Zpráva

TIK TAK TIK TAK
vydáno: 5.10.2016
15. října 2016 bude mít v Divadle Drak premiéru inscenace autorské dvojice Tomáše Jarkovského a Jakuba Vašíčka TIK TAK TIK TAK. Po poetické inscenaci O bílé lani, za kterou jsou tvůrci nominováni na Cenu Divadelních novin v kategorii Loutkové a výtvarné divadlo, zvou ve své nově připravované autorské inscenaci Jarkovský s Vašíčkem ke groteskní hře s tajuplným fenoménem času.

„Čas je fascinující už jen tím, jak je pro nás samozřejmý, aniž bychom ovšem přesně věděli, co to vlastně je. Baví nás jeho relativita nejen ve fyzikálním smyslu, který třeba může být pro někoho příliš odtažitý, ale i v tom psychologickém... všichni přece známe ten rozdíl, kdy se čas z nějakého důvodu vleče, či naopak pádí, nebo kdy se najednou ohlédneme a zjistíme, jako kdyby předcházející hodina kamsi zmizela, jako by ji někdo ukradl. Především je ale čas fascinující z hlediska divadelního. V divadle si opravdu můžete samu existenci času a jeho působení zakusit až fyzicky, skoro jako byste si na něj sahali,“ vysvětluje volbu tématu nové inscenace dramaturg Tomáš Jarkovský.

Inscenace je věnována divákům od tří let, ale jak už to v Draku bývá, i dospělí si rozhodně přijdou na své. „V inscenaci nekreslíme žádné grafy ani nerozebíráme složité fyzikální postuláty. S tématem času si hrajeme prostřednictvím docela konkrétních a obyčejných situací a v podstatě beze slov. Téma času je opravdu univerzální a věříme, že se nám podařilo k němu nalézt podobně univerzální formu. Proto jsme přesvědčeni, že ta inscenace může být stejně atraktivní pro malé děti, jako pro celé rodiny, či čistě dospělé publikum. Je pravda, že některé motivy asi dokáží plně ocenit jenom dospělí, ale srozumitelnost pro dětského diváka by to nemělo ovlivnit,“ doplňuje režisér Jakub Vašíček.

I v inscenaci TIK TAK TIK TAK bude hrát důležitou roli hudba Jiřího Vyšohlída. Na rozdíl od Bílé laně se ale tentokrát herci obejdou bez nástrojů, vystačí si jen s vokálními prostředky a v hlavní roli se ocitne rytmus.

Poprvé se zde hradeckému publiku představí nový člen hereckého souboru Dominik Linka, který do Draku přišel z Naivního divadla Liberec. V dalších rolích se diváci mohou těšit na Petru Cicákovou, Barbaru Humel, Johanu Vavřínovou, Luďka Smadiše a Milana Žďárského.

zdroj zprávy: Barbora Kalinová