dávno před naším letopočtem. „Ve své původní, nezkrácené podobě je složen z příběhů o bájném vzniku světa a jeho zákonitostí, o zrození pěti synů krále Pándua a zrození sta Kuruovců a věčném sváru mezi oběma rody. Mezi odvěké nepřátele vstoupí bůh Kršna, inkarnace boha Višnua, který se znovuzrodil právě proto, aby do rodinného sporu rozhodujícím způsobem zasáhl,“ prozrazuje dramaturgyně inscenace Věra Mašková. Mahábhárata je tak zároveň strhujícím vyprávěním o koloběhu lidského rození a umírání. A také o válce, kterou si nikdo nepřál a která byla přesto osudem dávného věku a jeho hrdinů.

Jeden ze základních textů světové kultury převedl do divadelní podoby slavný filmový divadelní scénárista Jean-Claude Carrière pro potřeby neméně slavného režiséra Petera Brooka. Desetihodinové představení uváděli v 70. letech minulého století v pařížském lomu jako plenérovou produkci, která vešla do dějin divadla jako jeden z nejvýznamnějších divadelních počinů 20. století. Její redukovaná verze nyní inspirovala i tvůrce MDP. V inscenaci Divadla ABC tak ožívá svět dávných mýtů a bájí, svět lidských i božských hrdinů, kteří ztělesňují odvěké lidské konflikty, touhy a ambice, stejné dnes jako v dobách za „onoho času.“

Hrdinský epos v Divadle ABC
Mahábhárata režiséra Ondřeje Zajíce a dramaturgyně Věry Maškové nabízí exotickou výpravnou show, plnou scénických efektů a bojových scén s asijskými zbraněmi. Ty vznikly ve spolupráci s mistrem ČR v bojovém umění Wu-Shu Petrem Horníčkem, pohybové kreace vytvořila choreografka Lenka Vágnerová. Diváci se také můžou těšit na svět fantazie, kouzel a zázraků, ale i na působivé lidské osudy a emoce, vynořující se znovu a znovu z nekonečného proudu času.

„V rolích hrdinů legendy uvidíme takřka kompletní soubor Městských divadel pražských, k němuž se připojili i herci, kteří tu pravidelně hostují. Náročně pojatý a unikátní projekt je pro všech třiatřicet účinkujících velkou výzvou,“ pokračuje dramaturgyně MDP Mašková.

V inscenaci Divadla ABC vypráví příběh Mahábháráty prorok Vjása (Jan Vlasák). Na jeho začátku je pět synů krále Pándů, mužů božského původu s mimořádnými vlastnostmi, které je odlišují od ostatních smrtelníků. Dohromady, svázáni manželstvím s jedinou ženou, krásnou královnou Draupadí (Zuzana Kajnarová), tvoří rodinu, která je předurčena vládnout světu. S tím se ovšem nechtějí smířit jejich bratranci, Kuruovci, jimž byla kvůli slepotě jejich otce sláva a moc upřeny: spolu s nalezencem Karnou (Jaromír Nosek), který se jediný může Pánduovcům v jejich síle a velikosti vyrovnat, proto spřádají plány, jak své bratrance o vládu připravit. Přimějí Judišthiru (Lukáš Jurek), nejstaršího Pánduovce a krále nad světem, aby vsadil vše, co má, do hry v kostky a podvodným způsobem ho o vše oberou – včetně jeho bratrů a krásné Draupadí. Pánduovci přesto neztratí svůj vliv a oblibu. Kuruovci proto chtějí vyvolat válku, která by jako jediná mohla vyřešit rodinný svár. Pánduovci společně s Kršnou usilují o dohodu, veškerá jednání však ztroskotají. Na bájném Kuruově poli tak stanou proti sobě dvě armády, jaké svět dosud neviděl, a hrdinové, o jakých svět dosud neslyšel – bojovníci, kteří kromě obvyklých zbraní vládnou i mocnými kouzly a magií. Začíná ničivá a strašlivá válka. Proč se to všechno stalo? A muselo to tak být? Přinesl boj nějakou odpověď na základní otázku lidského bytí? Jak říká na konci prorok Vjása: „Slova tady přestávají stejně jako myšlenky“.

zdroj zprávy: Městská divadla pražskáKomentáře k tématu článkuPřidat komentář

Přidat komentář

Zatím zde není žádný komentář.